Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 березня 2026 року № 520/31063/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6,м. Київ,03049, код ЄДРПОУ00034022) третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, в якому просила суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині відмови в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як матері загиблого (померлого) військовослужбовця Збройних сил України ОСОБА_2 , оформлене Протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 94/в від 09 жовтня 2025 року.
-зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 - матері загиблого (померлого) військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 , передбачену ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), військовослужбовця, її частку від 750 - кратного розміру прожиткового мінімуму доходів громадян встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюватиметься виплата у рівних частках матері та дружині загиблого ( померлого) військовослужбовця.
-стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження.
Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, в якому останній просить відмовити позивачу в задоволенні позову, при цьому посилається на те, що 09.10.2025 року рішенням Комісії Міноборони, викладеним у Протоколі №94/в (п.1) ОСОБА_1 , матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, солдата ОСОБА_2 , було відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги на підставі ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», адже дії військовослужбовця ОСОБА_2 у вигляді вживання алкогольних напоїв та перебування на час смерті, під час виконання ним обов'язків військової служби, на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння, що фактично є адміністративним правопорушенням, яке передбачено ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, безумовно завадили йому своєчасно відреагувати на сигнал повітряної тривоги та прослідувати до відповідного укриття, що, в свою чергу, привело до його загибелі. При цьому, відповідно до ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення адміністративного правопорушення або дій у стані алкогольного сп'яніння. Отже, Міністерство оборони України вважає вказане рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, законним та обґрунтованим.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом у зв'язку з протиправністю рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсації сум, оформлене протоколом засідання № 94/в від 09 жовтня 2025 року.
Витяг з Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 94/в від 09 жовтня 2025 року, надісланий супровідним листом № 2 32/1975 від 20.10.2025 року, позивачка отримала 05.11.2025 року.
ОСОБА_1 (позивачка за позовом) є матір'ю померлого військовослужбовця рядового ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рядовий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації, солдат резерву 1 запасної роти військової частини НОМЕР_3 , перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 з 24 лютого 2022 року. І
Відповідно до бойового наказу ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 05.05.4.024 № з 13/3/1304 ОТУХ т/х та бойового наказу командира НОМЕР_4 ошбр № 412/614т від 09.05.2024 року на застосування особового складу підрозділів військової частини НОМЕР_3 , рядовий ОСОБА_2 залучений до виконання завдань за призначенням, пов'язаним із захистом суверенітету країни,її територіально цілісності та недоторканості в умовах воєнного етапу.
Відповідно до довідки № 9/412788 від 04.10.2024 року про безпосередню участь особи заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, ОСОБА_2 дійсно у період з 10.05.2024 по 10.05.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборону України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Клугіно-Башкирівка Чугуївської міської громади, Чугуївського району Харківської області.
10.05.2024 року під час виконання бойових завдань в складі підрозділу в районі міста Чугуїв Чугуївського району, Харківської області, внаслідок ракетного обстрілу ЗРК «С-300» ОСОБА_2 отримав поранення не сумісні з життям. Тіло військовослужбовця ОСОБА_2 цього ж дня було доставлене до патологоанатомічного відділення Чугуївської центральної районної лікарні.
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть за № 12-19-451 чт/24, виданого 10.05.2024 Чугуївським відділенням Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи, судово-медичним експертом було встановлено, що смерть рядового ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_4 та згідно довідки про причину смерті, причиною смерті стала вибухова травма. Як зазначено у лікарському свідоцтві про смерть, висновок судово-медичного експерта причину смерті зроблено на підставі огляду трупа.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_5 від 17.05.2024 року, виданим 17.05.2024 Лозівським віділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про що 17 травня 2024 року складено актовий запис № 575.
Відповідно до Витягу з протоколу засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії (штатної) № 2105 від 03 липня 2024 року травма солдата ОСОБА_2 - «Вибухова травма», яка призвела до смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 - підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 ., виданим 17.05.2024 Лозівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції; Лікарським свідоцтвом про смерть №12-19-451 чт/24, виданим 10.05.2024 Чугуївським відділенням Харківського обласного бюро СМЕ; Актом службового розслідування, проведеного на підставі наказу командира вч НОМЕР_3 від 11.05.2024 № 1724 - ТРАВМА ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНА ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ.
