Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 березня 2026 року Справа № 520/818/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов. 2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) , Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7,м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл.,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у переведені ОСОБА_1 , з пенсії за віком згідно закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
- скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії від 06.10.2025 року № 204850010605, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити призначення ОСОБА_1 , пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснити виплату з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідачі надали до суду відзив, з позовними вимогами не погоджуються, просять відмовити в задоволені позовних вимог.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Позивачка є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Заявою від 30.09.2025 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та просила зробити перехід з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» згідно стажу держслужбовця
У відповідь, отримала рішення про відмову у перерахунку пенсії від 06.10.2025 року № 204850010605, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, розглянувши заяву ОСОБА_1 щодо переходу з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та додані документи, встановило:
Дата народження заявниці: ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Дата звернення заявниці до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - 30.09.2025.
Заявниця перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як одержувач пенсії за віком.
Вік заявниці 63 роки 10 місяців 15 днів.
Заявниця працює.
Час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби до 4 липня 2001 року по дату набуття чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
До заяви гр. ОСОБА_1 додано:
трудову книжку від 15.08.1984 серії НОМЕР_2 , згідно з якою стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, становить 15 років 6 місяців 13 днів, довідку про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 29,09.2025 №23/507; довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 29.09.2025 №23/508, видані Управлінням соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради.
За таких обставин вирішено:
відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо переходу з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з-за відсутності стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців та роз'яснено право на оскарження.
Не погоджуючись з вказаним, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Водночас, згідно з статтею 46 Закону №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу".
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283.
Пунктом 2 Порядку №622, встановлено, що згідно із пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII Про державну службу, на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII Про державну службу мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII Про державну службу:
- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно із пунктом 3 Порядку №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII Про державну службу не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до наведених правових норм Законів України №3723-XII, №889-VIII, Порядку №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу мають жінки, а саме:
- державні службовці та особи, за наявності не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом (01 травня 2016 року), займали посади державної служби (працювали на посадах державних службовців), та мають не менш як 10 років стажу на посадах державної служби у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців та на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працювали на посадах державних службовців;
- особи, які на день набрання чинності цим Законом (01 травня 2016 року), мали не менш як 20 років стажу на посадах державної служби, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- державні службовці та особи, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: за наявності страхового стажу 30 років;
- особи, яким не призначали пенсію відповідно до Закону України Про державну службу №3723-XII від 16 грудня 1993 року до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII Про державну службу за умови наявності достатнього страхового стажу, стажу державної служби та досягнення певного віку.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Щодо врахування до стажу державної служби вищевказаних періодів роботи позивача суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VII Про державну службу стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03 травня 1994 року (була чинною до 01 травня 2016 року) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування, а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25 березня 2016 року, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України Про службу в органах місцевого самоврядування.
За правилами статті 14 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування, належать, зокрема, посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.
Як вбачається з відомостями, викладеними у трудовій книжці позивачки серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 19.06.1995 році, була прийнята на посаду головного спеціаліста відділу субсидій у зв'язку з чим, їй було надано 13 ранг державного службовця, 05.04.2000 року її було призначена на посаду головного спеціаліста відділу субсидій управління праці та соціального захисту населення Комінтернівського району м. Харкова, а 01.05.2023 року вона була переведена на посаду заступника начальника управління з питань призначення соціальних допомог.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач займав посади в органах місцевого самоврядування, час роботи на яких згідно статті 14 Закону №2493-III та Порядку №229 зараховується до стажу державної служби.
За матеріалами справи судом встановлено, що року позивач працювала на посадах, віднесених до посад державних службовців, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці позивачки.
Має необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу».
Таким чином суд приходить висновку що вказане рішення ГУ ПФУ в Житомирській області є протиправним, підлягає скасуванню.
Також суд зазначає, що в даній справі відмова у переведенні була винесена Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, то вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є необґрунтованими.
Також суд зазначає, зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити призначення ОСОБА_1 , пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є дискреційними повноваженнями відповідача, а отже ця вимога задоволенню не підлягає.
Задля належного забезпечення прав позивача суд вважає за можливе зобов'язати Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду в цій справі.
Стосовно вимоги щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням вже отриманих сум пенсії, суд зазначає, що така вимога є передчасною та задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов. 2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) , Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7,м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл.,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у переведені ОСОБА_1 , з пенсії за віком згідно закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії від 06.10.2025 року № 204850010605, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням висновків суду в цій справі.
Відмовити в задоволені інших вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7,м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл.,10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 1331,20 грн (одна тисяча триста тридцять одна гривня двадцять копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.