25 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/12435/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Юрко І.В., Чабаненко С.В., секретар судового засіданні Буханець І.П., за участі представника відповідача Тітенко Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ШИНИ СЕРВІС ПЛЮС" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року у справі №160/12435/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ШИНИ СЕРВІС ПЛЮС" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Шини Сервіс Плюс» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 07.01.2025 р. №0009760713 Форма «ПС»;
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 25.12.2024 р. №0775240713 Форма «В4».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2025 адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки «Шини Сервіс Плюс» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2024 року у податковій декларації з податку на додаткову вартість від 18.10.2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість у сумі 58 483 348 грн. складено акт №3897/04-36-07-13-04/44819298 від 06.12.2024 року, яким встановлено порушення пп. «а» п.198.1 ст.198, абзаців першого - третього п. 198.2, абзаців першого - другого п.198.3 і абзацу третього п.198.1 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010, в результаті чого завищено від'ємне значення з ПДВ у вересні 2024 року, що зараховується до складу наступного звітного періоду на суму 58 483 348 грн. та прийнято податкове повідомлення - рішення Форми «В4» №0775240713, яким податковий орган зменшив ТОВ «Шини Сервіс Плюс» розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість, задекларованої в декларації від 18.10.2024 року за період вересень 2024 року на загальну суму 58 483 348,00 грн. та податкове повідомлення - рішення №0009760713 Форма «ПС», у зв'язку з ненаданням до перевірки первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку. Вважають, що відповідачем порушено процедуру проведення перевірки з порушенням строків, встановлених пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, а товариством з обмеженою відповідальністю "Шини Сервіс Плюс" правомірно сформовано та задекларовано від'ємне значення з ПДВ за вересень 2024 року на суму 58 483 348,00 грн.
Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Шини Сервіс Плюс» - позивач, код ЄДРПОУ 44819298, місце реєстрації: пр-т. Металургів, буд.6, місто Кам'янське, Дніпропетровська область, 51931.
Судом встановлено, що згідно наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській від 24.10.2024 року №5327-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс» (код ЄДРПОУ 44819298)» на підставі п.191.1 ст.191, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78, ст.79, п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Шини Сервіс Плюс» (код ЄДРПОУ 44819298), щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2024 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 18.10.2024 року №9310040411 від'ємного значення з податку на додану вартість у сумі 58 483 348 грн.
Для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України за період з 01.09.2024 року по 30.09.2024 року підприємству на юридичну адресу: проспект Металургів, буд. 6, Дніпровський район, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51931, Україна надіслано рекомендованим листом з повідомленнями про вручення від 24.10.2021 року №1 запит, в якому запропоновано надати визначений перелік документів, які необхідні для проведення перевірки:
ТОВ «Шини Сервіс Плюс» було необхідно надати у термін до 18.11.2024 року документи/копії документів за період з 01.05.2023 по 30.09.2024 (період формування від'ємного значення), засвідчені підписом посадової особи:
- накази на призначення посадових осіб;
- наказ про облікову політику підприємства за перевіряємий період;
- наказ / розпорядження про призначення матеріально відповідальної особи підприємства;
- наказ про затвердження складу інвентаризаційної комісії на підприємстві;
- штатний розпис підприємства за відповідні періоди (виникнення від'ємного значення та задекларованого бюджетного відшкодування) із зазначенням посад та посадових окладів;
- ліцензії, дозволи, сертифікати, ТУ (ДСТУ), калькуляцію на товари власного виробництва;
- інформацію про власні/орендовані офісні, складські, виробничі приміщення та виробничі потужності. У разі оренди, надати документи, на підставі яких відбувається оренда (договори, інше), підтвердити форму та стан розрахунків, надати акти виконаних робіт). Надати ж/о (картка рахунку) по рахунку 10 за відповідні періоди, а також надати інформацію щодо їх використання у виробничому процесі, документи на право власності;
- документи щодо руху на підприємстві товарно-матеріальних цінностей (сировини, матеріалів, готової продукції, тари та відходів виробництва), документального оформлення їх руху (оприбуткування, переміщення, відвантаження та зберігання);
- норми списання ТМЦ у процесі виробництва (наданні послуг) (палива, запчастин тощо);
- інформацію щодо відходів, що утворюються у процесі економічної діяльності підприємства та їх подальший рух (перепродаж, утилізація тощо);
- договори, контракти з постачальниками/покупцями товарів/послуг на митній території України та постачальниками/покупцями нерезидентами, специфікації (додатки) до них (в разі наявності), документи щодо транспортування товару;
- документи згідно з якими отримано та оплачено товари, роботи, послуги (платіжні документи, видаткові накладні, ТТН довіреності, акти виконаних робіт, акти приймання передачі товару на переробку та повернення готової продукції з переробки, тощо) за відповідні періоди;
- документи, згідно з якими поставлено товари, виконано роботи/надано послуги - накладні, рахунки, оформлені довіреності на отримання ТМЦ (посадові та/або службові особи, що отримали (відпустили) ТМЦ (роботи, послуги тощо), акти виконаних робіт/наданих послуг тощо;
- журнали-ордери (картки рахунку) та оборотно-сальдові відомості загальні і розгорнуті за відповідні періоди по рахунках бухгалтерського обліку (у розрізі субрахунків) та/або по субконто (з найменуваннями у кількісних та вартісних показників), аналіз рахунків 10, 11, 12, 15, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33,35, 36, 37,50, 60, 61, 63, 64, 66 67, 68, 70, 71, 73, 74, 79, 90, 91, 92, 93, 94, 97, а також загальні оборотно-сальдові відомості по підприємству у розрізі перевіряємих періодів;
- інші первинні документи бухгалтерського обліку ТОВ «Шини Сервіс Плюс», що стосуються господарської діяльності підприємства.
З метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс» (код ЄДРПОУ 44819298) та пред'явлення направлень, 28.08.2024 здійснено вихід за податковою адресою підприємства: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Дніпровський район, проспект Металургів буд. 6.
За результатами виходу за податковою адресою встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб, що унеможливлює проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Складено акт про неможливість проведення перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс» від 28.08.2024 №1903/04-36-07-13-04/44819298.
Періоди формування від'ємного значення у декларації за вересень 2024 року, яка подана до ГУ ДПС від 18.10.2024 №9310040474, згідно Дод.2 «Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)», детально описані в акті перевірки.
Безперервне від'ємне значення, що включається до складу ПК послідуючого періоду наявне у деклараціях по ПДВ з червня 2024 року.
За період з 01.09.2024 по 30.09.2024 ТОВ «Шини Сервіс Плюс» задекларовано податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 0 грн.
Покупці ТОВ «Шини Сервіс Плюс» на території України (суми ПДВ які включені до складу податкових зобов'язань) за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 відсутні.
За період з 01.09.2024 по 30.09.2024 року ТОВ «Шини Сервіс Плюс» задекларовано податкового кредиту з податку на додану вартість у сумі 58 483 348 грн. (з урахуванням р.16 "Від'ємне значення попереднього періоду у сумі 58 483 348 грн.")
Структура податкового кредиту задекларованого ТОВ «Шини Сервіс Плюс» має наступні показники:
Рядок 10.1. (кол.Б) Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України, у сумі 0 грн.
Рядок 11.1. (кол.Б) Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи у сумі 0 грн.
Рядок 14 (кол.Б) Коригування податкового кредиту, у сумі 0 грн.
Рядок 16 Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, у сумі 58 483 348 грн.
Рядок 17 Всього податкового кредиту, у сумі 58 483 348 грн.
Постачальники ТОВ «Шини Сервіс Плюс» на території України (суми ПДВ по зареєстрованим в ЄРПН податковим накладним та розрахункам коригування, які включені до складу податкового кредиту) за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 відсутні.
Перевіркою достовірності і правильності визначення та врахування при розрахунку показника рядка 19 Декларації суми податкового кредиту за вересень 2024 року, яке визначено з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах, встановлено її завищення на загальну суму 58 483 348 грн., що призвело до завищення показника рядка 19 Декларації за вересень 2024 року на суму 58 483 348 грн.
Проведеним аналізом податкових декларацій з ПДВ ТОВ «Шини Сервіс Плюс» встановлено, що показник у рядку 21 «Від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду» сформовано за рахунок попередніх звітних періодів, а саме протягом червня 2024 року - вересня 2024 року.
У ході перевірки, відповідно до пп.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України та з метою формування об'єктивних та ґрунтовних висновків за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки, ТОВ «Шини Сервіс Плюс» рекомендованим листом з повідомленнями про вручення від 24.10.2024 року №1, надісланим на податкову адресу, було запропоновано надати до перевірки первинні документи, регістри бухгалтерського обліку за період з 01.05.2023 року по 30.09.2024 року (при включенні у склад ПК та ПЗ при декларуванні інших податкових накладних, який не охоплено періодом перевірки), оскільки рядок 21 був сформовано у попередніх періодах та результат перенесено до рядка 16.1 декларації по ПДВ за вересень 2024 року.
Станом на 25.11.2024 року первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку до перевірки не надано, у зв'язку з чим складено акт від 29.11.2024 №2688/04-36-07-13-04/44819298 «Про ненадання первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку ТОВ «Шини Сервіс Плюс» (код ЄДРПОУ 44819298) при проведенні позапланової невиїзної документальної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2024 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 58 483 348 грн.», який надіслано на податкову адресу ТОВ «Шини Сервіс Плюс» засобами поштового зв'язку листом з рекомендованим повідомленням про вручення.
У зв'язку з ненаданням до перевірки первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку за перевіряємий період, що свідчать про документальне підтвердження факту придбання товарів, робіт (послуг) та формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за результатами перевірки неможливо підтвердити правомірність формування рядка 16.1 декларації з податку на додану вартість за вересень 2024 року у розмірі 58 483 348 грн.
Перевіркою достовірності і правильності визначення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації) за вересень 2024 року встановлено її завищення у сумі 58 483 348 грн. внаслідок завищення рядка 19 Декларації.
Таким чином, перевіркою дотримання податкового законодавства ТОВ «Шини Сервіс Плюс» при декларуванні за вересень 2024 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 58 483 348 грн., (з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах та поданих уточнюючих розрахунків) встановлено порушення пп.«а» п.198.1 ст.198, абзаців першого-третього п.198.2, абзаців першого-другого п.198.3 і абзацу третього п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від'ємне значення з ПДВ у вересні 2024 року, що зараховується до складу наступного звітного періоду на суму 58 483 348 грн.
У зв'язку з чим 25 грудня 2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення - рішення Форми «В4» №0775240713, яким податковий орган зменшив ТОВ «Шини Сервіс Плюс» розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість, задекларованої в декларації від 18.10.2024 року за період вересень 2024 року, на загальну суму 58 483 348,00 грн.
07 січня 2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0009760713 Форма «ПС», у зв'язку з ненаданням до перевірки первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Відповідно до підпункту 199.1. статті 199 ПК України визначено, що у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до абзаців 5, 11 статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Згідно з частиною 1, 2 статті 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Податковим законодавством не встановлено конкретного переліку первинних документів, які повинні складатися за наслідками тієї чи іншої господарської операції. Будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Отже, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Для податкового обліку значення має саме факт надання послуги особою, яка вказана в первинних документах, наданих платником податків. Водночас наявність формально складених первинних документів та/або сплати грошових коштів не може слугувати підставою для формування даних податкового обліку.
Якщо задекларована господарська операція не відбулася чи відбулася не за тим її змістом, який відображений в укладених платником податку договорах, то це є підставою для застосування відповідних наслідків у податковому обліку.
В структурі податкового кредиту, задекларованого Позивачем згідно з податковою декларацією з податку на додану вартість за вересень 2024 року мали вплив такі показники: від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (ряд 16 Декларації) - 58 483 348, 00грн.
Вимоги для підтвердження даних, визначених у податковій звітності, встановлені статтею 44 ПК (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - так само). Згідно з пунктом 44.1 цієї статті для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон №996-XIV).
Згідно із частинами першою та другою статті 9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, перелік яких наведений у цій нормі.
Підпунктом «а» пункту 198.1 статті 198 ПК встановлено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг (пункт 198.2 статті 198 ПК).
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПК податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (абзац другий цього пункту).
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (пункт 198.6 статті 198 ПК).
Матеріалами справи підтверджується, що з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс» та пред'явлення направлень, 28.08.2024 здійснено вихід за податковою адресою підприємства: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Дніпровський район, проспект Металургів буд. 6.
За результатами виходу за податковою адресою встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб, що унеможливлює проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Складено акт про неможливість проведення перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс» від 28.08.2024 №1903/04-36-07-13-04/44819298.
Також щодо ТОВ «Шини Сервіс Плюс» було направлено запит від 24.10.2024 №1 про надання документів, а саме: на підставі п. 191.1 ст. 191, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями) та наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 18.11.2024 №5765-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс» проводиться документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Шини Сервіс Плюс» (код ЄДРПОУ 44819298) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість у сумі 58 483 348 грн., з урахуванням періодів формування від'ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків.
ТОВ «Шини Сервіс Плюс» необхідно надати у термін до 18.11.2024 року документи/ копії документів за період з 01.05.2023 по 30.09.2024 (період формування від'ємного значення), засвідчені підписом посадової особи:
-накази на призначення посадових осіб;
-наказ про облікову політику підприємства за перевіряємий період;
-наказ / розпорядження про призначення матеріально відповідальної особи підприємства;
-наказ про затвердження складу інвентаризаційної комісії на підприємстві;
-штатний розпис підприємства за відповідні періоди (виникнення від'ємного значення та задекларованого бюджетного відшкодування) із зазначенням посад та посадових окладів;
-ліцензії, дозволи, сертифікати, ТУ (ДСТУ), калькуляцію на товари власного виробництва;
-інформацію про власні/орендовані офісні, складські, виробничі приміщення та виробничі потужності. У разі оренди, надати документи, на підставі яких відбувається оренда (договори, інше), підтвердити форму та стан розрахунків, надати акти виконаних робіт). Надати ж/о (картка рахунку) по рахунку 10 за відповідні періоди, а також надати інформацію щодо їх використання у виробничому процесі, документи на право власності;
-документи щодо руху на підприємстві товарно-матеріальних цінностей (сировини, матеріалів, готової продукції, тари та відходів виробництва), документального оформлення їх руху (оприбуткування, переміщення, відвантаження та зберігання);
-норми списання ТМЦ у процесі виробництва (наданні послуг) (палива, запчастин тощо);
-інформацію щодо відходів, що утворюються у процесі економічної діяльності підприємства та їх подальший рух (перепродаж, утилізація тощо);
-договори, контракти з постачальниками/покупцями товарів/послуг на митній території України та постачальниками/покупцями нерезидентами, специфікації (додатки) до них (в разі наявності), документи щодо транспортування товару;
-документи згідно з якими отримано та оплачено товари, роботи, послуги (платіжні документи, видаткові накладні, ТТН довіреності, акти виконаних робіт, акти приймання передачі товару на переробку та повернення готової продукції з переробки, тощо) за відповідні періоди;
-документи, згідно з якими поставлено товари, виконано роботи/надано послуги - накладні, рахунки, оформлені довіреності на отримання ТМЦ (посадові та/або службові особи, що отримали (відпустили) ТМЦ (роботи, послуги тощо), акти виконаних робіт/наданих послуг тощо;
-журнали-ордери (картки рахунку) та оборотно-сальдові відомості загальні і розгорнуті за відповідні періоди по рахунках бухгалтерського обліку (у розрізі субрахунків) та/або по субконто (з найменуваннями у кількісних та вартісних показників), аналіз рахунків 10, 11, 12, 15, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33,35, 36, 37,50, 60, 61, 63, 64, 66 67, 68, 70, 71, 73, 74, 79, 90, 91, 92, 93, 94, 97, а також загальні оборотно-сальдові відомості по підприємству у розрізі перевіряємих періодів;
-інші первинні документи бухгалтерського обліку ТОВ «Шини Сервіс Плюс», що стосуються господарської діяльності підприємства.
Проте, позивачем всупереч вимог ПК України не надано документів, які були запитувані податковим органом, що знайшло своє відображення в Акті від 29.11.2024 №3030/04-36-07-13/44819298 про ненадання пояснень та їх документального підтвердження до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс».
Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 20 серпня 2015 року №727, де в підпункті 12 пункту 3 розділу ІІІ Порядку визначено: Загальні положення акта (довідки) документальної планової перевірки (відповідні додатки до загальних положень) мають містити інформацію про складені акти про ненадання у визначений у запиті строк (відмови від надання) або надання не в повному обсязі документів (їх копій), пояснень, довідок та інформації, акти відмови платника податків, керівника платника податків або уповноваженої ним особи від підписання зазначених актів.
Акти, що засвідчують такі факти, складаються у довільній формі із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків, керівника або уповноваженої ним особи та переліку ненаданих документів, а також причин відмови в їх наданні.
Відповідно до п.1 розділу ІV Порядку, залежно від фінансово-господарської діяльності платника податків та результатів перевірки до інформативних додатків належать: акт про ненадання платником податків документів (їх копій), пояснень, довідок, інформації тощо, які необхідні для проведення перевірки у визначений у запиті строк (у разі його складання), акт відмови від надання або надання не в повному обсязі документів (їх копій), пояснень, довідок та інформації; акт, який засвідчує факт надання документів менше ніж за 3 дні до дня завершення перевірки.
Актом від 29.11.2024 №3030/04-36-07-13/44819298 про ненадання пояснень та їх документального підтвердження до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс» засвідчено факт ненадання запитуваних документів та пояснень.
Зі змісту Акту від 29.11.2024 №3030/04-36-07-13/44819298 про ненадання пояснень та їх документального підтвердження до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс». вбачається, що Позивачем не надано жодного документа по пояснення, які були запитувані відповідно до запиту податкової служби.
Положення пн. 44.1 ст. 44 ПК України передбачають, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з п. 44.3 ст. 44 платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Відповідно до п. 44.6 ст. 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Абзацом 2 п. 44.7 ст. 44 ПК України передбачено, що протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки, платник податків має право подати контролюючому органу, що проводив перевірку, заперечення та/або додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.
Відповідно до ст. 81 ПК України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.
Відповідно до п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Податковий кодекс України дозволяє платнику податків у разі ненадання документів під час проведення перевірки надати документи і після завершення такої перевірки, які мають бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Загальний підхід Верховного Суду щодо правозастосування статті 44 та ст. 85 ПК України в спорах між платниками податків та контролюючими органами, що виникають за результатами проведення податкових перевірок (оскарження податкових повідомлень-рішень) за умови ненадання під час перевірки документів, свідчить про те, що документи, які не були надані під час перевірки (чи на протязі 10 днів після її проведення) вважаються відсутніми у такого платника податків.
У платника податків існує обов'язок надання платником податків документів для перевірки, а також юридичний наслідок недотримання цього правила як виключення факту наявності документів на час складення податкової звітності. Пункт 44.6 ст. 44 ПК України є складовою механізму правового регулювання податкового обліку і не входить в будь-яку конкуренцію з процесуальними нормами, якими встановлені правила доказування в адміністративному судочинстві.
Надання первинних документів згодом, у тому числі під час розгляду справи у суді чи надання їх до скарги, яка подається до ДПС України, не змінює статусу цих документів, як таких, що були відсутні на час формування даних звітності та їх надання згодом не має правових наслідків для цілей підтвердження правомірності формування спірних сум податкових вигод у відповідний податковий період.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/8441/18, від 28.10.2021 у справі № 802/880/18-а, від 06.09.2022 у праві № 640/772/21, від 14.12.2022 у справі № 640/637/19, від 07.02.2023 у справі № 640/9880/19.
Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Позивачем в доводах апеляційної скарги жодним чином не обґрунтовано наявність підстав для відступу від вищевказаної правової позиції Верховного Суду, яка під час розгляду справи була правомірно врахована судом першої інстанції на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.
З огляду на вказане, враховуючи ненадання ТОВ «Шини Сервіс Плюс» первинних документів, на підставі яких формувалися дані податкового обліку, перевіркою не підтверджено формування рядка 16 декларації (від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду), що засвідчено актом про неможливість проведення перевірки ТОВ «Шини Сервіс Плюс» від 28.08.2024 №1903/04-36-07-13-04/44819298.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для відмови у задоволенні адміністративного позову.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ШИНИ СЕРВІС ПЛЮС" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року у справі №160/12435/25 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року у справі №160/12435/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дати складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 17 березня 2026 року.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Чабаненко