18 березня 2026 року
м. Київ
справа № 520/25566/24
адміністративне провадження № К/990/34107/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О. О.,
суддів: Желтобрюх І. Л., Яковенка М. М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА-ПРОДУКТ»» до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року (складене у складі головуючого судді Кругляк М. С.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2025 року (ухвалену в складі колегії суддів: головуючого судді Макаренко Я. М., суддів: Перцової Т.С., Жигилія С. П.) у справі №520/25566/24
1. Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА-ПРОДУКТ» (далі - ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ», платник податків) звернулось до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Харківській області (далі- ГУ ДПС, податковий орган), у якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0/48064/0416 від 26 серпня 2024 року.
2. Обґрунтовуючи позов ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» зазначає, що ГУ ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0/48064/0416 від 26 серпня 2024 року, згідно з яким установлено порушення строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН за період 2019 - 2023 років, унаслідок цього було застосовано штрафні санкції у розмірі 1 491 989,93 гривень.
2.1. Платник податків звертає увагу, що здійснював реєстрацію податкових накладних в умовах війни, коли м.Харків зазнавав обстрілів, перебоїв зв'язку та електроенергії. У підприємства працювали лише два бухгалтери, один з яких перебував за кордоном. Дані ЄРПН підтверджують обмежену реєстрацію накладних, що стало підставою для отримання сертифіката про форс-мажор. У той самий період ДПС у Харківській області перебувало в стані простою через воєнний стан, що ставило під сумнів можливість платників податків вчасно виконувати свої обов'язки.
ІІ. Рішення судів першої, апеляційної інстанцій.
3. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2025 року, адміністративний позов ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» до ГУ ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС №0/48064/0416 від 26 серпня 2024 року в частині застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування складених за квітень 2022 року, червень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, згідно з додатку до податкового повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0/48064/0416 на загальну суму 1 359 875,24 грн.
У решті позовних вимог - відмовлено.
3.1. Задовольняючи позовні вимоги частково, суди виснували, що сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) №5300-23-4402 від 07 листопада 2023 року, а також надані позивачем документи в сукупності підтверджує вплив форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) на можливість своєчасного виконання ним вимог податкового законодавства.
Отже позивач в силу приписів 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України (далі - ПК України) має бути звільнений від відповідальності за несвоєчасне виконання обов'язків, пов'язаних з реєстрацією податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень 2022 року, червень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року.
ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
4. Відповідач, не погодившись з рішеннями суддів першої та апеляційної інстанцій подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати, прийняти нове рішення, яким позовну заяву залишити без задоволення в повному обсязі.
4.1. Підставою касаційного оскарження судового рішення у цій справі відповідач зазначив пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
4.2. Відповідач наголошує, що суди попередніх інстанцій невірно застосували приписи п. 201.10 ст. 201, п. 89 та п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, пп.112.8.9 п. 112.8 ст.112 ПК України в розрізі звільнення його від фінансової відповідальності з підстав наявності форс-мажорні обставин в частині порушення строків реєстрації податкових накладних, які припадають на період проведення активних бойових дій.
4.3. Звертає увагу, що позивач не звертався до ГУ ДПС із заявою про неможливість своєчасно виконувати податковий обов'язок, щодо позивача відсутнє рішення податкового органу згідно з наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» (далі - Наказ № 225), яке б свідчило про відсутність можливості підприємством своєчасно виконувати свої податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
4.4. ГУ ДПС звертає увагу, що абзацом 18 пп.69.2 підрозд.10 розд.XX "Перехідні положення" ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПК України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп.112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину не застосовуються.
Отже, на переконання податкового органу, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, превалюють норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків у випадках та за умов, передбачених п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПК України. Тому, норма п. 52 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" ПК України щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану.
5. У відзиві на касаційну скаргу представник позивача зазначає про необґрунтованість її доводів.
5.1. Також ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» заявляє клопотання про закриття касаційного провадження, посилаючись на пункт 5 частини 1 статті 339 КАС України Суд касаційної інстанції.
6. 29 вересня 2025 року справа №520/25566/24 надійшла на адресу Верховного Суду.
IV. Установлені судами фактичні обставини справи
7. ГУ ДПС проведено камеральну перевірку ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» з питань дотримання терміну порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
8. За результатами проведеної перевірки складено акт про результати камеральної перевірки №6127/20-40-04-16-03/38381998 від 22 лютого 2024 року ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ», податковий номер 38381998, з питань дотримання терміну порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних листопад 2019 року листопад 2023 року (далі - акт перевірки).
9. Камеральною перевіркою установлено, що ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» фактично реєстрацію податкових накладних за листопад 2019 року листопад 2023 року здійснено несвоєчасно, з порушенням граничних строків реєстрації, чим порушено вимоги пункту 201.10 статті 201, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10, розділу ХХ ПК України.
10. 20.03.2024 ГУ ДПС винесено податкове повідомлення-рішення №0/14354/0416 від 20 березня 2024 року, яким згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, на підставі акта перевірки від 22 лютого 2024 року №6127/20-40-04-16-03/38381998 та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період листопад 2019 року листопад 2023 року встановлено порушення ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України, та згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних та застосовано штраф у сумі 1 492 035,07 гривень.
11. 05 квітня 2024 року позивачем направлено на адресу Державної податкової служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення вих. №27 від 05 квітня 2024 року.
12. 14 червня 2024 року позивачем отримано рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 07.06.2024 №17129/6/99-00-06-03-01-06, відповідно до якого ДПС скасувало податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС від 20 березня 2024 року №0/14354/0416 у частині застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН у сумі 45,14 грн, а в іншій частині зазначене рішення залишено без змін.
13. Після адміністративного оскарження ГУ ДПС 26 серпня 2024 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0/48064/0416, яким застосовано штраф у сумі 1 491 989,93 гривень.
14. Податкове повідомлення-рішення №0/48064/0416 від 26 серпня 2024 року отримано ТОВ «Альфа-продукт» 30 серпня 2024 року.
V. Оцінка Верховного Суду
15. Надаючи правову оцінку викладеним обставинам справи, Суд виходить з такого.
16. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
17. Відповідно до статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 4-7 частини третьої статті 353, абзацом другим частини першої статті 354 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
18. Питанням, яке ставиться перед судом касаційної інстанції, є наявність підстав для звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних за наявності у платника податків Сертифікатом про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та доказів, підтверджуючих настання таких обставин та негативних наслідків.
19. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
20. Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
21. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
22. З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
23. Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
24. Отже, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
25. Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом120-1.1 статті 120-1 ПК України.
26. Водночас 18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено, зокрема пунктом 52-1, за змістом якого за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, чітко визначених цим пунктом.
27. 29 травня 2020 року набрав чинності Закон України від 13 травня 2020 року № 591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким в абзацах першому і одинадцятому пункту 52-1 слова та цифри «по 31 травня 2020 року» замінено цифрами та словами « 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)».
28. Отже, відповідно до пункту 52-1 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» ПК України в редакції, чинній з 29 травня 2020 року, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, чітко визначених цим пунктом.
29. Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
30. З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон №2118-IX).
31. Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
32. Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
33. Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
34. Законом №2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
35. У подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
36. У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону №2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
37. Отже з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
38. Закон №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
39. Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
40. Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
41. Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
42. З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
43. Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
44. Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
45. З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин слідує, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
46. Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
47. У той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
48. Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту120-1.1 статті 120-1 ПК України.
49. У період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.
Наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23, від 12.03.2024 у справі № 160/13661/23, від 06.02.2024 року у справі № 160/10740/23.
50. З огляду на те, що позивач не оскаржує судові рішення в частині відмови у позові, спірним є правомірність податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування складених за квітень 2022 року, червень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року (згідно з додатку до податкового повідомлення-рішення на загальну суму 1 359 875,24 грн.).
51. Так, судами попередніх інстанцій установлено з матеріалів справи, що податкові накладні:
за квітень 2022 року податкова накладна №26 від 30.04.2022, граничний термін реєстрації у ЄРПН 15.07.2022; зареєстрована у ЄРПН 18.07.2022, прострочення 3 дні на суму штрафних санкцій 176 209,16 грн. Порядковий номер в розрахунку штрафних санкцій до податково-повідомлення рішення №594;
за червень 2022 року податкові накладні №84085 від 20.06.2022, №84087 від 20.06.2022, №84090 від 20.06.2022, №84089 від 20.06.2022, №84088 від 20.06.2022, №84086 від 20.06.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 937- 942), №84887 від 21.06.2022, №84881 від 21.06.2022, №84874 від 21.06.2022, №84883 від 21.06.2022, №84879 від 21.06.2022, №84876 від 21.06.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 944, 953-957), №87455 від 22.06.2022, №87449 від 22.06.2022, №87453 від 22.06.2022, №87452 від 22.06.2022, №87457 від 22.06.2022, №87454 від 22.06.2022, №87458 від 22.06.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 959-965), №89179 від 23.06.2022, №89186 від 23.06.2022, №89198 від 23.06.2022, №89199 від 23.06.2022, №89194 від 23.06.2022, №89197 від 23.06.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 972-977), №89324 від 27.06.2022, №89321 від 27.06.2022, №89322 від 27.06.2022, №89326 від 27.06.2022, №89327 від 27.06.2022, №89323 від 27.06.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 1011, 1013-1017), №89344 від 28.06.2022, №89345 від 28.06.2022, №89340 від 28.06.2022, №89341 від 28.06.2022, №89346 від 28.06.2022, №89347 від 28.06.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 1022-1027), №89403 від 29.06.2022, №89400 від 29.06.2022, №89405 від 29.06.2022, №89404 від 29.06.2022, №89406 від 29.06.2022, №89402 від 29.06.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 1033-1038), №89425 від 30.06.2022, №89424 від 30.06.2022, №89423 від 30.06.2022, №89420 від 30.06.2022, №89422 від 30 .06.2022, №89421 від 30.06.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 1046-1051) строк реєстрації яких настав 15.07.2022, зареєстровані у ЄРПН 20.07.2022; загальна сума штрафних санкцій за якими 1 183 333,38 гривень;
за вересень 2022 року, податкові накладні №1183 від 30.09.2022, №1182 від 30.09.2022, розрахунки коригування №14 від 30.09.2022 та №13 від 30.09.2022 (порядкові номери в розрахунку штрафних санкцій 1498, 1499, 1501, 1502) строк реєстрації яких настав 15.10.2022, зареєстровані у ЄРПН 24.10.2022; загальна сума штрафних санкцій за якими 42,40 гривень;
за жовтень 2022 року податкові накладні №941 від 31.10.2022 та №939 від 31.10.2022 строк реєстрації яких настав 15.11.2022, зареєстровані у ЄРПН 16.11.2022 загальна сума штрафних санкцій за якими 290,30 гривень.
52. При цьому, позивач не заперечує, що зареєстрував указані податкові накладні пізніше встановленого законодавством строку.
53. Разом з тим, позивач посилається на наявність форс-мажорних обставин, які засвідченні Сертифікатом про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) №5300-23-4402 від 07.11.2023.
54. Відповідач, у свою чергу, зазначає, що позивач не звертався до ГУ ДПС із заявою про неможливість своєчасно виконувати податковий обов'язок, щодо позивача відсутнє рішення податкового органу згідно з Наказом №225, яке б свідчило про відсутність можливості підприємством своєчасно виконувати свої податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
55. На переконання податкового органу, Сертифікат не підтверджує той факт, що підприємство не могло вести господарську діяльність, так як, починаючи з 30 травня 2022 року почало реєструвати податкові накладні в ЄРПН, а отже мало можливість зареєструвати спірні податкові накладні в строки, установлені нормами податкового законодавства.
56. Так, Наказом №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, та переліків документів на підтвердження, що набрав чинності 06 вересня 2022 року.
57. Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо (пункт 1 розділу І).
58. У силу пункту 1 розділу ІІ Порядку №225 (у первісній редакції) підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є, зокрема: 1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації; (...) 7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
59. За змістом пункту 5 розділу ІІ Порядку №225 платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, щодо яких контролюючим органом прийнято рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, та у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, зобов'язані повідомити, контролюючий орган про відновлення можливості виконання платником податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, податкового обов'язку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків, шляхом подання повідомлення довільної форми у порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу.
60. Закон №2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
61. Стаття 112 ПК України визначає загальні умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
62. За змістом підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).
63. У цьому випадку Суд уважає за необхідне зазначити, що у постанові Верховного Суду від 14 січня 2025 року у справі №440/17191/23 міститься такий висновок:
«Підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України є самостійною підставою для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України встановлює загальне правило, яке діє незалежно від наявності воєнного стану в Україні.
Обставини непереборної сили (форс-мажору) можуть (але не обов'язково повинні) бути дослідженими в межах спеціального порядку підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків під час воєнного стану.
