17 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/30454/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2026р. у справі №160/30454/25
за позовом:ОСОБА_1
до: про:ІНФОРМАЦІЯ_1 визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
20.10.2025р. ОСОБА_1 за допомогою поштового зв'язку звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії /а.с. 2-8/.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2025р. за вищезазначеним позовом відкрито провадження в адміністративній справі №160/30454/25 та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження /а.с. 36/.
Позивач, посилаючись у позовній заяві на те, що він в період 2015-2018 відбував покарання у місці позбавлення волі за скоєний тяжкий злочин за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України, у зв'язку з чим було подано заяву про виключення з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та отримано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного від 01.03.2023 №4/474, де міститься інформація, що його з 24.02.2023 виключено з військового обліку військовозобов'язаних згідно з п.6 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». 07.05.2025р. працівниками патрульної поліції його було доставлено до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з порушенням військового обліку, внаслідок чого відносно нього було складено протокол №163 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП. Позивач вважає дії відповідача щодо повторного взяття його на військовий облік, як військовозобов'язаного, після його виключення з військового обліку, протиправними, тому просив - визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо взяття на військовий облік з 07.05.2025 протиправними; - зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 зняти з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції станом на 15.03.2024.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2026р. у справі №160/30454/25 у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено /а.с. 41-44/.
Позивач - ОСОБА_1 , не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, 26.01.2026р. за допомогою поштового зв'язку, безпосередньо до суду апеляційної інстанції подав апеляційну скаргу, з застосуванням системи автоматизованого розподілу справи між суддями Третього апеляційного адміністративного суду визначено колегію суддів, що розглядає справу у складі: головуючий (доповідач) - суддя Коршун А.О., судді Сафронова С.В., Чепурнов Д.В.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2026р. у справі №160/30454/25 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2026р. у справі №160/30454/25 та з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи.
Матеріали адміністративної справи №160/30454/25 надійшли до суду апеляційної інстанції 12.02.2026р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.02.2026р. у справі №160/30454/25 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 03.03.2026р., про що учасники справи були повідомлені відповідно до чинного законодавства.
Позивач - ОСОБА_1 , посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 01.01.2026р. та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду даної адміністративної справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що відповідно до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного №№4/474 від 01.03.2023р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 17.11.2005 року взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 та виключено з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідно до п. 14 вищезазначеного посвідчення ОСОБА_1 - 24.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі пп.6 п.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Згідно з витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» станом на 15.11.2024р., ОСОБА_1 є особою, яку 14.09.2015 засуджено Хортицьким районним судом м. Запоріжжя за ч.3 ст.368 КК України до 5 років позбавлення волі зараховано строк тримання під вартою з 30.10.2014 до 03.11.2014. Звільнено 30.08.2018 на підставі ст.81 КК України умовно-достроково, невідбута частина покарання 1 рік 6 місяців 11 днів.
03.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 направлено ОСОБА_1 повістку № НОМЕР_1 .
11.02.2025 у зв'язку з неявкою за повісткою уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_6 складено протокол №54 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 3 статті 210-1 КУпАП.
14.02.2025 уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_6 винесено постанову №54 про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з поданими ОСОБА_1 поясненнями, що він виключений з військового обліку.
07.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_7 складено протокол №163 про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП.
Згідно з витягу з Резерв+ Військово-обліковий документ (сформовано 24.09.2025) ОСОБА_1 має статус військовозобов'язаного та його взято на облік 07.05.2025.
07.07.2025 та 12.05.2025 ОСОБА_1 у застосунку «Резерв+» подано запит про внесення зміни до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно внесення відомостей про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп.6 п.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Правомірність дій відповідача щодо взяття позивача на військовий облік є предметом спору переданого на вирішення суду.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 12.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
Згідно з частиною першої статті 1 Закону №2232-XI захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частина друга статті 1 цього Закону).
За змістом частини третьої статті 1 Закону №2232-XI військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (ч.1 ст.2 Закону №2232-XII).
Одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
За змістом пункту 1 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктами 9, 11 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487). Згідно з цим порядком районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують обов'язки щодо організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Частиною 9 статті 1 Закону №2232-XII, серед іншого, визначено, що стосується військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (абзац 1 частини 1 статті 39 Закону №2232-XII).
Верховною Радою України 11.04.2023 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» за № 3633-ІХ, який набрав чинності 18.05.2024 (надалі по тексту також - Закон №3633-ІХ).
Так, вищевказаним Законом №3633-ІХ внесені зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та частину 6 статті 37 цього Закону викладено в новій редакції, а саме, зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Крім того, 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі - Порядок № 560).
Згідно з пунктом 4 розділу «Загальні питання» Порядку №560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;
особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
З 18 травня 2024 року редакція ч. 6 ст.37 Закону №2232-ХІІ не передбачає такої підстави для виключення з військового обліку як засудження до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину та з цього часу передбачена можливість призову на військову службу під час мобілізації осіб, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України (п.4 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560).
На підставі зазначеної норми права з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній до 18.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку.
За змістом пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці та здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством…
Отже враховуючи вказані положення норм права та обставини справи суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що хоча позивач був виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній до 18.05.2024), у зв'язку зі зміною законодавства з 18.05.2024 він підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою його було виключено з військового обліку.
Відповідно до абз. 9 п.2 ч.1 ст.37 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній з 18.05.2024) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.
Позивач відповідає цьому критерію взяття на облік як військовозобов'язаного, а тому у позивача виник обов'язок стати на військовий облік у відповідному районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки і отримати статус військовозобов'язаного.
Таким чином, дії суб'єкта владних повноважень, по взяттю позивача на військовий облік є такими, що вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
З огляду на вищенаведене колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної адміністративної справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про відмову у задоволенні заявлених позивачем вимог, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними у справі доказами, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 01.01.2026р. у даній адміністративній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача необхідно залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, суперечать зібраним у справі доказам та фактичним обставинам справи, зводяться до переоцінки заявником апеляційної скарги доказів, які були досліджені судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи і незгоди з висновками суду з оцінки обставин у справі, а також помилкового тлумачення заявником апеляційної скарги норм матеріального та процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311,315,316,321,322 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2026р. у справі №160/30454/25 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення і може бути оскаржена у строки та в порядку, які встановлені ст. ст. 329,331 КАС України.
Постанову виготовлено та підписано - 17.03.2026р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова