Рішення від 19.03.2026 по справі 400/7933/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 р. № 400/7933/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі по тексту - Відповідач) з вимогами про:

- визнання протиправними дії, які виразилися у відмові в призначенні щомісячного довічного грошового утримання (пенсії);

- зобов'язання призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до чинного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що йому встановлено другу групу інвалідності, яка пов'язана з проходженням військової служби і захистом Батьківщини. Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення щомісячного довічного грошового утримання (пенсії) відповідно до чинного законодавства. Однак Відповідач відмовив у призначенні пенсії, що Позивач вважає протиправним.

Ухвалою від 30.07.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 260 КАС України (без виклику сторін).

11.08.2025 р. Відповідачем подано відзив на позовну заяву, де вказано, що із заявою встановленого зразка про призначення пенсії Позивач не звертався, а на подану у довільній формі заяву Відповідачем надано лише відповідь на звернення, яка не є рішенням суб'єкта владних повноважень. Оскільки, до Головного управління не надходили документи для призначення пенсії, які сформовані уповноваженим органом і рішення Відповідачем про призначення або про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262 не приймалося, тому вимога про призначення пенсії є безпідставною та не підлягає задоволенню.

Судом розглянуто справу в порядку письмового провадження.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

ОСОБА_1 є військовослужбовцем Збройних Сил України, якому встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, про що свідчать довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ №881013 від 12.12.2023 р., посвідчення серії НОМЕР_1 від 05.04.2024 р.

20.05.2025 р. Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення щомісячного довічного грошового утримання (пенсії) відповідно до чинного законодавства.

Листом від 06.06.2025 р. № 8467-7462/Ш-02/8-1400/25 Відповідачем надано роз'яснення, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1, заява про призначення пенсії по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку, до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України за останнім місцем служби. Оскільки Позивач проходив службу в Збройних Силах України, документи для призначення пенсії оформлюються і направляються до органу Пенсійного фонду України ІНФОРМАЦІЯ_1 . Для подання заяви про призначення пенсії Відповідач порадив звернутися Позивачу до уповноваженого органу за місцем служби.

Не погодившись з такими діями Відповідача, Позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, є Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (надалі - Закон №2262).

Статтею 1 Закону № 2262 визначено, що військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Згідно статті 2 Закону № 2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до статті 18 Закону № 2262 пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 №3-1 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок №3-1).

Пунктом 2 Розділу І Порядку № 3-1 встановлено, що Заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Відповідно до пункту 11 Розділу І Порядку № 3-1, днем звернення за призначенням пенсії є день подання до органу, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення уповноваженим органом (структурним підрозділом).

Перелік документів, який додається до заяви про призначення пенсії по інвалідності визначено пунктом 2 Розділу ІІ Порядку № 3-1.

Згідно з пунктом 1, 2 Розділу ІІІ Порядку № 3-1, уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії. Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є відповідна заява військовослужбовця, звільненого зі служби, за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку №3-1 та додані до неї необхідні документи, подані до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України за останнім місцем служби.

Суд зазначає, що для реалізації своїх прав на отримання пенсійного забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Позивач повинен здійснити активні дії передбачені законом, а саме: звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення (комплектування) документів належним чином, які в подальшому саме ІНФОРМАЦІЯ_1 мають бути направлені до Головного управління ПФУ в Миколаївській області.

Позивач таких дій не здійснив. Тричі звертався до Відповідача із заявами (в межах Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян») та тричі отримував відповіді з роз'ясненням алгоритму його дій з метою подання документів для призначення пенсії.

Враховуючи наведені обставини, суд зазначає, що у спірних правовідносинах Відповідач діяв на підставі та у межах повноважень, встановлених пенсійним законодавством.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відтак у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Судові витрати відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дії, які виразилися у відмові в призначенні щомісячного довічного грошового утримання (пенсії) та зобов'язання призначити та виплатити пенсію відповідно до чинного законодавства - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 19.03.2026 р.

Суддя Н. В. Лісовська