Постанова від 19.03.2026 по справі 140/12640/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 140/12640/25 пров. № А/857/6919/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Качмара В.Я., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2026 року, головуючий суддя - Денисюк Р.С., ухвалене у м. Луцьк, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Анхолі» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ТзОВ «Анхолі» звернулося в суд з позовом до ГУ ДПС у Волинській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Волинській області від 25.06.2025 року № 34065 про відповідність товариства критеріям ризиковості та зобов'язати виключити ТзОВ “Анхолі» з переліку ризикових платників податків.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржене рішення винесене з підстав, не передбачених чинним законодавством та не містить належних мотивів та обґрунтувань віднесення підприємства до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості. Товариство здійснює свою діяльність у відповідності до вимог чинного законодавства; має відповідні засоби, достатню-матеріально-технічну базу та працівників для провадження своєї діяльності, які визначені ПК України. Усі господарські операції підприємства носять цілком реальний характер і жодних ознак ризиковості не містять; має позитивну податкову історію та не має податкового боргу; весь товар, що придбавається та реалізується має відповідні сертифікати.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2026 року адміністративний позов задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25 червня 2025 року №34065 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку; зобов'язано Головне управління ДПС у Волинській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю “Анхолі» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податків.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ГУ ДПС у Волинській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, не надано належної правової оцінки наявним доказам, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що в оскарженому рішенні чітко зазначено підстава - п.8 Критеріїв ризиковості платника податку; а щодо інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: зазначено, що за результатами постачання платником за період з 27.12.2024 року по 25.06.2025 року ТзОВ з податковим номером 44687558 (ТзОВ «Грандмоторс) товарів (згідно аналізу ЄРПН) з кодами УКТЗЕД 870421 та 8716 платника віднесено до ризикових. Окрім того, позивач не звертався до контролюючого органу для спростування п. 8 Критеріїв ризиковості по кодах «03» та «11» та не надавав відповідних документів.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Комісією ГУ ДПС у Волинській області 25.06.2025 року прийнято рішення №34065 про відповідність ТОВ "Анхолі" критеріям ризиковості платника податку у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Підставами для прийняття оскаржуваного рішення, відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165, є:

03 - постачання товарiв / послуг за вiдсутностi необхiдних умов та/або обсягiв матерiальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй / розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об'єкти оподаткування), вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi. При цьому вiдсутнє придбання послуг iз оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг iз оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг iз оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо;

11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання.

Відповідність платника критеріям ризиковості встановлена на підставі інформації по операції з постачання (з 27.12.2024 року по 25.06.2025 року) за кодами УКТЗЕД 870421, 8716 ТзОВ з податковим номером 44687558 (ТзОВ «Грандмоторс»).

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що будь-яких належних і допустимих доказів на підтвердження податкової інформації, на підставі якої прийнято рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості, відповідачем не надано.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.16 цієї ж статті реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Згідно з пунктом 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатку 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", «;Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:

актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;

інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Так, Критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку №1165, відповідно до яких таким критерієм є, зокрема:

"пункт 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС".

Додатком 4 до Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Так, з метою реалізації вимог абзацу другого пункту 8 додатка 1 до Порядку №1165 наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 року №17 затверджено довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зокрема:

03 - постачання товарiв / послуг за вiдсутностi необхiдних умов та/або обсягiв матерiальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй / розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об'єкти оподаткування), вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi. При цьому вiдсутнє придбання послуг iз оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг iз оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг iз оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо;

11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання.

Верховний Суд у постановах від 16 грудня 2020 року у справі № 340/474/20, від 5 січня 2021 року у справі № 640/10988/20, від 5 січня 2021 року у справі № 640/11321/20 зазначав, що при вирішенні спорів такої категорії суди, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Зі змісту витягу з протоколу від 25.06.2025 року № 125, згідно даних ІКС «Податковий блок», за період серпень 2024 року - червень 2025 року (станом на 25.06.2025 року) ТзОВ "Анхолі" було здійснено імпортні операції, зокрема, імпортовано транспортні засоби в кількості 1 266 одиниць загальною фактурною вартістю 420 351,3 тис. грн, сума ПДВ сплачена митним органам становить 94 743,5 тис. гривень. Відповідно до виписаних та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних за період серпень 2024 року - червень 2025 року (станом на 25.06.2025 року), ТзОВ "Анхолі" відображено реалізацію 880 одиниць транспортних засобів на загальну суму 410 916,8 тис. грн, ПДВ 72 516,4 тис. гривень. Враховуючи вищезазначене, розрахункова залишкова кількість нереалізованих транспортних засобів станом на 25.06.2025 року становить 386 одиниць. При цьому, місця зберігання вказаної кількості товару невідомі: повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП, ТзОВ "Анхолі" до податкового органу станом на 25.06.2025 року не подавало. ТОВ "Анхолі 25.06.2025 року подано на реєстрацію в ЄРПН 19 податкових накладних на реалізацію 19 транспортних засобів в адресу ТзОВ "ГРАНДМОТОРС" (код ЄДРПОУ 44687558, основний вид діяльності: 46.61 - оптова торгiвля сiльськогосподарськими машинами й устаткованням) обсяги постачання без ПДВ по яких становлять 4 605,7 тис. грн, ПДВ 921,1 тис. гривень. Разом з тим, за результатами поданих запитів та отриманих відповідей з Єдиного державного реєстру транспортних засобів з використанням ІКС "Електронний кабінет" встановлено, що власниками транспортних засобів, які реалізовані ТзОВ "ГРАНДМОТОРС" є фізичні особи.

