18 березня 2026 року м. Київ справа №320/12862/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України в частині запису про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв: «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби»;
- скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України в частині запису про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв: «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби»;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути питання причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв з врахуванням висновків щодо обставин смерті викладених в акті проведеного службового розслідування нещасного випадку від 22.06.2022 № 992 та акті про нещасний випадок (смерть) від 22.06.2022 № 992/1, а саме в частині пов'язаності з виконанням обов'язків військової служби.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_2 , 1984 р.н. Згідно лікарського свідоцтва №010-3725 від 20.06.2022 причиною смерті є травмування при зіткненні з фіксованим об'єктом. Тобто причиною смерті стало ДТП, а саме мій чоловік врізався у стовп коли їхав на мотоциклі.
У відповідності до сповіщення № 3-3 ОСОБА_2 загинув під час виконання обов'язків військової служби. А згідно акту проведеного службового розслідування нещасного випадку від 22.06.2022 № 992 загибель ОСОБА_2 сталась при виконанні службових обов'язків (розділ 3 акту). Аналогічний висновок міститься і у акті про нещасний випадок (смерть) від 22.06.2022 № 992/1.
Проте витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань (поранень, контузії, травм, каліцтв) від 18.10.2022 № 1526 постановлено, що травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби.
Позивач вважає, що вказане формулювання відповідача здійснено з грубим порушенням норм права та не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки розслідуванням було встановлено, що смерть настала під час виконання обов'язків військової служби, а не пов'язана з проходженням військової служби.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Згідно свідоцтва про смерть від 20.06.2022 серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Актом проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) від 22.06.2022 № 992, затвердженого начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено наступне. 18.06.2022 об 11.15 начальник відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_2 капітан ОСОБА_2 , після зміни з чергування виїжджав на мотоциклі з території ІНФОРМАЦІЯ_2 в напрямку ІНФОРМАЦІЯ_3 . На розі АДРЕСА_1 оминаючи припаркований на узбіччі автобус, не впорався з керуванням, зачепив правою стороною мотоцикла та кермом автобус. Внаслідок зіткнення мотоцикл став набирати швидкість і разом з капітаном ОСОБА_2 ударився об стовп вуличного освітлення і впав. Приблизно об 11.45 бригада швидкої допомоги зафіксувала смерть капітана ОСОБА_2 .
У вказаному акті з посиланням на п.2 ч.4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» зазначено, що капітан ОСОБА_2 перебував на шляху з військової служби, таким чином загинув при виконанні обов'язків військової служби.
Також 22.06.2022 складено Акт про нещасний випадок (смерть) № 992/1, затвердженого начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому вказано причини нещасного випадку: не впорався з керуванням під час руху на приватному транспортному засобі. Також вказано, що смерть капітана ОСОБА_2 сталась внаслідок обставин не залежних від виконання посадовими особами обов'язків військової служби.
В матеріалах справи міститься Витяг з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань, (поранень, контузій, травм, каліцтв) від 18.10.2022 № 1526, складеного Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України.
Згідно вказаного Витягу травма капітана ОСОБА_2 , 1984 року народження: “Мотоцикліст травмований при зіткненні з фіксованим об'єктом. Множинні переломи ребер, ушкодження легень та аорти. ОСОБА_3 . Крововтрата», яка 18.06.2022 стала причиною смерті, що підтверджується актом проведення спеціального розслідування нещасного випадку від 22.06.2022 № 992, витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.06.2022 № 93, постановою про закриття кримінальної справи від 21.07.2022, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 20.06.2022 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та лікарським свідоцтвом про смерть від 20.06.2022 № 010-3725 - ТРАВМА, ОДЕРЖАНА В РЕЗУЛЬТАТІ НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.
Відповідно до витягу з Наказу Начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 21.06.2022 № 93 смерть капітана ОСОБА_2 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
А відповідно до сповіщення сім'ї № 3-З капітан ОСОБА_2 загинув під час виконання обов'язків військової служби.
Спірним у даному випадку є формулювання висновку постанови військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань (поранень, контузії, травм, каліцтв) ОСОБА_2 .
Позивач вважає, що смерть настала під час виконання обов'язків військової служби, а не пов'язана з проходженням військової служби.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Основного Закону).
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі - Закон № 2232-XII).
Стаття 24 Закону № 2232-XII регулює початок, призупинення і закінчення проходження військової служби. Час та місце виконання обов'язків військової служби.
Так, згідно частини четвертої статті 24 Закону № 2232-XII (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин - 18.06.2022) військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби:
1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);
2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;
3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);
4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;
5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Варто відмітити, що установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть, згідно із статті 2 Закону № 2232-XII та п.п.1.1-1.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, зареєстрованого за №1109/15800 (далі-Положення № 402) є одним з основних завдань військово-лікарської експертизи, яка здійснюється визначеними у главі 2 розділу І вказаного Положення органами військово-лікарської експертизи, в тому числі й Центральною військово-лікарською комісією.
Відповідно до пункту 1.2 Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та колишніх військовослужбовців зі службою у Збройних Силах України визначений главою 21 розділу ІІ Положення № 402.
Відповідно до п.п. «ї» п. 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402 «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі національного персоналу» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час виконання обов'язків військової служби у складі національного персоналу.
А згідно п. 21.7 глави 21 розділу ІІ Положення № 402 постанова ВЛК про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва). Також до ВЛК надається медична документація про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Визначення причинного зв'язку захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми), що призвело до смерті військовослужбовця, особи, звільненої з військової служби, проводиться штатними ВЛК (п. 21.9 глави 21 розділу ІІ Положення № 402).
Постанова військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), що зумовило безпосередню, основну причину смерті, приймається в одному із формулювань, вказаних у пунктах 21.5, 21.6 розділу II цього Положення, з обов'язковим додаванням перед словом «ТАК» або «НІ» слів «яке призвело до смерті, та причина смерті» (п. 21.30 глави 21 розділу ІІ Положення № 402).
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема вказаних вище Аку проведеного службового розслідування нещасного випадку від 22.06.2022 року № 992 та Акту про нещасний випадок (смерть) від 22.06.2022 року № 992/1 загибель капітана ОСОБА_2 сталась при виконанні службових обов'язків коли він прямував у напрямку ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У вищевказаних актах, на підставі розслідування обставин смерті капітана ОСОБА_2 та фактичних обставин зроблено висновок про те, що травма, яку отримав капітана ОСОБА_2 і смерть яку вона потягла, пов'язані саме з виконанням обов'язків військової служби.
В межах службових перевірок також було встановлено, що капітан ОСОБА_2 загинув при виконанні обов'язків військової служби.
Вказані акти від 22.06.2022 року № 992 та від 22.06.2022 року № 992/1 існували на час винесення оскаржуваного у даній справі рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України в частині запису про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв: «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби».
Проте наявний в матеріалах справи Витяг з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань, (поранень, контузій, травм, каліцтв) від 18.10.2022 № 1526, складений Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України, не містить будь-яких обґрунтувань чи пояснень щодо застосування висновку «причина смерті, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби», замість вказаних в Актах від 22.06.2022 року № 992 та від 22.06.2022 року № 992/1 «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби». Хоча у Висновку їдеться посилання на Акти від 22.06.2022 року № 992 та від 22.06.2022 року № 992/1.
Під час розгляду справи відповідач відзиву чи будь-яких пояснень на обґрунтування власної позиції не надав. Зміну «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби» на «причина смерті, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби» не пояснив та не підтвердив належними доказами.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Суд констатує, що відповідачем відзиву на позовну заяву подано не було, хоча ухвала про відкриття провадження у справі надсилалась за його адресою.
При цьому, судом враховується, що ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження розміщена в Єдиному державної реєстрі судових рішень.
Згідно з частиною четвертою статті 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Аналіз встановлених обставин справи та наведених вище норм законодавства України, дає підстави суду дійти висновку про протиправність дій відповідача щодо визначення причинного зв'язку смерті, а саме «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби», без врахування висновків щодо обставин смерті викладених в акті проведеного службового розслідування нещасного випадку від 22.06.2022 року № 992 та акті про нещасний випадок (смерть) від 22.06.2022 року № 992/1.
Відтак рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 18.10.2022 оформлене на ОСОБА_2 у вигляді протоколу засідання в частині запису про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв: «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби» підлягає скасуванню.
Враховуючи наведене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір на загальну суму 1073,60 грн.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1073,60 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України в частині запису про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв: «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби».
3. Скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України в частині запису про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв: «травма ОСОБА_2 1984 р.н. ТАК пов'язана з проходженням військової служби».
4. Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України (02000, м. Київ, бульв. Лесі Українки, буд. 10-А; код ЄДРПОУ 08356179) повторно розглянути питання причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв з врахуванням висновків щодо обставин смерті викладених в акті проведеного службового розслідування нещасного випадку від 22.06.2022 № 992 та акті про нещасний випадок (смерть) від 22.06.2022 № 992/1, а саме в частині пов'язаності з виконанням обов'язків військової служби.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (02000, м. Київ, бульв. Лесі Українки, буд. 10-А; код ЄДРПОУ 08356179).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.