Вирок від 16.03.2026 по справі 650/1838/23

Справа № 650/1838/23

провадження № 1-кп/650/312/26

ВИРОК

іменем України

16 березня 2026 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

із секретарем - ОСОБА_2 ,

за участю: прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Олександрівка в спеціальному судовому провадженні кримінальне провадження № 22023230000000433 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Павлівка Снігурівського району Миколаївської області, громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимій, яка неповнолітніх дітей на утриманні не має, не є депутатом ради будь-якого рівня,

у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України,

встановив:

Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф.

Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно зі статтею 5 Конституції України носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території.

22 лютого 2022 року президент рф направив до ради федерації звернення про використання зс рф за межами рф, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року президент рф публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.

24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України.

З метою протидії збройній агресії у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжується у визначеному законом порядку.

З 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф і вона знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Статтею 73 Конституції України, а визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

15 липня 2022 року Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову № 82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів» відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено частиною» першою статті 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України "Про всеукраїнський референдум".

Згідно із ст. 1 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум щодо зміни території України - це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження прийнятого Верховною Радою України закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України. Призначення всеукраїнського референдуму щодо зміни території України здійснюється постановою Верховної Ради України.

Згідно із ч.1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

У березні 2022 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), громадянин України, матеріали відносно якого виділено в інше кримінальне провадження № 22022230000000497, перебуваючи у м. Херсоні, достовірно знаючи, що військовослужбовці рф окупували м. Херсон та частину Херсонської області та продовжують окупаційну діяльність на території України, маючи досвід роботи в органах влади та місцевого самоврядування, добровільно погодився виконувати рішення окупаційного військового керівництва рф, розташованого на окупованих територіях, та обійняв посаду так званого керівника окупаційного органу влади - військово-цивільної адміністрації Херсонської області (далі - окупаційна ВЦА Херсонської області).

Переслідуючи кінцеву мету окупації Херсонської області приєднанням частини території України до рф, умисно на виконання вимог військово-політичного керівництва рф у порушення порядку, встановленого Конституцією України, у липні 2022 року (більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена) як посадова особа окупаційного органу влади держави-агресора публічно проголосив про початок підготовки до проведення незаконного референдуму з питань входження до складу рф тимчасово окупованої території Херсонської області.

На виконання зазначеної вище злочинної мети, у першій половині вересня 2022 року (конкретне місце та час органом досудового розслідування не встановлено) керівництвом окупаційної ВЦА Херсонської області, до складу якої входили особи, матеріали відносно яких виділено в інші кримінальні провадження, а також іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами сформовано і затверджено склад та забезпечено і організовано роботу так званих «територіальної виборчої комісії № 8» (далі ТВК №8), що функціонувала на території Бериславського району Херсонської області та «дільничної виборчої комісії №807» (далі - ДВК № 807), яка діяла на території сіл Високе, Вірівка, Матросівка, Львівські Отруби, Таврійське Бериславського району Херсонської області.

У свою чергу, ОСОБА_5 , у невстановлені дату та час, але не пізніше 20 вересня 2022 року, прийняла пропозицію від невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які входили до окупаційної влади (матеріали відносно яких виділено в окреме кримінальне провадження), щодо зайняття посади так званої голови ДВК № 807, та участі у організації та проведенні на території тимчасово окупованих сіл, а саме сіл Високе, Вірівка, Матросівка, Львівські Отруби, Таврійське Бериславського району Херсонської області незаконного референдуму про вихід Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб'єкта рф.

Так, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи за попередньою змовою з особами так званої «виборчої комісії Херсонської області», матеріали щодо яких виділено в окреме кримінальне провадження та іншими невстановленими на даний час особами (щодо яких триває досудове розслідування), діючи із прямим умислом, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану» протиправно діючи з корисливим мотивом вчинила наступні дії направлені на організацію та проведення незаконного референдуму на території Бериславського району, а саме:

вела облік робочого часу членів дільничної комісії № 807;

формувала так звані списки виборців;

готувала на ім'я так званої «главы территориальной избирательной комиссии № 8» документи щодо заміни членів ДВК №807;

організовувала розстановку кабінок для голосування та атрибутики з символіками рф у приміщенні сільського клубу села Високе;

організовувала видачу так званим членам «ДВК №807» переносних урн та бланків бюлетенів для голосування, а також їх збір для зберігання до місця знаходження «ДВК №807» (сільського клубу села Високе);

організовувала охорону та збереження урн та пакетів з бюлетенями, що знаходились в приміщенні «ДВК №807»;

організовувала вивезення та здачу урн та пакетів з заповненими бюлетенями, а також документів щодо результатів голосування до місця перебування так званої «ТВК №8 у місті Берислав»;

організовувала фінансове забезпечення членів так званої «ДВК №807» шляхом доставки їх до міста Берислав для отримання грошової винагороди (40000 російських рублів) за участь у проведенні незаконного референдуму;

Крім цього, у період з 23.09.2022 по 27.09.2022 з переносною урною та бюлетенями за попередньою змовою групою осіб (іншими учасниками кримінального правопорушення) здійснювала подвірний обхід жителів села Вірівка Бериславського району Херсонської області з метою їх залучення до голосування щодо виходу Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації. Під час проведення незаконного референдуму ОСОБА_5 активно пропонувала мешканцям села Вірівка проголосувати шляхом поставлення відповідних відміток у бюлетені, вела облік громадян по списку, які проголосували під час проведення незаконного референдуму.

В подальшому на підставі зібраних по незаконних ДВК та ТВК які розташовувались в Херсонській області бюлетенів, 27 вересня 2022 року так звана «виборча комісія Херсонської області» за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів було задекларовано 497051 громадян, що становить 87.05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні, виявили бажання за входження Херсонської області у склад рф.

Таким чином, наслідком вищевказаних незаконних та неправомірних дій ОСОБА_5 та інших осіб, стало визнання російською федерацією незаконного референдуму на тимчасово окупованій територій України щодо незаконного приєднання Херсонської області до складу рф таким, що відбувся.

На судовому засіданні прокурор підтримав обвинувачення, вказав про доведеність вини обвинуваченої зібраними в ході досудового розслідування доказами, які були досліджені судом у відкритому судовому засіданні, а також показаннями свідків, та просив суд призначити обвинуваченій покарання у виді позбавлення волі строком на дев'ять років з позбавленням права займатись діяльністю, пов'язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 15 років, з конфіскацією всього належного їй майна. Міру запобіжного заходу до набрання вироком законної сили відносно ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою залишити без змін. Строк відбування покарання ОСОБА_5 обчислювати з моменту фактичного затримання.

Захисник у судових дебатах зазначив, що під час судового розгляду не встановлено дійсних причин, з яких ОСОБА_5 взяла участь в організації та проведенні так званого референдуму на тимчасово окупованій території. Захисник вважає, що обставини, за яких обвинувачена погодилася на участь у проведенні зазначених заходів, повною мірою не з'ясовані, а тому неможливо достеменно встановити мотиви її поведінки та умови, у яких вона діяла в період окупації. З огляду на це захисник просив суд при призначенні покарання врахувати наведені обставини та призначити ОСОБА_5 покарання, більш м'яке, ніж просив прокурор.

Обвинувачена на судове засідання не з'явилася, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні, відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду міста Миколаєва від 27 липня 2023 року у справі № 490/5506/22 проведено у спеціальному порядку, а судовий розгляд справи здійснений у спеціальному судовому провадженні, за її відсутності, відповідно до ухвали Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 15 березня 2024 року, у зв'язку з чим суд констатує, що як стороною обвинувачення в ході здійснення спеціального досудового розслідування, так і судом в ході здійснення спеціального судового провадження (in absentia), були здійснені всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя.

Так, участь захисника у даному кримінальному провадженні, залученого для здійснення захисту за призначенням, була забезпечена із самого початку кримінального переслідування обвинуваченої та здійснювалася до ухвалення вироку у справі. Захисник брав участь у кожній слідчій (розшуковій) дії, яка передбачала його обов'язкову участь, отримував усі процесуальні документи, що підлягали врученню обвинуваченій, брав участь у кожному судовому засіданні, в якому здійснювався розгляд справи по суті. Жодних зауважень, клопотань чи заперечень з цього приводу від захисника протягом здійснення кримінального провадження не надходило.

Впродовж усього судового розгляду справи інформація про відповідні процесуальні документи та повістки про виклик обвинуваченої до суду завчасно публікувалися у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України (газета «Урядовий кур'єр») та на офіційному веб-сайті суду, в порядку передбаченому абз. 6 частини третьої статті 323 КПК України, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, у зв'язку з чим обвинувачена вважається належним чином ознайомленою з їх змістом.

