Справа № 420/11111/25
18 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А. розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 26.06.2025 року по справі № 420/11111/25,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року по справі № 420/11111/25, яке набрало законної сили, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 07.02.2024 року та з 01.04.2025 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром.
11.09.2025 року від представника ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Ухвалою суду від 21.11.2025 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 26.06.2025 року по справі № 420/11111/25 у 45-денний строк з моменту отримання копії даної ухвали суду.
30.12.2025 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року по справі № 420/11111/25.
У звіті вказано, що Головне управління на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2025 надає звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 по справі № 420/11111/25. З метою реалізації завдань, визначених Стратегією модернізації та розвитку Пенсійного фонду України на період до 2020 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 № 672, Пенсійним фондом України з 2020 року забезпечено, зокрема автоматизацію управління та контролю у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і технологічний розвиток інформаційних ресурсів із заохоченням до запровадження інноваційних технологій. Впроваджено електронні пенсійні справи і системи централізованого призначення (перерахунку) та виплати пенсій на їх основі. Отже, з 2020 року всі операції щодо пенсійного забезпечення громадян, в тому числі і здійснення перерахунків призначених пенсій на виконання рішень суду здійснюється виключно засобами програмного забезпечення у відповідній системі Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ). Здійснення таких операцій в “ручному режимі» є неможливим.
Щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 по справі № 420/11111/25 в частині перерахунку пенсії, то у звіті вказано, що звертаючись до суду з заявою в порядку ст. 382 КАС України позивач вказує, що за 2024 рік отримав пенсію у розмірі 126550,33 грн., з чим Головне управління повністю погоджується. Разом з тим, Головне управління звертає увагу суду, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 по справі № 420/24342/24, Головним управлінням 20.03.2025 проведено перерахунок пенсії з 07.02.2024 року (дата призначення пенсії) на підставі довідки від 11.06.2024 року № 6001.1-4130/6013, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в результаті чого утворилась заборгованість за період з 07.02.2024 по 31.03.2025 у розмірі 162654,74 грн. Пенсію після зазначеного перерахунку визначено в розмірі 23610,00 грн. В подальшому, на звернення заявника № ВЕБ-15001-Ф-С-25-155742 щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром на підставі рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022 Головним управлінням 16.07.2025 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її граничним розміром. Розмір пенсії після проведення перерахунку становив з 01.03.2024 - 48641,26 грн., з 01.01.2025 - 31213,35 грн., з 01.03.2025 - 31494,83 грн.
При цьому, вказано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, пенсійним органом 05.08.2025 виплачено позивачу заборгованість по пенсії, яка утворилась після проведення перерахунку на підставі рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022, у розмірі 324795,83 грн., яка включає заборгованість за період з 07.02.2024 по 31.12.2024 у розмірі 270164,98 грн.
На звернення заявника № ВЕБ-15001-Ф-С-25-155781 щодо виплати пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених на виконання ПКМУ № 1 від 03.01.2025 Головним управлінням 01.09.2025 було проведено відповідний перерахунок. Розмір пенсії після проведення перерахунку становив з 01.01.2025 - 48641,26 грн., з 01.03.2025 - 50516,26 грн. Головним управлінням також виплачено заборгованість за 2025 рік у розмірі 148984,40 грн.
Таким чином, як вказано у звіті, з урахуванням вищевикладеного можна дійти висновку, що Головним управлінням нараховано Позивачу за 2024 рік пенсію, з урахуванням наступних складових: - основна пенсія у розмірі 126550,33 грн.; - заборгованість, яка утворилась після виконання рішення суду по справі № 420/24342/24 у розмірі 128274,84 грн.; - виплата заборгованості за 2024 рік після перерахунку пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022, у розмірі 270164,98 грн. Загальний розмір нарахованої пенсії за 2024 рік - 524990,15 грн. Враховуючи зазначене, після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 по справі № 420/11111/25, яким зобов'язано Головне управління проводити перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, доплата відсутня.
При цьому, що стосується не виплаченої заборгованості за 2024 рік у розмірі 128274,84 грн, то у звіті, зокрема, вказано, що питання виплати заборгованості по пенсії, яка утворилась після виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 по справі № 420/24342/24 не може бути розглянуто судом в межах адміністративної справи № 420/11111/25 на стадії в порядку виконання судового рішення.
Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року по справі № 420/11111/25.
09.01.2026 року від позивача до суду надійшли пояснення.
Розглядаючи звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 26.06.2025 року по справі № 420/11111/25, суд зазначає таке.
Додатково, у звіті зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч. 2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Статтею 382-2 КАС України визначено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Так, при прийнятті рішення по справі №420/11111/25 судом було встановлено таке:
«…З протоколу про перерахунок пенсії позивача з 07.02.2024 року судом встановлено, що підсумок пенсії після даного перерахунку склав 25875,69 грн, остаточний розмір пенсії ОСОБА_1 обмежено максимальним розміром та її розмір склав 23610,00 грн…
З протоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.04.2025 року судом встановлено, що підсумок пенсії після даного перерахунку склав 27750,69 грн, остаточний розмір пенсії ОСОБА_1 обмежено максимальним розміром та її розмір склав 23610,00 грн.».
Тобто при виконанні рішення суду по справі №420/11111/25 розмір пенсії позивача з 07.02.2024 року мав бути перерахований та виплачений без обмеження максимальним розміром, тобто у розмірі 25875,69, грн, а з 01.04.2025 року - 27750,69 грн.
З наданих до суду доказів судом встановлено, що розмір нарахованої позивачу пенсії з 07.02.2024 року складає 38577,55 грн, з березня 2024 року по грудень 2024 року - 48641,26 грн, з січня 2025 року по лютий 2025 року - 36756,37 грн, у березні 2025 року - 39906,14, з квітня 2025 року по серпень 2025 року - 50516,26 грн.
Як зазначено у звіті, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 по справі № 420/24342/24, Головним управлінням 20.03.2025 проведено перерахунок пенсії з 07.02.2024 року (дата призначення пенсії) на підставі довідки від 11.06.2024 року № 6001.1-4130/6013, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в результаті чого утворилась заборгованість за період з 07.02.2024 по 31.03.2025 у розмірі 162654,74 грн.
Пенсію після зазначеного перерахунку визначено в розмірі 23610,00 грн.
В подальшому, на звернення заявника № ВЕБ-15001-Ф-С-25-155742 щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром на підставі рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022 Головним управлінням 16.07.2025 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її граничним розміром.
Головним управлінням 05.08.2025 виплачено позивачу заборгованість по пенсії, яка утворилась після проведення перерахунку на підставі рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022, у розмірі 324795,83 грн., яка включає заборгованість за період з 07.02.2024 по 31.12.2024 у розмірі 270164,98 грн.
На звернення заявника № ВЕБ-15001-Ф-С-25-155781 щодо виплати пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених на виконання ПКМУ № 1 від 03.01.2025 Головним управлінням 01.09.2025 було проведено відповідний перерахунок.
Головним управлінням також виплачено заборгованість за 2025 рік у розмірі 148984,40 грн.
Судом встановлено, що обсяг наданих до суду доказів підтверджує твердження пенсійного органу про те, що доплата пенсії на виконання рішення суду по справі №420/11111/25 відсутня.
Зважаючи на предмет та підставу позову по справі №420/11111/25, обставини, які на думку позивача свідчать про невиконання рішення суду по даній справі фактично не можуть бути предметом судового контролю за виконанням рішення суду по даній справі.
Перерахунки за результатами яких виникла заборгованість на яку покликається позивач були проведені не на виконання рішення суду по справі №420/11111/25.
Частиною 1 статті 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 статті 382-3 КАС України визначено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених судом обставин та враховуючи вищевикладені приписи ст.382-3 КАС України, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 26.06.2025 року по справі № 420/11111/25.
Керуючись ст.ст. 249, 294, 295, 297, 382-3 КАС України, суд ,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 26.06.2025 року по справі № 420/11111/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Вовченко