Рішення від 12.03.2026 по справі 580/3864/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2026 року справа № 580/3864/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Янківської В.П.,

за участю:

секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,

представника позивача - Пасіченко К.П. (згідно з ордером),

представника відповідача - Кузьмишина О.О. (самопредставництво),

розглянувши за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Строй дом Україна» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

09 квітня 2025 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося товариства з обмеженою відповідальністю “Строй дом Україна» з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 26.11.2024 року № 18114/23-00-07-01-01, № 18106/23-00-07-01-01, № 18105/23-00-07-01-01, № 18104/23-00-07-01-01, № 18103/23-00-07-01-01, № 18064/23-00-07-08-01, від 27.11.2024 року № 18194/23-00-23-04, № 18207/23-00-23-04, № 18172/23-00-24-06-16.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню. Зокрема представник позивача зазначила, що при формуванні висновку про заниження податку на прибуток з загальної господарської діяльності, інспекторами не взяті до уваги пояснення платника податків щодо того, що при отриманні сировини (лист в рулоні) від постачальників, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» здійснюється зважування рулонної сталі для перевірки щодо відповідності первинних документів, а також для розрахунку квадратних метрів які містяться в рулоні. Оскільки облік рахунку 201 «Матеріали» ведеться в квадратних метрах, то для обрахунку останніх працівники ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» відрізають один гладкий лист розміром 1250 м * 2000 мм (що складає 2.5 м2), зважують його і фіксують вагу 1 квадратного метра в документі «Акт розпакування рулонної статі». Після чого ставлять на прихід для подазьшого використання. Фактична вага одного квадратного метра рулонної сталі може бути різною і не відповідати заявленій товщині постачальником в первинних документах. Оскільки виробники рулонної сталі в первинних документах зазначають формальну товщину металу, а не фактичну. Крім того, шодо висновку контролюючого органу, що витрати по взаємовідносинах з TOB «ТЕКО ТРЕЙД» не пов'язані з господарською діяльністю товариства, оскільки в останнього відсутні на праві власності (оренди) транспортні засоби. Даний висновок не відповідає дійсності з огляду на те, шо ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» має господарські відносини з ТОВ «ТРАН-ЛОПСТИК БУД», предметом яких є надання транспортних послуг де і використовувалися прикурювачі та послуги моніторингу Local - UK. Також представник позивача зазначила, що контролюючим органом не враховано, що за змістом статті 7 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійною оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень, яка набула чинності для України 11.03.1994 року, прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується тільки у цій Державі, якщо тільки підприємство не здійснює комерційної діяльності в другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво. Якщо підприємство здійснює комерційну діяльність як вказано вище, прибуток підприємства оподатковується в другій Державі, але тільки в тому розмірі, який може бути віднесений до цього постійного представництва. Таким чином, BS LOGYSTYKA у розумінні податкового законодавства є резидентом Польщі, та відповідно підлягає оподаткуванню саме на її території, з огляду на відсутність встановленого факту наявності у зазначеного контрагента постійного представництва на території України.

Ухвалою суду від 21.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено на підставі та в межах повноважень. Зокрема представник відповідача зазначив, що в періоді, що перевіряєвся, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» здійснювало придбання рулонної сталі як на території України так і за її межами. Рулонну сталь товариство придбає згідно видаткових накладних та імпортує згідно вантажно митних декларацій в тонах та (або) кілограмах. В той же час, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» в бухгалтерському обліку товариства, відповідно до актів розпакування рулонної сталі, здійснює оприбуткування на бухгалтерському рахунку 201 «Сировина й матеріали» рулонної сталі в квадратних метрах (далі - кв. м.). Для переведення ваги рулонної сталі в кв. м. товариство зважує 1 погонний метр рулонної сталі та самостійно визначає площу рулонної сталі в кв. м. Проте, перевіркою встановлено, що при зважуванні ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» 1 погонного метру металу з однаковими параметрами: ширина, довжина та товщина, товариство отримувало різну вагу 1 квадратного метру рулонної сталі. Крім того, за даними перевірки, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» не нараховувало податкові зобов'язання на вартість трекера автомобільного GPS Teltomka MVL 1204, прикурювана та послуг моніторингу Local-UK, податкові накладні не складало та в ЄРПН не зареєструвало. На підставі викладеного, перевіркою зроблений висновок про порушення ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» вимог п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу, в результаті чого занижено податкові зобов'язання на загальну суму 2688 грн. також, в ході документальної перевірки та при розгляді заперечення на акт документальної перевірки ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» не надано оригінал або нотаріально засвідчену копію довідки про статус податкового резидентства компанії «BS LOGYSTYKA Sp. z о.о.» за 2023 рік, яка відповідає вимогам статті 103 Кодексу. Таким чином, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» при виплаті доходів на користь компанії «BS LOGYSTYKA Sp. z о.о.» не мало підстав для застосування норм Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень в частині звільнення (зменшення) від оподаткування доходів нерезидента із джерелом їх походження з У країни. На порушення вимог п.п.141.4.4 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу, ТОВ «СТРОИ ДОМ УКРАЇНА» при виплаті доходу у формі фрахту на користь нерезидента - компанії «BS LOGYSTYKA Sp. z о.о.» не утримано та не перераховано до бюджету податок за ставкою 6%. Крім того, відповідповідачем порушено гранчині строки розрахунків за імпортним котрактом.

Представник позивача у судовому засіданні просила позов задовільнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, ст. 75, 77, 82, пп. 69.35і , 69.352 п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ (далі - Податковий кодекс) та плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2024 рік, проведена документальна планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» (скорочене найменування - ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА», товариство) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 30.06.2024 року, з урахуванням п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу та правильності обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 30.06.2024 року.

За наслідками перевірки складено акт документальної позапланової виїзної перевірки від 28.11.2025 №18765/23-00-07-06-01/30876136.

В ході документальної планової виїзної перевірки встановлено такі порушення:

1) вимог п. 44.1 ст. 44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, ст. 9 Закону України від 16.07.1999 №996 - XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.8, 9 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року №246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 року за №751/4044, п. 7, 10, 11 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року №318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 року за №27/4248, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 2475132 грн., в т. ч. за:

- 2018 рік на суму 111457 грн.;

- 2019 рік на суму 41824 грн.;

- 2020 рік на суму 141197 грн.;

- 2021 рік на суму 646186 грн.;

- 2022 рік на суму 433085 грн., з них за І квартал 2022 року на суму 6803 грн., півріччя 2022 року на суму 168219 грн., три квартали 2022 року на суму 362148 грн.;

- 2023 рік на суму 818493 грн., з них за І квартал 2023 року на суму 134279 грн., півріччя 2023 року на суму 287549 грн., три квартали 2023 року на суму 532701 грн.;

- півріччя 2024 року на суму 282891 грн., з них за І квартал 2024 року на суму 97338 грн.;

2) вимог п. 103.2, 103.3 ст. 103, пп. 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого занижено податок на прибуток з доходів нерезидента за ІІІ квартал 2023 року на суму 27394,61 грн;

3) вимог п.103.9 ст. 103 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, , в результаті чого не подано Розрахунок (Звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України (додаток ПН до податкової декларації з податку на прибуток підприємства) за три квартали 2023 року;

4) вимог п пп. «б» п. 185.1 ст. 185, пп. «ж» п. 186.3 ст. 186, абзацу третього п. 187.8 ст. 187, п. 190.2. ст. 190, п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 2770191 грн., в т. ч. за квітень 2018 року на суму 16293 грн., липень 2018 року на суму 15893 грн., серпень 2018 року на суму 3624 9грн., вересень 2018 року на суму 24939 грн., жовтень 2018 року на суму 25559 грн., січень 2019 року на суму 7916 грн., лютий 2019 року на суму 1740 грн., березень 2019 року на суму 4440 грн., травень 2019 року на суму 14988 грн., жовтень 2019 року на суму 16327 грн., грудень 2019 року на суму 7135 грн., січень 2020 року на суму 1595 грн., квітень 2020 року на суму 34145 грн., травень 2020 року на суму 43836 грн., липень 2020 року на суму 34495 грн., жовтень 2020 року на суму 35365 грн., листопад 2020 року на суму 2032 грн., червень 2021 року на суму 253889 грн., серпень 2021 року на суму 224015 грн., вересень 2021 року на суму 112193 грн., жовтень 2021 року на суму 1250 грн., грудень 2021 року на суму 73261 грн., лютий 2022 року на суму 66268 грн., березень 2022 року на суму 374 грн., квітень 2022 року на суму 83563грн., за травень 2022 року на суму 39864грн., за червень 2022 року на суму 57000 грн., липень 2022 року на суму 61607 грн., вересень 2022 року на суму 153963 грн., жовтень 2022 року на суму 34657 грн., листопад 2022 року на суму 25501 грн., грудень 2022 року на суму 18606 грн., січень 2023 року на суму 67154 грн., лютий 2023 року на суму 30327 грн., березень 2023 року на суму 5113 3грн., квітень 2023 року на суму 78371 грн., травень 2023 року на суму 28201 грн., червень 2023 року на суму 63813 грн., липень 2023 року на суму 104549 грн., вересень 2023 року на суму 205295 грн., за жовтень 2023 року на суму 120980 грн., листопад 2023 року на суму 79583 грн., грудень 2023 року на суму 165866 грн;

5) вимог пп. «б» п. 185.1 ст. 185, пп. «ж» п. 186.3 ст. 186, абзацу третього п. 187.8 ст. 187, п. 190.2. ст. 190, п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого завищено від'ємне значення, що зараховується до податкового кредиту наступного звітного періоду, за червень 2024 року на суму 99566 грн.;

6) вимог п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстровані податкові накладні:- з податком на додану вартість в сумі 118283грн., які складені на поставку товарів (послуг) відповідно до пп. «б» п.185.1 ст.185, пп. «ж» п.186.3 ст.186, абзацу третього п.187.8 ст.188, п.190.2. ст.190 Податкового кодексу;- з обсягом постачання на загальну суму 13757394,35 грн. на операції з постачання товарів, відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу;

7) вимог п.51.1 ст.51 та п.176.2 «б» ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого подано з помилками та неповними даними Податкові розрахунки сум доходу, нарахованих (сплачених) на користь платників податків, і сум утриманих з них податків за 2018 - 2020 роки та Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2021 - 2023 роки та I, II квартали 2024 року;

8) вимог частин 1, 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції», з урахуванням пункту 142 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», в результаті чого порушено граничні строки розрахунків, встановлених Національним банком України, за імпортним контрактом від 02.11.2023 № HGJT23112, укладеним з CIMO STEEL SDN BHD (Малайзія), на 33 дні на суму 27442,80 дол. США;

9) вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, абз. 1 п. 8.4, п. 8.5 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 року за №1562/20300, в результаті чого не подано 31 повідомлення та не своєчасно подано 15 повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП.

ГУ ДПС за результатами документальної планової виїзної перевірки ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» прийнято податкові повідомлення-рішення:

- від 26.11.2024 №18103 /23-00-07-01-01 (форма «Р») про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 2704343 грн., в т.ч. основний платіж в сумі 2475132 грн. та штрафні санкції в сумі 229211 грн;

- від 27.11.2024 № 18194/23-00-23-04 (форма «Д») про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток з доходів нерезидента на загальну суму 30134,07 грн, в т.ч. основний платіж в сумі 27394,61 грн., штрафні санкції в сумі 2739,46 грн;

- від 27.11.2024 № 18207/23-00-23-04 (форма «ПС») про збільшення суми грошового зобов'язання у вигляді штрафних санкцій на суму 1020,00 грн. за не подання розрахунку (звіту) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України (додаток ПН до податкової декларації з податку на прибуток підприємства);

- від 26.11.2024 № 18104/23-00-07-01-01 (форма «Р») про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 3029289 грн., в т.ч. основний платіж в сумі суму 2753899 грн. та штрафні санкції в сумі суму 275390 грн;

- від 26.11.2024 № 18114/23-00-07-01-01 (форма «В4») про зменшення сум від'ємного значення податку на додану вартість, що зараховується до податкового кредиту наступного звітного періоду на загальну суму 99566 грн;

- від 26.11.2024 №18106 /23-00-07-01-01 (форма «ПН») про збільшення суми грошового зобов'язання у вигляді штрафних санкцій на суму 156970,92 грн. за не реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- від 27.11.2024 № 18172/23-00-24-06-16 (форма «ПС») про збільшення суми грошового зобов'язання у вигляді штрафних санкцій на суму 1020,00 грн. за подання з недостовірними відомостями та помилками податкового розрахунку за формою №1 ДФ

- від 26.11.2024 № 18064/23-00-07-08-01 (форма «ПС») про збільшення суми грошового зобов'язання у вигляді пені на суму 106924,12 грн. за порушення строків розрахунків по зовнішньоекономічних операціях;

- від 26.11.2024 № 18105/23-00-07-01-01 (форма «ПС») про збільшення суми грошового зобов'язання у вигляді пені на суму 25500,00 грн. за неподання та несвоєчасне подання повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП.

Позивач скористався процедурою адміністративного оскарження, проте рішенням ДПС України скаргу позивача залишено без задоволення, а спірні ППР без змін.

Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення - рішення протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За правилами підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно п.44.2 ст.44 Податкового кодексу, для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

На підставі п.44.6. ст.44 Податкового кодексу, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Статтею 1 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон №996) встановлено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Згідно частини першої статті 9 Закону №996, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Статтею 1 Закону України від 16.07.1999 №996-Х1У «Про оухгалтерськии облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон №996) встановлено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Згідно частини першої статті 9 Закону №996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - оезпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно частини другої статті 9 Закону №996 первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської

операції;

посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і

правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, шо дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Відповідно до пп.14.1.191 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару.

Податкове зобов'язання для цілей розділу V Податкового кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді (пп.14.1.179 п.14.1 ст.14).

Підпунктом 14.1.202 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу визначено, що продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Підпунктом 14.1.203 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу визначено, що продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно- правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг).

За змістом пункту 198.1. статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту, відповідно до пункту 198.2. статті 198 ПК України, вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з пунктом 198.3. статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.5 статті 198 ПК України передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

Згідно з пунктом 198.6. статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до акту перевірки в періоді, шо перевірявся, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» здійснювало придбання рулонної сталі як на території України так і за її межами.

Рулонну сталь товариство придбає згідно видаткових накладних та імпортує згідно вантажно митних декларацій в тонах та (або) кілограмах.

В той же час, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» в бухгалтерському обліку товариства, відповідно до актів розпакування рулонної сталі, здійснює оприбуткування на бухгалтерському рахунку 201 «Сировина й матеріали» рулонної сталі в квадратних метрах (далі - кв. м.).

Для переведення вагги рулонної сталі в кв. м. товариство зважує 1 погонний метр рулонної сталі та самостійно визначає площу рулонної сталі в кв. м.

Проте, перевіркою встановлено, що при зважуванні ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» 1 погонного метру металу з однаковими параметрами: ширина, довжина та товщина, товариство отримувало різну вагу 1 квадратного метру рулонної сталі.

Так, згідно актів розпакування рулонної сталі розміром 1250х 0.45 міліметрів (далі - мм) товариством отримано наступну вагу 1 кв. м.:

- до видаткової накладної від 07.02.2018 №46 - 4,13 кг,

- до видаткової накладної від 15.03.2019 №540 - 3,76 кг;

- до видаткової накладної від 18.05.2020 №1546 - 2,96 кг;

- до видаткової накладної від 26.02.2021 №377 - 3,42 кг;

- до видаткової накладної від 06.06.2022 №1435 - 4,48 кг;

- до видаткової накладної від 17.04.2023 №1497 - 2,8 кг;

- до видаткової накладної від 17.04.2024 №1314 - 3,04 кг.

За результатами аналізу інформації з різних джерел, перевіркою встановлено найбільшу вагу 1 кв. м. рулонної сталі.

З урахуванням найбільшої ваги 1 кв. м. рулонної сталі, перевіркою зроблений перерахунок площі рулонної сталі, яку ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» повинна оприбуткувати в бухгалтерському обліку товариства відповідно до актів розпакування рулонної сталі.

В той же час суд зазначає, що при отриманні сировини (лист в рулоні) від постачальників, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» проводить зважування рулонної сталі для перевірки щодо відповідності первинних документів, а також для розрахунку квадратних метрів які містяться в рулоні.

Оскільки облік рахунку 201 «Матеріали» ведеться в квадратних метрах, то для обрахунку останніх працівники ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» відрізають один гладкий лист розміром 1250 м * 2000 мм (що складає 2.5 м2), зважують його і фіксують вагу 1 квадратного метра в документі «Акт розпакування рулонної статі». Після чого ставлять на прихід для подальшого використання.

