Постанова від 18.03.2026 по справі 280/4544/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 року м. Дніпросправа № 280/4544/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Чепурнова Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.09.2025 року, прийнятого в порядку письмового провадження в м. Запоріжжі,

в адміністративній справі №280/4544/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» до Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС», визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12742674/39415116 від 14.04.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 02.01.2025 року та зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» №2 від 02.01.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації, а також стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 39415116), судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Зазначене рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку Головним управлінням ДПС у Запорізькій області з підстав порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права, а також не з'ясування та невірного дослідження наданих до суду доказів у справі, що слугувало підставою для прийняття необґрунтованого та незаконного рішення суду, яке просить скасувати та відмовити у задоволені позовних вимог ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин та правильність їх правової оцінки, і застосування до них норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача виходячи з нижченаведеного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що оскаржуване позивачем у цій справі рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної №12742674/39415116 від 14.04.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №2814 від 31.08.2023 - було прийнято стосовно зареєстрованого як юридична особа ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 39415116) за адресою: 69083, м. Запоріжжя, вул. Складська, буд. 8 яке на момент спірних правовідносин перебувало на обліку як платник податків в Головному управлінні ДПС у Запорізькій області, та має основний вид діяльності: оптова торгівля лакофарбними виробами, текстильними виробами та інші види оптової торгівлі, що відповідає кодам КВЕД 46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна та відображено у Статуті підприємства.

За матеріалами справи з'ясовано, що ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» для реалізації було придбано товар у ТОВ «Лакофарбні матеріали», ПП «Техно-люкс», а саме: «Оправляння (круг) полірувальне біле (тверде) 150*25мм» із кодом УКТЗЕД 3926909790, «Оправляння (круг) полірувальне помаранчеве (середнє) 150*25мм» із кодом УКТЗЕД 3926909790, «Оправляння (круг) полірувальне блакитне (тверде) 150*25мм» із кодом УКТЗЕД 3926909790, «Оправа під коло шлиф. діаметр 150мм(5мм)97 отв.» із кодом УКТЗЕД 3926909790, «Оправка під коло шліфувальне д.150мм(10мм)» із кодом УКТЗЕД 3926909790, «Оправа (прямокутна) полірувальна 125*60*12мм» із кодом УКТЗЕД 3926909790, « 225 MSK GIA Vibac 36/40 Стрічка паперова самоклеюча д.маляр.робіт 36мм*40м» із кодом УКТ ЗЕД 4811412000, « 02m12.024.0040 Стрічка паперова самоклеюча для маляр. робіт 24мм*40м» із кодом УКТЗЕД 4811412000, « 02m12.018.0040 Стрічка паперова самоклеюча для маляр. робіт 18мм*40м» із кодом УКТЗЕД 4811412000.

На підставі укладеного договору між ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» та ТОВ «ЛАКОФАРБНІ МАТЕРІАЛИ» №03/022020 від 03.02.2020 було здійснено розрахунок за поставлений товар у повному обсязі, що підтверджується банківськими виписками: від 27.09.2022 в складі платіжного доручення №382, від 12.10.2022 в складі платіжного доручення №420, від 29.08.2023 в складі платіжних доручень №929, 930, від 23.10.2023 в складі платіжного доручення №1259, від 19.03.2024 в складі платіжного доручення №383, що також відображено в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 631 за період з 01.09.2022 по 31.03.2024.

Переміщення Товару, згідно договору поставки №03/02-2020 від 03.02.2020 здійснювалось силами ТОВ «ЛКМ ПЛЮС», між складами, які знаходяться за однією адресою: Донецьке шосе, буд. 8, м. Запоріжжя, та не потребувало залучення додаткового трудового ресурсу, що підтверджується актами приймання-передачі товару: №370 від 19.09.2022, №92 від 06.03.2023, №107 від 19.04.2023, №151 від 01.08.2023, №157 від 14.08.2023, №159 від 29.08.2023.

На підставі укладеного договору між ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» та ПП «ТЕХНО-ЛЮКС» №2023-03-03 від 03.03.2023 було здійснено розрахунок за поставлений товар у повному обсязі, що підтверджується банківськими виписками: від 11.09.2023 в складі платіжного доручення №1013, від 29.09.2023 в складі платіжного доручення №1085.

Переміщення придбаного товару у ПП «ТЕХНО-ЛЮКС» реалізованого на адресу ТОВ «ЛКМ ПЛЮС», здійснювалось перевізником ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ), який не є платником ПДВ та перебуває на спрощеній системі оподаткування.

Транспортування товару підтверджується товарно-транспортними накладними: №2803/23-01 від 28.03.2023, №0606/23-01 від 06.06.2023.

Відповідно до п.201.10 ст. 201 ПК України, за правилами першої події (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання товару платником податку) ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» сформовано та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №2 від 02.01.2025 на загальну суму 18 747,38 грн., у т.ч. ПДВ 3 124,56 грн (т.1 а.с.17).

Проте, реєстрацію вказаної податкової накладної було зупинено після подачі її на реєстрацію, з зазначенням у квитанції до податкової накладної причини зупинення реєстрації: пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, обсяг постачання товару/послуги 3926,4811, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції Додатково повідомлено: показник «D»=1.6077%, «Pпоточ»=3315272.64. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Позивачем в свою чергу на адресу податкового органу було надіслано повідомлення про надання пояснень і копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, пояснення до повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, яких зупинено, в яких останнім надано інформацію про походження товару, про всі операції, які виконувались з товаром, який відвантажений в адресу контрагента позивача, та надав копії документів для підтвердження законності даних операцій (договори поставки, видаткові накладні, довіреності, товарно-транспортні накладні, договори на закупівлю товарів, платіжні доручення).

Однак, за результатами розгляду пояснень ТОВ «ЛКМ ПЛЮС», Головним управлінням ДПС у Запорізькій області було прийнято Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12742674/39415116 від 14.04.2025 року, і підставою для прийняття такого рішення для відмові у реєстрації податкових накладних, що викладено є - «Ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено.

Вирішуючи ініційований позивачем у цій справі спір, правильно спираючись на положення п.185.1 ст.185, п.187.1. ст.187, п.188.1 ст.188, п.197.1. ст.197, п.201.1. п.201.10. п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, а також на положення п.12, п.13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок №1246) і пунктів 4, 5, 6, 7, 10, 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 року (далі - Порядок № 1165) з відповідними Додатками 1, 2, 3 - суд першої інстанції обґрунтовано акцентував увагу у даному спірному випадку на те, що податковий орган зупинивши реєстрацію податкової накладної позивача з тих підстав, що платник податків відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, у той же час всупереч вимог наведених норм матеріального права у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не вказав конкретний перелік документів, який платник податків має надати для обґрунтованого рішення щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

За наведених обставин та виходячи з того, що спірне рішення Комісії є актом індивідуальної дії, до якого, як до акту правозастосування висуваються вимоги його обґрунтованості та вмотивованості, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, а також з огляду на те, що акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 02.04.2019 р. по справі № 822/1878/18 - суд першої інстанції на переконання колегії суддів цілком обґрунтовано підкреслив, що не наведення в квитанції переліку документів, які необхідно надати призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкових накладних, а не будь-яких на власний розсуд, а відповідно, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Колегія суддів повністю погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції, оскільки надіслана позивачу квитанція містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, і таким чином, під час зупинення реєстрації податкової накладної Головного управління ДПС у Запорізькій області було застосовано критерії ризиковості здійснення операцій до податкових накладних та розрахунків коригування, що не відповідає приписам пунктів 6, 7 Порядку № 1165 та свідчить про відсутність обґрунтованих підстав для зупинення реєстрації податкової накладної.

Погоджується колегія суддів також з висновками суду першої інстанції про необґрунтованість оскаржуваного рішення Комісії, яка зобов'язана діяти у відповідності до вимог затвердженого наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за №1245/34216 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який саме і визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, судом першої інстанції встановлено, що позивачем було подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, щодо якої заявлено позовні вимоги, а відповідачем-2 реєстрацію зазначеної податкової накладної було зупинено за наслідком проведеного моніторингу та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування. Позивач в свою чергу надіслав повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, що не лише підтверджено матеріалами справи, а й не спростовується самим відповідачем.

Разом з тим, в порушення наведених вимог законодавства комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області було прийнято спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з зазначенням лише загального твердження про ненадання платником податку копій документів, та без конкретизації, які саме документи складено з порушенням законодавства і які саме документи не надано, що не дозволяють приймати їх до податкового і бухгалтерського обліку, а також без конкретизації, які саме документи не надано на підтвердження і яких саме операцій. На переконання колегії суддів формальне зазначення податковим органом у квитанції пропозиції “надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН» є лише дублюванням норми пп.3 п.11 Порядку №1165, при тому, що по суті висловлені податковим органом умови такої пропозиції дають підстави позивачу самостійно визначати перелік необхідних документів, що в подальшому виключає посилання відповідача на їх недостатність чи неповноту та спростовує доводи про недостатність документів, поданих позивачем на підтвердження реальності проведених операцій. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Отже, оскільки у даному спірному випадку Рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області не містять чіткого визначення підстав та мотивів для прийняття рішень про відмову в реєстрації податкової накладної, що свідчить про його необґрунтованість, що саме і стало підставою для цілком законного висновку суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12742674/39415116 від 14.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 02.01.2025, як таку, що прийнята не у спосіб визначений законом, і доводами апеляційної скарги відповідача такі висновки суду першої інстанції не спростовуються.

Колегія суддів звертає увагу, що невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним. Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі №819/330/18 та від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а. При цьому, Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого ч.2 ст.77 КАС України.

Зважаючи на наведену вище практику Верховного Суду щодо застосування норм Порядку №520 та Порядку №1165, встановлені у цій справі фактичні обставини в комплексному аналізі наявних у матеріалах справи доказів, що надавались для реєстрації податкової накладної, на переконання колегії суддів підтверджують зроблені судом першої інстанції висновки про те, що позивач надав усі наявні та достатні документи, передбачені податковим законодавством, необхідні для реєстрації податкових накладних.

Не знаходить колегія суддів також правових підстав для задоволення вимог апеляційної скарги податкового органу та для скасування рішення суду першої інстанції в частині, яка стосується покладення на Державну податкову службу України обов'язку зареєструвати податкову накладну №2 від 02.01.2025 року, фактичною датою її подання на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне, оскільки виходячи з положень п.4 ч.2 та ч.4 ст.245 КАС України законодавець прямо передбачив право суду у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язати суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту, і це не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Колегія суддів також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте, “свобода розсуду» податкового органу у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У даному спірному випадку, суд першої інстанції встановивши протиправність прийнятого Комісією рішення, що є предметом оскарження у цій справі, цілком обґрунтовано задовольнив і вимоги позивача щодо зобов'язання ДПС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну 02.01.2025 року, оскільки саме у такий спосіб є гарантованим, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, і такий спосіб не суперечить положенням пунктів 19 та 20 Порядку №1246.

З урахуванням вищевикладеного у сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно було досліджено усі обставини, які мають суттєве значення для вирішення спору, суд надав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне та обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального і процесуального права, а усі аргументи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновків суду, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 року в адміністративній справі №280/4544/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя А.О. Коршун

суддя Д.В. Чепурнов