Справа № 495/2237/26
Номер провадження 2-а/495/48/2026
19 березня 2026 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі головуючої судді Топалової А.Л., із секретарем судового засілання Кісьовою А.І., з участю :
представника позивача Воронкова І.М.
відповідача ОСОБА_1 ,
захисника Тузлукової І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,
встановив:
18.03.2026 ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) звернувся до суду із адміністративним позовом до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_3 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
1. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
1.1. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.03.2026 о 21.05 год. на ділянці відділення прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " НОМЕР_2 прикордонного загону, на відстані до 2000 м від до лінії державного кордону України на напрямку н.п. Пурхани (Республіка Молдова) - н.п. Троїцьке (Україна) в районі прикордонного знаку № 0570 був затриманий громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі Відповідач), без документів, що посвідчують його особу. Своїми діями вчинив адмінінстративне правопорушення, відповідальність за яке перелдбачена ч.2 ст.204-1 КУпАП
ОСОБА_2 16.03.2026 о 21.05 год затримано в порядку статті 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення на період до 3-х діб з метою встановлення особи.
У зв'язку із тим, що ОСОБА_4 представився громадянином Республіки Вірменії, НОМЕР_3 прикордонний загін звернувся до Консульства Республіки Вірменія в Україні із клопотанням про оформлення відповідного свідоцтва на повернення. Станом на 19.03.2026 відповіді від Консульства Республіки Вірменії в Україні не отримано.
В порядку частини першої статті 289 позивач просить у судовому порядку затримати особу ОСОБА_5 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
1.2. Відзиву на позов відповідач не надав. Усно у судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що народився в Республіці Вірменія, зареєстрований у АДРЕСА_1 , перебуває у цивільному шлюбі з громадянкою України ОСОБА_6 , з якою також разом проживають у м.Одеса та у Німеччині. Зазначив, що вільно володіє російською мовою, розуміє українську мову, тому від залучення перекладача в судовий процес відмовився. Приблизно місяць тому він разом з дружиною літаком прилетіли з Німеччини до Молдови, щоб звідти доїхати у м.Одеса, однак у нього вкрали сумку з документами. Деякий час намагався відновити документи, однак безрезультатно, оскільки консульство Республіки Вірменії у Молдові немає. Без документів потрапити ані до Вірменії, ані до Німеччини, ані до України він не міг, а кошти на проживання закінчувались Тому він нелегально перетнув кордон України через невизнану республіку Придністров'я разом з дружиною ОСОБА_6 . Післяч преетину кордону на території Україіни вони заблукали у болотистій місцевості і були вимушені зателефонувати у рятувальні служби, після чого він був затриманий за ст.204-1 ч.2 КУпАП.
Крім того пояснив, що мав посвідку на проживання в Україні та до війни проживав у с.Чорнобаївка Херсонської області. У подальшому під час повномасштабного вторгнення росії він з цивільною дружиною виїхали до Німеччини. У 2023 році його посвідку на проживання в Україні було анульовано після складання протоколу за ст.204-1 КУпАП за спробу незаконного перетину України з Республікою Польща та видворено до Молдови.
Проти задоволення позову не заперечує.
Адвокат Тузлукова І.П., з огляду на позицію ОСОБА_1 , проти задоволення позову не заперечувала, просила врахувати, що останній готовий співпрацювати з органами прикордонної та міграційної служби для відновлення документів для його ідентифікації та подальшого видворення з України, просила долучити до матеріалів справи копії документів ОСОБА_1 , які надані його цивільною дружиною, та підтверджують особу ОСОБА_1 та його покази: копію посвідки на постійне проживання в Україн № НОМЕР_4 від 11.06.2031, довідки про реєстрацію місця проживання особи станом на 10.09.2021 про реєстрацію ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_2 ; копія сторінки паспорта з візою Німеччини, тощо.
2. Рух справи у суді.
Ухвалою від 18.03.2026 відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження на 16:00 год. 18.03.2026, за кдопотанням позивача розгляд справи відкладено на 14.00 год. 19.03.2026.
