Рішення від 11.03.2026 по справі 580/430/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2026 року справа № 580/430/26

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Янківської В.П.,

за участю секретаря судового засідання: Цаплі І.Ю.,

представника позивача - Драченка Владислава (згідно ордеру),

представника відповідача - Покотілової Інни, Уланової Галини (самопредставництво),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Великоцкое» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

22 грудня 2025 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося приватне підприємство “Великоцкое» з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 19 грудня 2025 року № 23305/23 00-07-06-01.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню. Зокрема представник позивача зазначив, що на підставі наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 14.11.2025 № 2997-п проведена позапланова виїзна документальна перевірка Товариства, за результатами якої складено акт від 28.11.2025 № 18765/23-00-07-06-01/30876136 «Про результати позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині правомірності та повноти визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за лютий, березень 2022 року, у зв'язку з неподанням податкових декларацій з податку на додану вартість за вказані звітні періоди, з урахуванням п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України». На вказаний акт платником податків подано заперечення № 08/25-з від 08.12.2025 (вхідний ГУ ДПС від 08.12.2025 № 54804/6), яким визнано правомірним нарахування податку на додану вартість у лютому 2022 року та заявлено клопотання про зменшення розміру такого зобов'язання на суму від'ємного значення з ПДВ сформованого за результатами подання відповідної декларації у січні 2022 року. В обґрунтування клопотання, Позивач зазначив про врахування суми від'ємного значення (рядок 21 декларації), що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) Позивача у розмірі 2 892 055,00 грн., задекларованого за попередній звітний (податковий) період - січень 2022 року, оскільки вважає, що станом на момент подання звітності за лютий 2022 року Позивач був повноцінним платником ПДВ. Податковий орган дійшов висновку про порушення Позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України (далі - ПК України), ст. 1, ст. 9 Закону України № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999, пп. 3-5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2016 № 21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 № 159/28289, зокрема встановлено заниження Позивачем ПДВ за лютий 2022 року на суму 10 369 464,00 грн.

Ухвалою суду від 21.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено на підставі та в межах повноважень.

Представником позивача подано відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити повністю.

Представник позивача у судовому засіданні просив позов задовільнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - ГУ ДПС) від 14.11.2025 №2997-п, згідно з пп.78.1.2 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI проведена позапланова виїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛИКОЦКОЕ», з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині правомірності та повноти визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за лютий, березень 2022 року, у зв'язку з неподанням податкової декларації з податку на додану вартість за вказаний звітний період, з урахуванням п.102.1 ст.102 Податкового кодексу.

За наслідками перевірки складено акт документальної позапланової виїзної перевірки від 28.11.2025 №18765/23-00-07-06-01/30876136.

В акті перевірки встановлено порушення вимог п.185.1 ст.185 п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ; ст.1, ст.9 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; п.3-п.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.01.2016 №21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за №159/28289 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.08.2024 №400), в результаті чого ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» занизило податок на додану вартість до сплати до бюджету за лютий 2022 року у розмірі 9426785 грн.

На підставі акту перевірки, Головне управління ДПС у Черкаській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 19 грудня 2025 року № 23305/23 00-07-06-01 на суму 10 369 464,00 грн, у т.ч. основний платіж 9 426 785,00 грн, штрафна санкція - 942 679,00 грн.

Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення - рішення протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За правилами підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно із пунктом 44.3 статті 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

Статтею 1 Закону України від 16.07.1999 №996-Х1У «Про оухгалтерськии облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон №996) встановлено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Згідно частини першої статті 9 Закону №996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - оезпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно частини другої статті 9 Закону №996 первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської

операції;

посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і

правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, шо дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Відповідно до пп.14.1.191 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару.

Податкове зобов'язання для цілей розділу V Податкового кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді (пп.14.1.179 п.14.1 ст.14).

Підпунктом 14.1.202 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу визначено, що продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Підпунктом 14.1.203 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу визначено, що продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно- правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг).

Згідно п. 185.1 ст.185 Податкового кодексу, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 Податкового кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

- постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Пунктом 187.1 ст.187 Податкового кодексу встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається оудь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовиика на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

На підставі п. 188.1 ст.188 Податкового кодексу, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Підпунктом 14.1.203 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу визначено, що продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно- правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг).

Згідно п. 185.1 ст.185 Податкового кодексу, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 Податкового кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

- постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Пунктом 187.1 ст.187 Податкового кодексу встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається оудь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовиика на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

На підставі п. 188.1 ст.188 Податкового кодексу, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Судом встановлено, що директору ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» Петренку І.В. вручений запит від 14.11.2025 №26256/6/23-00-07-06-04 «Про надання первинних документів, облікових регістрів аналітичного та синтетичного обліку». До перевірки надано частину установчих та розпорядчих документів, а саме: Статут товариства із змінами та доповненнями, протоколи засідання учасників товариства; накази про призначення (звільнення) посадових осіб, які були відповідальні за ведення фінансово-господарської діяльності товариства

Решта документів, а саме: відомості про наявність офісних, складських (виробничих) приміщень, документальне підтвердження права власності чи оренди (№, дата договору оренди, розмір площі, реквізити орендодавця - його індивідуальний податковий номер та місцезнаходження, акти приймання-передачі об'єктів оренди) та транспортних засобів, інші документи, регістри бухгалтерського обліку, в яких товариством відображено вказані операції; видаткові накладні, товарно-транспортні накладні (в т. ч. маршрутні листи на перевезення ТМЦ, інші перевізні документи (накладні), акти виконаних робіт (послуг), акти звірки розрахунків; платіжні доручення, виписки банків, платіжні відомості; касові документи, товарні чеки; регістри бухгалтерського обліку (обороти рахунків, аналізи, картки рахунків та інші), що використовувались товариством для відображення фінансово-господарської діяльності з деталізацією відповідних даних аналітичного обліку, до перевірки не надано.

Про що складено відповідні акти «Про ненадання документів для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» код за ЄДРПОУ 30876136», а саме: від 18.11.2025 №2407/23-00-07-06-02/30876136; від 19.11.2025 №2414/23-00-07-06-02/30876136; від 20.11.2025 №2427/23-00-07-06-02/30876136; від 21.11.2025 №2457/23-00-07-06-02/30876136 та від 24.11.2025 №2515/23-00-07-06 02/30876136.

Під час проведення перевірки встановлено, що ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» на адресу ГУ ДПС у Черкаській області подано Заяву-повідомлення про відсутність можливості виконання платником податків податкового обов'язку від 08.06.2023 №08/06/23-1 (вх. ГУ ДПС від 12.06.2023 №19519/6), в якій зазначено: «..до серпня 2022 року - моменту перереєстрації товариства у м. Черкаси, ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» мало податкову адресу та фактично знаходилося за адресою: 92505, Луганська обл., Старобільський район, Міловська селищна громада, с. Великоцьк, вул. Міловська, буд. 10. Всі активи та засоби товариства також знаходились на території Луганської області. Після початку повномасштабного вторгнення агресора на територію України 24.02.2022 року, учасник товариства - ОСОБА_1 та директор товариства Баржак В.В. були вимушені негайно покинути територію Луганської області. Між тим, уся внутрішня документація (на паперових та електронних носіях), активи та засоби виробництва, залишилися на непідконтрольній Українській владі тимчасово окупованій території. Їх місцезнаходження, стан, цілісність невідомі, товариство фактично позбавлене можливості володіти/використовувати/контролювати власне майно та документи..».

У відповідь на вищезазначену заяву ГУ ДПС у черкаській області, відповідно до абз.2 п.1 розділу III Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліки документів на підтвердження», на адресу платника надіслано попереднє Рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 28.06.2023 №570/23-00-04-04-07, яким запропоновано надати документи, що підтверджують неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, а саме: інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в частині підтвердження місцезнаходження а також прав власності та/або користування земельними ділянками, зокрема земельними частками (паями) та об'єктами нерухомості; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна; документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків, зокрема ЄСВ та ПДФО); копії наказів підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості); документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо);- документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви; документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України); інші документи, (копії документів), інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконувати свій податковий обов'язок.

Протягом встановленого законодавством терміну платником не надано до органів ДПС жодних із зазначених документів.

27.07.2023 ГУ ДПС у Черкаській області винесено Рішення №689/23-00-04-04-07 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Судом встановлено, що у відповідності до поданої ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» до контролюючого органу податкової та статистичної звітності, для власного сільськогосподарського товарного виробництва, товариство використовувало 4547,2 га. орендованих земель, колісну техніку для всіх видів робіт, автотранспорт, склади, цехи, комплекси та таке інше, розташовані за адресою: Луганська обл., Міловський район, с. Великоцьк, Міловська 6.10 (більш детально наведено у додатку 2 «Довідка про загальну інформацію» до акту перевірки).

Згідно Балансу (Звіту про фінансовий стан) форми №1 за 2021 рік (реєстраційний №9432455345 від 23.02.2022), товариство декларує наступні оборотні активи станом на 31.12.2021:

- запаси - 49880,0 тис. грн.;

- виробничі запаси - 36068,0 тис. грн.;

- незавершене виробництво- 13812,0 тис. грн.

Згідно Балансу (Звіту про фінансовий стан) форми №1 за 2022 рік (реєстраційний №9307602614 від 14.02.2023), товариство декларує наступні оборотні активи станом на 31.12.2022:

- запаси - 27050,0 тис. грн.;

- виробничі запаси - 0,0 тис. грн.;

- незавершене виробництво - 27050,0 тис. грн.

За даними ЄРПН за лютий 2022 року ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» виписало та зареєструвало податкові накладні за ставкою оподаткування 14% на суму 1236495,65 грн, в т. ч.: ПДВ - 151850,36 грн (перелік яких наведено у таблиці, ст. 6 акту первірки).

Крім того, в лютому 2022 року ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» зареєстровано у ЄРПН розрахунки коригування кількісних і вартісних показників (на збільшення вартості товарів) до податкових накладних звітного та попередніх звітних (податкових) періодів на загальну суму 75524461,80 грн, в т. ч.: ПДВ - 9274934,98 грн перелік яких наведено у таблиці, стор. 7 акту перевірки).

За даними ЄРПН, ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» у лютому 2022 року здійснювало господарські операції з реалізації продукції власного сільськогосподарського товарного виробництва (насіння соняшнику за кодом УКТ ЗЕД 1206009900) у кількості 1236,5 т. виключно в адресу ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» (31454383).

Також, ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ» здійснювало господарські операції з реалізації в адресу ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» продукції власного сільськогосподарського товарного виробництва (насіння соняшнику за кодом УКТ ЗЕД 1206009900) у попередніх періодах 2021 та 2022 років, а саме: у грудні 2021 року у кількості 1762,97 т., у січні 2022 року у кількості 778,34 т.

Згідно проведеного аналізу інформаційних баз даних ІКС «Податковий блок», встановлено, що ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» (31454383, ІПН 314543826559, податкова адреса: 1001, м. Київ, Шевченківський район, провулок Тараса Шевченка, буд.З) перебуває на обліку в Центральному МУ ДПС по роботі з ВПП (код ДПС - 3100), основний вид діяльності _ 10.41 - Виробництво олії та тваринних жирів, стан платника - 0 (платник податків за основним місцем обліку).

У відповідності до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

За наслідками проведених господарських операцій з придбання насіння соняшнику у ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ», контрагентом-покупцем ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» сформовано та задекларовано податкового кредиту з податку на додану вартість в тому числі за лютий 2022 року у розмірі 9426785,34 грн., наступним чином:

- з відображенням у Додатку 1 до Декларації з ПДВ за лютий 2022 року «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування (Д1)» (реєстраційний №9042745465 від 18.03.2022), а саме у таблиці 2.1 «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7% і 14%» розділу II «Податковий кредит»:

- рядок №43 обсяги постачання у розмірі 30901464,91 грн. сума податку 4326205,1 грн.;

- рядок №44 обсяги постачання у розмірі 13655088,00 грн. сума податку 1911712,30 грн.;

- рядок №45 обсяги постачання у розмірі 21692982,90 грн. сума податку 3037017,60 грн.;

- рядок №842 обсяги постачання у розмірі 1084645,43 грн. сума податку 151850,36 грн.

Зазначене додатково свідчить про реальність здійснених господарських операцій ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» з придбання насіння соняшнику у ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ».

Таким чином, в порушення п.185.1 ст.185 п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу, ст.1, ст.9 Закону №996; п.3-п.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.01.2016 №21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за №159/28289 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.08.2024 №400), ТОВ «ВЕЛИКОЦКОЕ», з урахуванням встановленого порядку заокруглення чисел, занижені податкові зобов'язання з ПДВ за лютий 2022 року на 9426785 грн.

З урахуванням наведеного вище у своїй сукупності суд приходить до висновку, що наявними у матеріалах справи документами підтверджується позиція контролюючого органу про порушення позивачем .185.1 ст.185 п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу, ст.1, ст.9 Закону №996; п.3-п.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.01.2016 №21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за №159/28289 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.08.2024 №400), що свідчить про обґрунтованість прийнятого та оскаржуваного у даній справі податкового повідомлення-рішення.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 18.03.2026.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА