Рішення від 19.03.2026 по справі 420/20168/25

Справа № 420/20168/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік військовозобов'язаних позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 зняти позивача з військового обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 відновити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзивів на цю заяву, позивачу - відповіді на відзиви.

Позов обґрунтований позивачем тим, що він зареєстрований та проживає за адресою, яка територіально відповідає обліку позивача в ІНФОРМАЦІЯ_4 , однак позивачу стало відомо з мобільного додатку «Резерв+» про взяття його на облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 за відсутності будь-яких підстав для цього, а тому позивач просить визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття позивача на військовий облік, зобов'язати цей територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зняти його з обліку та повернути на облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 за зареєстрованим місцем проживання.

Відзиви від відповідачів до суду не надходили.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є військовозобов'язаним та за даними сформованого в мобільному додатку «Резерв+» електронного військово-облікового документа станом на 16.06.2025 року він перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 з адресою проживання: АДРЕСА_1 .

Зазначені дані також підтверджуються Посвідченням про приписку до призивної дільниці №Ш-98/13 відповідно до якого позивач прийнятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_6 ще в 2015 році.

Разом з цим, за даними сформованого в мобільному додатку «Резерв+» електронного військово-облікового документа станом на 23.06.2025 року він перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 з адресою проживання: АДРЕСА_1 .

Позивач зазначає, що він не змінював місця проживання та місця реєстрації, не звертався до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки із заявами про зняття з обліку та прийняття на облік, а тому зміна місця обліку позивача є незаконною та безпідставною.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 1, ст. 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає, в тому числі, взяття громадян на військовий облік; дотримання правил військового обліку.

Взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, встановлення освітнього рівня, вивчення особистих якостей. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

Відповідно до положень ч. 1, 3, 5 ст. 33, ч. 3, 5 ст. 37, ч. 11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, зокрема, які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання.

Призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Відповідно до положень ст. 81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікового документа.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки не обов'язкова.

Відповідно до п. 1, 7, 8 ч. 1 Додатку 2 (Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів) до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки; особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік; у випадку зміни персональних даних, зокрема, місця проживання та місця перебування, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу.

З аналізу зазначених положень законодавства вбачається, що військовозобов'язаний має перебувати на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, а в разі зміни місця реєстрації має стати на облік за іншою адресою шляхом прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Крім того, військовозобов'язаний має повідомляти про зміну місця проживання до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому він знаходиться на обліку, однак зміна місця проживання без реєстрації не передбачає зміни місця обліку.

Позивач зазначає, що жодних дій, спрямованих на зміну місця обліку, взяття на облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 не вчиняв, не подавав будь-яких заяв та документів з цього приводу, не з'являвся, а ні до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а ні до ІНФОРМАЦІЯ_2 , не змінював місця реєстрації, чи навіть місця проживання, а тому його безпідставно знято з обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та взято на облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Слід зазначити, що відповідно до наявних в справі доказів, зокрема, копії паспорту позивача, електронного військово-облікового документу в додатку «Резерв+», позивач проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що також було зазначено позивачем при уточненні облікових даних.

Також, судом перевірено дані щодо реєстрації позивача шляхом отримання витягу з Єдиного державного демографічного реєстру та відповідно до витягу з цього реєстру позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи наявні в справі докази, позивач має перебувати на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , однак безпідставно, в порушення вимог законодавства, був знятий з обліку в цьому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та взятий на облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Слід зазначити, що судом при відкритті провадження в цій справі ухвалою були витребувані докази, зокрема, документи, на підставі яких позивач взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак докази відповідачем до суду не надані, відзиви на позовну заяву від відповідачів не надходили, обставини, зазначені позивачем в позові відповідачами не спростовані, тобто, правомірність дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття позивача на військовий облік не доведена.

Відповідно до положень п. 1, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, також здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 в порушення вимог законодавства, за відсутності позивача та за відсутності документів, які б свідчили про зміну адреси реєстрації позивача на адресу, яка територіально відповідає обліку позивача в цьому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, вчинені дії щодо взяття позивача на облік, такі дії є протиправними та належним способом захисту порушених прав позивача в цьому випадку має бути зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 зняти позивача з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 відновити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про перебування позивача на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік військовозобов'язаних позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 зняти позивача з військового обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 відновити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 зняти ОСОБА_1 з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 відновити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 968,98 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА