Ухвала від 17.03.2026 по справі 480/1621/26

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 березня 2026 року Справа № 480/1621/26

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління патрульної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління патрульної поліції в Сумській області про визнання протиправними дій УПП в Сумській області в частині направлення до ДВС для примусового стягнення штрафу за постановою БАД № 518317 від 29.04.2024 та визнання протиправними дій Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зі стягнення грошових коштів в сумі 1099,70 грн.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Подану позовну заяву необхідно залишити без руху як таку, що подана з порушенням вимог статті 160 КАС України.

Так, відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має бути сформульований чітко і зрозуміло.

Суд звертає увагу, що рішення суду не може бути неконкретним або умовним (ч. 7 ст. 246 КАС України), що також зумовлює необхідність чіткого формулювання позовних вимог.

Натомість під викладом обставин розуміється обґрунтування порушених прав та інтересів позивача оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача у сфері публічно-правових відносинах.

Способи захисту прав, свобод або законних інтересів визначені у статті 5 КАС України, серед яких: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Так, у позовній заяві позивач зазначає про протиправність дій відповідачів - Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та Управління патрульної поліції в Сумській області, вчинених по відношенню до нього, однак не зазначає, в який спосіб відповідачі мають усунути порушення та відновити порушене право позивача. Тому позивачу необхідно вказати, яким чином відповідачі мають відновити його порушене право.

Також відповідно до пункту 11 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Так, у позовній заяві не зазначено власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав, тому позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом подання до суду власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Крім того, в порушення вимог статті 161 КАС України до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

З огляду на зміст позовних вимог позивач заявив дві вимоги немайнового характеру.

Законом України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи, що позивач звернувся до суду через підсистему "Електронний суд", та з урахуванням положень частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом подання до суду оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 2129,92 грн або надати докази на підтвердження звільнення від його сплати.

Реквізити рахунку для зарахування судового збору:

Отримувач коштів: ГУК Сум. обл/Сумська МТГ/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970404

Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)

Код банку отримувача (МФО) 899998

Рахунок отримувача UA878999980313151206084018540

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Призначення платежу Судовий збір, за позовом _________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Сумський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Крім того, на підставі частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Так, у позовній заяві позивач просить визнати протиправними дії відповідачів - Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та Управління патрульної поліції в Сумській області, проте не вказує, коли такі дії були вчинені. Відсутність таких відомостей не дає можливості суду встановити час вчинення порушення та, відповідно, вирішити питання стосовно строку звернення до суду, встановленого у статті 122 КАС України.

Крім того, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені у статті 287 КАС України.

Так, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

З огляду на зміст позовних вимог позивач просить суд, зокрема, визнати протиправними дії Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зі стягнення грошових коштів в сумі 1099,70 грн.

Всупереч вимогам пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України позивач звернувся до суду з позовною заявою, сформувавши її в системі "Електронний суд", 11.03.2026 (дата реєстрації позовної заяви в суді - 12.03.2026), тобто після спливу встановленого строку звернення до суду у цій категорії справ.

Вважаючи строк звернення до суду з цим позовом не пропущеним, та таким, що відповідно до частини другої статті 122 КАС України становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, в обґрунтування дотримання строку звернення до суду в позовній заяві зазначає, що рішення Зарічного районного суду м. Суми у справі № 591/4636/24, яким підтверджено відсутність повноважень в Управління патрульної поліції в Сумській області на направлення постанови про накладення штрафу до Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для примусового виконання, набрало законної сили 03 листопада 2025 року. Відповідно, вважає, що обчислення строку звернення до адміністративного суду має починатися з дати підтвердження відсутності повноважень в Управління патрульної поліції в Сумській області на направлення постанови про накладення штрафу до Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для примусового виконання.

Суд не враховує таке обгрунтування позивача та зазначає, що порушення права особи пов'язане саме з актом суб'єкта владних повноважень (діями, бездіяльністю), а не з рішенням, дією чи бездіяльністю, які можуть вказувати на протиправність цього акта (дій, бездіяльності), підтверджувати чи спростовувати таку протиправність. Зокрема, у спірних правовідносинах порушення права позивача пов'язане з рішенням Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про вчинення виконавчих дій, внаслідок яких з ОСОБА_1 стягнуто 1099,70 грн, а не з рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 20 серпня 2025 року у справі № 591/4636/24 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Вважаючи дії органу Державної виконавчої служби щодо відкриття виконавчого провадження та проведення виконавчих дій протиправними та такими, що порушують права позивача, останній не був позбавлений можливості оскаржити їх в судовому порядку незалежно від результату розгляду справи з приводу рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності місцевим загальним судом як адміністративним, або просити суд забезпечити позов шляхом зупинення дії постанови про накладення адміністративного стягнення чи заборони відповідачу вчиняти певні дії.

Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Таким чином, позивачу необхідно вказати, коли саме мало місце порушення його права, та, за наявності підстав, - подати клопотання про поновлення строку звернення до суду.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтею 169, пунктом 3 частини 1 статті 171 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління патрульної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними - залишити без руху.

Надати позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У разі неусунення позивачем недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Л.М. Опімах