Оскільки категорія «обставини непереборної сили» безпосередньо пов'язана з «відсутністю у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок», враховуючи використання у Порядку №225 поняття «обставин непереборної сили», введення порядку підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків під час воєнного стану слід розглядати з врахуванням наступного: (1) «відсутність у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок» є окремим та нормативно вужчим поняттям відносно «обставин непереборної сили», (2) «відсутність у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок» має вужчий предмет доказування, (3) спеціальний порядок підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків під час воєнного стану введений для нівелювання факторів війні та практично не може охопити загальні (не спричинені війною) обставини дії непереборної сили, хоча Порядок №225 й містить невиключний перелік фактичних підстав які унеможливлюють виконання податкового обов'язку, (4) спеціальний порядок слід тлумачити виходячи з ключових задач для яких його було введено: запобігти зловживанню повноваженнями контролюючим органом, ввести чітку процедуру підтвердження факторів, які унеможливили виконання податкових зобов'язань платником податків, ввести певний рівень юридичної визначеності та передбачуваності для платника податків в умовах війни.».
64. Верховний Судом у згаданій вище постанові від 14 січня 2025 року зазначив, що наявність форс-мажорних обставин може бути досліджено на загальних умовах та в порядку процедури, встановленої Порядком №225 під час дії воєнного стану. Процедура, встановлена Порядком №225 не відображає всі можливі форс-мажорні обставини. Порядком №225 розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а не статті 112 цього кодексу. Вибір яку процедуру та підставу обрати (загальну чи спеціальну на період дії воєнного стану) є правом платника податків.
65. Запровадження окремого механізму для відтермінування виконання податкових обов'язків під час дії воєнного стану не може позбавляти платника податків права на дотримання умов, установлених загальними правилами притягнення до відповідальності.
66. Також слід зважати на презумпцію правомірності рішень платника податку (в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу).
67. Оскільки жодних правил щодо реалізації загальних правил притягнення платника податків до фінансової відповідальності не встановлено, Порядком №225 прийнято правила застосування норм підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, платник податків має можливість застосувати як загальні правила для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, так і спеціальні правила на період дії воєнного стану.
68. Отже, наявність форс-мажорних обставин може бути досліджено на загальних умовах та в порядку процедури, встановленої Порядком № 225 під час дії воєнного стану, а вибір щодо обрання процедури та підстави (загальну чи спеціальну на період дії воєнного стану) є правом платника податків.
69. У постанові від 31 жовтня 2024 року у справі №120/15159/23 Верховний Суд зазначив, що альтернативою сертифікату торгово-промислової палати України є рішення органу ДПС про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку.
70. Верховним Судом у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду в постанові від 26 лютого 2025 року у справі №200/4768/23 зроблено такий висновок:
«…..порушення, що є предметом судового розгляду, мали триваючий і повторюваний характер, а платник податків фактично здійснював господарську діяльність протягом усього спірного періоду. Це свідчить, що він мав реальну можливість належним чином виконувати свій податковий обов'язок, але з власних суб'єктивних причин цього не зробив. За таких обставин причинно-наслідковий зв'язок між задекларованими форс-мажорними обставинами та неможливістю своєчасної реєстрації податкових накладних не підтверджено, а фактична та реальна неможливість позивача виконати свій податковий обов'язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних з наданих до матеріалів справи доказів не прослідковується».
71. Повертаючись до обставин цієї справи, слід зазначити, що судами встановлено, що 09 лютого 2023 року позивач звернувся до Полтавської Торгово-Промислової Палати з заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили), які унеможливили виконання обов'язків (зобов'язань) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за законодавчими та іншими нормативними актами України.
72. На підтвердження існування форс-мажорних обставин за Полтавською Торгово-промисловою палатою було видано Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) №5300-23-4402 від 07 листопада 2023 року виданим вих. № 24.14-07/443.
73. Указаним сертифікатом засвідчено, що у ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» (код ЄДРПОУ 38381998) були наявні форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а саме: пошкодження/знищення матеріально-товарних цінностей підприємства внаслідок здійснення обстрілів із невстановленого виду озброєння та снарядів невстановленого калібру по будівлі за адресою: Харківська область, м. Харків, Основ'янський район, провулок Донецький, буд.18, через порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями підрозділів збройних сил та інших відомств Російської Федерації, у зв'язку з військовою агресію Російської Федерації проти України.