Фактична вага одного квадратного метра рулонної сталі може бути різною і не відповідати заявленій товщині постачальником в первинних документах, оскільки виробники рулонної сталі в первинних документах зазначають формальну товщину металу, а не фактичну.

Суд звертає увагу, що проводилась документальна перевірка, уповноважені посадові особи відповідача не дослідили реальності придбання сировини позивачем. Акт перевірки, на підставі якого прийнято спірні рішення, не містить аналізу врахування купівлі позивачем товару, як сировини для виробництва металевої продукції, в розрізі відповідного виду за вагою придбання та не досліджено його маси нетто/брутто. Зважаючи, що такий товар є різним, вага різних видів металів не є однаковою при однакових розмірах. Крім того, не досліджено під час податкової перевірки вага упаковки на такий товар.

Тому суд дійшов висновку, що розрахунки в Акті щодо середньої вартості 1кг сировини та належної вартості сировини, не є правильними та ґрунтуються на не підтверджених документально припущеннях.

Також перевіркою встановлено, що ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» згідно видаткової накладної від 15.03.2018 №768 придбало в березні 2018 року в TOB «ТЕКО ТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 36860797) трекер автомобільний GPS Teltonika FM 1204 та прикурювач на загальну суму 3326,00 грн., в т. ч. ПДВ 554,33 грн.

Податок на додану вартість в сумі 554,33 грн. згідно податкової накладної від 15.03.2018 №60 включено товариством до складу податкового кредиту за березень 2018 року.

Крім того, ТОВ «ТЕКО ТРЕЙД» надавало ТОВ «СТРОЙ ДОМ Україна Крім того, ТОВ «ТЕКО ТРЕЙД» надавало ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» послуги моніторингу Local-UK відповідно актів здачі - приймання робіт (надання послуг):

Податок на додану вартість в сумі 2133,95 грн. включено товариством до складу податкового кредиту відповідних звітних періодах.

При цьому, в періоді з березня 2018 по червень 2024 року в ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» відсутні у власності (оренді) транспортні засоби.

Крім того, ТОВ «ТЕКО ТРЕЙД» в актах здачі - приймання робіт (надання послуг) не зазначає відомості про об'єкт моніторингу.

Таким чином, придбання ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» в ТОВ «ТЕКО ТРЕЙД» трекера автомобільного GPS Teltonika FM 1204, прикурювана та послуг моніторинг) Local- UK не пов'язано з господарською діяльністю товариства.

В той же час суд звертає увагу, що під час проведення перевірки перевіряючі не взяли до уваги те, що ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» має господарські відносини з ТОВ «ТРАН-ЛОГІСТИК БУД», предметом яких є надання транспортних послуг де і використовувалися прикурювані та послуги моніторингу Local -UK, про що в матеріалах перевірки містяться відповідні докази.

Також перевіркою встановлено, TOB «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» на підставі інвойсу/акту виконаних робіт від 22.08.2023 № ZA 0049/08/2023/оР здійснено оплату на користь компанії «BS LOGYSTYKA Sp. z о.о.» (Республіка Польща) за надані міжнародні транспортні послуги: перевезення вантажу за маршрутами Гданськ -Прикордонний перехід Гребенне - Рава Руська - Тернопіль. Загальна вартість послуг склала 10 800,00 євро. Оплату за отримані транспортні послуги ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» здійснено згідно платіжного доручення від 01.09.2023 № 2 на суму 10800,00 євро (еквівалент за курсом НБУ на дату здійснення платежу - 429 182,28 грн).

Відповідач зазначив, що в ході документальної перевірки та при розгляді заперечення на акт документальної перевірки ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» не надано оригінал або нотаріально засвідчену копію довідки про статус податкового рсзидентства компанії «BS LOGYSTYKA Sp. z о.о.» за 2023 рік, яка відповідає вимогам статті 103 Кодексу. Таким чином, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» при виплаті доходів на користь компанії «BS LOGYSTYKA Sp. z о.о.» не мало підстав для застосування норм Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень в частині звільнення (зменшення) від оподаткування доходів нерезидента із джерелом їх походження з У країни. На порушення вимог п.п.141.4.4 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу, ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» при виплаті доходу у формі фрахту на користь нерезидента - компанії «BS LOGYSTYKA Sp. z о.о.» не утримано та не перераховано до бюджету податок за ставкою 6%.

