Справа № 560/1250/26
іменем України
18 березня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області , Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області, Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, оформлене протоколом засідання районної комісії щодо розгляду питань, пов'язаних із встановленням та позбавленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15.09.2025 № 2, про позбавлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області поновити ОСОБА_1 з 15.09.2025 статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язати Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області внести відомості про поновлення ОСОБА_1 з 15.09.2025 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни до Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в серпні 2016 року, на підставі поданої до Управління соціального захисту населення Білогірської районної державної адміністрації Хмельницької області заяви та відповідних документів, ОСОБА_1 було надано статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видано посвідчення серії НОМЕР_1 .
Разом із тим, рішенням Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, оформленим протоколом засідання районної комісії щодо розгляду питань, пов'язаних із встановленням та позбавленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15.09.2025 № 2, ОСОБА_1 позбавлено статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2026 року залучено до участі у справі №560/1250/26 у якості співвідповідача - Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 45578453, м. Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 47, 30400).
Від Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації на адресу суду надійшов відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач не підпадає під дію пункту 2 частини 2 статті 7 Закону № 3551 за другою ознакою, а саме, що такій особі встановлено інвалідність внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами. Визначальною ознакою категорії осіб, які відносяться до «осіб з інвалідністю внаслідок війни», є те, що такі особи безпосередньо брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав, та травма, яку отримав позивач, внаслідок якої встановлено інвалідність, не пов'язана із участю позивача у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав, отже відсутні правові підстави для встановлення позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу на посадах начальницького складу в органах Міністерства внутрішніх справ України, а в подальшому в Національній поліції України.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції України від 11.05.2016 № 75 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 , старшого інспектора Славутського відділу поліції ГУНП, з 28 травня 2016 року звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію».
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, оскільки під час проходження служби в Національній поліції України в період 2014-2015 років безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Згідно Акту № 21 про нещасний випадок від 07.09.2011, в період проходження служби в органах внутрішніх справ, при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю, 20.08.2011 ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження у вигляді забійної рани правої гомілки та правого колінного суглобу.
Відповідно до Свідоцтва про хворобу № 86 від 29.04.2016, оформленого Військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Хмельницькій області», ОСОБА_1 діагностовано: Післятравматичний деформуючий остеоартроз правого колінного суглобу, стадія ремісії. ПФС-0-1 ступеня. Травма, "ТАК", пов'язана з виконанням службових обов'язків.
Згідно довідки Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії від 20.07.2016 серії АВ № 0795644, ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності довічно. Причина інвалідності - травма, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків.
В серпні 2016 року, на підставі поданої до Управління соціального захисту населення Білогірської районної державної адміністрації Хмельницької області заяви та відповідних документів, ОСОБА_1 було надано статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видано посвідчення серії НОМЕР_1 .
Рішенням Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, оформленим протоколом засідання районної комісії щодо розгляду питань, пов'язаних із встановленням та позбавленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15.09.2025 № 2, ОСОБА_1 позбавлено статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Вказане рішення мотивоване тим, що травма, за якою ОСОБА_1 встановлено групу інвалідності, отримана ним раніше ніж участь у бойових діях.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон №3551).
Відповідно до статті 4 Закону № 3551 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Статтею 7 Закону № 3551 визначено осіб, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону №3551, до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
При цьому, Закон не пов'язує отримання статусу осіб з інвалідністю внаслідок війни на підставі саме пункту 2 частини 2 статті 7 з участю у захисті Батьківщини чи в бойових діях.
Суд зазначає, що переглядаючи в касаційному порядку справу про позбавлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни Верховний Суд у своїй постанові від 02 квітня 2021 року у справі № 0540/9350/18-а розмежував підстави встановлення статусу особа з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 1 частини 2 статті 7 Закону № 3551 та пункту 2 частини 2 статті 7 цього ж Закону та сформулював наступні правові висновки (пункт 30 постанови):
"- згідно з пунктом 1 частини другої статті 7 Закону № 3551 для визначення права на встановлення статусу «особа з інвалідністю внаслідок війни» підлягає встановленню те, що, по-перше, особа, яка претендує на встановлення такого статусу, є особою з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, та, по-друге', такі особи стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.
- згідно з пунктом 2 частини другої статті 7 Закону № 3551 для визначення права на встановлення статусу «особа з інвалідністю внаслідок війни» підлягає встановленню те, що, по-перше, особа, яка претендує на встановлення такого статусу, є особою з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, та, по-друге, те, що такій особі встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.".
Враховуючи наведені обставин та підтвердження відповідними доказами, які досліджено судом, ОСОБА_1 має право на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особа з інвалідністю з числа осіб начальницького складу органів Міністерства внутрішніх справ України, який став особою з інвалідністю внаслідок травми, одержаної ним під час виконання службових обов'язків.
Водночас посилання відповідача в оскаржуваному рішенні до Порядку № 685 у даному випадку є безпідставним, оскільки зазначений Порядок визначає процедуру надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Наведене вище чітко визначено частиною 3 статті 7 Закону № 3551, згідно якої порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, зазначеним у пунктах 11-15 частини другої цієї статті, визначається Кабінетом Міністрів України.
Разом із тим, Порядок № 685 жодним чином не стосується зокрема і осіб з інвалідністю начальницького складу органів Міністерства внутрішніх справ України, які стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, статус яких визначено пунктом 2 частини 2 статті 7 Закону №3551.
Суд зауважує, що подальша служба позивача в Національній поліції України та його безпосередня участь у проведенні антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в період 2014 - 2015 років для встановлення йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни саме на підставі пункту 2 частини 2 статті 7 Закону № 3551 у даному випадку значення не має, оскільки перебуває поза юридично-значимим фактом необхідним для отримання такого статусу.
З огляду на наведене, оскільки рішення Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, оформлене протоколом засідання районної комісії щодо розгляду питань, пов'язаних із встановленням та позбавленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15.09.2025 № 2, про позбавлення позивача статусу особи з інвалідністю внаслідок війни обмежує його права, а тому суд вважає, що таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог зобов'язального характеру, суд зазначає наступне.
Як встановлено з позовної заяви, що позивач просить зобов'язати Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області поновити ОСОБА_1 з 15.09.2025 статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов'язати Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області внести відомості про поновлення ОСОБА_1 з 15.09.2025 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни до Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
Однак, суд зазначає, що оскільки Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації є правонаступником Управління соціального захисту населення Шепетівсько районної державної адміністрації, тобто належним у цій справі відповідачем, а тому суд вважає за необхідне за для повного захисту прав позивача, зобов'язати Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 з 15.09.2025 статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та внести відомості про поновлення ОСОБА_1 з 15.09.2025 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни до Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи наведені вище обставини, суд вважає, що оскільки позивач довів позовні вимоги, зокрема протиправність рішення Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області про позбавлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та зобов'язання вчинити дії, а тому позовні вимоги необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області, Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, оформлене протоколом засідання районної комісії щодо розгляду питань, пов'язаних із встановленням та позбавленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15.09.2025 № 2, про позбавлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Зобов'язати Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 з 15.09.2025 статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язати Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації внести відомості про поновлення ОСОБА_1 з 15.09.2025 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни до Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідачі:Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області (вул. Героїв Небесної Сотні, 47,м. Шепетівка,Хмельницька обл., Шепетівський р-н,30405 , код ЄДРПОУ - 03198540) Управління з питань ветеранської політики Шепетівської районної державної адміністрації (вул. Героїв Небесної Сотні, 47,м. Шепетівка,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30405 , код ЄДРПОУ - 45578453)
Головуючий суддя О.П. Шевчук