Після постановлення ухвали про спеціальне судове провадження та до ухвалення вироку у справі обвинувачена до суду не з'являлася та не була до нього доставлена, що свідчило про відсутність підстав для переходу суду до судового розгляду згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

З матеріалів справи суд також встановив, що обвинувачена мала підстави усвідомлювати, що проти неї розпочато кримінальне провадження, вона отримала чи мала би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мала можливість бути обізнаною із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачена мала право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомленою мовою, яку вона розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати захисника самостійно; в) бути судженою в її присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного нею захисника, бути повідомленою про це право і мати призначеного їй захисника безплатно для неї. Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя.

Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову обвинуваченої, яка повинна знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченої від правосуддя суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» пункту 3 статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, статті 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (частина третя статті 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинувачених була застосована належна правова процедура в контексті приписів статті 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Отже, зважаючи на виконання судом усіх передбачених наведеними положеннями кримінального процесуального законодавства вимог щодо проведення спеціального судового провадження, кримінальне провадження здійснено за відсутності обвинуваченої, а обставини причетності останньої до інкримінованого їй кримінального правопорушення, перевірені у відкритому судовому засіданні, із дотриманням засад кримінального провадження та за активної участі захисника.

Вина обвинуваченої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується такими наданими стороною обвинувачення та безпосередньо дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации», де виявлено публікацію Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації: «Про ухвалення указу президента російської федерації від 19 жовтня 2022 року № 756 «Про введення військового стану на територіях Донецької народної республіки, Луганської народної республіки, Запорізької та Херсонської областей». Назва публікації: «Постановление «Об утверждении Указа Президента Российской Федерации от 19 октября 2022 года № 756 «О введении военного положения на территориях Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской и Херсонской областей». Дата публікації: 19 жовтня 2022 року. Підписант: Голова Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації ОСОБА_6 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Президент России», де виявлено публікацію президента російської федерації: «Федеральний Закон від 04.10.2022 № 375-ФЗ «Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Херсонською областю про прийняття в російську федерацію Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкту». Назва публікації: «Федеральный закон от 04.10.2022 г. № 375-ФЗ «О ратификации Договора между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта». Дата публікації: 04 жовтня 2022 року. Підписант: президент російської федерації ОСОБА_7 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Президент России», де виявлено публікацію президента російської федерації: «Указ про виконуючого обов'язки губернатора Херсонської області». Дата публікації: 05 жовтня 2022 року. Підписант: президент російської федерації ОСОБА_7 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации», де виявлено публікацію Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації щодо ухвалення федерального конституційного закону «Про прийняття в російську федерацію Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкта - Херсонської області». Назва публікації: «Постановление «О Федеральном конституционном законе «О принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Херсонской области». Дата публікації: 04 жовтня 2022 року. Підписант: Голова Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації ОСОБА_6 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный интернет-портал правовой информации» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://publication.pravo.gov.ru», де за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 », у загальному доступі розміщено публікацію Договору між російською Федерацією та Херсонською областю про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкта від 30 вересня 2022 року. Назва публікації: «Договор между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта от 30 сентября 2022 года (ратифицирован Федеральным законом от 4 октября 2022 года № 375-ФЗ, вступил в силу 5 октября 2022 года, письмо МИД России от 05.10.2022 № 19696/дп)». Дата публікації: 03.10.2022. Підписанти: За російську федерацію ОСОБА_8 2. За Херсонську область ОСОБА_9 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення голови адміністрації Херсонської області ОСОБА_10 до президента російської федерації володимира путіна з метою прийняття Херсонської області до складу рф як нового суб'єкта федерації. Назва статті: «Обращение главы администрации Херсонской области ОСОБА_11 ». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено публікацію Виборчої комісії Херсонської області щодо рішення за результатами референдуму. Назва публікації: «Избирательная комиссия Херсонской области опубликовала решение о результатах референдума». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення громадської ради Херсонської області до голови регіону з ініціативою негайного проведення референдуму. Назва статті: «Общественный совет Херсонской области обратился к главе региона с инициативой немедленного проведения референдума». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю із вмістом указу президента російської федерації щодо визнання Херсонської області від 29 вересня 2022 року № 686. Назва статті: «Россия признала Херсонскую область». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 11 лютого 2023 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», було здійснено огляд загальнодоступної сторінки Всесвітньої мережі Інтернет, а саме офіційного Інтернет-ресурс Верховної Ради України за посиланням (Інтернет-адресою): «https://www.rada.gov.ua/», де за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », у загальному доступі розміщено статтю щодо ухвалення ВРУ Заяви про невизнання псевдореферендумів і заклику світу так само не визнавати їх. Назва статті: « ОСОБА_12 : Верховна Рада України ухвалила Заяву щодо невизнання псевдореферендумів і закликала світ так само не визнавати їх». Дата публікації: 21 вересня 2022 року. Автор: Прес-служба Апарату Верховної Ради України. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Відповідно до протоколу огляду від 23 вересня 2022 року, проведено огляд загальнодоступних інтернет-ресурсів у месенджері «Telegram», зокрема за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5

Під час огляду встановлено, що на вказаному інформаційному ресурсі розміщено публікацію під заголовком «У каждого из нас нет сомнений, что мы делаем правильный выбор», опубліковану 23 вересня 2022 року о 08 годині 57 хвилин, яка на момент огляду мала понад 13,8 тисяч переглядів. У текстовій частині публікації міститься повідомлення про офіційне звернення голови адміністрації Бериславського району щодо початку проведення так званого референдуму з питання входження до складу російської федерації.

Крім текстового повідомлення, публікація містила відеозапис тривалістю 1 хвилина 19 секунд, у якому відображено монолог так званого «голови військово-цивільної адміністрації Бериславського району Херсонської області» ОСОБА_13 , який у зверненні до мешканців повідомляє про рішення окупаційної адміністрації щодо проведення відповідного «референдуму» та висловлює підтримку входженню тимчасово окупованих територій до складу російської федерації.

Протокол огляду від 21 грудня 2022 року, відповідно до якого було оглянуто територію та приміщення Школи № 1 розташованої в місті Берислав Бериславської ОТГ Херсонської області в ході якого присутній учасник огляду ОСОБА_14 пояснив, що під час окупації м. Берислава збройними силами російської федерації, представниками окупаційної влади, в приміщення Школи №1 були завезені та зберігались в одному з кабінетів матеріали, реквізити, обладнання, символіка тощо для проведення на території Бериславської ОТГ незаконного референдуму на приєднання Херсонської області до рф. Далі, ОСОБА_14 запропонував показати де саме в Школі №1 знаходиться приміщення в якому зберігалися вказані матеріали. Після чого учасники огляду прослідували в приміщення згідно Школи №1.

Перебуваючи на першому поверсі Школи №1, ОСОБА_14 вказав на приміщення на дверях якого міститься табличка з написом «кабінет № 26 музичного мистецтва» та пояснив, що саме в цьому приміщенні зберігаються вищевказані матеріали щодо незаконного проведення референдуму на території Бериславської ОТГ.

В ході огляду кабінету № 26, виявлено: наліпки, прапорці з російською символікою картонні коробки у яких, згідно з наявними у коробках інструкціями на російській мові, у розібраному вигляді зберігалися кабінки та ящики для голосування, переносні пластикові урни для бюлетенів та опечатувальний матеріал до них, банери виборчих дільниць в Херсонській області.

Також, у ході огляду кабінету № 26 виявлено 18 аркушів паперу формату А4 на яких надруковано таблиці, які містять інформацію щодо кількості годин відпрацьованих членами псевдовиборчих дільниць із зазначенням прізвищ таких осіб.

Також, у ході огляду кабінету № 26 виявлено один аркуш паперу формату А4, який містить рукописний текст виконаний кульковою ручкою, російською мовою, барвником синього кольору. Зі змісту тексту - голова «УИК №807» ОСОБА_15 пише пояснювальну голові ТИК № 8 щодо заміни за станом здоров'я водія псевдодільниці № 807 ОСОБА_16 на іншого водія ОСОБА_17 .

Зразки виявлених у ході огляду вищеописаних предметів (по одному зразку) та документів (всього на 19 арк.), вилучено та долучено до даного протоколу огляду у якості Додатку №1. До вказаного протоколу додано: додаток №1 - опечатаний пластиковий ящик зі зразками та документами щодо незаконного референдуму, виявлені в Школі №1 м. Берислава; додаток №2 - DVD-R «My Media» об'ємом 4,7 G, з відео матеріалами.

Протокол огляду від 14 лютого 2023 року, відповідно до якого було оглянуто переносну урну для бюлетенів. Урна виготовлена з прозорого полімерного матеріалу. У верхній частині урна має отвір для вкидання бюлетнів. Урна розкладається на дві частини і для з'єднання цих частин використовуються затискачі виготовлені з полімерного матеріалу червоного кольору. Також, по краям ручки урни розміщено два наскрізні отвори, які використовуються для опечатування урни номерними пластиковими стяжками, які ідуть в комплекті до урни.

На момент огляду, ручка урни опечатана та заклеєна паперовою биркою, яка містить надписи виконані кульковою ручкою: «Додаток № 1 В даному ящику опечатано зразки виявлених у ході огляду 21.12.2022 в школі № 1 у м. Берислав предметів та документів щодо проведення незаконного референдуму про приєднання Херсонської області до рф».

В ході огляду, в урні візуально проглядалися документи та предмети, для більш детального огляду і опису яких урну було відкрито.

У вказаній урні виявлено та оглянуто:

2 аркуші паперу формату А4 на який від руки нанесено текст від руки російською мовою, барвником синього кольору із заголовком «Объяснительная» на ім'я «Главе ТИК №8» від «Главы УИК № 807 ОСОБА_15 », документ містить підпис ОСОБА_15 та дату 13.10.22г. Зі змісту тексту голова «УИК №807» ОСОБА_18 пише пояснювальну голові ТИК №8 щодо заміни за станом здоров'я водія псевдодільниці №807 ОСОБА_16 на іншого водія ОСОБА_17

2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №807, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_15 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_19 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_20 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 »;

6 аркушів паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №808, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_27 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_28 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_29 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 ОСОБА_36 »;

2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о отработанном времени членами УИК №821, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_37 », «заместителя председателя комиссии, референдума ОСОБА_38 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_39 »;

2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №810, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя ОСОБА_40 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_41 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_42 ». та «членов комиссии референдума ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 »;

2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №811, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_51 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_52 », «секретаря комиссии референдума ОСОБА_53 ». та «членов комиссии референдума ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 »;

4 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №801, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_63 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_64 », «секретаря комиссии референдума ОСОБА_65 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 »;

наліпка білого кольору на якій нанесено слово «выборы» червоного кольору, а також під словом міститься зображення герба рф. 1 од:

наліпка червоного кольору на якій зображено герб рф. 1 од: баннер світлого кольору, виготовлений з матеріалу схожий на щільну тканину, просочену водонепроникним розчином на який коричневим кольором нанесено текст: «Херсонская область участок референдума №». Баннер по кутам своєї площини має металеві вставки, які в свою чергу мають отвори, які призначені для кріплення. 1 од;

аркуш паперу формату А4, на який машинним типом нанесено текст з заголовком «Паспорт на ящик для голосования». Аркуші паперу містять відомості що пов'язані із установкою ящиків для голосування, правилами для експлуатації та зберігання. На 3 арк.;

прапорець виготовлений з синтетичного матеріалу з триколором рф (біла, синя та червоні горизонтальні полоси), пластиковим тримачем та підставкою, яка виготовлена з металу;

сейф-пакети у кількості 2 шт. Пакети виготовлені з полімерного матеріалу сірого кольору. В центрі пакетів зазначено номери: 90717910 90717911. На зворотній частині пакетів, в центрі міститься текст «для сопроводительных документов»;

полімерний пакет, прозорого кольору в якому містяться лист з написом «паспорт на ящик для тайного голосования», опечатувальні стяжки в кількості 20 шт. Стяжки виготовлені з полімерного матеріалу жовтого кольору. На кожній стяжці міститься індивідуальний номер. На 20 жовтих стяжках позначено номери підряд, починаючи з № 28910931 по №28910955. Також, на кожній стяжці під номером міститься запис «опечатано», а також отвір з металевим кільцем-фіксатором. В пакеті також містяться вироби червоного кольору схожі на кріплення фіксатори.- які виготовлені з пластику в кількості 2 од., а також ремінець чорного кольору, призначений для переносу ящика для таємного голосування.

Протокол огляду від 13 січня 2023 року, відповідно до якого було проведено огляд території та приміщення сільського клубу розташованої в АДРЕСА_2 , у ході якого присутня діловод сільради ОСОБА_75 пояснила, що під час окупації с. Високе Херсонської області збройними силами російської федерації були завезені матеріали, реквізити, обладнання, символіка тощо для проведення на території села незаконного референдуму на приєднання Херсонської області до російської федерації. Також, ОСОБА_76 пояснила, що головою так званої «дільничої виборчої комісії» від окупаційної влада рф, була призначена та організовувала проведення незаконного референдуму мешканка с. Високе ОСОБА_5 . Допомагав їй у його проведенні її чоловік ОСОБА_77 .

Далі, ОСОБА_76 запропонувала показати де саме в приміщенні сільського клубу знаходиться приміщення в якому були розміщені кабінки для голосування та зберігалися матеріали щодо незаконного референдуму з символікою рф. Після чого учасники огляду прослідували в приміщення сільського клубу.

Перебуваючи на першому поверсі сільського клубу ОСОБА_76 вказала на приміщення актової зали клубу та пояснила, що на даний час в приміщенні зберігається гуманітарна допомога, надана міжнародними організаціями мешканцям села.

У вересні 2022 року, саме в цьому приміщенні були встановлені кабінки для голосування за незаконне приєднання Херсонської області до рф (на час обшуку демонтовані) та в даному приміщенні зберігалися окремі матеріали та реквізити для вказаного референдуму.

У ході огляду приміщення актового залу виявлено: карту Бериславського району з надрукованим у правому верхньому куті гербом рф та помітками чорним маркером так званих «участков избирательной комиссии» по селам району з номерами 801-813. Цифрою «807» позначено участок по с. Високе; прапорець з російською символікою; переносна пластикова урна для бюлетнів з наліпкою із гербом рф та написом «выборы»; опечатувальні номерні стяжки до переносної урни для бюлетнів.

Зразки виявлених у ході огляду вищеописаних предметів (по одному зразку), вилучено та долучено до даного протоколу огляду у якості Додатку №1. Вказані предмети поміщені в опечатаний пластиковий ящик з прикріплено биркою. До протоколу також були додані: опечатаний пластиковий ящик із матеріалами щодо організації незаконного референдуму, виявлені в сільському клубі с. Високе та DVD-R «My Media» об'ємом 4,7 G, з відео матеріалами.

Протокол огляду від 14 січня 2023 року, відповідно до якого було проведено огляд переносної урни для бюлетнів з наліпкою із гербом рф та надписом «выборы». Урна виготовлена з прозорого полімерного матеріалу. У верхній частині урна має отвір для вкидання бюлетнів. Урна розкладається на дві частини і для з'єднання цих частин використовуються затискачі виготовлені з полімерного матеріалу червоного кольору. Також, по краям ручки урни розміщено два наскрізні отвори, які використовуються для опечатування урни номерними пластиковими стяжками, які ідуть в комплекті до урни.

На момент огляду, ручка урни опечатана та заклеєна паперовою биркою, яка містить надписи виконані кульковою ручкою: «Додаток №1 В даному ящику опечатано зразки виявлених у ході огляду 13.01.2023 в сільському клубі с. Високе Бериславського району реквізитів для проведення незаконного референдуму про приєднання Херсонської області до рф».

В ході огляду, в урні візуально проглядалися документи та предмети, для більш детального огляду і опису яких урну було відкрито.

У вказаній урні виявлено та оглянуто:

два пластикові бейджі з кліпсами та булавками для їх кріплення до одягу. В бейджі вкладено картки, які містять штрих-код та надруковано надписи: «star. Бейдж горизонтальный с клипсой и булавкой»;

прапорець виготовлений з синтетичного матеріалу з триколором рф біла, синя та червоні горизонтальні полоси), пластиковим тримачем та підставкою;

сейф-пакети у кількості 2 шт. Пакети виготовлені з полімерного матеріалу сірого кольору. В центрі пакетів зазначено номери: 90662147, 90662148. На зворотній частині пакетів, в центрі міститься текст «для сопроводительных документов»;

опечатувальні стяжки в кількості 14 шт. Стяжки виготовлені з полімерного матеріалу жовтого та оранжевого кольорів. На кожній стяжці міститься індивідуальний номер. На 4 жовтих стяжках позначено номери підряд, починаючи з №33441987 по №33441990. На 10 оранжевих стяжках позначено номери підряд, починаючи з №02686101 по №02686110. Також, на кожній стяжці під номером міститься запис «опечатано», а також отвір з металевим кільцем-фіксатором;

карта виготовлена на аркуші паперу розміром 140 на 100 см. На карті у верхньому лівому куті міститься надпис російською мовою «херсонская область», у правому верхньому куті міститься зображення герба російської федерації (двоголовий орел). На карті схематично позначено кордони та територію Херсонської області. Назви населених пунктів області вказано російською мовою. Біля окремих населених пунктів чорним маркером проставлено номери так званих «участков избирательной комиссии» з нумерацією 801-813. Цифру «807» проставлено біля с. Високе Херсонської області. Також, по карті Херсонської області, біля окремих населених пунктів проставлено круглі позначки діаметром 2 см оранжевого, жовтого, світло-зеленого та темно- зеленого кольорів, з позначеннями прапору рф у кожній окремій позначці. Крім того, в районі м. Берислав проставлено квадратну позначку з галочкою червоного кольору та надписом «ТИК». В лівому нижньому куті карти міститься інформація з розшифровкою умовних позначень нанесених на карту, а саме: значок з галочкою та надписом «ТИК розшифровується як «территориальная избирательная комиссия». Кольоровими позначками, біля окремих населених пунктів визначено «отношение избирателей к рф». При цьому вказані позначки розділені по п'ятибальній системі (найменший бал 1 має оранжева позначка., найбільший бал 5 має зелена позначка). Оглянуті предмети та документи було поміщено до вищевказаної прозорої урни, яка опечатана за правилами криміналістики.

