Постанова від 18.03.2026 по справі 320/56284/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/56284/24 Головуючий у І інстанції - Панченко Н.Д.

Суддя-доповідач - Мельничук В.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Мельничука В.П.,

суддів: Бужак Н.П., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо нездійснення оновленого перерахунку для формування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, з урахуванням премії до посадового окладу та надбавки за особливості проходження служби, у відповідності до відсотків, визначених Грошовим атестатом № 118 від 15.09.2011 та наказом ГУ МНС України у Київській області від 05.09.2011 № 106 о/с;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області провести новий перерахунок для формування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, з урахуванням премії до посадового окладу у відповідності до відсотків, визначених Грошовим атестатом № 118 від 15.09.2011 та наказом ГУ МНС України у Київській області від 05.09.2011 № 106 о/с (премія 100% посадового окладу), та направити оновлену довідку ОСОБА_1 та до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022 року;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області провести новий перерахунок для формування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у відповідності до відсотків, визначених Грошовим атестатом № 118 від 15.09.2011 та наказом ГУ МНС України у Київській області від 05.09.2011 № 106 о/с (надбавка за особливості проходження служби 50%), та направити оновлену довідку ОСОБА_1 та до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області виготовило довідку від 29 березня 2024 року № 47 станом на 01 січня 2022 року. Проте розміри окремих складових забезпечення, що зазначені у вказаній довідці не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, грошовому атестату та попереднім довідкам. Відтак, Відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення таких складових, як надбавка за особливості проходження служби (указано 45% замість 50%) та премія (вказано 11% замість 100%).

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо нездійснення оновленого перерахунку для формування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, з урахуванням премії та надбавки за особливості проходження служби, відповідно до їх середніх розмірів відсотків, що фактично виплачені за січень 2022 року за відповідною посадою у ГУ ДСНС України у Київській області.

Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області підготувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2022, з урахуванням премії та надбавки за особливості проходження служби відповідно до їх середніх розмірів відсотків, що фактично виплачені за січень 2022 року за відповідною посадою у ГУ ДСНС України у Київській області та направити оновлену довідку ОСОБА_1 та до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2022 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким його позовні вимоги у вказаній частин задовольнити повністю.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 посилається на порушення судом першої інстанції норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Апеляційна скарга мотивована також тим, що у рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23 Великою Палатою Верховного Суду вказано конкретні відсотки, конкретні величини розміру у відсотках премії до посадового окладу та розміру у відсотках надбавки за особливості проходження служби Позивача, чого суд першої інстанції у рішенні не зробив, що явно порушує права Позивача та дає можливість Відповідачу недобросовісно виконувати рішення суду.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу ОСОБА_1 в якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, яким передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами даної адміністративної справи, що Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року у справі № 320/6645/23, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2024 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо нездійснення ОСОБА_1 формування і направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022.

Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області сформувати ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, згідно додатків № 1, 14 до Постанови № 704: стосовно посадового окладу, визначеного виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022, встановленого згідно Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік», помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, та направити зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для перерахунку пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання вимог рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року у справі № 320/6645/23, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області направлено на адресу Позивача Довідку від 14.03.2024 № 39 про розмір його грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом 01.01.2022.

У вказаній Довідці від 14.03.2024 № 39 зазначено такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 8140,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1990,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 4558,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (48%) - 7050,48 грн; премія (11%) посадового окладу - 895,40 грн.

Разом з тим, 29 березня 2024 року ГУ ДСНС України у Київській області направлено на адресу Позивача оновлену Довідку від 29.03.2024 № 47. Так, у листі ГУ ДСНС України у Київській області від 29.03.2024 № 5605-2950/565 «Про оформлення довідки ОСОБА_1 » зазначено, що довідку від 14.03.2024 № 39 вважати недійсною.

У Довідці від 29.03.2024 № 47 вказано такі складові грошового забезпечення Позивача: посадовий оклад - 8140,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1990,00 грн; надбавка за вислугу, років (45%) - 4558,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (45%) - 6609,83 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1221,00 грн; премія (11%) посадового окладу - 895,40 грн; надбавка за кваліфікацію (3%) - 244,20 грн.

Отже, у Довідці від 29.03.2024 № 47 було додано дві надбавки, які не були враховані у попередній довідці (надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); надбавка за кваліфікацію (3%)). Разом з тим, надбавку за особливості проходження служби (зменшено із 48% до 45%), а у порівнянні з довідкою від 11.05.2021 № 75, Грошовим атестатом № 118 від 15.09.2011, та витягу з наказу ГУ МНС України у Київській області від 05.09.2011 № 106 о/с про звільнення, надбавку за особливості проходження служби (зменшено із 50% до 45%), зменшення становить 5%.

Премію до посадового окладу у порівнянні з довідкою від 11.05.2021 № 75 (зменшено з 40% до 11%), а у порівнянні з Грошовим атестатом № 118 від 15.09.2011, та витягом з наказу ГУ МНС України у Київській області від 05.09.2011 № 106 о/с про звільнення, премію до посадового окладу зменшено зі 100% до 11%, зменшення становить 89%.

Вважаючи, що Відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення таких складових, як надбавка за особливості проходження служби (указано 45% замість 50%) та премія (вказано 11% замість 100%), Позивач звернувся з даним адміністративним позовом до адміністративного суду.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, позовні вимоги Позивача в частині необхідності проведення перерахунку розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, з урахуванням премії до посадового окладу відповідно до відсотків, визначених Грошовим атестатом № 118 від 15.09.2011 та наказом ГУ МНС України у Київській області від 05.09.2011 № 106 о/с (премія 100% посадового окладу) є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки у довідці про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2022 необхідно зазначати розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, виходячи з їх середнього розміру, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (у січні 2022) за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Разом з тим, оскільки різні довідки станом на 01.01.2022, які видавалися Відповідачем Позивачу, містять суперечливі відомості про відсоток надбавки за особливості проходження служби, а також те, що Відповідачем не надано належних та допустимих доказів того, що зазначений розмір надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) є саме їх середнім розміром, що фактично виплачений за січень місяць 2022 року за відповідною (аналогічною/прирівняною) посадою до посади начальника відділу організаційних заходів цивільного захисту ГУ ДСНС України у Київській області, яку обіймав Позивач перед звільненням, в цій частині суд вважав позовні вимоги частково обґрунтованими.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в оскаржуваній частині, з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, у зв'язку із скасуванням пунктів 1 та 2 Постанови № 103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасоване.

Верховний Суд у справі № 160/8324/19 вказав, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними. Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Аналогічний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704, що набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі - Постанова № 704).

Підпунктами 1, 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати:

- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків.

Умови оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій Державної служби України з надзвичайних ситуацій затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.08.2015 № 975 (далі - Умови № 975).

Відповідно до пунктів 1-5 розділу VІ Умов № 975 керівникам установ, закладів, організацій у межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, надається право:

- установлювати працівникам конкретні розміри посадових окладів, доплат і надбавок до них;

- надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, за винятком матеріальної допомоги на поховання, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік;

- затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці.

Порядок і умови преміювання (категорії працівників, які підлягають преміюванню, періодичність виплати премій тощо) установлюються положенням про преміювання, затвердженим керівником за погодженням з відповідним профспілковим органом (радою представників трудового колективу).

Конкретні розміри підвищень, надбавок, доплат, установлені працівникам, оголошуються наказом керівника.

Оплата праці працівників здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу відповідно до посадового окладу з урахуванням підвищень, доплат, надбавок, премій та інших заохочувальних виплат, передбачених чинним законодавством.

Оплата праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій ДСНС України, посади яких не передбачені цими Умовами (медичних працівників, працівників культури та інших), здійснюється відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей економіки.

Преміювання керівників бюджетних установ, закладів та організацій ДСНС України, установлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція № 623).

Порядок та розмір надбавки за особливості проходження служби визначено розділом V Інструкції № 623, а саме передбачено, що особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.

Крім того, порядок та розмір преміювання визначено розділом ХVІ Інструкції № 623, а саме передбачено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.

Особам рядового і начальницького складу, які проходять службу в підрозділах, що утримуються за рахунок об'єктів (за рахунок спеціального фонду), премія виплачується в межах затвердженого в кошторисі фонду грошового забезпечення.

Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.

Нагородження грошовою премією осіб рядового і начальницького складу за професіоналізм та відвагу під час ліквідації надзвичайних ситуацій, за спортивні досягнення може здійснюватися понад фонд преміювання, у межах економії фонду грошового забезпечення і дозволяється за окремими рішеннями ДСНС.

Як вбачається з матеріалів даної адміністративної справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до довідки Відповідача від 29.03.2024 № 47 грошове забезпечення Позивача складається з таких складових: посадовий оклад - 8140,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1990,00 грн; надбавка за вислугу, років (45%) - 4558,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (45%) - 6609,83 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1221,00 грн; премія (11%) посадового окладу - 895,40 грн; надбавка за кваліфікацію (3%) - 244,20 грн.

Разом з тим, у наданих копіях витягів з наказів Відповідача від 28.03.2022 № 90 о/с, від 31.01.2022 № 27 о/с зазначено три посадові особи (за аналогічними посадами), яким визначено надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50%.

Також, згідно Інформаційної довідки про встановлення та виплату премії особам рядового і начальницького складу ГУ ДСНС України у Київській області за січень 2022 року (за аналогічними посадами) начальнику відділу (підполковнику) визначено премію у розмірі 90%, начальнику відділу (полковнику) - 88%.

Таким чином, Відповідач мав у Довідці від 29.03.2024 № 47 вказати не 11% премії до посадового окладу, а значення премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що складає 89% (що є середнім показником від вказаних даних у Інформаційній довідці Відповідача: (90%+88%)/2=89%).

Крім того, Відповідач мав у Довідці від 29.03.2024 № 47 вказати не 45% надбавки за особливості проходження служби, а значення надбавки за особливості проходження служби у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, тобто, Відповідач мав вказати 50% (що є середнім показником відповідно до Інструкції № 623 від вказаних даних у витягах з наказів Відповідача від 28.03.2022 № 90 о/с, від 31.01.2022 № 27 о/с: (50+50/2=50%).

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що у Позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновлених даних, зокрема про розмір надбавки за особливості проходження служби (50%) та премії (89%).

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку щодо протиправності дій Відповідача та зобов'язання останнього підготувати і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення Позивача із обов'язковим зазначенням розмірів надбавки за особливості проходження служби (50%) та премії (89%), що є середнім розміром відсотків, які фактично виплачені за січень 2022 року за відповідною посадою у ГУ ДСНС України у Київській області.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23.

Отже, доводи апеляційної скарги Позивача спростовують висновки суду першої інстанції в оскаржуваній ним частині та є підставою для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, та задоволення позовних вимог у вказаній частині.

Оцінюючи інші доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

При цьому, згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Розглянувши доводи ОСОБА_1 , викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині постановлено за неповного з'ясування обставин справи та порушенням норм матеріального та процесуального права, тому наявні підстави для його скасування в цій частині та ухвалення в зазначеній частині нового судового рішення, яким позовні вимоги у вказаній частині задовольнити.

За правилами ч. 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 6 статті 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Частиною 7 статті 139 КАС України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

На підтвердження сплати відповідних судових витрат в суді першої інстанції Позивачем надано квитанції від 29.10.2024 № 0541-2938-9011-9655, № 1705-7165-0935-3115 про сплату судового збору в загальному розмірі 2 422,40 грн.

Також, на підтвердження сплати відповідних судових витрат в суді апеляційної інстанції Позивачем надано квитанції від 29.12.2025 № 8226-0127-9015-9972, № 4503-4319-1241-1425 про сплату судового збору в загальному розмірі 3 633,60 грн.

Відтак, з огляду на задоволення позовних вимог, та згідно з вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України, судові витрати підлягають стягненню на користь Позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області у сумі 6 056,00 грн (2 422,40 грн + 3 633,60 грн).

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року - скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти в цій частині нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії у вказаній частині - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області під час проведення нового перерахунку для формування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, вказати розмір премії до посадового окладу 89% (що є середнім розміром відсотків премії до посадового окладу, що фактично виплачені за січень 2022 року за відповідною посадою у ГУ ДСНС України у Київській області).

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області під час проведення нового перерахунку для формування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, вказати розмір надбавки за особливості проходження служби 50% (що є середнім розміром відсотків надбавки за особливості проходження служби, що фактично виплачені за січень 2022 року за відповідною посадою у ГУ ДСНС України у Київській області).

В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року - залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (04071, м. Київ, вул. Межигірська, буд. 8, код ЄДРПОУ 38537963) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 6 056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн 00 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий-суддя: В.П. Мельничук

Судді: Н.П. Бужак

Є.І. Мєзєнцев