Рішення від 18.03.2026 по справі 640/8330/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

18 березня 2026 рокусправа № 640/8330/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоінвестпром" про анулювання дозволу на користування надрами,

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна служба геології та надр України із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоінвестпром", в якому просить суд:

- припинити право користування надрами шляхом анулювання дозволу на користування надрами від 29.07.2002 № 2746.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "УКРЕНЕРГОІНВЕСТПРОМ" (назва підприємства при отриманні спецдозволу ТОВ «Віскор») надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 2746 від 29.06.2002 року невід'ємною частиною якого є Угода про умови користування надрами № 2746 від 29.06.2002.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 тощо.

Особливою умовою № 2 Спеціального дозволу № 2746 від 29.07.2002 передбачено, що надрокористувач зобов'язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

Таким чином, оскільки не подання звітності передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 22 Порядку № 615.

18.12.2020 Держгеонадра направило на адресу надрокористувача лист № 19235/01/07-20 від 18.12.2020 року з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом. Зазначений лист було повернуто на адресу позивача «за закінченням терміну зберігання» 26.01.2021 (26.01.2021 + 3 місяці = 26.04.2021) Таким чином позивачем дотримано строки звернення до суду. Проте, ніяких відомостей/повідомлень - не надходило.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 передано судові справи Львівському окружному адміністративному суду.

За результатом автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Львівського окружного адміністративного суду Кондратюк Ю.С.

Ухвалою судді від 10.03.2025 прийнято до провадження справу № 640/8330/21 та вирішено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзиву на позов у встановлений строк не подав. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРЕНЕРГОІНВЕСТПРОМ" (назва підприємства при отриманні спецдозволу ТОВ «Віскор») надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 2746 від 29.07.2002 на 30 років (далі - Дозвіл) (а.с. 8)

Невід'ємною частиною Дозволу є Угода про умови користування надрами № 2746 від 18.07.2012 (далі -Угода) (а.с. 9-12).

Відповідно до п. 7.2 Угоди надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Відповідач не подав щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 рік, що відповідачем не заперечується.

Державною службою геології та надр України винесено наказ від 19.05.2015 № 122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку Відповідача-30 календарних днів (а.с. 15).

Відповідач не подав щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2019 рік, що відповідачем не заперечується.

Державною службою геології та надр України винесено наказ від 14.08.2020 № 346 щодо внесення змін до наказу від № 122 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку Відповідача-30 календарних днів (а.с. 18).

Державна служба геології та надр України розмістила на своєму офіційному веб-сайті оголошення, в якому доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 (а.с. 20).

11.11.2020 надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» № 03/303-3539 (вх. Держгеонадр від 11.11.2020 № 20/07-6574), стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр. Відповідно до переліку надрокористувачів відповідач повторно не подав вищевказану звітність (а.с. 21).

18.12.2020 Держгеонадра направило на адресу надрокористувача лист № 19235/01/07-20 від 18.12.2020 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом (а.с. 22).

Зазначений лист було повернуто на адресу позивача «за закінченням терміну зберігання» 26.01.2021 (а.с. 23-26).

Змістом спірних правовідносин є підстави припинення спеціального дозволу на користування надрами.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення).

Згідно з пп. 10 п.4 Положення Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: зупиняє та припиняє в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Приписами статті 2 Кодексу України про надра встановлено, що завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1) здійснювати підготовку і розкриття звітів (консолідованих звітів) про платежі на користь держави та інформації про укладені договори (угоди) щодо користування надрами в обсязі та у порядку, встановлених Законом України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з дня, наступного за днем внесення інформації про спеціальний дозвіл на користування надрами до Державного реєстру спеціальних дозволів на користування надрами, якщо в такому спеціальному дозволі на користування надрами не передбачено більш пізній строк, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено самою угодою, та діють до завершення строку дії спеціального дозволу на користування надрами або до набрання законної сили рішенням суду про дострокове припинення прав на користування надрами (припинення дії спеціального дозволу на користування надрами) з підстав, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п.7 ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра припинення дії спеціального дозволу на користування надрами здійснюється у разі: невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог законодавства - після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з таким порушенням із наданням достатнього часу для їх усунення.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра дія спеціального дозволу на користування надрами припиняється з підстав, визначених пунктами 1, 3, 8 і 9 частини другої цієї статті, відповідним дозвільним органом, а з підстав, визначених пунктами 2, 4-7 і 10 частини другої цієї статті - виключно судом.

Відповідно до частини сьомої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може застосовувати заходи реагування щодо відкликання документа дозвільного характеру у разі здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо якого дозвільним органом видано припис або інший розпорядчий документ, а суб'єктом господарювання не виконано цей припис або інший розпорядчий документ у визначений у ньому строк.

Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена спеціальним дозволом на користування надрами № 2746 від 29.07.2002 та Угодою про умови користування надрами № 2746 від 18.07.2012 є подання до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Державною службою геології та надр України винесено наказ від 19.05.2015 № 122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким відповідачу встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра 30 календарних днів (а.с. 15).

Державною службою геології та надр України винесено наказ від 14.08.2020 № 346 щодо внесення змін до наказу від № 122 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким відповідачу встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра 30 календарних днів (а.с. 18).

Державна служба геології та надр України розмістила на своєму офіційному веб-сайті оголошення, в якому доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 (а.с. 20).

11.11.2020 надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» № 03/303-3539 (вх. Держгеонадр від 11.11.2020 № 20/07-6574), стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр. Відповідно до переліку надрокористувачів відповідач повторно не подав вищевказану звітність (а.с. 21).

18.12.2020 Держгеонадра направило на адресу надрокористувача лист № 19235/01/07-20 від 18.12.2020 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом (а.с. 22).

Зазначений лист було повернуто на адресу позивача «за закінченням терміну зберігання» 26.01.2021 (а.с. 23-26).

Таким чином, відповідач не вжив заходів для усунення причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.

З огляду на вищезазначене правове регулювання, право користування надрами припиняється в судовому порядку у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог законодавства - після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з таким порушенням із наданням достатнього часу для їх усунення.

Відповідачу було надано достатньо часу для усунення порушення вимог законодавства.

Положення ч. 1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 вказаного Кодексу.

Враховуючи вищезазначені мотиви, суд дійшов висновку про задоволення позову Державної служби геології та надр України про припинення спеціального дозволу на користування надрами № 2746 від 29.07.2002.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоінвестпром" шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2746 від 29.07.2002.

3. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Державна служба геології та надр України (03057, вул. Антона Цедіка, буд. 16, Київ; ЄДРПОУ 37536031).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Укренергоінвестпром" (04116, вул. Мала Житомирська, 9 Б, Київ; ЄДРПОУ 24206657).

Повне рішення суду складено 18.03.2026.

Суддя Кондратюк Юлія Степанівна