18 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/1373/26
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молодецького Р.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №916230212989 від 01.01.2026 року про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , останніми місцем проживання якої було Полтавська область, Полтавський район, село Таверівка.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання, проте йому відмовлено у такій виплаті, оскільки згідно копії паспорта, наявній в пенсійній справі та в наданому свідоцтві про смерть дата народження не співпадає.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) без виклику сторін.
02.03.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що при опрацюванні заяви встановлено факт розбіжності у даті народження померлого пенсіонера зазначеної у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_1 від 24.12.2025, виданого Чутівським відділом ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (19.12.1936) з даними паспорта наявного в матеріалах паперової та електронної пенсійної справи серії НОМЕР_2 , виданого Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області від 06.09.1996 (1936), управлінням з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення від 01.01.2026 №916230212989 про відмову у виплаті допомоги на поховання.
05.03.2026 позивач надав відповідь на відзив.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою ВПО №1623-7001369028 від 25.07.2022.
ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 від 09.05.1959.
ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Таверівка, Полтавського району, Полтавської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що Чутівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено актовий запис №217 від 24.12.2025 року та видано свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 .
25.12.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області з заявою про виплату допомоги на поховання за померлої матері.
За результатом розгляду вказаної вище заяви позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області прийняло рішення від 01.01.2026 №916230212989 про відмову у виплаті допомоги на поховання відповідно до ст. 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Важаючи відмову відповідача протиправною позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 1058 у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду.
До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
За ст. 53 Закону № 1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера у розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Звернення за допомогою на поховання регламентовано нормами розділу V Порядку №22-1.
Згідно п. 5.1 Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
За п. 5.2 Порядку № 22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому п. 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.
Допомога на поховання виплачується у розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Згідно п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через Веб-портал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Так судом встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до витягу з реєстру територіальної громади від 09.12.2025 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 та зареєстрована адреса за місцем проживання АДРЕСА_1 .
Окрім цього, згідно Паспорта громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_4 від 19.03.2020, виданий 5341, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Актовим записом №217 від 24.12.2025 року Чутівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу з заявою про виплату допомоги на поховання за померлу ОСОБА_2 , до заяви додав копії: паспорт ОСОБА_1 НОМЕР_5 , довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, свідоцтво про смерть ОСОБА_2 НОМЕР_1 від 24.12.2025 року, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання №00055550161 від 24.12.2025 року, реквізити банківської карти АТ КБ "ПриватБанк".
ГУ ПФ України в Полтавській області прийнято рішення №916230212989 від 01.01.2026, та зазначено, що при перевірці документів, які надав ОСОБА_1 для виплати допомоги на поховання, було встановлено невідповідність дати народження, згідно копії паспорта, наявний в пенсійній справі, дата народження померлої ОСОБА_2 -1936 року, а в наданому заявником свідоцтві про смерть зазначено дату народження ІНФОРМАЦІЯ_5 , вирішено відмовити ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання за померлу ОСОБА_2 .
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що документи, подані позивачем разом із заявою про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 , стосуються саме ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права, що визначено ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-ІV Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу належного урядування.
Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року і Тошкуце та інші проти Румунії (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року).
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах Ґаші проти Хорватії (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року та Трґо проти Хорватії (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).
Суд відзначає, що всі документи на ім'я матері позивача видані компетентними державними органами та заповнені їх посадовими особами, тож позивач не повинен зазнавати негативних наслідків у вигляді позбавлення права на отримання допомоги на поховання своєї померлої матері через розбіжності в даті народження.
Виходячи з цих міркувань, суд дійшов висновку, що відмова пенсійного органу у виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання у зв'язку з невідповідністю дати народження ОСОБА_2 , в електронній пенсійній справі та у свідоцтві про смерть є проявом надмірного формалізму.
Відмовляючи позивачу у виплаті допомоги на поховання, ГУ ПФ України в Полтавській області не забезпечило всебічний, повний та об'єктивний розгляд поданих позивачем документів.
Підсумовуючи вище викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №916230212989 від 01.01.2026 року про відмову в оформленні та виплаті допомоги на поховання ОСОБА_1 за померлу ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відновленням порушеного права позивача є зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання пенсіонера ОСОБА_2 .
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Підстави для розподілу судового збору відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, Полтавська область, м. Полтава, 36011, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №916230212989 від 01.01.2026 року про відмову ОСОБА_1 в оформленні та виплаті допомоги на поховання за померлу ОСОБА_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання померлої ОСОБА_2 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р.І. Молодецький