Справа № 375/267/26
Провадження № 3/375/256/26
18 березня 2026 року селище Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Смик М.М., за участю секретаря судового засідання - Киричок В.В., прокурора - Ткаченка І.Р., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області матеріали адміністративних справ, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 КУпАП та частиною 1 статті 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає у квартирі АДРЕСА_1 , директор ТОВ «РКДЗ»,
ОСОБА_1 , будучи депутатом Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області VIII скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 5 листопада 2025 року несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік та 5 листопада 2025 року несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування установлено у частині 1 статті 172-6 КУпАП, санкція якої передбачає застосування адміністративного стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Подія та склад адміністративних правопорушень та наявність вини у діях ОСОБА_1 доводяться його особистими усними поясненнями та іншими матеріалами, які були зібрані уповноваженим органом - Управлінням стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, де міститься:
- протоколи про адміністративне правопорушення від 22 січня 2025 року № 4302 та від 22 січня 2025 року № 4303, які за формою та змістом відповідає вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи України від 6 листопада 2015 року № 1376;
-довідки, які містять інформацію про особу ОСОБА_1 ;
- копії рішень Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області від 4 грудня 2020 року № 02, відповідно до яких ОСОБА_1 є депутатом Рокитнянської селищної ради VIII скликання,
- роздруківки, які підтверджують дати подання декларацій;
- роздруківки, які підтверджують послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 11 жовтня 2023 року до 13 листопада 2025 року;
- наукові експертні висновки;
- листи Верховної Ради України;
- положення про Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 6 листопада 2019 року № 17.
Описані документи приєднані до протоколів від 22 січня 2026 року.
Наявними матеріалами підтверджується, що при складанні протоколів від 22 січня 2026 року особу ОСОБА_1 установлено на підставі паспорта громадянина України, йому роз'яснено його права та обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, стаття 268 КУпАП, повідомлено про те, що розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності відбуватиметься в уповноваженому суді.
Від підпису зазначених протоколів ОСОБА_1 відмовився, про що містяться відмітки в протоколах.
Прокурор Ткаченко І.Р. у судовому засідання вважав доведеною несвоєчасну, без поважних причин, подачу ОСОБА_1 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Вказував, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частинами 1 статті 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними доказами, у зв'язку з чим є підстави для визнання ОСОБА_2 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частинами 1 статті 172-6 КУпАП. Просив накласти на нього адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 надав усні пояснення, за змістом яких, підтвердив фактичні обставини, зокрема, щодо того, що саме 5 листопада 2025 року він подав щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік та за 2023 рік.
На запитання суду (судді) ОСОБА_1 повідомив, що дійсно з 2017 року є депутатом Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області; не мав перешкод та/або певних об'єктивних обставин, які б унеможливили б своєчасне подання ним необхідного типу і виду декларації за 2023-2024 роки, посилався на те, що секретар не своєчасно повідомила про необхідність подання відповідних декларацій.
Проаналізувавши матеріали справ, та виступ прокурора, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд (суддя) дійшов висновку про наявність події та складу адміністративних правопорушень в обставинах, за яких відносно ОСОБА_1 складені протоколи про адміністративні правопорушення за частинами 1 статті 172-6 КУпАП.
У статті 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що депутати місцевих рад, сільські, селищні, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64-2022, що затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України» Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ і у подальшому строк дії воєнного стану продовжувався в установленому законодавством порядку і, наразі, також діє.
Відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-ІХ від 3 березня 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
У подальшому законодавцем було визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року (абз. 1 п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції»).
Також було передбачено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених у частинах 7-14 статті 45 цього Закону (абз. 4 п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції»).
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 мав подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік не пізніше 31 березня 2024 року та 2024 рік не пізніше 31 січня 2024 року.
Як встановлено в ході документування події адміністративних правопорушень та підтверджено під час судового розгляду, такий обов'язок виконано 5 листопада 2025 року.
Оскільки ОСОБА_1 визнається винним у вчиненні правопорушень, передбачених частинами 1 статті 172-6 КУпАП, до нього необхідно застосувати передбачене законодавством адміністративне стягнення у межах санкції відповідної статті, при накладенні якого враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь вини, майновий стан.
Обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.
Обставиною, яка пом'якшує відповідальність є визнання вини, щире каяття.
Враховуючи загальні правила накладення стягнення, суд (суддя) вважає за належне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Підстав для повернення протоколу про адміністративне правопорушення, так само як і підстав для закриття провадження у справі не встановлено.
У порядку статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 665,60 грн (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2026).
Керуючись статтями 23, 33-35, 40-1, 172-6, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 285, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП та частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн у дохід держави.
Стягнути із ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання нею законної сили.
Стягувачем за цією постановою державний орган, за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення.
Боржником за цією постановою є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (анкетні дані, що видалося за можливе установити, наведені в вступній частині постанови).
Відповідно до частин 1-3 статті 307 КУпАП, якими встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі статтею 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу (п'ятнадцять днів з дня вручення постанови), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя Марина СМИК