ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
про відстрочення виконання судового рішення
м. Київ
17.03.2026Справа № 910/14645/14
За заявою Антимонопольного комітету України
про відстрочення виконання рішення
За позовом Антимонопольного комітету України
До Севастопольської міської ради
про зобов'язання виконати рішення
Суддя Бондаренко-Легких Г.П.
Секретар судового засідання (помічник судді) Конон В.В.
Представники сторін:
Від позивача: Данилов К.О. (в залі суду) - самопредставництво, витяг з ЄДРПОУ.
Від відповідача: не прибув.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 12.11.2014 (суддя ОСОБА_1 ) позовні вимоги Антимонопольного комітету України задоволено повністю, зобов'язано Севастопольську міську раду виконати рішення Антимонопольного комітету України від 09.08.2013 №675-р та стягнуто із Севастопольської міської ради в дохід Державного бюджету витрати по сплаті судового збору в сумі 1218 грн.
01.12.2014 на виконання вказаного рішення Господарським судом міста Києва видано відповідний наказ.
14.01.2026 через систему «Електронний суд» від АМК України надійшла заява про відстрочення виконання рішення.
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду міста Києва №01.3-16/14/26 від 14.01.2026 призначено повторний автоматизований розподіл матеріалів судової справи, у зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_2 .
Протоколом проведеного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.01.2026 вказану справу було передано на розгляд судді Бондаренко-Легких Г.П.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.01.2026 розгляд заяви позивача про відстрочення виконання рішення призначено здійснювати в судовому засіданні 29.01.2026. Відповідач повідомлений про розгляд справи шляхом розміщення відповідного повідомлення на веб-сайті Судової влади України.
Судове засідання призначене на 29.01.2026 не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді у відпустці, про визначення нової дати судового засідання на 17.03.2026, суд повідомив сторін у справі ухвалою від 17.02.2026. Відповідач повідомлений про розгляд справи шляхом розміщення відповідного повідомлення на веб-сайті Судової влади України.
В судове засідання 17.03.2026 прибув представник позивача. Представник відповідача в судове засідання не прибув.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин 2, 3, 4 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно частин 1-2 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Заява обґрунтована тим, що наказ Господарського суду міста Києва від 01.12.2014 №910/14645/14 неодноразово пред'являвся Комітетом до Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України для примусового виконання, проте постановами державної виконавчої служби було відмовлено у відкритті виконавчого провадження, з підстав того, що державний виконавець позбавлений можливості вчиняти дії визначені Законом України «Про виконавче провадження» щодо примусового виконання рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2014, оскільки боржник знаходиться на тимчасово окупованій території.
Частиною 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно частини 4 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови. При відстроченні або розстроченні виконання судового рішення суд може вжити заходів щодо забезпечення позову (частини 5-6 статті 331 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до статей 74, 76 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно статті 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Господарського суду міста Києва від 12.11.2014 було зобов'язано Севастопольську міську раду виконати рішення Антимонопольного комітету України від 09.08.2013 №675-р, а саме вжити заходів щодо встановлення цін/тарифів на послуги централізованого опалення та постачання гарячої води для кінцевих споживачів міста Севастополя у порядку, визначеному чинним законодавством.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод людини і громадян України, які проживають на тимчасово окупованої території. Правовий режим тимчасово окупованої території може бути визначено, змінено чи скасовано виключно законами України.
Згідно статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи та особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Частиною 3 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що у разі неможливості здійснювати діяльність на тимчасово окупованій території місце розташування державних органів, утворених відповідно до Конституції та законів України, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються, зокрема, пред'явленням виконавчого документа до виконання. У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Відповідно до інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Севастопольська міська рада знаходиться за адресою: Україна, 99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 2 та не перебуває в процесі припинення.
Тож, враховуючи що Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованою територією, у заявника (позивача) відсутня можливість повторно пред'явити до виконання наказ Господарського суду міста Києва від 01.12.2014 №910/14645/14, у зв'язку з чим, Комітет звернувся до суду із вказаною заявою про відстрочення виконання рішення суду 12.11.2014 у справі №910/14645/14.
Згідно п. 7.1.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 №9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Так, пунктом 7.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 №9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» роз'яснено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене, враховуючи що Севастопольська міська рада знаходиться на тимчасово окупованій території, що виключає наразі можливість вчинення державною виконавчою службою дій, визначених Законом України «Про виконавче провадження» щодо примусового виконання рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2014, суд визнає заяву позивача (стягувача) обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню, зокрема відстрочує виконання судового акту на один рік, тобто до 06.02.2026.
Відповідно до частини 7 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
Керуючись статтями 232-235, 331 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Заяву Антимонопольного комітету України про відстрочення виконання рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2014 у справі №910/14645/14 - задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2014 у справі №910/14645/14 до 17.03.2027 року включно.
3. Відповідно до статті 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 253 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано: 19.03.2026.
Суддя Г.П. Бондаренко-Легких