Колегія суддів зазначає, що пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку передбачає, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Таким чином, контролюючий орган, формулюючи висновок про відповідність платника пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, має оцінювати ризиковість здійснення конкретної господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, з урахуванням наявної податкової інформації.

Як слідує з матеріалів справи, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України ТзОВ “Анхолі» зареєстровано 22.02.2024 року, ідентифікаційний код юридичної особи 45374193. За основним видом діяльності класифікатора КВЕД Товариство здійснює діяльність - 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами. Додатковими видами діяльності є: 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.40 Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів, тощо, про що свідчить Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

27.01.2025 року між позивачем ТзОВ «Анхолі» (Продавець) та ТОВ «Грандмоторс» (Покупець) укладено договори купівлі-продажу транспортного засобу №27/01/-023, № №27/01/-022.

Згідно умов яких продавець зобов'язується передати у власність покупця дорожній транспортний засіб, що підлягає першій державній реєстрації, а покупець зобов'язується прийняти його на умовах договору.

Пункт 1.3 договору містить детальну ідентифікацію Товару: його тип, марку/модель, VIN, рік випуску, реквізити митної декларації та, за наявності, транзитні номери.

Право власності Продавця на Товар згідно з пунктом 1.4 типового договору підтверджується вказаною в п. 1.3. вантажно-митною декларацією.

Ціна та порядок розрахунків врегульовані у розділі 3 договору.

Згідно пункту 5.1. типового договору передача Товару від Продавця до Покупця відбувається на складі у Продавця протягом 5-ти календарних днів після підписання даного договору.

Підтвердженням прийняття Товару Покупцем від Продавця є оформлений письмово у трьох оригінальних примірниках українською мовою Акт приймання-передачі, підписаний уповноваженим представником Сторін, (п. 5.2. типового договору).

Відповідно до пунктів 6.1.- 6.2. договору перехід права власності на Товар зберігається за Продавцем до моменту підписання акту приймання-передачі. Право власності на Товар переходить від Продавця до Покупця після фактичної передачі Товару Покупцю за актом приймання-передачі.

Виконання договорів підтверджується видатковими накладними, актами приймання-передачі транспортного засобу та свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу.

Вищезазначені документи свідчать про виконання обов'язків сторонами за вказаними договорами; первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту та відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції.

Судом встановлено, що ТзОВ “Анхолі» здійснює господарську діяльність, пов'язану з імпортом автотранспортних засобів і спеціалізованої техніки з подальшою реалізацією на території України.

ТзОВ «Анхолі» закуповує транспортні засоби, зокрема у ТзОВ «Сантрейд Авто», з метою їх подальшої реалізації після першої державної реєстрації, що підтверджується договорами купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації, актами приймання-передачі, видатковими накладними, свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів.

У зовнішньоекономічній діяльності ТзОВ «Анхолі» співпрацює з іноземними експортерами, що підтверджується укладеними відповідними міжнародними контрактами купівлі-продажу, які наведені в додатку № 2. Умови постачання визначені на підставі правил Інкотермс, що регулюють розподіл ризиків, відповідальність сторін та порядок транспортування. У договорах чітко визначена валюта розрахунків, строки оплати, а також вимоги до супровідних документів - інвойсів, CMR, митних декларацій тощо.

Послуги з міжнародного перевезення транспортних засобів для ТОВ «Анхолі» надають перевізники та експедитори, зокрема, ФОП ОСОБА_1 , ТзОВ «МЕГГА ТРАНС»; ТзОВ «МЕТА - ЛОГІСТИК», ФОП ОСОБА_2 згідно з заявками-договорами на перевезення вантажу автомобільним транспортом, довідками про транспортні витрати, рахунками на оплату, актами надання послуг, CMR.

Також ТОВ «Анхолі» користується комплексом супутніх послуг, пов'язаних із митним оформленням транспортних засобів, що включають: проведення огляду, оформлення документів, постановку та стоянку автомобілів у зоні митного контролю, підготовку до сертифікації, а також отримання інформаційних послуг, необхідних для сертифікації транспортних засобів відповідно до вимог законодавства України. Надання яких для ТзОВ «Анхолі» здійснюють відповідні суб'єкти господарювання, серед яких: ТзОВ «ВЕДМІДЬ-СЕРВІС»; ФОП ОСОБА_3 , ТзОВ Логістична Компанія «ЗАХІД РЕСУРС»; ФОП ОСОБА_4 , ДП «ЕКСІМП-РІВНЕ», ТзОВ «Рівне-Брок», про що свідчать акти надання послуг, здачі-прийняття робіт, платіжні інструкції, договір надання послуг, рахунки на оплату.

