Рішення від 18.03.2026 по справі 580/297/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 року справа № 580/297/26

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Янківської В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

13 січня 2026 року ОСОБА_1 подав позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_2 .

2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести зміни в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 в частині вилучення відомостей про порушення правил військового обліку та направити повідомлення до відповідного органу Національної поліції України щодо про відкликання звернення від 26.03.2025 року за №Е1787194 про порушення позивачем мобілізаційного законодавства, яке направлено шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду 19 січня 2026 року відкрито провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що позивач є військовозобов'язаний та перебуває на військовому обліку, що підтверджується військовообліковим документом Резерв+ сформованим 15.12.2025. Згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, так як на утриманні перебуває троє дітей віком до 18 років. Право на відстрочку ним було реалізовано 13.11.2025 через мобільний застосунок "РЕЗЕРВ+", що підтверджується відповідними відомостями у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Натомість, 13.03.2025 на адресу позивача надійшло Повідомлення АТ «Укрпошта» про надходження поштового відправлення №0610235147010, відповідно до змісту якого позивача викликано на 09:00 год. 16.03.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних, що підтверджується Повісткою № 2727180 від 28.02.2025. На момент отримання повістки (й по даний час), позивач перебуває у шлюбних відносинах з ОСОБА_3 та разом проживали спільні малолітні діти - ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ),. Позивач вважає протиправними дії відповідача про внесення відомостей про порушення ним правил війського обліку, та просить відновити його порушене право шляхом вилучення таких даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує позовні вимоги, зазначаючи, що відповідач діяв в межах і спосіб, передбаченим законами та правомірно вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення позивачем правил військового обліку.

Фактичні обставини справи.

Позивач є військовозобов'язаний та перебуває на військовому обліку, що підтверджується військовообліковим документом Резерв+ сформованим 15.12.2025. Позивач вважає, що з згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, так як на утриманні перебуває троє дітей віком до 18 років. Право на відстрочку ним було реалізовано 13.11.2025 через мобільний застосунок "РЕЗЕРВ+", що підтверджується відповідними відомостями у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Натомість, 13.03.2025 на адресу позивача надійшло повідомлення АТ «Укрпошта» про надходження поштового відправлення №0610235147010, відповідно до змісту якого позивача викликано на 09:00 год. 16.03.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних, що підтверджується Повісткою № 2727180 від 28.02.2025. На момент отримання повістки (й по даний час), позивач перебуває у шлюбних відносинах з ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про шлюб Серія НОМЕР_1 від 22.09.2021, та разом з ними проживали малолітні діти - ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ).

Позивач особисто не прибув до ТЦК, натомість повідомив про поважні, на його думку, причини неявки, а саме його дружину було (за день до повістки) госпіталізовано до КНП «Тальнівська багатопрофільна лікарня» Тальнівської міської ради, де вона перебувала на стаціонарному лікуванні з 12.03.2025 по 24.03.2025. Позивач вважає, що в силу життєвих обставин, він залишився єдиною особою, яка повинна та мала право здійснювати догляд за малолітніми дітьми. Про такі обставини позивач повідомив ТЦК листом-повідомленням від 13.03.2025, та повторно 01.04.2025 письмово проінформовував ІНФОРМАЦІЯ_3 про обставини,, які позбавили його можливості особисто прибути у визначений у повістці строк з долученням доказів.

Далі, в листопаді 2025 року, ознайомившись з інформацією, що відображена у Розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Резерв+ сформованих 17.11.2025 та у Військово-обліковому документі Резерв+ сформованому 22.11.2025, позивачем виявлено, що відповідач вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо нього записи такого змісту: «Порушення правил військового обліку»; «Дата звернення до Нацполіції - 26.03.2025»; «Причина звернення - Неприбули за повісткою до ТЦК та СП.

24.11.2025 на ім'я Начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (поштове відправлення № НОМЕР_2 ) та на ім'я Начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (поштове відправлення № 2040104216063), позивачем було направлено Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та Клопотання про долучення доказів до матеріалів адміністративної справи та закриття провадження по адміністративній справі з додатками від 24.11.2025.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За змістом статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 №1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

У подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону №2232-XII).

Відповідно до частини 3 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини 8 статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Відповідно до частини 5 статті 33 Закону №2232-XII військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).

У статті 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону №3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зокрема:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Суд наголошує, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів солдат ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 (внесена інформація про особу в систему 03.05.2023 року), а з 26.03.2025 року і по даний час перебуває у статусі «Порушник правил військового обліку», у зв'язку з неприбуттям за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 у строк та місце зазначені у повістці; повістка № 2727180 створена 28.02.2025 року для уточнення даних з датою прибуття ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), на 16.03.2025 року о 09:00 годині: до зазначена вище повістка була надіслана рекомендованим листом через АТ «УКРПОШТА» (№ відправлення 0610235147010) 27.02.2025 року о 20:10 годині на адресу зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 (Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, бланк відправлення Ф. 119) та 13.03.2025 року отримана під особистий підпис на бланку відправлення Ф. 119.

Відповідно до пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 року №560 - «Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта - відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки; 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та / або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомлені відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; - день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.»

Отже, відповідно до вищезазначеного вважається, що військовозобов'язаний, солдат запасу ОСОБА_1 є належним чином оповіщений.

Суд наголошує, що позивач не з'явився на виконання повістки №2727180-про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 годину 16.03.2025 року для уточнення даних.

Такий обовязок закріплений у Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-XII, відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 22 якого громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи -резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Позивач вважає, що він з поважних причин не виконав обов'язок, а саме зазначає, що він перебуває у шлюбних відносинах з ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про шлюб Серія НОМЕР_1 від 22.09.2021, разом проживали спільні малолітні діти - ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що підтверджується Свідоцтвом про народження дитини від 17.08.2022 Серія НОМЕР_4 , Витягом з Реєстру територіальної громади № 202/017462731 від 22.11.2025, Свідоцтвом про народження дитини від 29.01.2024 Серія НОМЕР_5 , Витягом з Реєстру територіальної громади № 202/017462583 від 22.11.2025. 12.03.2025; також за день, до отримання повістки, дружину ОСОБА_6 , з метою недопущення загрози переривання вагітності по причині токсикозу середнього ступеню тяжкості та хвороби органів дихання було екстренно госпіталізовано до КНП «Тальнівська багатопрофільна лікарня» Тальнівської міської ради, де вона перебувала на стаціонарному лікуванні з 12.03.2025 по 24.03.2025, що підтверджується: Довідкою виданою КНП «Тальнівська багатопрофільна лікарня» Тальнівської міської ради № 6 від 17.03.2025 та Випискою із медичної карти стаціонарного хворого КНП «Тальнівська багатопрофільна лікарня» Тальнівської міської ради № 1446 від 24.03.2025.

Суд відхиляє доводи позивача щодо поважності причин неприбуття до ТЦК на виконання вимог згідно з повісткою з посиланням на такі приписи закону.

Так, відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначений пункт і строк; - смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом -безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Також, відповідно до частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» Громадяни України які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби Безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві -зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного) міського (районного у місці, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військовооблікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішенням комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Суд зауважує, та погоджується із позицією відповідача, що позивач як порушник військового обліку був правомірно поданий у розшук до Органів Національної поліції за зверненням NE1787191 від 26.03.2025р. 22:41 годин, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення військовозобов'язаного до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для притягнення до адміністративної відповідальності (відповідно до статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, що до здійснення адміністративного затримання та доставляння такого - громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки).

Надалі, і до моменту народження третьої дитини (листопад 2025), позивач, перебуваючи у стані розшуку, знаючи про те, що ним скоєне правопорушення, продовжував переховуватися, та дистанційно через систему «Резерв+» подав документи на отримання відстрочки та згідно даних з реєстру, отримав відстрочку від призову з 13.11.2025 по 03.05.2026 за (п.3 ч.1 ст. 23) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів.

Суд наголошує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення. Для відновлення порушеного права у зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.

Водночас суд констатує, що позивачем під час дії воєнного стану у державі, не виконано конституційного обов'язку по захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а саме - не з'явився згідно з повісткою на виклик до ТЦК та не надав всі необхідні документи відповідачу для вчинення ним заходів внесення достовірних даних щодо позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем в період воєнного стану, враховуючи посилення мобілізаційних заходів з боку держави, на виконання приписів законодавства та постанов КМУ, вчинені правомірні дії щодо внесення даних про порушенням позивачем правил військового обліку.

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позиція позивача зі спірних питань є помилковою та такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини в період воєнного стану у державі, та/або фактичним обставинам справи, а тому відсутні підстави вважати, що відповідач як субєкт владних повноважень порушив закон внесенням відомостей про порушення позивачем правил військового обліку та зобов'язувати його вилучити такі дані. Тому суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА