Ухвала від 18.03.2026 по справі 320/46363/24

УХВАЛА

18 березня 2026 року

м. Київ

справа №320/46363/24

адміністративне провадження № К/990/10764/26

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Уханенка С.А.,

суддів: Жука А.В., Білак М.В.,

перевірив касаційну скаргу Державної міграційної служби України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправним (незаконним) та скасувати наказ голови Державної міграційної служби України Наталії Науменко від 16.09.2024 за № 16-д/в «Про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 у виді догани».

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року, адміністративний позов задоволено.

09 березня 2026 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» відповідач надіслав до Верховного Суду касаційну скаргу на судові рішення у цій справі.

Предметом спору у цій справі є правомірність накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 у виді догани.

Перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.

Статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Зазначена конституційна норма кореспондується з положеннями частини першої статті 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Згідно з частиною першою статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Наведене означає, що положеннями пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України передбачено можливість перегляду, як виняток, судового рішення, що не підлягає касаційному оскарженню судом касаційної інстанції у разі, якщо заявником зазначені випадки, передбачені підпунктами "а" - "г" цієї норми та викладені підстави, визначені частиною четвертою статті 328 КАС України.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, справа розглянута Київським окружним адміністративним судом в порядку спрощеного позовного провадження.

В касаційній скарзі заявник зазначає, що позивач на час спірних відносин обіймав посаду державної служби категорії "Б - начальника Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, має 3 ранг державного службовця. Отже, позивач є службовою особою, яка у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займає відповідальне та особливо відповідальне становище.

На думку скаржника, рішення у справі № 320/46363/24 підлягають касаційному оскарженню.

Верховний Суд не приймає викладені доводи, що подана касаційна скарга підлягає безумовному допуску до касаційного перегляду, позаяк суд першої інстанції не відніс цю справу до справ незначної складності, а вирішив здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 257 КАС України. Колегія суддів наголошує, що предмет спору цієї справи не містить ознак, за яких її не можна було розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Разом з тим у відповідача при подані цієї касаційної скарги був процесуальний обов'язок навести виняткові обставині, передбачені пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, які є передумовою для перевірки вмотивованості підстав касаційного оскарження цих рішень, встановлених пунктами 1, 2, 3, 4 частини четвертої статті 328 цього Кодексу, у зв'язку з розглядом цієї справи саме в порядку спрощеного позовного провадження, проте підстав, за яких судові рішення, постановлені у зазначеній справі можливо віднести до випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, судом касаційної інстанції не встановлено і заявником касаційної скарги не зазначено.

Отже, у касаційній скарзі скаржником не наведено обґрунтованих підстав можливості допуску касаційної скарги до перегляду судових рішень, прийнятих за наслідками розгляду справи за правилами спрощеного провадження.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою необхідно відмовити.

Керуючись статтями 248, 328, 333 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної міграційної служби України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування наказу.

2. Копію ухвали направити заявнику за допомогою підсистеми ЄСІТС «Електронний кабінет» (у разі його відсутності - засобами поштового зв'язку), а касаційну скаргу та додані до неї матеріали - у спосіб їхнього надсилання до суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

СуддіС.А. Уханенко А.В. Жук М.В. Білак