Для здійснення господарської діяльності ТОВ «Анхолі» використовує необхідні виробничі та адміністративні приміщення на умовах оренди, а саме: орендує офісне приміщення площею 16,2 м кв, розташоване за адресою: м. Луцьк, вул. Зв'язківців, 1 у ТзОВ «Побутінвест» згідно з договорами № 36-24 ПІ ЗВ від 15.05.2024, № 33-25 ПІ ЗВ від 15.05.2025 (т.3 а.с. 125-126, 128-129). Виконання даних договорів підтверджується актами прийому-передачі, оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за січень-серпень 2025 року, платіжними інструкціями грошового переказу, актами виконання робіт (надання послуг), рахунками на оплату.

Для зберігання та торгівлі транспортними засобами ТзОВ «Анхолі» орендує в орендодавця ОСОБА_5 земельні ділянки з кадастровими номерами 0722884800:03:001:0482, 0722884800:03:001:0484, 0722884800:03:001:0475 площею 0,1741 га, 0,2601 га та 0,1741 га відповідно, які розташовані у с. Струмівка Луцького району на підставі договорів №02/09//24-І, №02/09//24-2 та №02/09//24-3 від 02.09.2024 року. Виконання даних договорів підтверджується актами приймання-передавання земельних ділянок від 02.09.2024 року, актами надання послуг, платіжною інструкцією.

15.10.2024 року між ТзОВ «Анхолі» (замовник) та ФОП ОСОБА_6 (виконавець) укладено договори про надання послуг суборенди робочого місця, відповідно до умов якого виконавець зобов'язується передати замовнику у платне використання (суборенду) робоче місце, площею 1,5 м кв, за адресою АДРЕСА_1 ; про надання послуг від 21.02.2025 року, згідно з умовами якого виконавець на замовлення замовника зобов'язується надавати інформаційно-консультативні послуги з пошуку покупців, підбору та рекламування автомобілів третім особам, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити такі послуги.

Також, для експлуатації, утримання та облаштування майданчика для паркування транспортних засобів за адресою: АДРЕСА_1 » орендує у ФОП ОСОБА_6 майданчик для пакування транспортних засобів площею 0,1035 га, кадастровий номер 0722880700:04:001:0183 відповідно до договору № 1 від 30.10.2024 року.

Виконання вказаних договорів підтверджується актами здачі прийняття робіт (послуг), рахунками-фактурами, платіжними інструкціями кредитового переказу коштів.

Чисельність працівників ТОВ “Анхолі» становить 9 штатних одиниць, відповідно до податкових розрахунків сум доходу, нарахованого на користь платників-податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2025 рік, відомостями про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Натомість, контролюючим органом не спростовано наявність у позивача належних первинних документів, фізичних і технічних можливостей для здійснення операцій та наявністю зв'язку між фактом придбання такого товару / послуг і подальшою господарською діяльністю, що, в свою чергу, є обов'язковою умовою підтвердження реальності здійснення господарських операцій.

Водночас відсутність конкретизації щодо податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, з боку Комісії не тільки позбавляє права позивача на обґрунтоване та вмотивоване оскарження вказаних рішень, але і свідчить про недотримання суб'єктом владних повноважень вимог Конституції України щодо обов'язку діяти в межах повноважень, на підставі та у спосіб, встановлений законодавством.

У цьому контексті суд звертає увагу апелянта на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 17 грудня 2018 року (справа №509/4156/15-а), згідно яких адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності свого рішення.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Здійснення моніторингу відповідності платника податків критеріям ризиковості є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.02.2020 року по справі №360/1776/19.

Натомість оскаржене рішення не містить встановлених обставин, які б свідчили про невиконання позивачем чи його контрагентом - ТзОВ «Грандмоторс» договірних зобов'язань за господарськими операціями або встановлення обставин, які б свідчили про неправдивість чи ризиковість господарських операцій між позивачем та вказаним контрагентам.

Разом з тим, колегія суддів відзначає, що Апелянт, посилаючись на неповноту встановлення судом першої інстанції обставин цієї справи, ані в суді першої, ані апеляційної інстанції не надав жодних доказів, які підтверджують податкову інформацію, що стала підставою для віднесення Позивача до ризикових у відповідності до п. 8 Критеріїв.

За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

При цьому колегія суддів вважає, що належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, є зобов'язання виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, що прямо передбачено положеннями п.6 Порядку №1165.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Крім цього, згідно із ч. 2 ст. 6 КАС України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

Так, у п. 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2026 року у справі №140/12640/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанову разом із паперовими матеріалами апеляційної скарги надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді В. Я. Качмар

Т. В. Онишкевич