74. Так, відповідно до вказаного сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Полтавською Торгово-промисловою палатою встановлено, що у ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» були обставини, які унеможливили виконання в зазначений термін, зокрема, виконання обов'язку (зобов'язання), а саме: реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень 2022 року, червень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, у термін: до 15.07.2022, до 15.10.2022, до 15.11.2022, до 21.03.2022, до 20.04.2022, до 20.05.2022, до 20.06.2022, до 10.05.2022.
75. Згідно сертифікату від 07 листопада 2023 року період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) є з дати настання: 24 лютого 2022 року по дату закінчення: 30 листопада 2022 року.
76. Відповідно до статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України та уповноваженою нею регіональними торгово-промисловими палатами, або уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту) є підставою для подовження законодавчо встановлених термінів (строків) розрахунків на період дії форс-мажорних обставин та підставою для не нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин.
77. Поряд із цим усталеною є практика Верховного Суду, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного (заздалегідь встановленого) характеру. У разі їх виникнення сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку (постанови Верховного Суду від 16.07.2019 у справі №917/1053/18, від 25.01.2022 у справі №904/3886/21, від 18.01.2024 у справі№ 914/2994/22).
78. Верховний Суд також неодноразово зазначав (постанови від 05.12.2023 у справі №917/1593/22, від 18.01.2024 у справі № 914/2994/22, від 19.08.2022 у справі №908/2287/17), що підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної Торгово-промислової палати. Водночас, сертифікат Торгово-промислової палати України не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставина форс-мажору має оцінюватись судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Саме суд повинен на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановити, чи дійсно такі обставини, на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об'єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов'язку.
79. У постановах від 05.10.2023 у справі №520/14773/21, від 19.08.2022 у справі №818/2429/18, від 17.06.2020 у справі №812/677/17, від 03.09.2019 у справі №805/1087/16 Верховний Суд зазначив, що має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами Торгово-промислової палати України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов'язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами. Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв'язку.
80. При цьому, наявність сертифіката (висновку, довідки), виданого Торгово-промисловою палатою, не є беззаперечним та єдиним доказом, що підтверджує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
81. Водночас, необхідним є дослідження саме сукупності доводів і доказів, якими заінтересована особа обґрунтовує вплив форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) на можливість виконання нею, зокрема, щодо своєчасного виконання вимог податкового законодавства.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 18 березня 2025 року у справі №520/24329/23.
82. Судами попередніх інстанцій досліджено надані позивачем докази та встановлено наступне.
83. Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ТОВ «Альфа-продукт», місцезнаходження юридичної особи місто Харків, провулок Донецький, будинок № 18. Згідно до договору оренди від 31.12.2019 приміщення за адресою місто Харків, провулок Донецький, 18 передано позивачу в оренду. Призначення вказаного приміщення -офісне приміщення.
Отже ТОВ «Альфа-продукт» здійснювало свою діяльність за адресою: м. Харків, провулок Донецький, 18.
84. Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, Харківська міська територіальна громада у період з 24.02.2022 до 15.09.2022 належала до територій активних бойових дій.
85. Відповідно до акту фіксації пошкодження майна від 21.03.2022 № 2АП комісія з розслідування причини та наслідків пошкодження майна за адресою місто Харків, провулок Донецький,18 зафіксувала, що 01 березня 2022 року у зв'язку із воєнними діями та військовою агресією російської федерації проти України стались вибухи за вищевказаною адресою, зокрема, пошкоджено комп'ютерне обладнання.
86. 01 липня 2022 року позивачем складено акт службового розслідування установлено, що під час проведення службового розслідування з 03.06.2022 по 01.07.2022 встановлено, що через бойові дії рф, ракетні обстріли та вибухи, що сталися за адресою ведення господарської діяльності товариства: провулок Донецький, 18, м. Харків, пошкоджено будівлю за вищезазначеною адресою, також пошкоджено і втрачено частину документів та справ, що зберігаються у відділі кадрів, бухгалтерії, юридичному відділі. Надано витяг з переліку документів, що підлягають відновленню, зокрема первинна бухгалтерська документація, розрахункові накладні 2021-2022 років.
87. ТОВ «Альфа-продукт» звернулось до органу досудового розслідування із заявою про вчинення кримінального правопорушення 06.03.2022, попередня кваліфікація злочину ч. 1 ст. 438 КК України, зокрема за адресою- місто Харків, провулок Донецький,18. Відкрито кримінальне провадження № 2202222000000709.
