8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"12" березня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/59/26
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Погорелової О.В
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", м. Харків
до Державного підприємства "Харківський державний цирк імені Ф.Д. Яшинова", м. Харків
про стягнення коштів
за участю представників учасників справи:
позивача - Підгорний Б.Б., Панасейко О.Ю.
відповідача - Хан А.О., Житницький О.А.,
Позивач, Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі", звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Державного підприємства "Харківський державний цирк імені Ф.Д. Яшинова", відповідач, в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за не виконання зобов'язань за договором про закупівлю теплової енергії в гарячій воді №4059/21 від 06.01.2021 по оплаті теплової енергії в сумі 212 791,10 грн за січень 2022 року. Витрати по оплаті судового забору позивач просить суд покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 19.01.2026 позовна заява була прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Процесуальний рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
03.02.2026 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні. В обґрунтування заперечень проти позову вказує на те, що спірний договір був укладений між сторонами відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі» в системі закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі UA-2020-12-30-003001-c). Ціна за договором №4059/21 від 06.01.2021, при його укладанні, була визначена на рівні 1 186 974,00 грн, але керуючись ч. 6 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» була змінена на підставі додаткової угоди від 31.12.2021 до суми 1 288 891,80 грн, тобто на 101 917,80 грн, що не перевищувало 20% вартості договору, як того передбачає Закону України “Про публічні закупівлі». 28.01.2022 строк дії договору №4059/21 від 06.01.2021 закінчився. 02.02.2022, відповідно до ст. 42 Закону України “Про публічні закупівлі» ДП "Харківський державний цирк імені Ф.Д. Яшинова" було опубліковано звіт про виконання договору №4059/21 від 06.01.2021 (ідентифікатор закупівлі UA-2020-12-30-003001-c), оскільки було укладено новий договір №4059/22 від 31.01.2022 та здійснена сплата за останнім рахунком по договору №4059/21 від 06.01.2021. Станом на дату складання даного відзиву жодної скарги до системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі UA-2020-12-30-003001-c) щодо неналежного виконання договору №4059/21 від 06.01.2021 не надходило, що в свою чергу свідчить про повне виконання договору №4059/21 06.01.2021 з обох сторін договору.
Відповідно п. 3.2 договору №4059/21 від 06.01.2021 ціна цього договору може бути змінена, згідно випадків, вказаних у частині 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі». Жодного згадування про зміну ціни (розміру нарахувань) за товар (теплову енергію) чи навіть корегування ціни (розміру нарахувань) за товар (теплову енергію) у ч.5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» немає. Дії, передбачені ч. 6 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі», вже відбулися у рамках договору №4059/21 від 06.01.2021. Інших випадків збільшення ціни договору, ніж передбачених відповідними частинами ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» у даному законі не існує, і будь-яке збільшення ціни даного договору, за рішенням суду чи в інший спосіб, може бути розцінено як порушення Закону України “Про публічні закупівлі» та інших нормативно-правових актів в тому числі і Кримінального кодексу України, особливо з урахуванням того факту, що договір №4059/21 від 06.01.2021 було виконано, про що було опубліковано звіт, відповідно до ст. 42 Закону України “Про публічні закупівлі», а нарахування, що є предметом розгляду даної справи були зроблені набагато пізніше дати публікації про закінчення договору і закінчення самого договору №4059/21 від 06.01.2021, тобто “заднім числом».
Доказом того, що нарахування у розмірі 212 791,10 грн, які є предметом розгляду даної справи, були зроблені набагато пізніше дати публікації про закінчення договору і закінчення самого договору №4059/21 від 06.01.2021, тобто “заднім числом», свідчить акт звіряння розрахунків між ДП "Харківський державний цирк імені Ф.Д. Яшинова" та КП “Харківські теплові мережі», який було погоджено та підписано по особовому рахунку №17800-4167 станом на 01.06.2022. Даний акт звіряння розрахунків підтверджує, що станом на 01.06.2022 існувала заборгованість у розмірі 21 235,58 грн, яка була погашена 16.06.2022.
Також, відповідач вказує на те, що у рішенні судів у справі №922/2612/22, на розгляд якої позивач посилається у позовній заяві, зазначено, що позивач стверджує, що заборгованість у 212 791,10 грн, яка є предметом розгляду даної справи утворилася за договором №4059/22 від 31.01.2022 та під час його дії. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 12.05.2023 у справі №922/2612/22 було відмовлено КП “Харківські теплові мережі» у стягненні 212 791,10 грн з ДП "Харківський державний цирк імені Ф.Д. Яшинова". А зараз, після спливу більш ніж двох з половиною років після вступу в законну силу постанови Східного апеляційного господарського суду від 12.05.2023 у справі №922/2612/22, КП “Харківські теплові мережі» вирішило стягнути ту ж саму заборгованість, але за іншим договором.
