19 березня 2026 рокуСправа №160/35597/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
15.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 046350021063 від 06.11.2025 р. про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 31.10.2025 р.;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року період проходження військової служби з 27.02.2022 по 29.10.2025 р. за професією гірник на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем в шахті;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві зарахувати до пільгового стажу роботи по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року ОСОБА_1 періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 11.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 08.08.2023, з 21.08.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 06.02.2024, з 17.02.2024 по 08.07.2024, з 19.07.2024 по 04.12.2024, з 14.01.2025 по 02.02.2025 в розрахунку один місяць служби за три;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви про призначення пенсії від 29.10.2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звертався до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві від 06.11.2025 № 046350021063 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність пільгового стажу 25 років за Списком №1. Вважаючи такі дії та рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав та законних інтересів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами з 05.01.2026 року.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та витребувано матеріали пенсійної справи позивача.
31.12.2025 від Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві до суду надійшли витребувані ухвалою від 19.12.2025 документи.
12.01.2026 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з огляду на наступне. Згідно до наданих до заяви документів про стаж та даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування загальний страховий стаж склав 42 роки 5 місяців 6 днів, з них пільговий стаж за Списком № 1 - 22 роки 1 місяць 15 днів, який враховано відповідно до довідки від 27.06.2025 №941, виданої Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління імені Героїв космосу». Враховуючи зазначене, гр. ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком за списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 29.10.2025 позивач звертався до органів Пенсійного фонду України із письмовими заявами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності, рішенням Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві від 06.11.2025 № 046350021063 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж.
Відповідачем проведений розрахунок стажу позивача, на момент звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 29.10.2025, який становить: загальний страховий стаж склав 42 роки 5 місяців 6 днів, з них пільговий стаж за Списком № 1 - 22 роки 1 місяць 15 днів.
За результатами розгляду документів позивача, поданих для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, гр. ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком за списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Далі Закон 1058-ІV) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
В розділі І Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 зазначено, що право на пенсію незалежно від віку мають підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату за 1 рік 3 місяці.
Таким чином, роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 року «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» може бути застосовано при призначенні пенсії позивачу за ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV в частині додаткового зарахування періоду роботи за провідними професіями за кожний повний рік роботи за провідною професією додатково зарахувавши три місяці.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. (далі Порядок № 383)
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить зарахувати до пільгового стажу роботи період проходження військової служби в особливий період під час мобілізації з 27.02.2022 по 29.10.2025 (дата подання заяви по органу ПФУ про призначення пенсії).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою ст. 2 Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено строкову військову службу.
За приписами абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
З вищенаведених законодавчих норм вбачається, що час проходження військової служби зараховується до стажу роботи, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тому суд вважає за необхідне звернути увагу, що при зарахуванні періоду військової служби до пільгового стажу враховується саме попередня посада, з якої особу було призвано до військової служби. Тобто, на момент призову на військову службу особа мала працювати за професією, що дає право на призначення пільгової пенсії за віком.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до запису №13 трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 02.02.2022 був переведений гірником на допоміжних роботах в шахтах по 3-му розряду з повним робочим днем в шахті; наявні відмітка про атестацію робочого місця з пільгових умов праці згідно Списку №1.
Згідно довідки ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 24.10.2025 №1501 про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 дійсно працює у ВСП "Шахтоуправління імені Героїв Космосу" ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (шахта «імені Героїв Космосу») з 14.07.2003 року. За відомостями цієї довідки, з 02.02.2022 року (наказ №21/5к від 02.02.2022 року) і по теперішній час, ОСОБА_1 займає посаду - гірник на допоміжних роботах в шахтах підземний на дільниці конвеєрного транспорту №1 з повним робочим днем в шахті, що передбачена список 1 розділ 1 підрозділ 1, затверджена постановою КМУ від 24.06.2016 р. №461 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до додаткових відомостей довідки від 24.10.2025 №1501, ОСОБА_1 був мобілізований з 27.02.2022р. наказ №ПР-115 від 14.03.2022р. до фактичного виходу на роботу з підстави демобілізації та/або/закінчення воєнного стану в Україні.
Так, При визначенні права на пільгове пенсійне забезпечення за професією «гірник на допоміжних роботах у шахтах (підземний)» із повним робочим днем у шахті, підлягає застосуванню Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (розділ «Гірничі роботи», підрозділ 1 «Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах»). Крім того, зазначена професія охоплюється дією постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, відповідно до п. 1 якої, до категорії осіб, які мають право на вказану пільгу, належать усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних гірничих роботах у шахтах та на будівництві вугільних (сланцевих) шахт, а також керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих та споруджуваних шахт із видобутку вугілля (сланцю).
За відомостями військового квитка серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 призвали на військову службу 27.02.2022 на підставі наказу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 Про загальну мобілізацію; відсутня відмітка про виключення позивача зі списків особового складу військової частини.
Відповідно до виписки форми ОК-5, сформованої 29.10.2025, у лютому 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 почав здійснювати виплати суми заробітку, а з липня 2022 року - Військова частина НОМЕР_3 . При цьому до початку мобілізації позивач отримував заробітною плату від ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", де позивач працював з 2003 року (запис №4 трудової книжки НОМЕР_1 ) до його мобілізації у 2022 році.
При цьому, з форми РС-право вбачається, що період військової служби ОСОБА_1 в особливий період не зарахований до пільгового стажу роботи позивача.
З огляду на вище викладене, суд зазначає, що на момент призову на військову службу за мобілізацією позивач працював за професією, яка надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки на момент призову за особою зберігалося право на пільгове пенсійне забезпечення за основним місцем роботи, час проходження служби у складі Збройних Сил України підлягає прирівнюванню до роботи за відповідною професією.
Враховуючи, що позивач на момент розгляду справи є діючим військовослужбовцем (що не заперечується сторонами та зворотного судом не встановлено), період його проходження військової служби з 27.02.2022 по 29.10.2025 (дата подання заяви до органу ПФУ), підлягає зарахуванню до пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
За таких обставин, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо включення зазначеного періоду служби до пільгового стажу у повному обсязі.
Щодо періоду безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 11.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 08.08.2023, з 21.08.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 06.02.2024, з 17.02.2024 по 08.07.2024, з 19.07.2024 по 04.12.2024, з 14.01.2025 по 02.02.2025 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці), суд вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою ст. 2 Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до п. 2 Порядку № 413, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року, статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Пунктом 4 Порядку № 413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Перелік цих документів міститься також в пункті 4.
Згідно статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII, до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії у період бойових дій, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а, від 02.04.2020р. № 185/4140/17.
Також, статтею 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Як вже зазначалось, 27.02.2022 позивач на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року призваний до Збройних Сил України.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією наданого посвідчення серія НОМЕР_4 .
Згідно довідки Військової частини НОМЕР_5 від 30.07.2025, ст. солдат ОСОБА_1 дійсно в період з 11.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 08.08.2023, з 21.08.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 06.02.2024, з 17.02.2024 по 08.07.2024, з 19.07.2024 по 04.12.2024, з 14.01.2025 по 02.02.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в: Комарській сільській ТГр, Волноваського району Донецькій області та в Преображенській сільській ТГр, Пологівського району Запорізької області.
Отже, позивачем доведено належними, допустимими та достатніми доказами, що вказані періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).
З огляду на викладене, суд доходить висновку про те, що розглядаючи заяву позивача про призначення пенсії, відповідач віддав перевагу найменш сприятливому для позивача тлумаченню законодавства, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для призначення пенсії, оскільки рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії, прийнято не на підставі Конституції та діючого законодавства України, а від так підлягає скасуванню.
Як вбачається з матеріалів справи, спірне рішення відповідача прийняте без повного з'ясування обставин справи та інших документів наданих позивачем.
Таким чином, рішення про відмову призначення пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 06.11.2025 № 046350021063 підлягає скасуванню, оскільки судом під час розгляду справи встановлена неповнота перевірки відповідачем наявності у позивача страхового стажу (в тому числі й пільгового).
Разом з цим, суд враховує, що не наділений відповідними повноваженнями проводити розрахунок страхового (пільгового) стажу роботи позивача, оскільки вказані функції належать до виключних дискреційних повноважень органів Пенсійного фонду України. Згідно принципу розподілу владних функцій, суд встановлює лише наявність підстав для зарахування спірних періодів до стажу позивача. Відтак, лише після фактичного виконання цього рішення та проведення перерахунку страхового стажу, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повинно прийняти обґрунтоване рішення щодо наявності у позивача права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання відповідача зарахувати спірні періоди служби у пільговому обчисленні та повторно розглянути заяву про призначення пенсії з урахуванням висновків суду
Підводячи підсумок викладеному, суд вважає необхідним з метою ефективного захисту прав позивача визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 046350021063 від 06.11.2025 р. про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 31.10.2025;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року період проходження військової служби з 27.02.2022 по 29.10.2025 р. за професією гірник на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем в шахті;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві зарахувати до пільгового стажу роботи по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року ОСОБА_1 періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 11.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 08.08.2023, з 21.08.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 06.02.2024, з 17.02.2024 по 08.07.2024, з 19.07.2024 по 04.12.2024, з 14.01.2025 по 02.02.2025 в розрахунку один місяць служби за три;
та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.10.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що позивач, відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.
Відповідно до ч. 4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно ч. 5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м.Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 046350021063 від 06.11.2025 р. про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 31.10.2025.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року період проходження військової служби з 27.02.2022 по 29.10.2025 р. за професією гірник на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем в шахті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві зарахувати до пільгового стажу роботи по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року ОСОБА_1 періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 11.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 08.08.2023, з 21.08.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 06.02.2024, з 17.02.2024 по 08.07.2024, з 19.07.2024 по 04.12.2024, з 14.01.2025 по 02.02.2025 в розрахунку один місяць служби за три.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.10.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець