Справа № 640/27457/20 Суддя (судді) першої інстанції: Ніколайчук Світлана Василівна
18 березня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Ключковича В.Ю.
Суддів: Вівдиченко Т.Р., Кузьмишиної О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Акрілат-Хімконтракт" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Приватне підприємство "Акрілат-Хімконтракт" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 5 жовтня 2020 року №0007490902.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 5 жовтня 2020 року №0007480902.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що починаючи з 1 квітня 2020 року здійснював змішування підакцизного товару, який знаходився на складі, із неакцизним товаром (ацетоном, толуолом та ін.,) та в результаті отримував розчинники з кодом УКТ ЗЕД 3814009019, а відповідно отримував неакцизні продукти, які в подальшому реалізовував іншим суб'єктам господарювання.
Позивач придбаваючи пальне в подальшому, змінював його фізико-хімічні характеристики шляхом змішування пального з іншими продуктами, отримуючи в підсумку непальне. Відбувалася реалізація розчинників з кодом УКТ ЗЕД 3814009019, тобто не акцизного товару.
Позивач вважає, що висновок Головного управління ДПС у м. Києві про те, він порушив п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України за необладнання витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників та не здійснення їх реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників є безпідставним. А, відповідно, податкове повідомлення-рішення від 5 жовтня 2020 року №0007490902, яким встановлено порушення п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України: не обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі та не обладнання пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 ст.54 та п. 128-1.1 ст.128 Податкового кодексу України, а саме: не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та застосування штрафу в розмірі 160 000,00 грн є протиправним.
З протиправності податкового повідомлення-рішення від 5 жовтня 2020 року №0007490902 випливає і протиправність податкового повідомлення-рішення від 5 жовтня 2020 року №0007480902, яким встановлено порушення п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України: не подання платником податків контролюючим органам дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 ст.54 та п. 128-1.3 ст.128 Податкового кодексу України, а саме: не забезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, та застосування штрафу в розмірі 144 000,00 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2025 року позовну заяву Приватного підприємства «Акрілат-Хімконтракт» до Головного управління ДПС у м. Києві задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення від 05.10.2020 №0007490902. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення від 05.10.2020 №0007480902. Стягнуто на користь Приватного підприємства «Акрілат-Хімконтракт» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві сплачені позивачем у розмірі 4 204,00 грн. Стягнуто на користь Приватного підприємства «Акрілат-Хімконтракт» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві правничу допомогу у розмірі 15 000,00 грн. У задоволенні решти вимог правничої допомоги відмовлено.
Суд дійшов висновку про протиправність податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у м. Києві від 05.10.2020 року №0007490902 та №0007480902.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у м. Києві подало апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржуване рішення прийнято з неповним та невірним з'ясуванням фактичних обставин справи, порушенням норм матеріального права.
Ухвалами колегії Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2025 року та від 23 грудня 2025 року відкрито апеляційне провадження та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.
4 грудня 2025 року позивач подав відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого просить залишити апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.10.2025 року по справі №640/27457/20 - без змін; стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві судові витрати на професійну правничу допомогу.
Керуючись частинами 1 та 2 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Відповідно до фактичних обставин справи, Приватне підприємство «АКРІЛАТ-ХІМКОНТРАКТ» є юридичною особою, зареєстрованою за адресою: м. Київ, вул. Богатирська, 3-Г.
На підставі п. 80.2.5 п. 80.2 ст.80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI та наказу ГУ ДПС у м. Києві від 22.07.2020 року № 4853, направлень від 13.08.2020 р. №5332/26-15-32-07, № 5331/26-15-32-07, № 5333/26-15-32-07 проведено фактичну перевірку ПП «Акрілат-Хімконтракт» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні придбання, зберігання та реалізації пального.
ПП «Акрілат-Хімконтракт» зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального.
Згідно Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ПП "Акрілат-Хімконтракт» отримано:
- ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614201901666 (термін дії з 21.08.2019 р. до 21.08.2024 р.)
- ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі № 990514201900355 (термін дії з 28.08.2019 р. до 28.08.2024 р.), адреса місця оптової торгівлі: м.Київ, вул. Богатирська, буд. 3-Г.
На акцизному складі ПП «Акрілат-Хімконтракт» за адресою: м.Київ, вул. Богатирська, буд. 3-Г перевіркою було встановлено відсутність залишків підакцизного пального.
За період з 01.07.2019 р. по 22.08.2020 р. ПП «Акрілат-Хімконтракт» імпортувало наступні підакцизні нафтопродукти:
- ксилол/XYLENE (код УКТ ЗЕД 2707309000) у загальному обсязі - 163 178 л.;
- уайт-спіріт (код УКТ ЗЕД 2710122100) у загальному обсязі - 237 601 л.;
- розчинники ROMPETROL/n-HEXANE (код УКТ ЗЕД 2710122500) у загальному обсязі - 968 087 л.;
- розчинники Methylacetate crude/Destillan MH/MPA RE-00-110-1 (код УКТ ЗЕД 3814009090) у загальному обсязі - 44 938 л.
Вищевказані підакцизні нафтопродукти у період з 01.07.2019 р. по 22.08.2020 р. реалізувались на території України шляхом відвантаження покупцям автоцистернами.
Також, частина підакцизних нафтопродуктів (за кодами УКТ ЗЕД 2707309000, 2710122100, 2710122500) відвантажувались на уніфікований склад № 1011837 та в подальшому, відповідно до рецептів розчинників (розроблених ПП «Акрілат-Хімконтракт», ТОВ «НВП Укрполіхімсинтез», ТОВ «Флекс Стайл») та комплектацій номенклатури, вищевказані підакцизні нафтопродукти використовувались, шляхом змішування їх з іншими хімічними речовинами (ацетоном, бутилацетатом, толуолом, етилацетатом, ортоксилолом нафтовим), для отримання розчинників:
- за ТЦУ У 20.3-24744461-001:2019 - розчинник «Змивка поліграфічна Д60-Т» (код УКТ ЗЕД 3814009010), розчинник «Змивка поліграфічна Д60А» (код УКТ ЗЕД 3814009019), розчинник «Змивка поліграфічна Д60-О» (код УКТ ЗЕД 3814009019), розчинник поліуретановий РП-1 (код УКТ ЗЕД 3814001000), розчинник Р4 б/п AG (код УКТ ЗЕД 3814009019), розчинник КС (код УКТ ЗЕД 3814009019);
- за ТУ У 20.3-33165119-007:2017 - розчинник марки «АБ» (код УКТ ЗЕД 3814009013), розчинник марки «АРГС» (код УКТ ЗЕД 3814009019);
- за ТУ У 20.3-35439259-003:2012 - розчинник марки ТГ (код УКТ ЗЕД 3814009019), розчинник марки ТН (код УКТ ЗЕД 3814009019), розчинник марки АН (код УКТ ЗЕД 3814009019), розчинник марки АГ (код УКТ ЗЕД 3814009019);
- за ТУ 6-10-1095-76 - розчинник марки РП (код УКТ ЗЕД 3814009019).
Відповідно до Експертного висновку ДП «Орган з сертифікації нафтопродуктів та систем якості «МАСМА-СЕПРО» від 16.04.2020 р. № 2-2020 отримані згідно ТУ У 20.3-24744461-001:2019 розчинники мають коди УКТ ЗЕД 3814001000 або 3814009019.
Відповідно до п.п. 215.3.4 п.215.3 ст 215 ПКУ розчинники, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 3814001000, 3814009013 та 3814009019 не належать до підакцизних товарів.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС У м. Києві був складений Акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального від 25 серпня 2020 року №1971/26-15-32-07/24744461.
На підставі наведеного Акту ГУ ДПС у м. Києві винесло:
- податкове повідомлення-рішення від 5 жовтня 2020 року №0007490902, яким встановлено порушення п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України: не обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі та не обладнання пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 ст.54 та п. 128-1.1 ст.128 Податкового кодексу України, а саме: не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, застосовано штраф в розмірі 160 000,00 грн;
- податкове повідомлення-рішення від 5 жовтня 2020 року №0007480902, яким встановлено порушення п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України: не подання платником податків контролюючим органам дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 ст.54 та п. 128-1.3 ст.128 Податкового кодексу України, а саме: не забезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, застосовано штраф в розмірі 144 000,00 грн.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся з цим позовом до суду.
У своїй скарзі апелянт зазначає про те, що на АС за адресою: м. Київ, вул. Богатирська, буд. 3-Г ПП «АКРІЛАТ- ХІМКОНТРАКТ» не отримувало у споживчій тарі н-Гексан (ЄС) ML (код УКТ ЗЕД 2710122500), ROMPETROL 65/80 (код УКТ ЗЕД 2710122500), ROMPETROL 75/115 (код УКТ ЗЕД 2710122500), уайт-спірит Shellsol D60 (код УКТ ЗЕД 2710122100), а самостійно розливало ці нафтопродукти до ємностей та бочок. Крім того, після зберігання у ємностях та бочках відбувався їх розлив та змішування з іншими хімічними речовинами для виробництва розчинників.
Під час перевірки встановлено, що у період з 1 квітня 2020 року по 26 червня 2020 року на АС за проведення адресою: м. Київ, вул. Богатирська, буд. 3-Г відбувалось зберігання, розлив та змішування пального: нЕексан (ЄС) ML (код УКТ ЗЕД 2710122500), ROMPETROL 65/80 (код УКТ ЗЕД 2710122500), ROMPETROL 75/115 (код УКТ ЗЕД 2710122500), уайт-спірит Shellsol D-60 (код УКТ ЗЕД 2710122100) з резервуарів при відсутності витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників та не реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, що підтверджуються не поданням до ДПС Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри.
Перевіркою встановлено відсутність 4 витратомірів-лічильників та 4 рівнемірів- лічильників і не реєстрація їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників на акцизному складі з уніфікованим номером 1011837, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Богатирська, буд. 3-Г, чим порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.
Під час аналізу бази даних ДПС «Податковий блок», встановлено, що ПП «АКРІЛАТХІМКОНТРАКТ» у період з 1 квітня 2020 року по 22 серпня 2020 року (за 144 календарних дні) Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального до ДПС не подавало.
ПП «АКРІЛАТ-ХІМКОНТРАКТ» на порушення п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України не подано до ДПС електронні документи, що містять дані про щоденні фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, у загальній кількості за 144 дні.
За висновками апелянта, вищевикладене в повному обсязі підтверджує правомірність та законність прийнятих податкових повідомлень-рішень №0007490902, №0007480902 від 5 жовтня 2020 року.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В підпункті 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України наведене визначення поняттю розпорядник акцизного складу, відповідно до якого: розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Абзацом 1 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України визначено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Відповідно до пункту б абз. 6 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Згідно з підпунктом 212.1.15 пунктом 212.1 статті 212 ПК України платниками акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Згідно з підпунктом 14.1.141-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
В підпункті 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України наведене визначення поняття акцизний склад, відповідно до якого:
акцизний склад - це:
а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;
б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом:
а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;
б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;
в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;
г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;
ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.
Згідно із пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Складом податкового правопорушення, визначеного пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України, за яке передбачена штрафна санкція, є саме необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
У межах спірних правовідносин підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень стало порушення позивачем п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України, а саме не здійснення реєстрації в Єдиному державному реєстрі 4-х витратомірів-лічильників та 4-х рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Разом з тим, з 1 квітня 2020 року позивач здійснював змішування підакцизного товару, який знаходився станом на 1 квітня 2020 року на складі в тарі об'ємом 1000 або 200 л., із неакцизним товаром (ацетоном, толуолом та ін.,) та в результаті отримував розчинники з кодом УКТ ЗЕД 3814009019, а, відповідно, отримував неакцизні продукти, які в подальшому реалізовував іншим суб'єктам господарювання.
Апелянт не заперечує встановлених судом обставин в тій частині, що позивач не здійснював реалізації підакцизних продуктів наливом.
Зокрема, позивач здійснював змішування пального, а реалізацію здійснював уже не пального, а розчинників, які втратили статус пального.
Поряд з цим, при проведенні фактичної перевірки на акцизному складі позивача місць відпуску пального наливом з акцизного складу не зафіксовано, та протилежне апелянтом не наведено.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позивач не може бут притягнутий до відповідальності за не здійснення реєстрації в Єдиному державному реєстрі 4-х витратомірів-лічильників та 4-х рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, позаяк не здійснював відповідний вид діяльності у спірний період.
З огляду на похідний характер, податкове повідомлення-рішення від 5 жовтня 2020 року №0007480902, є протиправним та підлягає скасуванню.
Колегія суддів також враховує відсутність у апеляційній скарзі доводів апелянта щодо стягнення витрат на правничу допомогу у розмірі 15000,00 грн.
За практикою Європейського суду з прав людини, викладеною, зокрема, у рішенні від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції», адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів, має саме податкове управління.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення у відповідності до норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, та не підлягає скасуванню.
За правилами статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 308, 309, 311, 313, 315, 317, 321. 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2025 року у справі № 640/27457/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя доповідач: В.Ю. Ключкович
Судді: Т.Р. Вівдиченко
О.М. Кузьмишина