На таке твердження відповідача суд зазначає, що контролюючим органом не враховано, що за змістом статті 7 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійною оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень, яка набула чинності для України 11.03.1994 року, прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується тільки у цій Державі, якщо тільки підприємство не здійснює комерційної діяльності н другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво. Якщо підприємство здійснює комерційну діяльність як вказано вище, прибуток підприємства оподатковується в другій Державі, але тільки в тому розмірі, який може бути віднесений до цього постійного представництва.

Таким чином, «BS LOGYSTYKA Sp. z о.о.» у розумінні податкового законодавства є резидентом Польщі, та відповідно підлягає оподаткуванню саме на її території, з огляду на відсутність встановленого факту наявності у зазначеного контрагента постійного представництва на території України.

Враховуючи вищевикладене податкові повідомлення-рішення від 26.11.2024 №18114/23-00-07-01-01, №18106/23-00-07-01-01, №18104/23-00-07-01-01, № 18103/23-00- 07-01-01, від 27.11.2024 №18194/23-00-23-04, № 18207/23-00-23-04, №18172/23-00- 24-06-16 є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо податкового повідомлення - рішення № 18064/23-00-07-08-01 вії 26.11.2024.

Судом встановлено, що ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» в особі директора пана ОСОБА_1 укладено з СІМО STEEL SDN BHD, (Малайзія), Lot 9208, Jalan, Udang Guntung. OtTJalan Telok Gong, 4200 Port Klang, банківські реквізити: HONG LEONG BANK BERHAD (JALAN MERU BRANCH), рахунок в доларах США: 04602002245, SWIFT CODE: HLBBMYKLXXX контракт від 02.11.2023 №HGJT23112 на поставку проката сталевого плоского пофарбованого, оцинкованого в рулонах, марка сталі DX51D, щільністю 60 і цинку на 1 м.кв, (код УІСІІЕД 7210708000). Умови поставки - товар поставляється Покупцю або Вантажоодержувачу, названому Покупцем на умовах CIF, Gdansk, Польща (згідно Міжнародних правил тлумачення торгових термінів IHKOTFPMC 2020). Розрахунок Покупця з Продавцем проводиться згідно наданих Продавцем рахунків-фактур на основі 100% передоплати наступним чином: 30% передоплата як підтвердження отримання замовлення і 70% перед відправкою товару. Загальна сума цього Контракту складає 500 000 дол. США. Даний Контракт вступає в дію з моменту його підписання і дійсний до виконання Сторонами взаємних зобов'язань.

На виконання умов контракту від 02.11.2023 № HGJT23112 ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» з валютного рахунку № НОМЕР_1 , відкритого вАБ «ПІВДЕННИЙ» (МФО 328209) перераховано на користь СІМО STEEL SDN BHD (Малайзія), кошти в розмірі 90701,15 дол. СІІІА (еквівалент 3352921,05 грн) згідно платіжних доручень зазначених в додатку 16 до акта перевірки, в тому числі:

від 09.11.2023 в сумі 27 442,80 дол. США (989 057,72 грн) граничний строк розрахунків за операцією з імпорту товарів, встановлений НБУ - 06.05.2024;

від 27.12.2023 в сумі 63 258,35 дол. США (2 363 863,33 грн) граничний строк розрахунків за операцією з імпорту товарів, встановлений НБУ - 23.06.2024.

В акті перевірки вказано, що товар по імпорту (прокат сталевий плоский пофарбований, оцинкований в рулонах, марка сталі DX51D, щільністю 60 г цинку на 1 м.кв, (код УКТЗЕД 7210708000)) отримано згідно ввізної митної декларації від 10.06.2024 № 24UA403020008094U5 на загальну суму 90 701,15 дол. США (еквівалент 3 650 585,24 грн), в додатку 16 до акта перевірки, в т.ч. на суму 27 442.80 дол. США в рахунок оплати, здійсненої 09.11.2023. або на 215 день з дати її здійснення. Проте, товар надійшов на територію України 08.06.2024 (згідно відмітки митниці на CMR від 05.06.2024 № 1779/1/2024/MR) або на 213 день з дати здійснення попередньої оплати 09.11.2023, тобто з порушенням граничних строків розрахунків за операціями з імпорту товарів, встановлених НБУ на 33 дні (за період з 07.05.2024 по 08.06.2024), сума пені за порушення строків розрахунків складає 106 924,12 грн.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ, відповідальність за порушення ними валютного законодавства встановлює Закон України «Про валюту і валютні операції» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 13 вказаного Закону врегульовано особливості встановлення граничних сгроків розрахунків за операціями з експорту та імпорт) товарів.