До протоколу також були додані опечатаний пластиковий ящик із матеріалами щодо організації незаконного референдуму, виявлені в сільському клубі с. Високе та DVD-R «My Media» об'ємом 4,7 G, з відео матеріалами.

Протокол огляду від 03 лютого 2023 року, відповідно до якого було проведено огляд території та приміщення Бериславського фахового педагогічного коледжу ім. В.Ф. Беньковського в м. Берислав Херсонської області по вул. Слобідській, буд. 45, у ході якого присутня лаборант педколеджу ОСОБА_78 пояснила, що під час окупації м. Берислав Херсонської області збройними силами російської федерації, в приміщенні педагогічного коледжу розміщувалися окремі представники окупаційної влади. В тому числі, в коледжі перебував так званий «голова військово-цивільної адміністрації Бериславського адміністративного району» ОСОБА_13 .

Далі, ОСОБА_78 провела учасників на третій поверх та пройшовши в ліве крило будівлі, вказала на вхідні двері в кабінет, на яких міститься дві таблички з надписами: «308 Директор» та «309 Приймальна» та пояснила, що саме вказане приміщення займав ОСОБА_13 .

Після відкриття дверей та візуального огляду встановлено, що за дверима розміщувалися три відокремлені приміщення, які візуально схожі на приймальну кімнату, безпосередньо кабінет та побутову кімнату.

Безпосередньо у кабінеті виявлено.

п. 1 - на овальному столі в центрі приміщення виявлено карту масштабу 1:50000 з умовними позначеннями російською мовою. На карті вказано розташування населених пунктів Бериславського, Великоолександрівського, Високопільського, Великолепетихського, Нововорнцовського, Горностаївського та Каховського районів. Також, у ході огляду карти виявлено, що навпроти окремих населених пунктів розміщено наліпки в кількості 32 шт. виготовлені з полімеру рожевого кольору. На кожній наліпці містилися буквенні позначення виконані кульковою ручкою барвником синього кольору з написом «УИК», а також цифрова нумерація від цифри «801» до цифри «832».

Вищевказані наліпки є позначеннями, які використовувала окупаційна влада рф для визначення в яких населених пунктах у вказаних районах розміщувались так звані «участковые избирательные комиссии» для проведення незаконного референдуму на території Херсонської області.

Крім того, у вказаному кабінеті, на робочому столі кабінету, виявлено паперову папку-швидкозшивач, в якій знаходилися наступні документи в оригіналах та копіях:

п. 2 - 23 скріплені аркуші паперу формату А4, які містять друкований текст. На титульному листі міститься назва документа - «памятка по организации голосования». Зі змісту, документ являє собою пам'ятку (текст викладено російською мовою) щодо порядку організації та проведення референдуму зі зразками типових документів;

п. 3 - аркуш паперу формату А4 з рукописними записами. В заголовку містить назву Акт. В нижній частині два умовні підписи та прізвища ОСОБА_79 , ОСОБА_80 . Поверх підписів проставлено штам з надписом «референдум херсонской области, участковая комиссия 809». Зі змісту, документ являє собою акт (текст викладено російською мовою) щодо заміни ОСОБА_81 бюлетня для голосування через неправильне заповнення;

п. 4 - аркуш паперу формату А4 виготовлений друкованим способом. Документ являє собою бланк з назвою: «бюллетень для голосования на референдуме Херсонской области по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации». У правому верхньому куті виконано два умовні підписи, поверх яких проставлено штам з надписом «референдум херсонской области, участковая комиссия 809»;

п. 5 - 5 аркушів формату А4, які містять рукописні записи, виконані кульковою ручкою, барвником синього кольору. У верхній частині документи містять назву «Протокол по референдуму». Зі змісту протоколи складалися членами незаконної виборчої дільниці №809 по с.Качкарівка Херсонської області і стосувалися питань щодо перенесення дати референдуму, підрахунку бюлетенів, визнання гімну рф в якості присяги на вірність росії та виконання обов'язку по референдуму;

п. 6 - 8 аркушів формату А4, які являють собою таблиці заповнені рукописними записами. У верхній частині документи містять назву «Табель учета рабочего времени сотрудников вца Херсонской городской территориальной громады Херсонского района Херсонской области». Документи містили прізвища та години роботи під час організації незаконного референдуму членів так званої «уик №809 по с. Качакарівка»;

п. 7 - 31 аркуш формату А4, які являють собою копії посвідчувальних документів на громадян України: ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 , ОСОБА_100 , ОСОБА_101 , з яких вбачається, що, вказані особи були членами так званої «уик №809 по с. Качакарівка» з організації незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф.

п. 8 - 13 аркушів формату А4, які містять рукописні записи виконані барвником синього кольору. Зі змісту, документи стосуються процедури організації проведення в с. Качакарівка незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф.

До протоколу також були додані: опечатаний поліпропіленовий пакет із вилученими в Бериславському педагогічному коледжі матеріалами та DVD-R «My Media» об'ємом 4,7 G, з відео матеріалами.

Протокол огляду від 06 лютого 2023 року, відповідно до якого було проведено огляд карти масштабу 1:50000 з умовними позначеннями російською мовою. На карті вказано розташування населених пунктів Бериславського, Великоолександрівського, Високопільського, Нововорнцовського, Великолепетихського, Горностаївського та Каховського районів. Також, у ході огляду карти виявлено, що навпроти окремих населених пунктів розміщено наліпки в кількості 32 шт. виготовлені з полімеру рожевого кольору. На кожній наліпці містяться буквенні позначення виконані кульковою ручкою барвником синього кольору з написом «УИК», а також цифрова нумерація від цифри «801» до цифри «832». Вищевказані наліпки є позначеннями, які використовувала окупаційна влада рф для визначення в яких населених пунктах у вказаних районах розміщувались так звані «участковые избирательные комиссии» для проведення незаконного референдуму на території Херсонської області:

паперову папку-швидкозшивач, в якій знаходяться наступні документи в оригіналах та копіях:

23 скріплені аркуші паперу формату А4, які містять друкований текст. На титульному листі міститься назва документа - «памятка по организации голосования». Зі змісту, документ являє собою пам'ятку (текст викладено російською мовою) щодо порядку організації та проведення референдуму зі зразками типових документів;

аркуш паперу формату А4 з рукописними записами. В заголовку містить назву Акт. В нижній частині два умовні підписи та прізвища ОСОБА_79 , ОСОБА_80 . Поверх підписів проставлено штам з надписом «референдум херсонской области, участковая комиссия 809». Зі змісту, документ являє собою акт (текст викладено російською мовою) щодо заміни гр. ОСОБА_81 бюлетня для голосування через неправильне заповнення;

аркуш паперу формату А4 виготовлений друкованим способом. Документ являє собою бланк з назвою: «бюллетень для голосования на референдуме Херсонской области по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации». У правому верхньому куті виконано два умовні підписи, поверх яких проставлено штам з надписом «референдум херсонской области. участковая комиссия 809»;

5 аркушів формату А4, які містять рукописні записи, виконані кульковою ручкою, барвником синього кольору. У верхній частині документи містять назву «Протокол по референдуму». Зі змісту протоколи складалися членами незаконної виборчої дільниці №809 по с. Качкарівка Херсонської області і стосувалися питань щодо перенесення дати референдуму, підрахунку бюлетенів, визнання гімну рф в якості присяги на вірність росії та виконання обов'язку по референдуму;

8 аркушів формату А4, які являють собою таблиці заповнені рукописними записами. У верхній частині документи містять назву «Табель вца Херсонской городской учета рабочего времени сотрудников территориальной громады Херсонского района Херсонской области». Зі змісту документи містять прізвища та години роботи під час організації незаконного референдуму членів так званої «уик №809 по с. Качакарівка»;

31 аркуш формату А4, які являють собою копії посвідчувальних документів на громадян України: ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_102 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 , ОСОБА_100 , ОСОБА_103 . Зі змісту, наявних матеріалів, вказані особи були членами так званої «уик №809 по с. Качакарівка» з організації незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф;

13 аркушів формату А4, які містять рукописні записи виконані барвником синього кольору. Зі змісту, документи стосуються процедури організації проведення в с. Качакарівка незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф.

Відповідно до протоколу огляду від 13 січня 2023 року оглянуто приміщення адміністративної будівлі сільської ради за адресою: Херсонська область, Бериславський район, село Тягинка, вулиця Вишнева, 1Д.

