17 березня 2026 року м. Дніпросправа № 340/5773/25
Суддя І інстанції - Пасічник Ю.П.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Сафронової С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом заступника керівника Новоукраїнської окружної прокуратури до Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
Заступник керівника Новоукраїнської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся з вищевказаним позовом до суду в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів із розробки паспорта водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002 загальною площею 4,2951 га;
- зобов'язати відповідача розробити паспорт водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002 загальною площею 4,2951 га.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що під час виконання повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України, статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», окружною прокуратурою встановлено порушення вимог законодавства під час використання на умовах оренди для рибогосподарських потреб земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002 в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом. Зокрема, відповідно до інформації Мар'янівської сільської ради від 12.05.2025 № 358 зазначена земельна ділянка перебуває в оренді у ОСОБА_1 , Мар'янівський старостинський округ. При цьому за повідомленням Регіонального офісу водних ресурсів у Кіровоградській області та Держводагентства паспорт водного об'єкта на водний об'єкт (ставок), розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002, на розгляд до установ не надходив. Крім того, на запит прокурора сільська рада не надала відповіді стосовно вжитих нею заходів щодо виготовлення Паспорту водного об'єкта на цей водний об'єкт. Така бездіяльність органу місцевого самоврядування та невиконання ним покладених законом повноважень щодо розробки паспорта водного об'єкта створює загрозу та суперечить державним інтересам та інтересам Мар'янівської територіальної громади, що є підставою для звернення прокурора до адміністративного суду. Відсутність паспорту водного об'єкта, яким встановлюються технічні параметри водного об'єкта, його гідрологічні характеристики не дозволяє у визначений законом спосіб внести зміни до договору оренди землі та визначити умови, пов'язані з використанням орендарем безпосередньо водного об'єкта (водойми).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року позовні вимоги було задоволено.
Не погодившись з даним рішенням суду Мар'янівська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області подала на нього апеляційну скаргу в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що судом першої інстанції не взято до уваги те, що згідно з абзацом третім пункту 16 Типового договору оренди водних об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року № 420 (далі - Типовий договір), організація розроблення паспорта водного об'єкта та відповідні витрати може бути покладено як на орендодавця так і на орендаря. Аналіз положень пункту 3 Порядку № 99 і пункту 16 Типового договору дає підстави для висновку, що хоча виготовлення паспорта об'єкта водного фонду, в першу чергу, покладається на орендодавця, за згодою сторін обов'язок розробити паспорт водного об'єкта може покладатися і на орендаря. Зважаючи на дані обставини, Відповідачем в Договорі оренди були встановлені вимоги про покладення обов'язків щодо виготовлення технічних паспортів на Орендаря земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002, площею 4,2951 га, а саме на громадянина ОСОБА_1 . Крім того, Мар'янівська сільська рада листом від 26.02.2026 року №166, за підписом голови - Андрія Флорі, було повідомлено Орендаря - ОСОБА_1 , про необхідність виготовлення паспорту вказаного водного об'єкту. Вказаний лист був отриманий ОСОБА_1 28.02.2025 року, про що свідчить відмітка Орендаря про отримання вказаного листа Мар'янівської сільської ради від 26.02.2026 року №166. Після надсилання вказаного листа, Орендарем було надано до Мар'янівської сільської ради копію Договору №20-5 від 10.09.2025 року укладеного між ОСОБА_1 та Регіональним офісом водних ресурсів у Кіровоградській області про надання послуг щодо виготовлення паспорта водного об'єкта, розташованого у межах села Мар'янівна на земельній ділянці з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002 загальною площею 4,2951 га, зі строком дії Договору до 31 грудня 2025 року. Таким чином, вказані обставини, свідчать про вжиття Відповідачем заходів із розробки паспорта водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002 загальною площею 4,2951 га, шляхом покладення зобов'язання щодо виготовлення водного паспорту на Орендаря - ОСОБА_1 . А тому, рішення суду в частині визнання протиправною бездіяльність Мар'янівської сільської ради є передчасним та необґрунтованим.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу заступник керівника Новоукраїнської окружної прокуратури просить відмовити у її задоволенні та залити без змін рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Мар'янівська сільська рада є власником земельна ділянка водного фонду з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002, площею 4,2951 га, яка перебуває в оренді ОСОБА_1 .
За повідомленням Регіонального офісу водних ресурсів у Кіровоградській області (лист від 23.05.2025 № 609/01-12) паспорт водного об'єкта на водний об'єкт (ставок), розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002, на розгляд до установи не надходив (а.с.22).
За інформацією Держводагентства (лист від 28.05.2025 № 509/ЦТ/21-25) за період з 06.01.2025 до 28.05.2025 до сектору зазначений паспорт водного об'єкту на погодження не надходив. За наявною інформацією до 06.01.2025 зазначений паспорт водного об'єкта також не погоджувався (а.с.27-28).
На запит прокурора від 14.05.2025 № 53/03-2516Вих-25 стосовно вжиття наразі заходів щодо виготовлення паспорту водного об'єкта на даний водний об'єкт відповідач відповіді не надав (а.с.29-32).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що обов'язок виготовити паспорт водного об'єкта законодавство покладає саме на Мар'янівську сільську раду, яка юридично значимих дій щодо виготовлення паспорта водного об'єкта, що розташований на орендованій земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002, не вчинила, чим допустила протиправну бездіяльність.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Предметом спору у даній справі є бездіяльність відповідача, як органу місцевого самоврядування, яка полягає у невжитті заходів із розробки паспорта водного об'єкта на водний об'єкт, розташований на земельній ділянці комунальної власності.
Частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до частини 3 статті 16 Закону № 280/97-ВР, є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Частиною 5 статті 16 Закону № 280/97-ВР передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини (частина 1 статті 60 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до частини 2 статті 60 Закону № 280/97-ВР підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 58 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (далі- ЗК України) до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів; штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.
Частиною 1 статті 59 ЗК України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Так, за інформацією Мар'янівської сільської ради (лист від 12.05.2025 № 358) земельна ділянка водного фонду площею 4,2951 га з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002 перебуває в оренді ОСОБА_1 , Мар'янівський старостинський округ. Паспорт водного об'єкту відсутній (а.с.17).
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками» № 963-ІХ від 04.11.2020 договори оренди водних об'єктів, укладені в порядку, визначеному законодавством, до набрання чинності цим Законом діють у строки та на умовах, визначених такими договорами. Поновлення таких договорів здійснюється без проведення земельних торгів у порядку укладення договорів оренди землі. Сторони договорів оренди водних об'єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об'єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, зобов'язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом.
Статтею 51 Водного кодексу України визначено, що у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.
Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об'єктом поширюється на такий водний об'єкт.
Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.
Надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта. Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджується Кабінетом Міністрів України.
Умови використання водних об'єктів, розмір орендної плати та строк дії договору оренди визначаються у договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.
Методика визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
За користування водним об'єктом орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за водний об'єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об'єктом.
Згідно з даної Методики, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 року № 236, розрахунок розміру орендної плати за надані в оренду водні об'єкти здійснюється за формулою із застосуванням відповідних коефіцієнтів із урахуванням цілі використання водного об'єкта, типу водного об'єкта, місцезнаходження водного об'єкта, можливість регулювання водного об'єкта, глибину водного об'єкта, заростання водного об'єкта вищою рослинністю, площі водного дзеркала при нормальному підпірному рівні.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 року № 572 затверджено Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.
Відповідно до пункту 2 вказаної Постанови договори оренди водних об'єктів, укладені відповідно до Типового договору оренди водних об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 р. №420, діють до моменту закінчення строку їх дії.
Поряд з цим за пунктом 48 Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом невід'ємною частиною цього договору є паспорт водного об'єкта, а в разі надання в оренду рибогосподарської технологічної водойми - паспорт та/або технічний проект рибогосподарської технологічної водойми.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.03.2013 року № 99 затверджено Порядок розроблення паспорта водного об'єкта (далі Порядок №99).
Згідно пункту 2 Порядку № 99 він спрямований на встановлення технічних параметрів водного об'єкта, гідрологічних характеристик річки (водотоку), регламентацію експлуатаційної діяльності на водосховищах, ставках, озерах та замкнених природних водоймах (далі - водний об'єкт) для забезпечення сталого використання (включаючи кількісне та якісне відновлення) усіх ресурсів, пов'язаних з існуванням водойми, надійності функціонування споруд і для підвищення ефективності їх використання.
Пунктом 3 Порядку № 99 встановлено, що замовником робіт із розроблення паспорта водного об'єкта є орган, що здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України (далі - розпорядник земельної ділянки під водою).
Отже, як вірно зазначив суд першої інстанції на розпорядника земельної ділянки покладено обов'язок з оформлення паспорта водного об'єкта.
Паспорт водного об'єкта погоджується з Держводагентством у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня його надходження (пункт 5 Порядку № 99).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 99 паспорт водного об'єкта розробляється в чотирьох примірниках, які зберігаються по одному: в басейновому управлінні водних ресурсів, Держводагентстві, у розпорядника земельної ділянки під водою, а також надається користувачу. Після закінчення строку оренди орендар повертає свій примірник паспорта водного об'єкта розпоряднику земельної ділянки під водою.
Законом №963-ІХ від 04.11.2020 було зобов'язано сторін діючих договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, які не містять умов щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, визначити такі умови протягом року, тобто до 02.03.2022 року.
При цьому, договір про внесення змін до договору оренди землі в частині визначення додаткового об'єкта оренди водного об'єкта, та розміру плати за його користування має відповідати Типовому договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом та бути погодженим з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства. Обов'язковою передумовою внесення змін до діючих договорів оренди земель водного фонду є виготовлення паспорта водного об'єкта.
У свою чергу, відсутність паспорту водного об'єкта, яким встановлюються технічні параметри водного об'єкта, його гідрологічні характеристики не дозволяє сторонам договору внести зміни та визначити умови, пов'язані з використанням орендарем водного об'єкта, у тому числі і розмір орендної плати, про що також зазначає відповідач у листі від 12.05.2025 № 358 (а.с.17).
Оскільки земельна ділянка водного фонду площею 4,2951 га з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002, яка є предметом договору оренди, відноситься до земель комунальної власності Мар'янівської сільської ради, а тому її розпорядником відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України є відповідач, про що вірно зазначив суд першої інстанції.
При цьому доводи апеляційної скарги з приводу того, що згідно з абзацом третім пункту 16 Типового договору оренди водних об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року № 420 (далі - Типовий договір), організація розроблення паспорта водного об'єкта та відповідні витрати може бути покладено як на орендодавця так і на орендаря є недоречним, оскільки вказані типові правила втратили чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 572 від 02.06.2021, крім того Договір №20-5 від 10.09.2025 року між ОСОБА_1 та Регіональним офісом водних ресурсів у Кіровоградській області про надання послуг щодо виготовлення паспорта водного об'єкта, розташованого у межах села Мар'янівна на земельній ділянці з кадастровим номером 3523183601:51:000:0002 загальною площею 4,2951 га, зі строком дії Договору до 31 грудня 2025 року було укладено вже після звернення прокурора з вказаним позовом до суду та відкриття провадження у даній справі.
Виходячи з викладеного суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 17 березня 2026 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.В. Сафронова