ОСОБА_1 (позивачка за позовом), як член сім'ї померлого (мати) та дружина загиблого ОСОБА_3 , звернулися із заявою та переліком необхідних документів до військової частини НОМЕР_3 через ІНФОРМАЦІЯ_5 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 , передбачену ст.16 Закону № 2011-Х11.
За результатами розгляду питання про призначення ОСОБА_1 матері та дружині загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум протоколом №94/в від 09 жовтня 2024 року засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги, відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги.
Підставою для відмови слугував факт виявлення в крові ОСОБА_2 етилового спирту в концентрації 0,47 %о, що підтверджено листом Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи від 25.11.2024 № 02-0/2778.
Прийняте рішення обґрунтоване тим., що призначення виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком адміністративного правопорушення (в даному випадку передбаченого ст. 172-20 Кодексом України про адміністративні правопорушення, далі - КУпАП) або дій у стан алкогольного сп'яніння.
Позивачка вважає, що при прийнятті рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги матері померлого військовослужбовця Міністерство оборони України неправильно застосовує та тлумачить закон, оскаржуване рішення є протиправним та таким, яке підлягає скасуванню, а тому звернулася до суду за захистом порушеного права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії., не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України від 25.02.1993 №2232-ХП Про військовий обов'язок і військової службу (далі - Закон №2232-ХІІ), який також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
За приписами статті 41 Закону №2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовця членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначені Законом України 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ).
Згідно з пунктом 1 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пункту 2 статті 16 Закону №2011-XIІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема:
загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (підпункт 1); смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військово служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання. нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби (підпункт 2),
загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвана на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві (підпункт 3).
Згідно зі статтею 16-1 Закону №2011-ХІ1 у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягни повноліття, утримання загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнені військової служби, та деяких інших осіб за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої нас протягом року після звільнення)».
Згідно з підпунктом а пункту 1 статті 16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:
750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону:
500-кратиого прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Згідно з пунктами 1, 6, 8 статті 16-3 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами І-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплати здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону .
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством Оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та првоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві -резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Водночас статтею 16-4 Закону №2011-XII визначені випадки, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються - якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:
а) вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення,
б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Отже, дія цього Закону не поширюється на членів сімей військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які загинули чи померли під час проходження військової служби (зборів), проходження служби у резерві внаслідок вчинення ними кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо загибель (смерть) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста сталася внаслідок вчиненні ними дій у стані алкогольного наркотичного або токсичного сп'яніння, чи є наслідком навмисного заподіяння військовослужбовцем, військовозобов'язаним чи резервістом тілесного ушкодження. |
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 9 статті 16-3 Закону №2011-ХІ1).
Так, на виконання Закону №2011-Х1І Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (а перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві від 25.12.2( (далі - Порядок №975).
Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідні (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служб військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, є смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Пунктом 4 Порядку №975 визначено, одноразова грошова допомога призначається у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служб внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнень військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання нещасного випадку, пов'язаних із проходженням військової служби;
3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвана на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настав під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Члени сім і та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктами 15, 19 Порядку №975 визначено, що рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком:
вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
У контексті викладених норм слід зауважити, що виплата одноразової грошової допомоги не призначається, якщо смерть військовослужбовця є наслідком його перебування у стані алкогольного сп'яніння та вчинення ним певних активних дій у такому стані, які безпосередньо призвели до смерті (загибелі).
Спірні відносини між учасниками даної справи виникли у зв'язку із отриманою відмовою у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, у зв'язку із загибеллю її сина, підставою для прийняття якої слугував факт виявлення в крові ОСОБА_2 етилового спирту в концентрації 0,47 %о, що підтверджено листом Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи від 25.11.2024 № 02-0/2778, який надійшов до відповідача через більш як півроку з дня загибелі ОСОБА_2 .
Як вже було зазначено судом вище, ОСОБА_2 був призваний у Збройні Сили України на підставі Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 та перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 з 24 лютого 2022 року.
За змістом сповіщення сім'ї (близьких родичів) про смерть (загибель) № 0501/13/1/674 від 12.05.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 біля м. Чугуїв Харківської області під час військового стану.
Відповідно до змісту акта службового розслідування від 02.06.2024, яке проведено за фактом загибелі ОСОБА_2 , встановлено, що він загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання в складі підрозділу в районі міста Чугуїв, Чугуївського району, Харківської області, внаслідок ракетного обстрілу ЗРК «С-300» та отримання ушкодження внаслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій. Причина смерті встановлена судово-медичним експертом - вибухова травма.
Також актом службового розслідування встановлено, що: «Неправомірні дії військовослужбовця та причинний зв'язок між діями військовослужбовця та подією, що трапилась:
Неправомірних дій рядовим ОСОБА_2 , які призвели до його загибелі не виявлено.
Вина військовослужбовця:
Виходячи з матеріалів службового розслідування, об'єктивних даних про порушення рядовим ОСОБА_2 вимог, передбачених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України та Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, не встановлено.
Причини т а умови, що сприяли загибелі, є :
Причини за умови, що сприяли загибелі рядового ОСОБА_2 , зумовлені веденням бойових дій в ході відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України.
Смерть рядового ОСОБА_2 настала під час проходження військової служби під час захисту Батьківщини.
Смерть рядового ОСОБА_2 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби».
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть за № 12-19-451 чт/24, виданого 10.05.2024 Чугуївським відділенням Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи, судово- медичним експертом було встановлено, що смерть рядового ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_4 та причиною смерті стала вибухова травма.
Відповідно до Витягу з протоколу засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії (штатної) № 2105 від 03 липня 2024 року травма солдата ОСОБА_4 , 1987 р.н. - «Вибухова травма», яка призвела до смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим 17.05.2024 Лозівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції; Лікарським свідоцтвом про смерть № 12-19-451 чт/24, виданим 10.05.2024 Чугуївським відділенням Харківського обласного бюро СМЕ; Актом службового розслідування, проведеного на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_3 від 11.05.2024 № 1724 - ТРАВМА ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ.
Таким чином, смерть військовослужбовця рядового солдата ОСОБА_2 настала у результаті отримання ушкоджень внаслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій під час здійснення військовослужбовцем заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації, пов'язана із захистом Батьківщини і причиною смерті стала вибухова травма.
ОСОБА_2 помер (загинув) безпосередньо під час виконання заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи на бойових позиціях та його травми і причина смерті пов'язані із захистом Батьківщини.
Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних або резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходжень служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання (п. 1 ст 16 Закону №2011-Х11).
У документах: акті службового розслідування від 02.06.2024 року, інших документах, яких додаються до позову, у тому числі і витягу з протоколу комісії Міністерства оборони України розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги компенсаційних сум, що оскаржується, не зазначено жодних фактів, які би свідчили про вчинений ОСОБА_5 злочину або адміністративного правопорушення.
У той час, будь які дані притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-20 КУпАП до 10.05.2024 року, тобто до його загибелі (смерті), в матеріалах, зокрема в акті службового розслідування чи інших документах, у тому числі оскаржуваному рішення, відсутні.
Виходячи з вищевикладеного, слід зазначити, що відсутні будь-які докази та дані на підтвердження вчинення ОСОБА_2 дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, що мали своїм наслідком його загибелі (смерті), а отже висновок відповідача про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги матері - позивачці за цим позовом, та дружині є безпідставним.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника).
Виходячи із вищевикладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме визнання протиправним та скасування рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині відмови в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як матері загиблого (померлого) військовослужбовця Збройних сил України ОСОБА_2 , оформлене Протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 94/в від 09 жовтня 2025 року та повторного розгляду заяви щодо призначення та виплати ОСОБА_1 - матері загиблого (померлого) військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 , передбачену ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), військовослужбовця, її частку від 750 - кратного розміру прожиткового мінімуму доходів громадян встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюватиметься виплата у рівних частках матері та дружині загиблого ( померлого) військовослужбовця з урахуванням висновків суду.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6,м. Київ,03049, код ЄДРПОУ00034022) , за участі третьої особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії-задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині відмови в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як матері загиблого (померлого) військовослужбовця Збройних сил України ОСОБА_2 , оформлене Протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 94/в від 09 жовтня 2025 року.
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 - матері загиблого (померлого) військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 щодо призначення та виплати передбаченої ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), військовослужбовця, її частки від 750 - кратного розміру прожиткового мінімуму доходів громадян встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюватиметься виплата у рівних частках матері та дружині загиблого ( померлого) військовослужбовця з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.