У ході огляду в одному з кабінетів на полицях шафи виявлено та вилучено: аркуш формату А4 з написом російською мовою «Посторонним вход воспрещён» із зображенням герба російської федерації та літери «Z» у вигляді георгіївської стрічки; газету «Комсомольская правда» №4 за червень 2022 року; газету «Комсомольская правда» №3 за травень 2022 року; газету «Наддніпрянська правда» №5 від 28 липня 2022 року; два аркуші з друкованим текстом російською мовою агітаційного змісту з назвою «Боевой листок»; полімерні пломби жовтого кольору з індивідуальними номерами разом із лямкою для носіння урни для голосування та паспортом для ящика для стаціонарного голосування у поліетиленовому пакеті; поліетиленові сейф-пакети для голосування у кількості 15 штук.

Під час подальшого огляду цього ж приміщення на письмовому столі біля вікна виявлено та вилучено: аркуш формату А4 з рукописним текстом «Решение №2 от 27 сентября 2022 года»; аркуш формату А4 з рукописним текстом «Решение №1 от 23 сентября 2022 года»; аркуш формату А4 з рукописним текстом «Акт от 27 сентября 2022 года»; скріплені у швидкозшивач 23 аркуші формату А4 з друкованим текстом, перший аркуш має назву «Памятка по организации голосования»; два порожні бейджики; кольорову папку із назвою «Херсонская область» з умовним позначенням відношення мешканців певних територій до російської федерації; прозору пластикову скриньку для голосування з наліпкою із зображенням герба російської федерації.

Зазначені предмети, документи та матеріали під час огляду вилучено.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 09 травня 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_104 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як жительку села Високе Бериславського району, яка в період окупації погодилась на співпрацю з окупаційною владою та безпосередньо прийняла участь у проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф, а саме здійснювала подворні обходи мешканців села Вірівка Бериславського району.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 09 травня 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_105 під час проведення вказаної слідчої дії впізнав ОСОБА_5 як жительку села Високе Бериславського району, яка в період окупації погодилась на співпрацю з окупаційною владою та безпосередньо прийняла участь у проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф, а саме здійснювала подворові обходи мешканців села Вірівка Бериславського району.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 24 липня 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_26 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як місцеву жительку села Високе Бериславського району, яка в період окупації села Високе військовослужбовцями зс рф добровільно погодилась на співпрацю з окупаційною владою та прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф, а також зайняла посаду так званої голови ВВК у селі Високе Бериславського району.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 04 лютого 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_24 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як особу, яка займала посаду голови дільничної виборчої комісії в рамках проведення незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу російської федерації та за своїми обов'язками на посаді займалась підбором осіб для участі в проведенні голосування, збирала результати проведеного голосування та доставляла їх до міста Берислав.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 04 лютого 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_106 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як особу, яка безпосередньо приймала участь в організації та проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф, а саме займала посаду голови виборчої комісії та за своїми обов'язками на посаді займалась формуванням списків виборців і підбором осіб для участі в проведенні голосування.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 04 лютого 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_107 під час проведення вказаної слідчої дії впізнав ОСОБА_5 як особу, яка займалась організацією так званого незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та входження її до складу рф, а саме здійснювала подворні обходи мешканців села Вірівка та формувала списки мешканців для проведення так званого референдуму.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 04 лютого 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_108 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як особу, яка безпосередньо приймала участь у проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф, а саме здійснювала подворові обходи місцевих жителів села Вірівка з метою збору голосів у так званому волевиявленні.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 04 лютого 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_109 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як особу, яка приймала участь в агітації та проведенні так званого незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та входження її до складу рф, а саме шляхом подворового обходу жителів села Вірівка Бериславського району та пропонувала жителям проголосувати у так званому референдумі.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 09 травня 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_110 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як особу, яка була одним з організаторів проведення незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до рф на території села Вірівка Бериславського району Херсонської області.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 09 травня 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_111 під час проведення вказаної слідчої дії впізнав ОСОБА_5 як особу, яка була одним з організаторів проведення незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до рф на території села Вірівка Бериславського району Херсонської області.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 09 травня 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_112 під час проведення вказаної слідчої дії впізнав ОСОБА_5 як місцеву мешканку, яка приймала активну участь в організації та проведенні незаконного референдуму в селах Високе та Вірівка Бериславського району Херсонської області шляхом здійснення подворових обходів мешканців вказаних населених пунктів у супроводі озброєних військових рф та пропонувала взяти участь у голосуванні.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 09 травня 2023 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, свідок ОСОБА_113 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як місцеву мешканку села Високе Бериславського району, яка в період окупації Бериславського району військовими російської федерації приймала активну участь в організації та проведенні незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф на території сіл Вірівка та Високе шляхом подворового обходу агітувала мешканців прийняти участь у голосуванні.

Суд не бере до уваги протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 09 травня 2023 року, відповідно до якого свідок ОСОБА_24 впізнала на фототаблиці ОСОБА_21 як особу, яка була одним із організаторів та членів виборчої комісії незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф на території сіл Вірівка та Високе Тягинської ОТГ Бериславського району, оскільки зазначеним протоколом підтверджується факт впізнання свідком особи, яка не є обвинуваченою у даному кримінальному провадженні. З огляду на це вказаний доказ не підтверджує причетність обвинуваченої ОСОБА_5 до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення.

Під час дослідження вказаних доказів жодна із сторін не заявила про недотримання норм чинного кримінального процесуального законодавства при їх отриманні на стадії досудового розслідування, про їх недопустимість чи неналежність.

Крім того, в судовому засіданні були допитані свідки, зі змісту показів яких вбачається причетність обвинуваченої до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення.

Свідок ОСОБА_114 у судовому засіданні пояснила, що під час збройної агресії рф та окупації перебувала у селі Вірівка. Під час підготовки до проведення так званого референдуму до неї додому приїжджала ОСОБА_5 разом зі своїм чоловіком ОСОБА_115 та пропонувала увійти до складу комісії з проведення референдуму. Свідок від цієї пропозиції відмовилась. При цьому повідомлялося, що участь у роботі комісії буде оплачуватись.

У день проведення референдуму до її домоволодіння приїжджали ОСОБА_5 та ОСОБА_116 , разом із ними були двоє озброєних військовослужбовців рф. Вони приносили бюлетені для голосування та переносну скриньку. Свідку запропонували проголосувати, після чого вона самостійно заповнила бюлетень та опустила його до скриньки.

Свідок ОСОБА_117 у судовому засіданні пояснила, що проживає у селі Вірівка Бериславського району з народження та перебувала у населеному пункті під час його окупації військовослужбовцями рф з 24 лютого 2022 року до 11 листопада 2022 року.

Наприкінці вересня 2022 року під час проведення так званого референдуму до її домоволодіння прийшли ОСОБА_116 , жителька села Вірівка, та ОСОБА_5 , жителька сусіднього села Високе. Разом із ними перебували двоє військовослужбовців рф. Військові залишались на вулиці, а зазначені жінки зайшли до двору.

ОСОБА_5 мала при собі списки мешканців села, а ОСОБА_118 принесла бюлетені для голосування. Свідку було запропоновано проголосувати, при цьому здійснювалася агітація голосувати за приєднання до російської федерації. Після цього свідок отримала бюлетень та здійснила голосування.

Також свідок пояснила, що ОСОБА_118 та ОСОБА_5 разом ходили по домогосподарствах жителів села з бюлетенями та списками, пропонуючи людям брати участь у голосуванні.

Свідок ОСОБА_119 у судовому засіданні пояснив, що проживає у селі Вірівка Бериславського району приблизно з 1996 року та перебував у селі під час його окупації військовослужбовцями рф навесні 2022 року і до моменту звільнення населеного пункту.

Наприкінці вересня 2022 року у селі проводився так званий референдум, під час якого по домогосподарствах мешканців ходили особи з урнами та списками жителів. До його домоволодіння приходили ОСОБА_116 та ОСОБА_5 , разом із ними перебували двоє військовослужбовців рф, озброєних автоматами.

Зазначені особи принесли бюлетені та пропонували проголосувати. ОСОБА_118 повідомляла, що «буде росія» та закликала голосувати за росію, пояснюючи, що в такому випадку буде безкоштовна освіта, медицина та покращаться умови життя. Після цього свідок отримав бюлетень та проголосував.

Також свідок пояснив, що ОСОБА_5 разом із ОСОБА_118 ходили по домогосподарствах мешканців села з урною та списками жителів, здійснюючи подворовий обхід для проведення голосування.

Крім того, свідку відомо, що під час роздачі гуманітарної допомоги мешканцям села жінка на ім'я ОСОБА_120 , яка діяла від окупаційної влади, агітувала людей брати участь у референдумі та обіцяла грошову винагороду у розмірі 50 тисяч за участь у ньому.

Свідок ОСОБА_121 у судовому засіданні пояснила, що проживає у селі Високе Бериславського району близько 40 років. Під час повномасштабного вторгнення рф перебувала за місцем проживання. ОСОБА_122 було окуповане військовослужбовцями рф приблизно з кінця лютого - початку березня 2022 року до 11 листопада 2022 року. Російські військові розміщувалися у приміщенні школи та інших будівлях, у населеному пункті діяла їх комендатура.

Наприкінці вересня 2022 року на території села проводився так званий референдум щодо приєднання Херсонської області до складу рф. У цей період ОСОБА_5 разом із російськими військовими ходила по домогосподарствах мешканців села зі скринькою для голосування та бюлетенями, пропонуючи людям голосувати.

Свідок знає ОСОБА_5 як місцеву жительку села Високе. Також їй відомо, що ОСОБА_5 займалася організацією проведення референдуму, зокрема створювала списки виборців. Про те, що ОСОБА_5 є головою комісії, свідок чула під час розмови між нею та головою сільради ОСОБА_123 .

Крім того, свідок повідомила, що під час проведення референдуму члени комісії разом з військовослужбовцями рф їздили по селах Вірівка, Чайкіно та Кірово, здійснюючи подворовий обхід мешканців для проведення голосування.

Свідок ОСОБА_124 у судовому засіданні пояснила, що проживає у селі Вірівка Бериславського району з 1980 року. Наприкінці березня 2022 року до населеного пункту зайшли військовослужбовці рф, після чого село перебувало під окупацією.

Свідок пояснила, що під час окупації у селі проводилося голосування щодо приєднання Херсонської області до складу рф. Голосування відбувалося шляхом подворового обходу. До її домогосподарства прийшли ОСОБА_5 та інша особа, а неподалік перебував озброєний військовослужбовець рф.

Зазначені особи пропонували мешканцям проголосувати, видавали бюлетені та здійснювали збір голосів. Свідок підтвердила, що під час голосування використовувалася урна для бюлетенів.

Комісія з проведення референдуму формувалася у селі Високе, де ОСОБА_5 , за її відомостями, була головою відповідної комісії та займалася організацією проведення референдуму.

Також свідок зазначила, що ОСОБА_5 приїжджала до села Вірівка для проведення голосування разом з іншими особами, які брали участь у подворовому обході мешканців.

Свідок ОСОБА_125 у судовому засіданні пояснила, що проживає у селі Вірівка Бериславського району. У березні 2022 року до населеного пункту зайшли військовослужбовці рф, після чого село перебувало під окупацією.

Свідок пояснила, що під час окупації в селі проводилася підготовка до так званого референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф. Зокрема, ОСОБА_126 збирала мешканців у приміщенні клубу та пропонувала охочим брати участь у проведенні референдуму, повідомляючи, що за це передбачена оплата.

Під час проведення голосування до її домогосподарства прийшли ОСОБА_116 та ОСОБА_5 разом із озброєним військовослужбовцем рф. Вони запропонували проголосувати, мали при собі скриньку для бюлетенів та відповідні документи, у яких особи, що голосували, ставили підписи.

Також свідок зазначила, що ОСОБА_5 брала участь у проведенні подворового обходу мешканців села для організації голосування. Крім того, свідку відомо, що ОСОБА_5 разом з іншими особами їздила автомобілем у справах, пов'язаних з проведенням референдуму.

Свідок ОСОБА_127 у судовому засіданні пояснила, що проживає у селі Вірівка Бериславського району. У березні 2022 року до населеного пункту зайшли військовослужбовці рф, після чого село перебувало під окупацією.

Свідок повідомила, що у селі Вірівка окупаційні органи влади безпосередньо не формувалися, однак у сусідньому селі Високе діяла представниця окупаційної влади ОСОБА_126 , яка інколи приїжджала до Вірівки.

За словами свідка, у період підготовки до так званого референдуму стало відомо, що у складі виборчої комісії брали участь ОСОБА_116 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 , ОСОБА_130 , а також під час проведення голосування до села приїжджала ОСОБА_5 .

Свідок пояснила, що голосування проводилося шляхом подворового обходу. До її домогосподарства прийшли ОСОБА_5 та ОСОБА_131 разом із двома озброєними військовослужбовцями рф. У ОСОБА_5 були бюлетені та списки виборців, за якими вона видавала бюлетені та відмічала прізвища осіб, що голосували, а ОСОБА_131 мала при собі скриньку для бюлетенів.

Після того як свідок отримала бюлетень, вона заповнила його та передала для подальшого опускання до скриньки. У бюлетені містилися написи російською мовою про приєднання до росії та українською мовою про голосування проти приєднання до російської федерації.

Свідок ОСОБА_111 у судовому засіданні пояснив, що проживає у селі Вірівка Бериславського району Херсонської області. У березні 2022 року до населеного пункту зайшли військовослужбовці рф та підконтрольних їм збройних формувань.

Свідок повідомив, що окупаційні органи влади у самому селі Вірівка фактично не діяли, однак старостою від окупаційної влади була призначена ОСОБА_120 , яка здійснювала певні організаційні дії та, зокрема, організовувала доставку продуктів і грошової допомоги пенсіонерам.

Свідок пояснив, що підготовка до так званого референдуму обговорювалася серед мешканців села, при цьому було відомо про набір людей до складу виборчої комісії. Участь у такій діяльності брали ОСОБА_116 , ОСОБА_128 та ОСОБА_132 .

Під час проведення референдуму ОСОБА_5 разом із ОСОБА_133 приїжджали до села на автомобілі у супроводі двох озброєних військовослужбовців рф, після чого здійснювали подворовий обхід домогосподарств та пропонували мешканцям проголосувати. До його домоволодіння прийшли ОСОБА_5 та ОСОБА_118 , разом із двома озброєними військовими. У ОСОБА_118 була прозора скринька для голосування, а бюлетені та списки виборців знаходилися у ОСОБА_5 . Йому було запропоновано проголосувати, після чого йому передали бюлетень, у якому містилося питання про підтримку або непідтримку приєднання Херсонської області до російської федерації.

Свідок ОСОБА_112 у судовому засіданні пояснив, що проживає у селі Вірівка Бериславського району Херсонської області. Про початок збройної агресії рф проти України дізнався 24 лютого 2022 року, коли родичі повідомили про обстріли.

Свідок пояснив, що у сусідньому селі Високе окупаційною владою була призначена староста ОСОБА_120 , яка приїжджала до села Вірівка разом із військовими та представлялася старостою. Під час одного з таких приїздів у свідка та його родини було вилучено генератор. У період окупації ОСОБА_5 намагалася зайняти посаду старости замість ОСОБА_134 .

Щодо проведення так званого референдуму свідок пояснив, що до його домоволодіння прийшли ОСОБА_5 та ОСОБА_116 , які принесли скриньку для голосування та бланки бюлетенів. ОСОБА_135 поставила скриньку та запропонувала заповнити бюлетені, після чого особи відійшли від місця голосування. ОСОБА_5 не є місцевою мешканкою та проживає у селі Високе, тоді як ОСОБА_116 є мешканкою села Вірівка. ОСОБА_116 повідомляла, що бере участь у діяльності комісії за грошову винагороду.

Свідок ОСОБА_113 у судовому засіданні пояснила, що проживає у селі Вірівка Бериславського району Херсонської області. Про початок збройної агресії рф проти України дізналася 24 лютого 2022 року від сестри, яка повідомила про обстріли у місті Нова Каховка. У 2022 році село Вірівка перебувало під окупацією. У самому селі Вірівка окупаційні органи влади не створювалися, однак у сусідньому селі Високе представницею окупаційної влади була ОСОБА_120 , яка вирішувала певні питання, що стосувалися і мешканців Вірівки. Перед проведенням так званого референдуму по селу розповсюджувалися агітаційні газети, які, зокрема, розносила ОСОБА_120 .

Щодо проведення референдуму свідок пояснила, що голосування відбувалося шляхом подворового обходу. До її домоволодіння приходили ОСОБА_116 , мешканка села Вірівка, та ОСОБА_5 , мешканка села Високе, разом із двома озброєними військовослужбовцями рф. ОСОБА_116 мала при собі списки мешканців села, після чого їм видали бюлетені для голосування, які вона опустила до скриньки.

Також, на судовому засіданні були досліджені показання свідків отримані не шляхом їх безпосереднього допиту судом під час судового засідання, а у порядку частини одинадцятої статті 615 КПК України, відповідно до якої показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

У вказаному порядку досліджені показання свідків: ОСОБА_136 , ОСОБА_26 , які були допитані під час досудового розслідування 09 травня 2023 року та 24 липня 2023 року відповідно, що підтверджується протоколами допиту свідків від 09 травня 2023 року та 24 липня 2023 року відповідно, а також змістом DVD-R дисків, доданих до протоколів допиту, які були відтворені в залі суду.

Таке рішення було судом ухвалене у зв'язку з неможливістю забезпечення прибуття зазначених свідків до зали суду з об'єктивних причин.

Так, відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_137 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що вона 09 травня 2023 року надала такі показання.

Свідок ОСОБА_137 пояснив, що проживає у селі Вірівка Бериславського району з народження та перебував у населеному пункті під час його окупації військовослужбовцями рф у 2022 році.

Наприкінці вересня 2022 року у селі проводився так званий референдум, під час якого по домогосподарствах жителів ходили ОСОБА_116 та ОСОБА_5 разом із військовослужбовцями рф. До його домоволодіння вони також приходили. Військові перебували біля воріт, а зазначені жінки заходили до двору.

Свідок пояснив, що ОСОБА_118 проводила агітацію за приєднання до російської федерації, повідомляючи, що у разі входження до її складу покращаться умови життя, буде безкоштовна освіта та медицина. ОСОБА_118 мала при собі кошик, до якого складали бюлетені, а ОСОБА_5 мала журнал зі списками жителів.

Після отримання бюлетенів свідок здійснив голосування, після чого зазначені особи пішли до інших домогосподарств.

Також свідок пояснив, що організацією проведення референдуму займалася ОСОБА_120 , яка під час роздачі гуманітарної допомоги агітувала жінок із села брати участь у референдумі та обіцяла за це грошову винагороду у розмірі 50 тисяч. Свідок також зазначив, що може впізнати ОСОБА_138 та ОСОБА_5 .

Відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_26 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що вона 24 липня 2023 року надала такі показання.

Свідок ОСОБА_26 пояснила, що проживає у селі Вірівка Бериславського району з народження та перебувала у населеному пункті під час його окупації військовослужбовцями рф у 2022 році.

Наприкінці вересня 2022 року у селі проводився так званий референдум. По домогосподарствах мешканців ходили ОСОБА_116 та ОСОБА_5 . Свідку відомо, що пропозицію брати участь у проведенні референдуму робила ОСОБА_120 , яка називалась старостою від російської влади та під час роздачі гуманітарної допомоги агітувала жінок із села записуватись для участі у референдумі, обіцяючи за це грошову винагороду у розмірі 50 тисяч.

Свідок пояснила, що після цього їй також запропонували взяти участь у проведенні референдуму. Згодом повідомили про початок голосування, після чого її разом з іншими особами відвезли до села Високе. Там їм передали бюлетені та списки виборців і вони ходили по домогосподарствах жителів села Вірівка, де пропонували людям голосувати. Після завершення голосування бюлетені збирали та відвозили, при цьому їх підрахунок, зі слів осіб, які брали участь у цих діях, не здійснювався.

Також свідок пояснила, що ОСОБА_5 була головою комісії та разом з іншими особами брала участь у проведенні подворового обходу жителів села під час голосування. Свідок зазначила, що може впізнати ОСОБА_5 та ОСОБА_138 , оскільки знає їх особисто.

Будь-яких зауважень, заперечень чи клопотань з приводу порядку відтворення відеозапису допитів вказаних свідків та їх змісту від прокурора та захисника не надійшло.

Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначений КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.

Таким чином, суд безсторонньо та неупереджено оцінивши надані стороною обвинувачення та стороною захисту докази, які є належними та допустимими, дійшов висновку, що підтверджені ними обставини виключають будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований обвинуваченій злочин було вчинено і остання є винною у його вчиненні. Стороною обвинувачення, на переконання суду, поза розумним сумнівом доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації вказаного діяння.

Наявність в діях обвинуваченої прямого умислу на вчинення інкримінованого злочину, а саме на участь в проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб, встановлені судом на підставі сукупності досліджених судом доказів, зокрема, тих, що підтверджують обставини, які свідчать про очевидне розуміння обвинуваченою факту окупації вказаної території, яка мала відкритий характер, факту незаконності створення та роботи так званої ЦВК Херсонської області, яка діяла на відповідній території, необхідності вчинення особою активних дій спрямованих на проведення незаконного референдуму, покладення на неї у зв'язку з цим відповідних обов'язків та наділення повноваженнями, що не охоплювалися діючим в Україні законодавством, не прихованою співпрацею із представниками окупаційної влади від російської федерації, яка офіційно визнана країною-агресором не лише на території України, а й більшістю країн світу та міжнародними організаціями.

Крім того, обвинувачена на момент окупації села Вірівка Бериславського району Херсонської області, та перед вчиненням злочину була місцевою мешканкою, тобто вона була обізнана щодо законної влади від України, яка діяла на відповідній території, а отже очевидно розуміла незаконність вчинених нею дій, які були спрямовані на створення ознак зовнішньої легітимності для громадян рф проведеного референдуму, що в свою чергу передбачало чітке розуміння нею наслідків, які вони мали зумовити та правових процедур, які при цьому мали бути застосовані до таких осіб. Крім того, з боку офіційних представників України неодноразово через засоби масової інформації громадянам України, які залишились на тимчасово-окупованій території, роз'яснювалось про те, що дії спрямовані на проведення незаконного референдуму тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Зазначене є беззаперечним свідченням невимушеної поведінки обвинуваченої, відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності його дій.

Крім того, як встановлено із досліджених доказів, обвинувачена не проявляла ознак пригнічення, поганого настрою, виконання покладених на неї обов'язків суто формально. Навпаки, вона активно брала участь у референдумі, вчиняла необхідні дії для його проведення, діяла у змові з іншими членами так званої ЦВК Херсонської області.

З показань свідків суд встановив, що участь ОСОБА_5 у підготовці та проведенні незаконного референдуму не була випадковою, епізодичною чи формальною, а мала усвідомлений, добровільний, послідовний та організований характер.

Так, показання свідків ОСОБА_114 , ОСОБА_117 , ОСОБА_119 , ОСОБА_139 , ОСОБА_140 , ОСОБА_127 , ОСОБА_141 , ОСОБА_142 , ОСОБА_143 , а також досліджені в порядку частини одинадцятої статті 615 КПК України показання ОСОБА_136 і ОСОБА_26 є узгодженими між собою в тій частині, що обвинувачена особисто брала участь у проведенні так званого референдуму на території сіл Високе та Вірівка, приходила до домогосподарств місцевих жителів разом з іншими учасниками незаконної комісії та у супроводі озброєних військовослужбовців рф, мала при собі або бюлетені, або списки виборців, або іншу документацію, пропонувала мешканцям голосувати, вела облік осіб, які проголосували, та фактично виконувала функції організатора і координатора дій членів комісії.

На добровільність дій обвинуваченої вказує вже те, що, як пояснили ОСОБА_114 та ОСОБА_125 , ще до початку самого голосування ОСОБА_5 брала участь у підборі осіб до складу комісії та особисто або через інших осіб пропонувала мешканцям долучитися до проведення референдуму за винагороду. Такі дії за своїм змістом є попередньою організаційною діяльністю і свідчать не про примушування самої обвинуваченої, а навпаки - про її включення до механізму проведення псевдореферендуму ще на стадії підготовки.

Показання ОСОБА_144 , ОСОБА_26 та ОСОБА_139 додатково підтверджують, що ОСОБА_5 сприймалася оточуючими не як пересічний виконавець, а саме як голова комісії. Свідки вказували, що вона займалася списками виборців, організацією роботи комісії, підбором осіб для участі у голосуванні, координацією виїздів по селах, а також вирішувала питання, пов'язані з перебігом самого голосування. Таке процесуальне і фактичне становище обвинуваченої виключає висновок про її випадкову або пасивну участь у події.

Показання ОСОБА_127 , ОСОБА_141 , ОСОБА_145 , ОСОБА_146 , ОСОБА_139 , ОСОБА_142 та ОСОБА_143 узгоджено підтверджують, що під час подворових обходів саме ОСОБА_5 виконувала активні дії, пов'язані з процедурою голосування: приносила або видавала бюлетені, мала списки виборців, відмічала осіб, які проголосували, пропонувала заповнювати бюлетені, організовувала сам процес обходу дворів. Тобто її поведінка була не вимушеною присутністю поруч із озброєними особами, а цілеспрямованим виконанням конкретних функцій, без яких проведення такого голосування було б неможливим.

Окремо суд враховує, що жоден із досліджених доказів не містить відомостей про застосування до ОСОБА_5 будь-якого фізичного чи психічного примусу, погроз або насильства з боку представників окупаційної влади, які могли б зумовити її участь у вчиненні інкримінованих дій. Навпаки, зі змісту показань свідків вбачається, що саме обвинувачена разом з іншими особами пропонувала участь у комісії іншим мешканцям, організовувала їх роботу, виїжджала по населених пунктах, збирала результати голосування та брала участь у функціонуванні незаконної комісії протягом усього періоду проведення референдуму.

Важливим є і те, що показання низки свідків вказують на корисливий мотив участі членів комісії у проведенні референдуму. Так, свідки ОСОБА_114 , ОСОБА_117 , ОСОБА_119 , ОСОБА_26 , ОСОБА_147 , ОСОБА_148 повідомляли про обіцянки грошової винагороди особам, які погодяться брати участь у роботі комісії. Наявність матеріальної зацікавленості сама по собі не є обов'язковою ознакою складу злочину, однак у сукупності з іншими доказами вона додатково підтверджує, що обвинувачена діяла не під примусом, а з власного волевиявлення, усвідомлюючи характер своїх дій і погоджуючись на них.

