19 березня 2026 року Справа № 160/662/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
12 січня 2026 року ОСОБА_1 в особі представника Нагорного Дениса Вадимовича через систему «Електронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом внесення даних щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я, відповідно до свідоцтва про хворобу № 3974/зв від 12.08.2025 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що згідно свідоцтва про хворобу № 3974/зв виданого ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по місту Києву та Київської області» медична (військово-лікарська комісія) він є непридатний до військової служби, а тому підлягає виключенню з військового обліку. Проте відповідачем безпідставно не було внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно позивача про виключення його з військового обліку.
Позов не відповідав вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.01.2026 був залишений без руху. На виконання вимог ухвали позивач 16.01.2026 надав відповідну заяву та виправив вказані недоліки у встановлений судом строк.
Ухвалою суду від 19.01.2026 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачу було направлено копію ухвали суду від 19.01.2026 про відкриття провадження у справі засобами поштового зв'язку за адресою зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який було отримано останнім 27.01.2026, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення; правом на подання відзиву на позов відповідач не скористався.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 проходив військову службу за призовом під час мобілізації на посаді водія-санітара медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , з 28.11.2022 року, призваного ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Наказом № 287 від 17.10.2025 року (по стройовій частині) виключено зі списків військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення. Звільнено відповідно до підпункту «б» пункту два частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з військової служби наказом командира військової частини віл 08.10.2025 № 74 о/с, у відставку Збройних Сил України за станом здоров'я: на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, без права носіння військової форми одягу, 17 жовтня 2025 року для взяття на військовий облік направити до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Позивач зазначає, що згідно свідоцтва про хворобу № 3974/зв виданого ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по місту Києву та Київської області» медична (військово-лікарська комісія) на підставі статті 40а, 396, 466, 476, 646, ІЗв, 76в та графи II Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України», затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 № 402, ОСОБА_1 непридатний до військової служби.
Відповідно до відомостей, що містяться в військово-обліковому документі з Резерв + сформованого 05.01.2026 року зазначено, що ОСОБА_1 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 як військовозобов'язаний, бронювання до 17.11.2026, Постанова ВЛК Непридатний (згідно редакції Наказу № 402 від 14.10.2024), дата ВЛК 12.08.2025.
22.10.2025 року та 03.12.2025 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_8 про виключення його з обліку на підставі вищезгаданого свідоцтва про хворобу, на підставі якого його було звільнено з військової служби.
На звернення позивача ІНФОРМАЦІЯ_5 надав відповідь від 18.12.2025 року № 12/7584, де зазначив, що - «…Відповідальним працівником ІНФОРМАЦІЯ_1 25.11.2025 року за вих. № 12/5965 були передані медичні документи та наявне рішення комісії за місцем проходження служби до ІНФОРМАЦІЯ_3 . які були надані ОСОБА_1 , для перевірки законності щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я.
Станом на 18.12.2025 р. є наявна інформація, що документи будуть повернені у зв'язку з відсутністю протоколу засідання 20 Регіональної військово-лікарської комісії м. Дніпро, який є підставою для виключення з військового обліку за станом здоров'я.
Розуміємо, що ситуація для ОСОБА_1 є складною та тривалою. Разом з тим, чинний порядок передбачає додаткове проходження ВЛК при ТЦК та СП, після чого медичні документи направляються до 20-ї Регіональної ВЛК для затвердження. Лише після цього може бути прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я».
Вважаючі зазначену бездіяльність протиправною позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі за текстом - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону № 1951-VIII).
Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Частиною 5 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).
За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях. (стаття 8 Закону № 1951-VIII)
Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
На виконання частини 1 статті 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487.
Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім іншого:
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Суд зазначає, що Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» так і Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, покладає обов'язок на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки вносити до Реєстру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В пункті 4 розділу І Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів зазначено, що основними засадами ведення Реєстру є обов'язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;
6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Як було встановлено, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 наказом № 287 від 17.10.2025 року (по стройовій частині) виключено зі списків військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення. Звільнено відповідно до підпункту «б» пункту два частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з військової служби наказом командира військової частини віл 08.10.2025 № 74 о/с, у відставку Збройних Сил України за станом здоров'я: на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, без права носіння військової форми одягу, 17 жовтня 2025 року для взяття на військовий облік направити до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до відомостей, що містяться в військово-обліковому документі з Резерв + сформованого 05.01.2026 року зазначено, що ОСОБА_1 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 як військовозобов'язаний, бронювання до 17.11.2026, Постанова ВЛК Непридатний (згідно редакції Наказу № 402 від 14.10.2024), дата ВЛК 12.08.2025.
На звернення позивача щодо виключення з військового обліку другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відповідь від 18.12.2025 року № 12/7584, де зазначив, що - «…Відповідальним працівником ІНФОРМАЦІЯ_1 25.11.2025 року за вих. № 12/5965 були передані медичні документи та наявне рішення комісії за місцем проходження служби до ІНФОРМАЦІЯ_3 . які були надані ОСОБА_1 , для перевірки законності щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я.
Станом на 18.12.2025 р. є наявна інформація, що документи будуть повернені у зв'язку з відсутністю протоколу засідання 20 Регіональної військово-лікарської комісії м. Дніпро, який є підставою для виключення з військового обліку за станом здоров'я.
Розуміємо, що ситуація для ОСОБА_1 є складною та тривалою. Разом з тим, чинний порядок передбачає додаткове проходження ВЛК при ТЦК та СП, після чого медичні документи направляються до 20-ї Регіональної ВЛК для затвердження. Лише після цього може бути прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я».
Отже, з вищезазначених доказів не вбачається, що ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби, тому що відсутній висновок 20-ї Регіональної ВЛК, а відповідно до наказу військової частини НОМЕР_1 № 287 від 17.10.2025 року (по стройовій частині) позивача звільнено з військової служби у відставку Збройних Сил України за станом здоров'я: на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, без права носіння військової форми одягу, 17 жовтня 2025 року для взяття на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_7 .
З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що в діях ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутні ознаки бездіяльності щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 , тому що матеріалами справи підтвердженого прийняття рішення стосовно заяви позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність своїх дій, відповідач діяв у спосіб визначений законом та у межах наданих законом повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.
На підставі ст. 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ІК в ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задовольнити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 19 березня 2026 року.
Суддя Е.О. Юрков