У позовній заяві позитвач посилається на виконання ним постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу" від 10.11.2021 №1209 під час нарахування суми у розмірі 212 791,10 грн, яка є предметом розгляду даної справи. Однак, разом із цим фактом позивач прямо вказує і на порушення постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу" від 10.11.2021 №1209. Розрахунковим періодом відповідно до п. 4.2. договору № 4059/21 від 06.01.2021 є місяць, за результатом якого підписується відповідний акт виконаних робіт після чого цей місяць вважається розрахунковим періодом. Тобто, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу" від 10.11.2021 №1209 та договору №4059/21 від 06.01.2021, нарахування у зв'язку із зміною ціни природного газу у січні 2022 року повинні були відобразитися у лютому 2022 року. Однак, і у позовній заяві, і у документах доданих до неї, вказується, що нарахування у зв'язку зі зміною ціни природного газу у січні 2022 року відобразилися у червні 2022 року. Відповідач вважає, що нарахування суми у розмірі 212 791,10 грн, яка є предметом розгляду даної справи, було зроблено з порушеннями та всупереч Закону України “Про публічні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу" від 10.11.2021 №1209. Відповідач також вказує, що відповідно до Закону України “Про правотворчу діяльність», Закон України “Про публічні закупівлі» має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу" від 10.11.2021 №1209, хоча факти викладені у позовній заяві свідчать про порушення з боку позивача - КП “Харківські теплові мережі» обох вищенаведених нормативно-правових актів.
Також відповідач вказує на те, що деякі філії КП “Харківські теплові мережі», в даному випадку Основ'янська філія КП “Харківські теплові мережі», провадять свою діяльність із порушеннями чинного законодавства України.
09.02.2026 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач відхиляє аргументи позивача та вказує на те, що дія договору про закупівлю теплової енергії в гарячій воді №4059/21, укладеного між сторонами, продовжується на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2022, але не пізніше ніж до 31.03.2022. На виконання постанови Кабінету міністрів України “Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу» від 10.11.2021 №1209, у зв'язку із зміною ціни постачання природного газу, за період: січень-квітень 2022 року у червні 2022 позивач виконав корегування нарахувань за теплову енергію. Тобто, корегування плати за теплову енергію виконані виключно за період її постачання позивачу, що узгоджується з положеннями ч.1 ст. 631 ЦК України, якою унормовано, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.
09.06.2022, як і встановлено вимогами постанови Кабінету міністрів України “Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу» від 10.11.2021 №1209 (абз. 3 п. 2), позивач розмістив на власному сайті інформаційне повідомлення про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) з наведенням відповідних обґрунтувань. Отже, враховуючи, що у період постачання теплової енергії відбувалось збільшення ціни природного газу, тому корегування вартості теплової енергії з урахуванням коефіцієнтів і було здійснено за показниками спожитої теплової енергії за період січень - квітень 2022 року.
Позивач вважає, що відповідач визнав свою заборгованість перед позивачем по проведеним корегуванням за теплову енергію, що підтверджується оплатами, які були зроблені відповідачем у липні 2022 року, а саме: платіжне доручення №806 на суму 49 895,82 грн, призначення платежу: “Часткова оплата за теплову енергію за червень 2022, рах. №17800-4167 вiд 04.07.2022»; платіжне доручення №205 на суму 27 400,00 грн, призначення платежу: “За теплову енергію 06-30 червня 2022, акт № 4 вiд 04.07.2022". Тобто: 290 086,92 грн - 49 895,82 грн - 27 400 грн = 212 791,10 грн. Таким чином, у зв'язку з нездійсненням повного розрахунку по скорегованим нарахуванням за спожиту протягом січня-квітня 2022 року теплову енергію, за відповідачем обліковується заборгованість в сумі 212 791,10 грн, по договору про постачання теплової енергії в гарячій воді №4059/21 від 06.01.2021 що утворилась за січень 2022. Корегування плати за теплову енергію виконані не тільки у січні 2022 року, а й в лютому та березні 2022 року, що підтверджується розрахунком нарахувань.