Суд також бере до уваги, що участь ОСОБА_5 не обмежилася одноразовою появою під час голосування. Із показань свідків вбачається її діяльність на різних етапах: від підбору осіб та формування списків, організації комісії та поїздок, до безпосереднього подворового обходу, обліку проголосувавших та збору результатів. Така тривалість, системність і функціональна визначеність поведінки обвинуваченої є несумісною з версією про вимушену, формальну чи несвідому участь.

Крім того, узгодженість показань свідків щодо ролі ОСОБА_5 підтверджується і письмовими доказами. Зокрема, виявлені та досліджені документи містять відомості про те, що головою «УИК №807» була саме ОСОБА_15 , а також підтверджують існування підконтрольної їй дільниці, ведення документації, обліку робочого часу членів комісії, вирішення кадрових питань щодо заміни осіб та інші організаційні дії. Це об'єктивно кореспондує зі свідченнями про те, що обвинувачена не просто була присутня при проведенні незаконного референдуму, а виконувала в ньому керівну роль.

Отже, у сукупності досліджені показання свідків підтверджують, що ОСОБА_5 добровільно, за попередньою змовою з іншими особами, усвідомлюючи окупаційний характер створених органів та протиправність проведення референдуму, погодилася на участь у діяльності незаконної виборчої комісії, виконувала функції її голови, організовувала роботу комісії та безпосередньо брала участь у подворовому обході населення з метою проведення незаконного голосування щодо приєднання Херсонської області до рф.

Таким чином, розглянувши кримінальне провадження у межах, передбачених частиною першою статті 337 КПК України, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні наведені вище письмові докази у їх сукупності, надавши їм правову оцінку, відповідно до вимог статті 94 КПК України, виходячи із загальних засад кримінального судочинства, взявши до уваги показання свідка, які є послідовними, узгодженими між собою та іншими обставинами підтвердженими письмовими доказами, які, на думку суду, є належними та допустимими, не викликають сумнівів у їх достовірності, у зв'язку з чим їх слід покласти в основу обвинувального вироку, суд дійшов висновку, що на момент вчинення злочину територія села Вірівка Бериславського району Херсонської області була тимчасово окупованою, на ній було сформовано склад та організовано роботу так званої ЦВК Херсонської області, а обвинувачена, будучи громадянкою України та безсумнівно обізнаною про вказані обставини, добровільно вчинила вказані дії, які суд кваліфікує за частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України, як колабораційна діяльність, а саме - добровільна участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, вчинена за попередньою змовою групою осіб.

При цьому, про наявність у діях обвинуваченої такої кваліфікуючої ознаки, як вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб, вбачається з того, що сама так звана ЦВК Херсонської області, завдання якої реалізовувала обвинувачена у межах наданих їй повноважень, передбачає участь кількох осіб, які спільно працюють та виконують обов'язки, покладені на них згідно з їх розподілом у межах діяльності комісії. Не зазначення в обвинувальному акті про визнання вини інших осіб у вчиненні відповідного злочину відповідає вимогам пункту 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статті 62 Конституції України та статті 17 КПК України, відповідно до яких закріплено принцип презумпції невинуватості, згідно з яким особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вина не буде доведена у встановленому законом порядку і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.

Вирішуючи питання про призначення обвинуваченій покарання суд дійшов таких висновків.

Положеннями частин першої, другої статті 50 КК України визначено, що покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Відповідно до частини другої статті 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.

Пунктом 3 частини першої статті 65 КК України передбачено, що суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 12 КК України та санкції частини п'ятої статті 111-1 КК України встановлено, що інкриміноване обвинуваченій кримінальне правопорушення є тяжким злочином проти основ національної безпеки України, яке передбачає відповідальність у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Отже, при визначенні обвинуваченій виду та розміру покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотиви вчинення кримінального правопорушення, наслідки його вчинення, інші обставини, які впливають на покарання, а також дані про її особу, яка раніше не судима, на обліку у лікаря психіатра та у лікаря нарколога не перебуває, характеризується за місцем проживання посередньо, не притягувалася до кримінальної відповідальності.

Обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_5 відповідно до статті 66 КК України, суд не встановив.

Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченої ОСОБА_5 суд, відповідно до пункту 11 частини першої статті 67 КК України, визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Зважаючи на те, що обвинувачена, як громадянка України, вчинила тяжкий злочин проти основ національної безпеки України в період встановленого в Україні воєнного стану, який у зв'язку з цим становить підвищену суспільну небезпеку, наслідки якого виявились, зокрема, у сприянні своїми діями державі-агресору в проведенні незаконного референдуму, що порушило незалежність, суверенітет, територіальну цілісність та конституційний лад України, а також враховуючи вчинення обвинуваченою вказаного злочину із корисливих мотивів, про що свідчить відсутність обставин, які б підтверджували перебування її у тяжкому матеріальному стані, інші обставини, які б об'єктивно давали б підстави для відповідних висновків, суд дійшов висновку, що виправлення обвинуваченої, її перевиховання та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень можливо досягти шляхом призначення їй основного покарання у виді позбавлення волі на строк ближче до максимального - дев'ять років, та додаткового покарання, у виді конфіскації всього майна, яке є її власністю, а також враховуючи, положення частини першої статті 55 КК України, висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду висловлені в постанові від 02 лютого 2022 року у справі № 344/16025/18, правові позиції наведені в пункті 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання», правовий висновок Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду щодо застосування стаття 55 КК України, викладений у постанові від 04 вересня 2023 року у справі № 404/2081/22, обов'язкового додаткового покарання у виді позбавлення права займатись діяльністю, пов'язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на п'ятнадцять років, що за характером і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинене кримінального правопорушення.

Таке покарання, на думку суду, є справедливим і достатнім, а також відповідатиме його меті.

Призначення обвинуваченій мінімального покарання суд вважає необґрунтованими та такими, що не узгоджуються з вимогами статей 50 та 65 КК України.

Інкриміноване ОСОБА_5 кримінальне правопорушення є тяжким злочином проти основ національної безпеки України, вчиненим на тимчасово окупованій території та з використанням умов воєнного стану. Характер діяння, його спрямованість на забезпечення функціонування незаконно створеного органу влади та фактичне сприяння державі-агресору зумовлюють підвищену суспільну небезпеку вчиненого.

Крім того, обвинувачена ухиляється від правосуддя, до суду не з'являється, участі у розгляді справи не бере, що свідчить про відсутність у неї наміру виконувати покладені законом обов'язки та про необхідність призначення покарання, достатнього для досягнення його мети, зокрема загальної та спеціальної превенції.

Не з'ясування конкретних причин чи мотивів, з яких ОСОБА_5 погодилася на участь у діяльності незаконної виборчої комісії та у проведенні так званого референдуму, саме по собі не може бути підставою для призначення більш м'якого покарання. Об'єктивна сторона інкримінованого обвинуваченій кримінального правопорушення передбачає саме добровільну участь у підготовці та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, при цьому мотиви, якими керувалася особа, не є обов'язковою ознакою складу цього злочину та не впливають на його правову кваліфікацію. Отже, сам по собі факт того, що під час судового розгляду не встановлено конкретних спонукань, з яких обвинувачена погодилася на вчинення відповідних дій, не спростовує встановленої судом добровільності її участі у проведенні незаконного референдуму та не може розглядатися як обставина, що пом'якшує покарання або обґрунтовує необхідність його призначення у мінімальному розмірі.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ухвалою слідчого судді Центрального районного суду міста Миколаєва від 27 липня 2023 року у справі № 490/5506/22 стосовно обвинуваченої, за її відсутності, було обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою, без зазначення строку дії такої ухвали.

Зважаючи на обставини справи, призначене обвинуваченій покарання, яке пов'язане з позбавленням волі, а також відсутність останньої на проголошенні вироку, суд вважає за необхідне продовжити застосований запобіжний захід до набрання вироком законної сили, з метою забезпечення його виконання.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений. Речові докази та судові витрати відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 373, 374 КПК України, Великоолександрівський районний суд Херсонської області, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді дев'яти років позбавлення волі з позбавленням права займатись діяльністю, пов'язаною з виборчим процесом та процесом референдуму, строком на п'ятнадцять років та з конфіскацією усього майна, яке є її власністю.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою обраний стосовно ОСОБА_5 , - залишити до набрання вироком законної сили.

Строк відбування покарання у виді позбавлення волі обвинуваченій ОСОБА_5 , обраховувати з моменту її затримання в порядку виконання вироку суду.

Строк відбування покарання у виді позбавлення права займатись діяльністю, пов'язаною з виборчим процесом та процесом референдуму обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику, а інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями частини третьої статті 323 і статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.

Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Копія вироку не пізніше наступного дня після його ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.

Вирок, якщо інше не передбачено КПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: ________________ ОСОБА_1