88. 24.03.2022 позивачем прийнято наказ «Про оголошення простою» №33/К.
89. Крім того, позивач звертався до ГУ ДПС У Харківській області із листом від 12.03.2022 про відсутність можливості своєчасно виконати податковий обов'язок та недостатністю людських ресурсів в період воєнного стану (форс мажорних обставин), де ТОВ «АЛЬФА-ПРОДУКТ» повідомив, що податки та збори, обов'язок щодо сплати яких виник під час дії воєнного стану або стану війни, будуть сплачені не пізніше трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.
90. У матеріалах справи міститься акт фіксації пошкодження майна № 2АП від 21.03.2022, акт службового розслідування причин пошкодження та втрати документів від 01.07.2022, якими підтверджено пошкодження майна за адресою: м. Харків, провулок Донецький,18.
91. За наведених обставин та сукупності наданих позивачем доказів, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що ТОВ «Альфа-продукт» скористалось своїм правом на засвідчення форс-мажорних обставин на загальних умовах, що передбачено підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, а сертифікат про форс-мажорні обставини підтверджує вплив форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) на можливість своєчасного виконання вимог податкового законодавства.
92. Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що позивач у силу приписів 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України має бути звільнений від відповідальності за несвоєчасне виконання обов'язків, пов'язаних з реєстрацією податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень 2022 року, червень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року.
93. Суд касаційної інстанції не здійснює переоцінку обставин, з яких виходили суди попередніх інстанції при вирішенні справи, повноваження суду касаційної інстанції обмежуються виключно перевіркою дотримання судами норм матеріального та процесуального права на підставі встановлених фактичних обставин справи та виключно в межах доводів касаційної скарги (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 грудня 2019 року у справі № 925/698/16).
94. Якщо порушень порядку надання та отримання доказів у суді першої інстанції апеляційним судом не встановлено, а оцінка доказів зроблена як судом першої, так і судом апеляційної інстанцій, то суд касаційної інстанції не наділений повноваженнями втручатися в оцінку доказів (висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року у справі №373/2054/16-ц (провадження № 14-446цс18), згодом підтриманий Верховним Судом у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 17 вересня 2020 року у справі №908/1795/19).
95. За таких обставин, колегія суддів уважає, що рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до таких правовідносин; у них повно та всебічно відображені обставини, що мають значення для справи; висновки щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
96. Відповідно до частини третьої статті 343 КАС України суд касаційної інстанції, здійснивши попередній розгляд справи, залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
97. Згідно з частиною першою статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
98. Колегія суддів Верховного Суду, переглянувши рішення судів першої та апеляційної інстанції в межах доводів касаційної скарги, перевіривши дотримання судами норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для її задоволення, внаслідок чого скарга залишається без задоволення, а судове рішення - без змін.
99. Щодо клопотання позивача про закриття провадження у справі, заявлене з тих міркувань, що висновки Верховного Суду, на неврахування судами першої та апеляційної інстанції яких указує скаржник, стосуються правовідносин, які не є подібними цій справі.
100. Колегія суддів Верховного Суду зазначає, що відповідно до пункту 5 частини першої статті 339 КАС України суд касаційної інстанції закриває касаційне провадження, якщо після відкриття касаційного провадження на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 цього Кодексу судом встановлено, що висновок щодо застосування норми права, який викладений у постанові Верховного Суду та на який посилався скаржник у касаційній скарзі, стосується правовідносин, які не є подібними.
101. Перевіривши доводи, наведені у клопотанні позивача в частині закриття касаційного провадження за касаційною скаргою відповідача у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про те, що у розглядуваному випадку підстави для закриття не є абсолютно беззаперечними та такими, що повною мірою усувають потребу касаційного перегляду оскаржуваних судових рішень, з урахуванням сукупності підстав, з яких касаційні провадження у справі було відкрито.
VI. Судові витрати
102. З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 343, 339, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд
1. Відмовити у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА-ПРОДУКТ» про закриття касаційного провадження у справі №520/25566/24.
2. Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - залишити без задоволення.
3. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2025 року у справі №520/25566/24 - залишити без змін.
4. Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуючий О. О. Шишов
Судді І. Л. Желтобрюх
М. М. Яковенко