Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 березня 2026 р. № 520/32606/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, код ЄДРПОУ 14099344) щодо: здійснення з 01.12.2019 перерахунку ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 08.02.2001 МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає: АДРЕСА_2 ) пенсії у розмірі85% від грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фондуУкраїни в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити згідно з нормами чинного законодавства, починаючи з 01 грудня 2019 року по 21 березня 2026 року, перерахунок та виплату ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 08.02.2001 МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає: АДРЕСА_2 ) пенсії, відповідно до статей 13, 21, 36 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службі, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно зменшено відсоток грошового забезпечення з 90% до 85% при здійсненні перерахунку пенсії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 у справі відкрито спрощене провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, позивачу - відповідь на відзив.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області через канцелярію суду надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що у спірних правовідносинах діяв на підставі і в межах законодавства.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши викладені сторонами обставини справи та надані на їх підтвердження докази, суд прийшов до наступного.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 18.03.1994, копія якого наявна у матеріалах справи.
Позивачу з 28.12.2005 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції чинній на дату призначення пенсії) у розмірі 90% сум грошового забезпечення з урахуванням віднесення позивача до категорії 2 осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захист, військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-IV внесено зміни до пункту «в» частини першої статті 13 Закону України №2262-ХІІ, якими не передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесеним до 2 категорії.
Позивачу з 01.01.2008 проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 №1294, внаслідок якого розмір пенсії обчислений за нормами Закону України №2262-ХІІ у редакції чинній на момент проведення перерахунку пенсії, тобто відповідно до пункту «в» частини першої статті 13 цього Закону - у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення.
Не погодившись із діями відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 90% до 85% грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон України №2262-ХІІ).
Приписами статті 13 Закону України №2262-ХІІ (у редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлювалося, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Пунктом «в» статті 13 Закону України №2262-ХІІ передбачалося, що особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З 01.01.2008 на підставі статті 63 Закону України №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 (далі по тексту - постанова Кабінету Міністрів України №1294) відповідач провів перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб, виходячи з чинної на цю дату редакції статті 13 вказаного Закону, яка не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів.
Із набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.06.2006 №3591-IV, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту «в» статті 13 Закону України №2262-ХІІ зазначену 5-процентну доплату не передбачала.
Підставою перерахунку всіх призначених за Законом України №2262-XIІ пенсій згідно з пунктом 3 статті 63 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядок перерахунку пенсій з 01.01.2008 регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Нові види грошового забезпечення військовослужбовців були визначені постановою Кабінету Міністрів України №1294, яка набирала чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01.01.2008.
Як було встановлено, відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення, з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб з дотриманням вимог чинного законодавства.
Відповідач при визначенні позивачу пенсії з розрахунку 85% грошового забезпечення виходив з того, що стаття 13 Закону України №2262-ХІІ не передбачала 5% збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 2, а тому правові підстави для нарахування 5% доплати для зазначених військовослужбовців відсутні.
Водночас, суд звертає увагу, що ухвалою Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №200/7786/19-а справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду з метою відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022 у справі №200/7786/19-а здійснено відступ від висновку Верховного Суду України та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії стаття 13 Закону України №2262-ХІІ у редакції Закону України №3591-IV не передбачала 10-відсоткового збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б установлювала таку доплату, у чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-відсоткової доплати для зазначених військовослужбовців немає. Суд відступив, у тому числі, і від висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №752/17929/13-а.
Великою Палатою Верховного Суду сформульовано наступні висновки:
«На час виникнення спірних правовідносин стаття 13 Закону України №2262-ХІІ була чинною у редакції Закону України №3591-IV, яка не передбачала вказаної 10-відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1.
Проте, застосування органом ПФУ при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону України №2262-ХІІ у редакції Закону України №3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Відтак, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України №2262-ХІІ на основі постанов Кабінету Міністрів України №103 і №704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним».
Застосовуючи вказаний підхід до спірних правовідносин, суд констатує висновок про наявність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення, з урахуванням 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2 категорії.
Відповідно доводи відповідача щодо відсутності у позивача такого права суд визнає помилковими.
До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у своїй постанові від 19.12.2023 у справі №140/500/21.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо: здійснення з 01.12.2019 перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 85% від грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити згідно з нормами чинного законодавства, починаючи з 01.12.2019, перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статей 13, 21, 36 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службі, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині перерахунку та виплати пенсії по 21 березня 2026 року, суд зазначає наступне.
Приписами ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Отже, суд вважає неможливим розглядати вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у зв'язку з вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій.
Зокрема, вказані висновки суду стосуються позовних вимог виплачувати пенсію в майбутньому, а також виплати заборгованості у певний спосіб.
Таким чином, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу Адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо: здійснення з 01.12.2019 перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 85% від грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити згідно з нормами чинного законодавства, починаючи з 01.12.2019, перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії, відповідно до статей 13, 21, 36 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службі, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова