Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/304/26
Провадження № 1-в/499/8/26
Іменем України
18 березня 2026 року селище Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області в складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 представника ВП № 1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області - ОСОБА_4 , засудженого - ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Іванівка подання начальника ВП № 1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області про продовження адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Одеська область Великомихайлівський район сел.Цебрикове, громадянин України, офіційно не працює, освіта середня спеціальна, одружений, місце реєстрації АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 раніше судимого; 10.12.2009 Великомихайлівським районним судом в Одеській області за ст. 187 ч.4, ст. 121 ч.2, ст. 70 КК України, засуджений до позбавлення волі строком на 10 років, звільнений з ДУ Миколаївської ВК № 50 у Львівській області 08.10.2018 року; 05.10.2022 Великомихайлівським районним судом в Одеській області за ч.1 ст. 125 КК України від покарання штраф 850 гривень,
До Іванівського районного суду Одеської області надійшло подання начальника ВП № 1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області про продовження адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_5 з обмеженнями, а саме : заборонити вихід з житла, за адресою фактичного проживання з 22 години до 05 години наступної доби; зобов'язати явкою на реєстрацію до ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області щочетверга; заборонити виїзд за межі Березівського району, без дозволу начальника ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області; заборонити відвідування закладів, де здійснюється торгівля спиртними напоями на розлив.
В обґрунтування подання зазначено наступне.
Ухвалою Іванівського районного суду в Одеській області від 06.03.2025 яка набрала законної сили 13.03.2025 у відношенні засудженого ОСОБА_5 , був встановлений адміністративний щгляд строком 12 місяців та винесені наступні обмеження:
1. Заборонити перебування в кафе, ресторанах та інших установах торгівлі, де продаються спиртні напої на розлив.
2. Заборонити виїзд за межі місця постійного проживання без дозволу ВП №1 Березівського РВП ГУНП.
3. З'являтися на реєстрацію в ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області, кожен четвер.
4. Заборонити вихід з житла за адресою фактичного проживання з 22.00 годин до 05.00 годин наступної доби.
По закінченню строку відбування покарання, 08.10.2018 року ОСОБА_5 , був звільнений з державної установи «Миколаївської виправна колонія №50» у Львівської області, вибув до постійного місця мешкання.
По прибуттю за місцем мешкання, територіальним органом Національної поліції ОСОБА_5 був поставлений на облік в категорію «Формально підпадає під адміністративний нагляд» та попереджений, що у випадку порушення ним громадського порядку у відношенні нього може бути встановлений адміністративний нагляд.
Однак, ОСОБА_5 дане попередження проігнорував та постійно порушував громадський порядок і спокій громадян, тим самим притягувався до адміністративної відповідальності, а саме:
1. 17.04.2025 за ст. 187 ч.2 КУпАП України - штраф 170 гривень.
2. 17.04.2025 за ст. 187 ч.2 КУпАП України - об'єднані.
3. 23.01.2026 за ст. 187 ч.2 КУпАП України, штраф 170 гривень.
4. 25.02.2026 за ст. 187 ч.2 КУпАП України - рішення не прийняте судом.
5. 25.02.2026 за ст. 187 ч.2 КУпАП України - рішення не прийняте судом.
ОСОБА_5 в судовому засіданні щодо задоволення подання не заперечував.
В судовому засіданні представник ВП № 1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області подання підтримав з викладених мотивів та просив його задовольнити.
Прокурор наполягала на задоволенні подання.
Суд, вислухавши пояснення представника ВП № 1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області, думку прокурора, пояснення ОСОБА_5 який не заперечував факту вчинення ним адміністративних правопорушень та встановлення відносно нього адміністративного нагляду, дослідивши письмові матеріали справи, з урахуванням того, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими повнолітніми особами, звільненими з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу на них, вважає, що у відношенні ОСОБА_5 необхідно продовжити строк адміністративного нагляду на 6 місяців.
Згідно ст.4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення (продовження) адміністративного нагляду є матеріали органів внутрішніх справ, зокрема подання, яке повинно бути підписано начальником органу внутрішніх справ, із зазначенням обмежень, які пропонуються, до останнього повинні бути додані копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення такого нагляду.
Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, які систематично порушують громадський порядок, і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини, або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Передумовою встановлення відносно засудженого адміністративного нагляду є відбуття ним призначеного покарання та продовження після цього протиправної поведінки.
Дійсно ОСОБА_5 неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.187 КУпАП, і за кожне з вказаних правопорушень останній піддавався адміністративному стягненню.
Звільнившись з установи відбування покарань, та не зважаючи на попередження Національної поліції про припинення ведення антигромадського способу життя, систематично порушував громадський порядок, а саме відносно нього неодноразово були винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судимість не погашена та не знята.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в Постанові № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» в п.5 при розгляді подання про встановлення адміністративного нагляду враховуються тільки ті судимості, жодна з яких не була знята чи погашена у встановленому законом порядку або в порядку амністії чи помилування.
Отже, адміністративний нагляд може бути встановлений лише відносно засудженого, який має непогашену судимість, та лише в межах цієї непогашеної судимості.
Враховуючи встановлені судом обставини, положення ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», з метою недопущення вчинення правопорушень в майбутньому, відносно ОСОБА_6 слід встановити постійний контроль зі сторони органу внутрішніх справ у виді адміністративного нагляду.
Суд вважає за необхідне подання начальника ВП № 1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області задовольнити.
Також, суд, враховуючи положення Закону, які регламентують, що адміністративний нагляд встановлюється судом шляхом ухвалення постанови, беручи до уваги положення ч. 2 ст. 369 КПК України, щодо видів судових рішень та керуючись нормами ст.ст. 1, 9 КПК України, ст.ст. 8, 129 Конституції України, вважає за необхідне, при розгляді даного подання за його результатами, постанови судове рішення у формі ухвали.
Керуючись п. 8 ст. 89 КК України, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 1-3, 7, 9, 369 - 372, 376, 539 КПК України, ст.ст. 8, 129 Конституції України суд, -
Продовжити відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Одеська область Великомихайлівський район сел.Цебрикове, громадянин України, офіційно не працює, освіта середня спеціальна, одружений, місце реєстрації АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , раніше судимого адміністративний нагляд строком на 6 місяців з наступними обмеженнями: заборонити вихід з житла, за адресою фактичного проживання з 22 години до 05 години наступної доби; зобов'язати явкою на реєстрацію до ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області щочетверга; заборонити виїзд за межі Березівського району, без дозволу начальника ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області; заборонити відвідування закладів, де здійснюється торгівля спиртними напоями на розлив.
Копію ухвали направити для виконання відділу поліції №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Іванівський районний суд Одеської області протягом 7 днів з моменту її проголошення.
СуддяОСОБА_7