18 березня 2026 року № 826/16239/16
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні заяву Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про заміну боржника у виконавчому провадженні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа - приватне підприємство «Ілтекс», про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, -
В провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа - приватне підприємство «Ілтекс», про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 №826/16239/16 адміністративний позов задоволено повністю. Ухвалено скасувати реєстрацію декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 31 серпня 2011 року № КВ 14211035395 «Реконструкція забудови міжколонного простору для розширення діючого магазину продовольчих товарів за адресою: вул. І. Пулюя, 5 у Солом'янському районі м. Києва». Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України на користь ОСОБА_1 понесені останньою судові витрати у розмірі 551, 21 грн (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять одна копійка).
Дане рішення набрало законної сили 09.07.2025 та на його виконання 10.12.2025 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист щодо стягнення судового збору.
Боржником у вказаному виконавчому листі зазначено Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (місцезнаходження: бульв. Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ: 37471912).
Від Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві надійшла заява, в якій представник просить замінити боржника у виконавчому листі Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 по справі №640/16239/16 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України на користь ОСОБА_1 понесені останньою судові витрати у розмірі 551, 21 грн (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять одна копійка).
Вирішуючи питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд виходить з такого.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 № 218 "Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (далі - Постанова №218) ліквідовано Державну архітектурно-будівельну інспекцію, утворено Державну сервісну службу містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 № 1340 "Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду" (далі Постанова № 1340), яка набрала чинності 30.12.2020, було утворено Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (пункт 1) та затверджено Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування (пункт 2).
Державну реєстрацію створення Державної інспекції архітектури та містобудування України (код ЄДРПОУ 44245840) проведено 20.05.2021, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000701020000092252.
15 вересня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №960 "Питання Державної інспекції архітектури та містобудування", пунктом 1 якої встановлено погодитися з пропозицією Міністерства розвитку громад та територій про можливість здійснення Державною інспекцією архітектури та містобудування (далі - ДІАМ) повноважень і виконання функцій з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Згідно пункту 3 Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 № 1340 "Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду", основним завданням ДІАМ є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів від 19.08.2015 № 671 "Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю" (в редакції від 07.03.2025), органи державного архітектурно-будівельного контролю є правонаступниками прав та обов'язків Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення повноважень відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та продовжують здійснювати повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю після початку здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій Державною інспекцією архітектури та містобудування.
Отже, 15.09.2021 Державна інспекція архітектури та містобудування України розпочала здійснення повноважень як орган державної влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Частинами першою та четвертою статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Вищевказане також узгоджується із положеннями частини 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", якою передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
У даному випадку Головне управління Казначейства є органом, який повинен виконати рішення суду на підставі виконавчого документа, оскільки у відповідності до Порядку №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження та заміни боржника у виконавчому листі Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 по справі №640/16239/16 з Державної архітектурно-будівельної інспекції України (код ЄДРПОУ 37471912) на її правонаступника - Державну інспекцію архітектури та містобудування України (код ЄДРПОУ 44245840).
Керуючись статтями 52, 248, 379 КАС України, суд, -
Заяву Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Заміни боржника у виконавчому листі Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 по справі №640/16239/16 з Державної архітектурно-будівельної інспекції України (код ЄДРПОУ 37471912) на її правонаступника - Державну інспекцію архітектури та містобудування України (код ЄДРПОУ 44245840).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Колеснікова І.С.