3. Заяви, клопотання учасників справи
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Відповідач та його захисник у судовому засіданні щодо задоволення позову не заперечили.
4. Встановлені судом обставини справи
16.03.2026 о 21.05 год. на ділянці відділення прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " НОМЕР_2 прикордонного загону, на відстані до 2000 м від до лінії державного кордону України на напрямку н.п. Пурхани (Республіка Молдова) - н.п. Троїцьке (Україна) в районі прикордонного знаку № 0570 був затриманий громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі Відповідач), без документів, що посвідчують його особу та надають право на перебування в Україні.
Відповідно до статті 263 Кодексу, 16.03.2026 о 21.05 год. його було затримано на термін до трьох діб із метою встановлення особи.
При затриманні відповідач представився громадянином Республіки Вірменії ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . У зв'язку з відсутністю у нього документів, що посвідчують його особу, протокол про адміністративне затримання складено з його слів.
Документи, що посвідчують особу та дають право на виїзд із території України (паспорт, закордонний паспорт громадянина Республіки Вірменія, свідоцтво на повернення в Республіку Вірменія) відсутні.
Таким чином, громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , документів, що посвідчують особу, документів, що дають право на виїзд з України, не має.
Оскільки відповідач порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, є нелегальним мігрантом, ухиляється від виїзду із України, є обґрунтовані підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, а також існує ризик його втечі. Будь-які документи, що надають право перетину державного кордону для виїзду України, у відповідача відсутні. Враховуючи наведене, представник позивача просить суд затримати відповідача з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України на строк 6 місяців.
У відповідача відсутні відповідні документи, що дають право на виїзд з території України та дана обставина перешкоджає проведенню процедури видворення, а також враховуючи, що вказаний іноземець тривалий час перебуває на території України без відповідних документів на право проживання, НОМЕР_1 прикордонний загін вважає необхідним звернутися до суду про затримання особи з метою забезпечення її ідентифікації та примусового видворення за межі території України.
5. Застосовані норми права
Заслухавши учасників процесу, дослідивши письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Частиною першою статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Відтак, наведена норма передбачає, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства. Рішення про примусове видворення не приймається стосовно іноземців та осіб без громадянства, підстави для примусового видворення яких виявлені в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон під час їх виїзду з України.
Крім того, частиною другою статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» рішення про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства може бути оскаржено в порядку, передбаченому законом.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені статтею 289 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу.
Згідно із частиною одинадцятою статті 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Порядок дій посадових осіб Державної міграційної служби України, її територіальних органів і територіальних підрозділів, органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, їх ідентифікації і вжиття заходів з безпосереднього примусового повернення, поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, а також під час прийняття рішень про продовження строку затримання визначається Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказ Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України 23 квітня 2012 року №353/271/150 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України 22 січня 2018 року №38/77).
Розділом VI Інструкції визначено порядок дій з ідентифікації та документування іноземців. Якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.
Будь-яких документів, які б надавали право громадянину Республіки Вірменії ОСОБА_8 постійно чи тимчасово перебувати на території України, а також документів, що надають йому право перетину державного кордону для виїзду України, суду не надано.
Таким чином, оскільки відповідач не має законних підстав для перебування на території України, у нього відсутні документи, які дають право на перетин державного кордону, тому є обґрунтовані підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.
Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» в судовому засіданні не встановлено. Водночас ОСОБА_3 надав копії документів, що підтверджують його особу, співпрацює з органами прикордонної служби з метою його ідентифікації та подальшого видворення з країни.
6. Висновки суду
Відтак, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про затримання іноземця з метою забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_2 , а тому позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 9, 72-77, 241, 244, 246, 268-272, 289 КАС України, суд
ухвалив:
позов задовольнити частково.
Затримати громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на 3 (три) місяці.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.03.2026
Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 ;
Відповідач: громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Суддя А.Л. Топалова