про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого
Справа № 500/1574/26
19 березня 2026 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якому просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо постановки його на військовий облік від 29.05.2025, визначення його як порушника та ініціювання розшуку (звернення до поліції від 12.09.2025),
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 скасувати рішення про постановку ОСОБА_1 на військовий облік, відновити запис про виключення з обліку згідно з Директивою МО № 321/1168-2018, виключити інформацію про розшук та припинити будь-які дії щодо примусового доставлення.
Вирішуючи питання наявності підстав для відкриття провадження у справі, з'ясовано, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , що підтверджується відомостями з Єдиного державного демографічного реєстру станом на 19.03.2026. Інших відомостей до позовної заяви позивачем не долучено.
Відповідачами ОСОБА_1 визначив ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
При цьому позовні вимоги сформулював до ІНФОРМАЦІЯ_3 , яким поновлено позивача на військовому обліку, з чим не погоджується позивач.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до пункту 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
За змістом частини першої статті 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 45 КАС України з урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема необґрунтоване або штучне об'єднання позовних вимог з метою зміни підсудності справи, або завідомо безпідставне залучення особи як відповідача (співвідповідача) з тією самою метою.
Позивачем у даному випадку безпідставно залучено ІНФОРМАЦІЯ_5 як відповідача, бо жодних позовних вимог до нього не заявлено, а його залучення безпосередньо впливає на визначення підсудності адміністративної справи.
Отож, суд вважає, що оскільки жодних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачем не заявлено, то такий суб'єкт безпідставно вказаний у позовній заяві ОСОБА_1 як відповідач та лише з метою зміни підсудності, тому ІНФОРМАЦІЯ_5 підлягає виключенню з числа відповідачів, а надалі вирішується питання дотримання правил підсудності розгляду цієї справи.
Належним та компетентним судом в розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Поняття "підсудність" розкривається законодавцем у параграфі 3 глави 2 розділу І КАС України та визначається останнім як територіальна юрисдикція, питання якої врегульовані приписами статтей 25-30 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Відтак, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність. Тобто, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
За змістом позовної заяви, спір стосується оскарження дій ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо постановки ОСОБА_1 на військовий облік 29.05.2025, визначення його як порушника та ініціювання розшуку (звернення до поліції від 12.09.2025).
При цьому місцем реєстрації проживання позивача є: АДРЕСА_1 , а зареєстрованим місцезнаходженням відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 - АДРЕСА_2 . У місті Херсоні знаходиться і належний відповідач за позовними вимогами, заявленими позивачем у цій справі, ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Отож, з огляду на те, що місце проживання позивача зареєстроване у Херсонській області, де знаходиться і відповідач ІНФОРМАЦІЯ_6 та належний відповідач за позовними вимогами, заявленими позивачем у цій справі, ІНФОРМАЦІЯ_4 , то слід дійти висновку, що дана справа не підсудна Тернопільському окружному адміністративному суду, а її розгляд має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Херсонську область.
Отже, за правилами територіальної підсудності дана адміністративна справа підсудна Одеському окружному адміністративному суду, враховуючи, що територіальну підсудність справ Херсонського окружного адміністративного суду було змінено у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини шостої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Згідно з частиною восьмою статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що цей позов не підсудний Тернопільському окружному адміністративному суду та вважає за необхідне передати його на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 2, 4, 9, 25, 29, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Виключити ІНФОРМАЦІЯ_5 , до якого не заявлені позовні вимоги, з числа відповідачів.
Адміністративну справу № 500/1574/26 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Роз'яснити позивачу, що передача справи з одного суду до іншого здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали про передачу справи за підсудністю надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 19 березня 2026 року.
Суддя Чепенюк О.В.