Також позивач вказує, що згідно затвердженої в установленому порядку структури, має у своєму складі структурні підрозділи, серед яких є підрозділи, що містять у своїй назві найменування філії та розташовані у відповідних адміністративних районах міста Харкова. Районні філії підприємства, в тому числі і Основ'янська філія, не є відокремленими структурними підрозділами в розумінні ч. 4 ст. 64 ГК України, але як структурні підрозділи діють на підставі відповідних положень. Їх посадові особи наділені певними повноваженнями у відповідності до своїх посадових інструкцій та внутрішніх локальних актів підприємства (наказів, інструкцій, розпоряджень, тощо). Зазначені посадові особи підприємства є уповноваженими особами на підписання наданих рахунків - фактур та актів звірянь у відповідності до локальних актів підприємства, своїх посадових інструкцій та положень про підрозділи, в яких вони працюють.
У судовому засіданні 12.03.2026 представники позивача підтримали позов у повному обсязі та просили суд його задовольнити.
Присутні у судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували та просили суд відмовити у його задоволенні.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
06.01.2021 між Державним підприємством "Харківський державний цирк імені Ф.Д. Яшинова" (замовник, споживач, відповідач у справі) та Комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" (учасник, теплопостачальна організація, позивач у справі) на підставі Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України “Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (зі змінами), Закону України “Про теплопостачання» та іншими нормативно-правовими актами чинного законодавства України, був укладений договір №4059/21 про закупівлю теплової енергії в гарячій воді (далі по тексту - договір).
Відповідно до розділу 1 договору, предметом даного Договору є закупівля код згідно ДК 021:2015 09320000-8 - пара, гаряча вода та пов'язана продукція (постачання теплової енергії) (далі по тексту - теплова енергія). Теплопостачальна організація зобов'язується у період дії цього Договору поставити Споживачу теплову енергію в потрібних йому обсягах, а Споживач - прийняти і оплатити теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим Договором. Теплова енергія постачається Споживачу в обсягах згідно з додатком 1 до цього Договору в гарячій воді на такі потреби: опалення та вентиляцію; гаряче водопостачання. Кількісні характеристики теплової енергії вказані в додатку 1 до цього Договору.
Відповідно до п. 3.1 договору, ціна договору становить 1 186 974,00 грн з ПДВ.
Згідно п. 3.2 договору, ціна цього договору може бути змінена згідно випадків, вказаних у частині 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII (зі змінами).
Відповідно до п. 3.3 договору, Тарифи за теплову енергію становлять за 1 Гкал:
- для потреб населення - 1457,06 грн (без ПДВ) (постанова від 30.11.2020 №2265 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 09.09.20 № 1673», які діють з 01.12.2020;
- для потреб бюджетних установ - 1369,10 грн (без ПДВ) (постанова від 30.11.2020 №2265 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 09.09.20 № 1673», які діють з 01.12.2020;
- для потреб інших споживачів (крім населення) - 1318,86 грн (без ПДВ) (постанова від 30.11.2020 №2265 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 09.09.20 № 1673», які діють з 01.12.2020.
Згідно п. 4.1 договору, розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться шляхом перерахування коштів на рахунок Теплопостачальної організації, вказаний в Договорі, відповідно до встановлених тарифів, діючих в період постачання теплової енергії та на підставі показань приладів комерційного обліку теплової енергії, а при їх відсутності - виконаних розрахунків відповідно до теплових навантажень, або в іншій формі, яка не суперечить чинному законодавству України.
Згідно п. 4.2 договору, розрахунковим періодом є місяць за результатом якого підписується акт виконаних робіт по відпустку теплової енергії за період (в 2-х примірниках).
У п. 4.3 договору сторони погодили, що Споживач, згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 1070 від 04.12.2019 “Про деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг що закуповуються за бюджетні кошти» має право здійснювати попередню оплату на строк не більше трьох місяців. У разі здійснення попередньої оплати Споживач до початку розрахункового періоду сплачує Теплопостачальній організації очікувану вартість, зазначеної в додатку 1 до Договору кількості теплової енергії, з урахуванням залишкової суми, (сальдо) розрахунків на початок розрахункового періоду. Остаточний розрахунок за спожиту теплову енергію Споживач здійснює:
- до 4-го числа місяця, наступного за розрахунковим, при розрахунках за показниками приладів обліку на підставі самостійно отриманого до 1 числа поточного місяця акту виконаних робіт;
- до 18-го числа місяця, наступного за розрахунковим, при відсутності приладів комерційного обліку на підставі отриманого з 10 по 15 число місяця, наступного за розрахунковим, акту виконаних робіт.
Відповідно до п. 10.1 договору, цей договір набирає чинності з дати підписання та скріплення печатками Сторін та поширює дію на відносини що фактично склалися між Сторонами з 01 січня 2021 року і діє у частині поставки теплової енергії по 31 грудня 2021 року включно (згідно частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України), а у частині розрахунків - до їх повного виконання.
Відповідно до п. 10.4 договору, дія цього Договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20% від суми, визначеної у цьому Договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку, згідно частини 6 статті 41 Закону.
Згідно п. 11.1 договору, усі зміни та доповнення до цього договору сторони оформлюють додатками та/або додатковими угодами до договору.
Згідно додатку 1 від 06.01.2021 до договору №4059/21 від 06.01.2021 про закупівлю теплової енергії в гарячій воді "Обсяги постачання теплової енергії Споживачу по всім об'єктам теплоспоживання", Теплопостачальна організація постачає Споживачу протягом року теплову енергію в межах Qрік - 750.00000 Гкал/рік. Вартість теплової енергії, що постачається Споживачу за поточний рік, становить 1 186 974,00 грн з ПДВ. Вартість теплової енергії визначена згідно тарифів наведених у п. 3.3 цього Договору.
31.12.2021, керуючись ч. 6 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", п.п. 10.4, 11.1 договору між сторонами була підписана додаткова угода до договору про закупівлю теплової енергії в гарячій воді №4059/21 від 06.01.2021, в якій сторони погодили, що дія договору продовжується на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2022 року, але не пізніше ніж до 31.03.2022. Вартість теплової енергії , що постачається споживачу протягом цієї додаткової угоди не перевищує 20% вартості договору. Споживач сплачує фактичний обсяг спожитої теплової енергії за розрахунковий період.
Як вбачається з матеріалів справи, за період дії договору споживачем було спожито 659.76633 Гкал на загальну суму 1 288 891,80 грн, яка була повністю оплачена останнім, що підтверджується наданими до матеріалів справи платіжними документами та Звітом про виконання договору про закупівлю UA-2020-12-30-003001-c від 02.02.2022.
Як вказує позивач у позові, у червні 2022 року, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу" від 10.11.2021 №1209 позивачем були скореговані нарахування за теплову енергію за січень 2022 року в сумі 290 086,92 грн., що підтверджується рахунком - фактурою №17800-4167 від 04.07.2022, де в графі призначення платежу: зазначено плата за теплову енергію - червень 2022. Таким чином, сума нарахувань за січень 2022 року становить 1 125 324,42 грн та з урахуванням часткових оплат в сумі 912 533,32 грн, по особовому рахунку відповідача 17800-4167 обліковується заборгованість в сумі 212 791,10 грн за період січень 2022 року. Позивачем було направлено відповідачу змінений рахунок-фактуру про проведений перерахунку заборгованості за січень 2022 року з урахуванням виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу" від 10.11.2021 №1209. Проте відповідач вказану заборгованість не оплатив.
Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).
Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час, крім випадків, установлених законом про банки і банківську діяльність. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За статтями 626-629 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про теплопостачання", теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу, а споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.
Згідно частини 6 статті 19 Закону України "Про теплопостачання", споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Згідно ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії; 3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті. У зв'язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі) замовником, визначеним у Законі України "Про оборонні закупівлі", а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.
Суд зазначає, що Закон України "Про публічні закупівлі" не містить винятків з правила, встановленого нормами частини першої статті 651 ЦК України, про те, що зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
При цьому, зміна умов договору, в тому числі - ціни за одиницю товару, як за наведеними вище нормами законодавства, так і за умовами укладеного договору, відбувається за згодою обох сторін шляхом укладення додаткової угоди.
Згідно п. 3.2 договору, ціна цього договору може бути змінена згідно випадків, вказаних у частині 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII (зі змінами).
Згідно п. 11.1 договору, усі зміни та доповнення до цього договору сторони оформлюють додатками та/або додатковими угодами до договору.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, сторони не досягли згоди щодо укладення додаткової угоди стосовно зміни ціни теплової енергії, погодженої сторонами договору.
З матеріалів справи слідує, що укладений між сторонами договір про закупівлю вичерпав свою дію шляхом поставки теплової енергії в межах визначеної сторонами ціни договору, а саме у розмірі 1 288 891,80 грн (з урахуванням додаткової угоди від 31.12.2021), що не заперечується сторонами даної справи. При цьому, суд зауважує, що строк дії зазначеного вище договору закінчився 28.01.2022.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1209 "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу", зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) починаючи із нарахувань за жовтень 2021 р. відображається щомісяця у платіжних документах зазначених споживачів, надісланих у місяці, що настає за розрахунковим періодом; про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) теплопостачальна організація (виконавець послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) інформує шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на отримання інформації щодо якості теплопостачання, тарифів, цін, порядку оплати, режимів споживання теплової енергії. Таке право кореспондується із обов'язком позивача письмово або в медіа в порядку, встановленому законодавством повідомляти споживачів при зміні тарифів на теплову енергію повідомляти споживача (стаття 25 Закону України "Про теплопостачання").
Наведене узгоджується із загальними засадами цивільного законодавства про ціну договору поставки, які визначені в статті 632 ЦК України.
Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (частина 1). Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. (частина 2). Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається (частина 3).
Тобто, покупець (споживач) має бути обізнаний про ціну товару до його споживання, адже це є істотною умовою договору, і значення ціни товару впливає на волевиявлення покупця (споживача) щодо обсягу придбання такого товару.
При цьому суд враховує специфіку формування тарифу у зв'язку із змінами ціни природного газу (різкими коливаннями), коли суб'єкт формування тарифу може не встигнути затвердити тариф.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу" №1209 від 10.11.2021 внесено зміни щодо порядку формування тарифу.
Суть цих змін зводиться до того, що якщо теплопостачальна організація закуповує природний газ дорожче, ніж визначено у затвердженому тарифі, то вона має право на збільшення тарифу на коефіцієнт різниці збільшеної ціни газу за затвердженою формулою.
Суд відзначає, що постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 10.11.2021 установлено, що зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) починаючи із нарахувань за жовтень 2021 р. відображається щомісяця у платіжних документах зазначених споживачів, надісланих у місяці, що настає за розрахунковим періодом.
Тобто, з урахуванням визначеного права споживача на обізнаність про тариф (частини 1 статті 24 Закону України "Про теплопостачання") і обов'язку постачальника його інформування (статті 25 Закону України "Про теплопостачання") постанова Кабінету Міністрів України визначає обов'язок теплопостачальної організації інформувати про застосований коефіцієнт (збільшений тариф) у місяці, що настає за розрахунковим періодом.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.08.2025 за вих.номером57/ТП-45 позивачем на адресу відповідача було направлено акт виконаних робіт по відпустку теплової енергії за червень 2022 року по особовому рахунку об'єднаний 17800-4167 від 30.06.2022 та рахунок-фактура №17800-4167 від 04.07.2022 плата за теплову енергію червень 2022 року на загальну суму 290 086,92 грн, які, зокрема, містять у собі вартість теплової енергії за період січень 2022 року, перераховану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1209 від 10.11.2021.
Суд зазначає, що у системному аналізі приписів статті 631 ЦК України щодо недопустимості зміни ціни товару після його споживання, визначений постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 10.11.2021 механізм зміни ціни є виключенням, яке має не абсолютний часовий характер, а обмежено зазначеним у постанові періодом - місяцем, що настає за розрахунковим періодом. У даній справі позивач у спірному періоді - січень 2022 року знав як про ціну природного газу, за якою здійснювалося його придбання, так і про своє право застосовувати коефіцієнт перерахунку до тарифу на теплопостачання, з необхідністю відображення такої зміни у рахунках, які надсилаються у місяці, що настає за розрахунковим. Однак, провів перерахунок через чотири місяці, а позов про стягнення різниці подав до суду через чотири роки.
Виходячи із основоположних засад цивільного законодавства, зокрема, добросовісності (пункт 6 частини першої статті 3 ЦК України) дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними, тобто, відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.
Таким чином, коригування тарифу у сторону збільшення фактично через чотири місяці свідчить про порушення визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 10.11.2021 порядку зміни таких тарифів, який підлягає до застосуванню до спірних правовідносин, а також принципу добросовісності в розумінні ст. 3 ЦК України.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України). Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться в рішенні суду, позаяк не покладаються судом в основу цього судового рішення, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа “Серявін проти України», рішення від 10.02.2010).
Відповідно до положень ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 12, 13, 73, 74, 76-79, 91, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Позивач - Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" (61037, м. Харків, вул. Мефодіївська, 11, код ЄДРПОУ 31557119).
Відповідач - Державне підприємство "Харківський державний цирк імені Ф.Д. Яшинова" (61004, м. Харків, м. Бугримової, 1, код ЄДРПОУ 04786635).
Повне рішення підписано 19 березня 2026 року.
СуддяО.В. Погорелова