Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 березня 2026 року № 520/31988/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Фізичної особ-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.11.2025 №00527312410, про зменшення розміру від'ємного значення з ПДВ на суму 792725,00 грн.
-скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.11.2025 № 00527332410, про донарахування ПДВ на загальну суму 89672, 50 грн., з яких 71738,00 грн. - податкове зобов'язання, а 17934,50 грн. - штрафні санкції.
-скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.11.2025 № 00527322410, про застосування штрафних санкцій за ненадання контролюючому органу оригіналів документів або їх копій при здійсненні податкового контролю, у розмірі 1020,00 грн.
-судові витрати покласти на Відповідача.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 (далі за текстом - Позивач) є фізичною особою- підприємцем, зареєстрованим у встановленому законом порядку, основним видом господарської діяльності є оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (код КВЕД: 45.31). Позивач перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Харківській області (далі за текстом - Відповідач).
З 23.10.2025 по 29.10.2025 посадовими особами Головного управління ДПС у Харківській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 щодо правомірності визначення суми від'ємного значення з ПДВ за податковою декларацією з ПДВ за серпень 2025 року (від 19.09.2025 № 9286997810) у розмірі 792 725 гривень.
За результатами перевірки складено Акт від 05.11.2025 № 41891/20-40-24-10- 08/3049804733.
На підставі висновків акту ГУ ДПС у Харківській області 21.11.2025 року винесено податкові повідомлення-рішення:
№ 00527312410, про зменшення розміру від'ємного значення з ПДВ на суму 792725,00 грн.;
№ 00527332410, про донарахування ПДВ на загальну суму 89672, 50 грн. , з яких 71738,00 грн. - податкове зобов'язання, а 17934,50 грн. - штрафні санкції;
№00527322410, про застосування штрафних санкцій за ненадання контролюючому органу оригіналів документів або їх копій при здійсненні податкового контролю, у розмірі 1020,00 грн.
Позивач не згоден зі вказаними рішеннями, вважає їх протиправними, не законними, такими ,що підлягають скасуванню, а тому звернувся до суду за захисмтом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_2 ) подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2025 року (від 19.09.2025 № 9286997810), в якій задекларовано від'ємне значення з ПДВ на суму 792725 гривень.
Керуючись п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 41.1 ст. 41, п. 61.1, 61.2 ст. 61, п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82, підпункту 69.35і пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПКУ), з метою контролю за правомірністю визначення суми від'ємного значення з податку на додану вартість за податковою декларацією з ПДВ за серпень 2025 року, яку сформовано за рахунок періоду виникнення від'ємного значення за жовтень 2023 - серпень 2025 року, ФО-П ОСОБА_1 . ГУ ДПС видано наказ від 22.10.2025 № 4699-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_2 )» та направлень на перевірку від 23.10.2025 №№ 8927, 8929, 8930, 8932, 8934. Тривалість перевірки згідно наказу - 5 робочих днів, дата початку - з 23.10.2025. Наказ на перевірку видано та перевірку проведено з дотриманням строків, визначених п. 82.2 ст. 82, п. 200.11 ст. 200 ПКУ.
Засвідчену копію наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 22.10.2025 № 4699-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків - ФО-П ОСОБА_1 , запит про надання документів, лист від 23.10.2025 щодо проведення інвентаризації основних засобів та товарно- матеріальних цінностей, направлення на перевірку від 23.10.2025 були вручені особисто ОСОБА_1 за податковою адресою: АДРЕСА_2 23.10.2025 о 12:00, що засвідчено власноручним підписом ОСОБА_1 про отримання зазначених документів.
Як встановлено судом, під час вручення вищезазначених документів та протягом проведення перевірки від ФО-П ОСОБА_1 не надходило до ГУ ДПС у Харківській області будь-яких заперечень, оскаржень щодо терміну перевіряємого періоду, переліку документів у запиті до перевірки, проведення інвентаризації тощо.
Перевірка проводилась з 23.10.2025 по 29.10.2025.
Згідно наданих матеріалів, документальною позаплановою невиїзною перевіркою встановлено порушення:
-п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ зі змінами та доповненнями в частині завищення від'ємного значення з ПДВ по деклараціям за жовтень 2023 на суму 837 811 грн., листопад 2023 - 467 315 грн., грудень 2023 - 1 371 524 грн., січень 2024 - 2 215 645 грн., лютий 2024 - 1 211 997 грн., березень 2024 - 1 419 480 грн., квітень 2024 - 2 622 496 грн., травень 2024 - 2 047 208 грн., червень 2024 - 2 008 551 грн., липень 2024 - 1 317 522 грн., серпень 2024 - 1 127 510 грн., вересень 2024 - 785 440 грн., жовтень 2024 - 320 537 грн., листопад 2024 - 1 701 093 грн., грудень 2024 - 2 769 700 грн., січень 2025 - 2 502 102 грн., лютий 2025 - 2 350 234 грн., березень 2025 - 1 935 785 грн., квітень 2025 - 1 607 393 грн., травень 2025 - 1 189 246 грн., червень 2025 - 1 110 613 грн., липень 2025 - 864 463 грн., серпень 2025 - 792 725 гривень;
-п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 189.1 ст. 189, Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ зі змінами та доповненнями в частині заниження податкових зобов'язань з ПДВ, по податку на додану вартість у серпні 2025 року у сумі 71 738 гривень.
-п. 44.1, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2, п. 85.4 ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ зі змінами та доповненнями в частині ненадання первинних документів під час проведення перевірки, що відповідно до вимог Податкового кодексу прирівнюється до їх відсутності, оскільки відсутність таких документів нє зумовлена їх вилученням правоохоронними органами.
За наслідками проведеної перевірки складено акт від 05.11.2025 № 41891/20-40-24-10 08/3049804733 «Про результати проведення документальної позапланової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_2 ) щодо правомірності визначення суми від'ємного значення з податку на додану вартість за податковою декларацією з ПДВ за серпень 2025 року, в якій задекларовано від'ємне значення з ПДВ на суму 792725 гривень, сформоване за рахунок періоду виникнення від'ємного значення жовтень 2023 - серпень 2025 року.
Вказаний Акт перевірки вручено ФО-П ОСОБА_1 05.11.2025 (Квитанція про доставку документів в Електронний кабінет від 05.11.2025), відповідно до Заяви про бажання отримувати документи через Електронний кабінет від 13.11.2023 № 9305741337.
Також, ФО-П ОСОБА_1 21.11.2025 року за результатами перевірки вручено оскаржувані ним податкові повідомлення-рішення від 21.11.2025:
№ 00527312410 (Квитанція про доставку документів в Електронний кабінет від 21.11.2025);
№ 00527322410 (Квитанція про доставку документів в Електронний кабінет від 21.11.2025);
№ 00527332410 (Квитанція про доставку документів в Електронний кабінет від 21.11.2025).
Судом встановлено, що заперечення до Акту перевірки та податкових повідомлень-рішень до ГУ ДПС у Харківській області не надходили.
Щодо твердження позивача, що показники податкової звітності Позивача, які стали предметом оскарження, вже були попередньо перевірені контролюючим органом у межах обов'язкових камеральних перевірок і фактично визнані ним такими, що відповідають вимогам податкового законодавства. Висуваючи протилежні висновки за результатами спірної документальної перевірки, Відповідач сам собі суперечить, чим порушує принципи послідовності, правової визначеності та справедливого здійснення податкового контролю.
Суд вказує, що згідно з податковим законодавством - камеральні перевірки - це ті, котрі проводяться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях та інших інформаційних даних ДПС. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. її предметом зазвичай є: своєчасність подання податкових декларацій, своєчасність реєстрації та виявлення помилок податкових та акцизних накладних або розрахунків коригування до них; своєчасність сплати узгоджених сум податкового зобов'язання.
Перш за все, податкові декларації перевіряються на заповнення обов'язкових реквізитів, визначених пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 ПК України.
Натомість документальна позапланова перевірка з питань, визначених у п.п. 78.1.8 п 78.1 ст. 78 ПК України, проводиться виключно щодо законності декларуванні; заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн.
Контролюючим органам забороняється проводити документальні позапланові перевірки, які передбачені пунктами 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України, у разі, якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платника податків.
Отже питання, що підлягали з'ясуванню під час проведення документальної перевірки, за наслідком якої прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, не були предметом дослідження у зв'язку з поданням Позивачем податкових декларацій за попередні періоди, що виключає суперечність висновків вказаної перевірки.
Судом встановлено, що фахівцями Головного управління ДПС у Хмельницькій області були проведені заходи щодо інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, як власних так і тих, що знаходяться на відповідальному зберіганні ФО-П ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 .
За результатами інвентаризації станом на 29.10.2025 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області листом від 03.11.2025 № 2181/7/22-01-24-06 надано відповідний інвентаризаційний опис.
Згідно інвентарного опису всього обліковується 225 найменувань на суму 3 488 655,28 гривень. Загальна вартість залишків вказана без урахування націнки та ПДВ.
Інвентаризаційний опис підписано 29.10.2025 особисто ФО-П ОСОБА_1
ФО-П ОСОБА_1 під час проведення перевірки не надав контролюючому органу в повному обсязі первинні документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, за період жовтень 2023 - серпень 2025 року, зокрема: ВМД та інвойси до них; рух коштів суцільним порядком по розрахунковим рахункам.
Суд вказує, що у зв'язку з ненаданням вказаних документів контролюючий орган позбавлений можливості підтвердити достовірність залишків товарно-матеріальних цінностей, здійснити співставлення даних обліку придбаних ТМЦ платника з фактичними залишками та визначити їх.
Тому, було складено відповідні акти про не нанадання документів до документальної позапланової виїзної перевірки від 23.10.2025 № 9271/20-40-24-20- 08/3049804733, від 24.10.2025 №9288/20-40-24-20-08/3049804733, від 27.10.2025 № 9346/20-40-24-20-08/3049804733.
Твердження Позивача про те, що відмови від надання документів з його боку чи його представників не було не відповідає дійсності.
Суд зазначає, що відповідно з п. 85.2 статті 85 ПК України на платника податків покладено обов'язок надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Пунктом 44.6 ст. 44 ПК України визначено, що у разі, якщо до закінчення перевірю або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків ш надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Судом також встановлено, що перевіркою своєчасності, достовірності і повноти визначення суми податкових зобов'язань та врахування при розрахунку показника рядка 9 (колонка Б) податкової декларації з ПДВ за серпень 2025 року від 19.09.2025 № 9286997810 встановлено, що у серпні 2025 року ФО-П ОСОБА_1 задекларував дохід від гуртової торгівлі переважно автозапчастинами та автомобільними аксесуарами за адресою: АДРЕСА_3 на суму 370900 гривень (податкові зобов'язання за операціями що оподатковуються за основною ставкою на суму 74180 гривень).
До перевірки правильності визначення податкових зобов'язань ФО-П ОСОБА_1 надана наступна первинна документація за період жовтень 2023 - серпень 2025 року
Договір купівлі-продажу від 01.05.2024 № 11/05/2024 з ТОВ «Автоатлас» (ЄДРПОУ 42031413) (покупець);
Договір купівлі-продажу від 01.12.2024 N° 48/12/2024 з ТОВ «Карго Транс Південь» (ЄДРПОУ 45075469) (покупець);
Договір купівлі-продажу від 06.04.2023 № 10/04/2023 з ТОВ «Центр «Газ Запчастина» (ЄДРПОУ 32696035) (покупець);
Договір купівлі-продажу від 01.10.2023 № 43/10/2023 з ФОП ОСОБА_2 (податковий номер НОМЕР_3 ) (покупець);
Договір купівлі-продажу від 01.10.2023 № 42/10/2023 з ФОП ОСОБА_3 (податковий номер НОМЕР_4 ) (покупець);
Договір купівлі-продажу від 01.10.2023 № 39/10/2023 з ФОП ОСОБА_4 (податковий номер НОМЕР_5 ) (покупець);
Договір купівлі-продажу від 01.10.2023 № 41/10/2023 з ФОП ОСОБА_5 (податковий номер НОМЕР_6 ) (покупець);
Договір купівлі-продажу від 01.10.2023 № 44/10/2023 з ФОП ОСОБА_6 (податковий номер НОМЕР_7 ) (покупець);
Договір купівлі-продажу від 01.10.2023 № 40/10/2023 з ФОП ОСОБА_7 (податковий номер НОМЕР_8 ) (покупець);
Накладні від 27.12.2024 № 32702, №32704, №32705, №32706 на ТОВ «Автоатлас» (ЄДРПОУ 42031413) (покупець);
Накладні від 04.12.2024 № 30642, №30643, від 20.12.2024 № 31977, №31978, №31985, від 25.12.2024 №32582, № 32583 на ТОВ «Карго Транс Південь» (ЄДРПОУ 45075469) (покупець);
Накладні від 03.12.2024 № 29784, №29789, №29790, №29791, №33075 на ТОВ «Л-ТК» (ЄДРПОУ 43157937) (покупець);
Накладні від 06.12.2024 № 30229, від 14.12.2024 № 31106, №31107, від 21.12.2024 № 32097, №32098, від 01.08.2025 № 32183, від 08.08.2025 № 33370, від 14.08.2025 № 34637, від 22.08.2025 № 36052, від 29.08.2025 № 37455 на ТОВ «Центр «Газ Запчастина» (ЄДРПОУ 32696035) (покупець);
Видаткові накладні за грудень 2024 року №31891, № 31815, № 32387, № 29776, № 32388, № 29743, № 32518, № 29754, № 31807, № 32542, № 29779, № 29766, № 28767, № 30411, № 33074, № 29765, № 30412, № 31890, № 29773, № 31889, № 29770, № 29778, № 29746, № 29751, № 31798, № 32009 та за серпень 2025 року № 34191, № 34187.
Тобто, ФО-П ОСОБА_1 до перевірки були надані документи лише на продаж товару.
Відповідно п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених первинними документами, у тому числі формування від'ємного значення ПДВ за рахунок таких показників.
Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно п. 44.3 ст. 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків.
Таким чином, ФО-П ОСОБА_1 в порушення п.44.1, п.44.3, п.44.6 ст.44,п. 85.2 ст. 85 ПК Україні під час проведення перевірки у строк з 23.10.2025 по 29.10.2025 року не надав повному обсязі документи за період жовтень 2023 - серпень 2025, які підтверджують ввезення товарів на митну територію України (ВМД, інвойс), сплату податку на додану вартість під час митного оформлення (банківські виписки), а такої документи, які б підтверджували операції, які віднесені до господарської діяльності унаслідок чого контролюючий орган позбавлений можливості перевірити здійснення таких операцій.
Перевіркою встановлено, що основним чинником формування ФО-П Бабенко С. від'ємного значення ПДВ за серпень 2025 року у сумі 792725 гривень стало віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у розмірі 17 468 520 гривень по операціях з придбання імпортованого товару у період жовтень 2023 - грудень 2024 року, а саме:
-2301162 грн за жовтень 2023 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 11505809 гривень,
-755322 грн за листопад 2023 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 3776610 гривень ,
-2626185 грн за грудень 2023 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 13130925 гривень,
-1786462 грн за січень 2024 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 8932310 гривень,
-1306146 грн за березень 2024 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 6530730 гривень,
-2736849 грн за квітень 2024 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 13684246 гривень,
-1170577 грн за червень 2024 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 5852884 гривень
-1043803 грн за серпень 2024 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 5219017 гривень,
-1805537 грн за листопад 2024 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 9027685 гривень
-1936477 грн за грудень 2024 за рахунок імпортованого товару на загальну суму 9682383 гривень.
Суд вважає за необхідним зазначити, що надання платником податків фінансово-господарських документів під час проведення перевірки є необхідною умовою підтвердження правомірності задекларованих платником показників податкового обліку. Обов'язок платника податків зберігати документи й надавати їх під час перевірки контролюючому органу кореспондує ; компетенцією контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі наданих документів.
Ненадання платником податків документів на підтвердження задекларований показників податкового обліку прирівнюється нормами пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України до їх відсутності. Винятком є випадки виїмки документів або іншого їх вилучення правоохоронними органами та іншим компетентними органами
Частина друга пункту 198.2 статті 198 Податкового кодексу України регламентує, ш для операцій із ввезення на митну територію України товарів дато] виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплат податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187,8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податкові» зобов'язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.
Відповідно до частини першої пункту 187.8 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.
За змістом пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/ послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193,1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку 3:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг,-
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/ послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
За правилами пункту 201,12 статті 201 Податкового кодексу України разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку. Для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається податкова накладна, складена платником за такими операціями та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові зобов' язання за якою включені до податкової декларації відповідного звітного періоду.
Згідно з частиною першою статті 74 Митного кодексу України імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Аналіз наведених положень податкового законодавства свідчить, що з момент) подання платником податків митної декларації для митного оформлення ввезених н
Судом встановлено, що ФО-П ОСОБА_8 до перевірки не було надано митні декларації, інформації про фактичне відвантаження товару, транспортні документи на поставку товару, умови поставки та підтверджуючі документи про сплату ПДВ при імпорті товару, що не дає можливості підтвердити формування податкового кредиту за період з жовтня 2023 року по серпень 2025 року та суми виникнення від'ємного значення
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187,8 статті 187 цього Кодексу.
Оскільки ФО-ГІ ОСОБА_1 не надано документи у запитуваному обсязі для проведення перевірки (ВМД та рух коштів з оплати ПДВ по ВМД), в тому числі, й у строк, визначений абзацом другим пункту 44.7 статті 44 Податкового кодексу України, у контролюючого органу були законні підстави провести перевірку з використанням наявної податкової інформації щодо задекларованих платником сум податкового кредиту та визнати ці суми не підтвердженими документально.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.09.2025 по справі №380/8798/21 здійснення господарських операцій повинне підтверджуватись належними первинними документами; ненадання документів пі; час перевірки прирівнюється до їх відсутності; подання документів після завершена перевірки не звільняє платника від відповідальності, якщо такі документи не булі надані на вимогу контролюючого органу під час проведення перевірки.
Отже, надані платником інвойси без ВМД не можуть бути розцінені як належні первинні документи, що підтверджують здійснення господарських операцій чи формування податкового кредиту, задекларованих ФО-П ОСОБА_1 у податкові декларації з ПДВ за серпень 2025 року від 19.09.2025 № 9286997810 у розмірі 792 72 гривень, яку сформовано за рахунок періоду виникнення від'ємного значення періоді жовтень 2023 року - серпень 2025 року.
Перевіркою достовірності і правильності визначення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за період жовтень 2023 року - серпень 2025 року (показник рядка 19 Декларацій) встановлено її завищення, а саме: жовтень 2023 на суму 837 811 грн., листопад 2023 - 467 31 грн« грудень 2023 - 1 371 524 грн., січень 2024 - 2 215 645 грн., лютий 2024 1 211 997 грн., березень 2024 - 1 419 480 грн., квітень 2024 - 2 622 496 грн., травень 2024 - 2 047 208 грн., червень 2024 - 2 008 551 грн., липень 2024 - 1 317 522 грі серпень 2024 - 1 127 510 грн., вересень 2024 - 785 440 грн., жовтень 2024 - 320 537 грн., листопад 2024 - 1 701 093 грн., грудень 2024 - 2 769 700 грн., січень 2025 - 2 502 102 грн., лютий 2025 - 2 350 234 грн., березень 2025 - 1 935 785 грн., квітень 2025 - 1 607 393 грн., травень 2025 - 1 189 246 грн., червень 2025 - 1 110 613 грн., липень 2025 - 864 463 грн., серпень 2025 - 792 725 гривень, що зумовлено включенням до податкового кредиту сум податку, не підтверджених первинними документами та митними деклараціями.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно- правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тлумачення змісту цієї норми процесуального закону було викладено Верховним Судом у постанові від 07.11.2019 по справі №826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18), де вказано, що обов'язковою умовою визнання протиправним волевиявлення суб'єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав та інтересів та доведеність факту невідповідності закону оскарженого управлінського волевиявлення.
Суд вказує, що Позивач відповідних доказів в позовній заяві не навів.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що підстав для задоволення позову не вбачається.
Суд вказує, що згідно з вимогами ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.