Зокрема частиною першої статті 13 встановлено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Згідно частини другої вказаної статті у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, означені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Частиною пятою статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» встановлена відповідальність за порушення встановлених строків розрахунків а саме порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією степна тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Отже, за порушення граничних строків розрахунків, що встановлюються Національним банком України встановлено відповідальність у вигляді пені.

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про валюту і валютні операції» валютний нагляд в Україні здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду.

Органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політик. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства (частина четверта статті 11 Закону України «Про валюту і валютні операції»).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства (частина шоста статті 11 Закону Укоаїни «Про валюту і валютні операції»).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує держави) податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п'ятою цієї статті (часина восьма статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції»).

Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від ємного значення об екта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення, у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що контролюючим органом під час формування висновку про порушення строків розрахунів за імпортим контрактом, не надано належної оцінки положенням контракту від 02.11.2023 № HGJT23112 умовами якого передбачено, що поставка прокату сталевого здійснюється лише на підставі 100% передоплати.

Як вбачається з матеріалів справи, фактично 100% передоплата постачальником отримана 27.12.2023 та саме з цього періоду повинно обраховуватися 180 днів. Таким чином, строки встановлені НБУ не порушенні та відсутні підстави для накладення на ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» пені, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення - рішення № 18105/23-00-07-01-01 від 26.11.2024, суд зазначає таке.

Відповідно до вказаного податкового повідомлення - рішення ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» на думку відповілача в порушення вимог пп.п. 63.3. сг. 63 Податкового кодексу України, абз. 1 п. 8.4., п. 8.5 розд. VIII Порядку № 1588, не подано 18 повідомлень та несвоєчасно подано 7 повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП.

Вирішуючи питання про правомірність даного податкового повідомлення-рішення, суд виходить з такого.

18.03.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-I9)» від 17.03.2020 №533- ЇХ (далі - Закон №533-ІХ).

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30.03.2020 №540-ІХ та Закону України від 13.05.2020 №591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID- 19) підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 52- 1 такого змісту.

За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVІD-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 01.03.2020 останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України корона вірусної хвороби (COVІD-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Відтак, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за неподання (несвоєчасне подання) повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за форми №20-ОПП у відповідний період.

Карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11.03.2020 №211 з 12.03.2020 з 12.03.2020 та відмінив його з 30.06.2023

У період з 01.07.2019 по 29.06.2023 (останній день карантину) діяли положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на спірні правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення» ПК України.

Норми Податкового кодексу України не встановлюють строки подання повідомлення за формою №20-ОПП, що в свою чергу виключає одну з необхідних складових для притягнення особи до відповідальності на підставі пункту 117.1 статті 117 ПК України, оскільки санкція пункту 117.1 статті 117 ПК України передбачає відповідальність за порушення строків, встановлених виключно ПК України, а не Порядком обліку платників і зборів.

Вищевказана правова позиція відображена у постановах Верховного Суду від 21.03.2024 по справі №640/12797/22, від 10.05.2023 у справі №140/4362/21. віл 21.04.2022 по справі №580/814/20.

Таким чином суд приходить до висновку, що ГУ ДПС у Черкаській області протиправно притягнув ТОВ «СТРОЙ ДОМ УКРАЇНА» до відповідальності за неподання (несвоєчасне подання) повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

З урахуванням встановлених обставин у справі та доказів, поданих на їх обґрунтування, суд висновує, що оскаржені податкові повідомлення - рішення не відповідають критеріям правомірності, визначених частиною другою статті 2 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 81756 грн 00 коп.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 26.11.2024 року № 18114/23-00-07-01-01, № 18106/23-00-07-01-01, № 18105/23-00-07-01-01, № 18104/23-00-07-01-01, № 18103/23-00-07-01-01, № 18064/23-00-07-08-01, від 27.11.2024 року № 18194/23-00-23-04, № 18207/23-00-23-04, № 18172/23-00-24-06-16.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Строй дом Україна»судовий збір у сумі 81756 (вісімдесят одну тисячу сімсот п'ятдесят шість) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 18.03.2026.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА