Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
18 березня 2026 р. справа №520/28083/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (вул. Гіршмана, буд.8-10, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61002, код ЄДРПОУ 08734011), третьої особи Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", третьої особи Військової частини НОМЕР_2 , в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області», оформлену довідкою №1202/НГ від 03.09.2025, про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , придатним до військової служби;
- зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» (61002, м. Харків, вул. Гіршмана, 8/10; код ЄДРПОУ 08734011) здійснити повторний медичний огляд (ВЛК) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з дотриманням вимог Положення №402 та оформленням мотивованого висновку та з урахуванням висновків суду у цій справі.
Також позивач просить суд зобов'язати відповідача надати суду письмовий звіт про виконання рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення ВЛК не ґрунтується на всебічному і повному дослідженні медичного стану ОСОБА_1 , не має мотивувальної частини, не відповідає статтям 61 і 64 Розкладу хвороб та пунктам 6.8- 6.10 Положення №402. Тому довідка №1202/НГ не може мати юридичної сили як акт індивідуальної дії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просить суд відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що в позовній заяві не було вказано про допущені з
боку відповідача порушення вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, приходимо до висновку, що спірна довідки медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», щодо медичного огляду солдата за мобілізацією в/ч НОМЕР_2 НГУ ОСОБА_1 , є такою, що не підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 направлений до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" на медичний огляд з метою встановлення придатності до військової служби за станом здоров'я, що підтверджується направленням №909 від 29.07.2025.
Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" винесло довідку № 1202/НГ від 03.09.2025 року щодо солдата за мобілізацією в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 , 1986 року народження, відповідно до якої встановлено: Наслідки перенесеної натальної травми плечового сплетіння-акушерський парез Дюшена-Ерба з легким парезом правої руки. Остеохондроз, спондилоартроз шийного, грудногота поперекового відділів хребта, протрузія м/х дисків С4-С5, Th2-Th3, Th9- Th10,екструзыъ м/х дисків, L4-L5, унковертебральний артроз, дрібні грижі Шмоля,гемангіоми у тілах хребців без порушення функції. Деформуючий артроз І ст. обох плечових суглобів без порушення функції. Хронічний бронхіт курця без порушення функції дихання. Часткова вторинна адентія щелеп. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.
На підставі статті 64 в, 61 в, 23 в, 49 б та графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби “Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України», затвердженого МО України № 402 від 14.08.2008 - Придатний до військової служби.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.10 ст.21 Закону України "Про Національну гвардію України" військовослужбовцям Національної гвардії України, державним службовцям, працівникам, особам, звільненим з військової служби за віком, станом здоров'я, та ветеранам військової служби Національної гвардії України гарантується безоплатне медичне забезпечення в лікувально-профілактичних закладах Національної гвардії України та Міністерства внутрішніх справ України.
Організація військово-лікарської експертизи здійснюється шляхом проведення медичного огляду військовослужбовців, кандидатів на військову службу за контрактом, кандидатів на навчання, військовослужбовців, які звільняються з військової служби, на базі військово-лікарських комісій Міністерства внутрішніх справ.
Відповідно до статей 50, 61, 65, 77 Закону України “Про Національну поліцію», частини десятої статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», статті 21 Закону України “Про Національну гвардію України», статті 70 “Основи законодавства України про охорону здоров'я» та з метою нормативно-правового врегулювання організації медичного обстеження кандидатів на службу в поліцію, поліцейських, кандидатів на військову службу за контрактом, резервістів та військовослужбовців Національної гвардії України Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2017 № 285 затверджено Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС (далі - Положення).
Відповідно до п.п.1 розділу І Положення це Положення визначає порядок проведення лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз медичними (військово-лікарськими) комісіями (далі - М(ВЛ)К), утвореними в закладах охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЗОЗ МВС), та закладах охорони здоров'я, що входять до складу Національної гвардії України (далі - ЗОЗ НГУ).
Згідно з абз.9 п. 4 розділу І Положення на період дії правового режиму воєнного стану на території України рішення (постанови) М(ВЛ)К щодо військовослужбовців приймаються на підставі статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я, наведених у додатках 1-3 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення про ВЛЕ), у формулюваннях, передбачених пунктами 20.3, 21.5, 21.6 розділу II Положення про ВЛЕ.
Розділ III Положення визначає організацію проведення лікарської та військово-лікарської експертизи.
Так, п.1 цього розділу визначає, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку осіб на дату огляду в цілях визначення придатності до служби в поліції, військової служби, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням. Під придатністю до служби в поліції, військової служби в цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку осіб, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки в поліції та обов'язки військової служби в НГУ в мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не збігаються з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участю провідних (головних) медичних фахівців ЗОЗ МВС, під час якого може бути прийнято рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Відповідно до п.3 Розділу ІІІ направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, форму якого наведено в додатку 7 до цього Положення (далі - Направлення на медичний огляд), оформлюється підрозділами кадрового забезпечення поліції, командуванням головного органу військового управління, оперативно-територіальних об'єднань, з'єднань, військових частин НГУ (далі - військові частини).
Пунктом 4 Розділу ІІІ передбачено, що у направленні на медичний огляд зазначаються мета й питання, які підлягають розгляду М(ВЛ)К, а також:
1) для кандидатів на службу в поліції, поліцейських при вирішенні питання придатності для подальшої служби - посада та графа Переліку захворювань, згідно з якими необхідно проводити експертизу;
2) для осіб, що звільняються зі служби, - посада, графа Переліку захворювань, згідно з якими необхідно проводити експертизу, строки проходження служби, інформація щодо участі в бойових діях, антитерористичних операціях, збройних конфліктах;
3) для осіб, які приймаються на службу в поліції, НГУ після звільнення з військових формувань, органів внутрішніх справ, поліції,- коли і з яких підстав їх було звільнено зі служби, та надаються відомості про проходження ними медичного огляду М(ВЛ)К або військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) у минулому;
4) для осіб, які є кандидатами на навчання за державним замовленням у ЗВО, ВВНЗ,- найменування ЗВО, ВВНЗ із зазначенням спеціальності (спеціалізації);
5) для поліцейських, військовослужбовців, направлених на медичний огляд до М(ВЛ)К для визначення придатності до проходження служби у відрядженні за кордоном,- країна проходження служби;
6) для поліцейських, які впродовж 4 місяців і більше не можуть приступити до виконання своїх службових обов'язків через захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва), для визначення придатності до подальшого проходження служби,- посада, графа Переліку захворювань, згідно з якими необхідно проводити експертизу, строки проходження служби, періоди тимчасової непрацездатності, інформація щодо участі в бойових діях, антитерористичних операціях, результати проходження ними попередніх медичних оглядів М(ВЛ)К.
Відповідно до п.5 Розділу ІІІ уразі якщо в Направленні на медичний огляд не зазначено всіх необхідних відомостей для вирішення експертного питання, М(ВЛ)К не допускає таку особу до проходження лікарської чи військово-лікарської експертизи.
Пунктом 15 Розділу ІІІ передбачено, що у разі виникнення необхідності в уточненні діагнозу захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва) чи їх наслідків М(ВЛ)К може запропонувати особі амбулаторне або стаціонарне обстеження в ЗОЗ МВС.
У разі неможливості проведення необхідного дослідження стану здоров'я в ЗОЗ МВС стаціонарне або амбулаторне обстеження може проводитися в інших ЗОЗ. У таких випадках особі видається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 9). Після проведення обстеження Акт дослідження стану здоров'я, підписаний керівником ЗОЗ і лікарем, що проводив обстеження, та скріплений печаткою цього закладу, передається до М(ВЛ)К.
Акт дослідження стану здоров'я додається до Акта медичного огляду, розглядається М(ВЛ)К і є додатковим матеріалом при прийнятті експертного рішення
Пунктом 18 Розділу ІІІ зазначено, що до Акта медичного огляду додаються: Направлення на медичний огляд М(ВЛ)К; результати спеціальних (лабораторних, рентгенологічних, інструментальних тощо) обстежень; протокол за формою первинної облікової документації № 100-1/о «Протокол про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин № __», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 квітня 2022 року № 651, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 червня 2022 року за № 649/37985, яку заповнює лікар-психіатр ЗОЗ МВС; висновок за результатами психологічного обстеження (додаток 13); протокол психофізіологічного обстеження (при обстеженні програмно-апаратним комплексом «Прогноз») (додаток 14) або протокол психофізіологічного обстеження (при обстеженні програмно-апаратним комплексом «Психолот») (додаток 15), заповнений лікарем-психофізіологом (лікарем з функціональної діагностики) із зазначенням порядкового номера обстеження; довідки про раніше проведені профілактичні щеплення (кандидатам на службу в поліції та кандидатам на навчання в ЗВО, ВВНЗ); виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого); витяг з медичної карти стаціонарного хворого (за наявності); довідку про лікування військовополоненого за формою, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (для поліцейських, військовослужбовців, які звільнені з місць несвободи, де перебували внаслідок збройної агресії проти України); службова характеристика, медична характеристика військовослужбовця, Акт дослідження стану здоров'я (за наявності), документація щодо обставин отримання травми та інші документи, що можуть бути враховані при прийнятті експертного рішення.
В особливий період лікарська та військово-лікарська експертизи можуть проводитися за відсутності медичної та службової характеристик за умови, що надано всю документацію, необхідну для встановлення причинного зв'язку діагностованих захворювань.
Пунктом 19 Розділу ІІІ передбачено, що за результатами проходження медичного огляду та вивчення даних про особу, яка проходить медичний огляд, М(ВЛ)К приймає рішення (постанову) щодо придатності (непридатності) особи до служби, причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), що відображається в заключній частині Акта медичного огляду. Залежно від результату медичного огляду оформляються такі документи: Довідка медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 16) (далі - Довідка М(ВЛ)К) або Свідоцтво про хворобу (додаток 17). Інформація про прийняте М(ВЛ)К рішення вноситься до Книги обліку документації медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 18) (далі - Книга обліку документації).
Відповідно до п.20 Розділу ІІІ у разі якщо особа, яка проходить медичний огляд, відмовляється чи ухиляється від обстеження, необхідного для визначення придатності до служби, не має необхідних документів, які підтверджують наявність і характер захворювання, поранень (травм,контузій, каліцтв), їх наслідків, рішення (постанову) М(ВЛ)К не приймається. Особі може бути запропоновано написати заяву про відмову від проходження медичного огляду.
Про прийняте рішення М(ВЛ)К інформує відповідний підрозділ кадрового забезпечення чи командування військової частини, яким видано Направлення на медичний огляд.
Згідно з п.21 Розділу ІІІ у разі незгоди з рішенням штатної М(ВЛ)К особа, яка проходила медичний огляд, може оскаржити його в ЦМ(ВЛ)К. Рішення (постанови) ЦМ(ВЛ)К можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до п.1, 2, 3, 4 Розділу VIII за результатами лікарської (військово-лікарської) експертизи М(ВЛ)К приймають рішення (постанови) М(ВЛ)К, які включають відомості про діагноз, придатність (непридатність) до служби в поліції або військової служби та причинний зв'язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).
Рішення (постанови) М(ВЛ)К обов'язкові до виконання.
Рішення (постанови) М(ВЛ)К щодо поліцейських, військовослужбовців приймаються станом на дату їх медичного огляду, а щодо колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби,- на дату фактичного звільнення зі служби, військової служби за результатами розгляду документації, складеної в період проходження служби, військової служби.
Рішення (постанови) М(ВЛ)К приймаються з урахуванням мети проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, зазначеної в Направленні на медичний огляд.
У ході судового розгляду, судом встановлено, що ОСОБА_1 направлений до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" на медичний огляд з метою встановлення придатності до військової служби за станом здоров'я, що підтверджується направленням №909 від 29.07.2025.
Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" винесло довідку № 1202/НГ від 03.09.2025 року щодо солдата за мобілізацією в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 , 1986 року народження, відповідно до якої встановлено: Наслідки перенесеної натальної травми плечового сплетіння-акушерський парез Дюшена-Ерба з легким парезом правої руки. Остеохондроз, спондилоартроз шийного, грудногота поперекового відділів хребта, протрузія м/х дисків С4-С5, Th2-Th3, Th9- Th10,екструзыъ м/х дисків, L4-L5, унковертебральний артроз, дрібні грижі Шмоля,гемангіоми у тілах хребців без порушення функції. Деформуючий артроз І ст. обох плечових суглобів без порушення функції. Хронічний бронхіт курця без порушення функції дихання. Часткова вторинна адентія щелеп. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби
До матеріалів справи відповідачем долучено копії медичних висновків відносно позивача, а саме актів обстеження, виписок, висновків, та інших наявних на сьогодні медичних документів, у тому числі копії службової та медичної характеристик, із зазначенням діагнозу, за час проходження медичного обстеження у ДУ ТМО, на підставі яких прийнято довідку №1202/НГ від 03.09.2025,, аналіз яких дає підстави суду зробити висновок про те, що за результатами проведення М(ВЛ)К відповідачем правомірно прийнято оскаржувану довідку.
У контексті позовних вимог про зобов'язання відповідача провести повторний медичний огляд позивача суд зважає на те, що пункт 21 розділу ІІІ Положення передбачає, що у разі незгоди особи, що проходила медичний огляд, із постановою штатної ВЛК, вона може оскаржити її у ЦВЛК, яка визначає за необхідності порядок додаткового обстеження та повторної лікарської (військово-лікарської) експертизи.
Водночас, до суду не надано доказів звернення позивача до ЦВЛК про перегляд рішення ДУ ТМО, оформленого довідкою, відтак, право позивача суд не може вважати порушеним не тільки з огляду на дотримання відповідачем вимог чинного законодавства при прийнятті спірної довідки, а також і з урахуванням того, що вказана довідка не переглядалась ЦВКЛ, тобто, фактично позивач з незрозумілих причин не реалізував своє право на адміністративне оскарження спірного рішення.
У свою чергу суд зазначає, що надання оцінки стану здоров'я позивача та його діагнозам не входить до повноважень суду при вирішенні адміністративної справи, а тому позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про не обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (вул. Гіршмана, буд.8-10, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61002, код ЄДРПОУ 08734011), третьої особи Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 18 березня 2026 року.
Суддя Олексій КОТЕНЬОВ