Рішення від 18.03.2026 по справі 520/2584/26

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

18 березня 2026 року Справа № 520/2584/26

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_3 ), Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд.26,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ45890441) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

-визнати протиправною Довідку ВЛК №5823 від 23.10.2025 року гарнізонної військово- лікарською комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2

- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії ДПСУ щодо відмови у перегляді рішення військово-лікарської комісії №5823 від 23.10.2025 року та проведенні повторного медичного огляду ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію ДПСУ скасувати Довідку ВЛК №5823 від 23.10.2025 року гарнізонної військово-лікарською комісії при Харківському військово-медичному клінічному центрі (клінічному госпіталі) Державної прикордонної служби України;

- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію ДПСУ провести повторний медичний огляд відносно старшого солдата військової частини НОМЕР_4 ДПСУ, ОСОБА_1 .

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

Позивач є діючим військовослужбовцем.

За обставинами справи, відповідно до Довідки військово-лікарської комісії №5823 від 23.10.2025 року, позивачу було проведено медичний огляд гарнізонною військово-лікарської комісією у ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) та визнано придатним до служби в органах (підрозділах) забезпечення, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах технічного, матеріального, медичного та інших видів забезпечення, охорони - на підставі статей 306, 266, 46в, 476, 39в, 78в, 64в, 23в, 456 графи II Розкладу хвороб Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, з чим позивач не погоджується.

Згідно з Довідкою ВЛК №5823 від 23.10.2025 р., позивачу було встановлені діагнози у наступних формулюваннях: Наслідки після травми (12.10.2024) - закритого перелому дистального метафізу променевої кістки лівого передпліччя зі зміщенням, операції (12.10.2024) - закритої репозиції, гіпсової іммобілізації, у вигляді консолідованого перелому, з незначним порушенням функції. Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби. Складний короткозорий астигматизм ст. 0,5 дптр, з короткозорістю в меридіані найбільшої аметропії ст. 6,25 дптр, гострота зору з корекцією 0,7 правого ока. Короткозорість ст. 7,0 дптр, гострота зору з корекцією 0,8 лівого ока. Периферична хоріоретинальна дегенерація обох очей. Початкова катаракта обох очей. Перенесене оперативне втручання (15.09.2025) - обмежувальна лазеркоагуляція сітківки на правому оці. ХОЗЛ гр. В, стадія нестійкої ремісії. Булозна емфізема легень. Пневмосклероз. Бронхіальна астма II ст., персистуючий перебіг, контрольована. Гіпертонічна хвороба І ст., 2 ст. ризику ССУ 2, СН 0. Остеохондроз шийного відділу хребта в сегментах С5-С6-С7 II ст., з деформуючим спондильозом С4-С5. Спондильоз грудного відділу хребта в сегментах Th6- Th - Th - Th - Th10- Th11- Th12 II ст., спондильоз поперекового відділу хребта в сегментах L1-L2-LЗ-L4 II ст., з незначним порушенням функції. Хронічна вертеброгеннаторакалгІя, стадія нестійкої ремісії. Викривлення носової перетинки з порушенням функції дихання. Двобічний хронічний поліпозний риносинусит в стадії нестійкої ремісії. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Видалені наслідки після ЗТК, перелому ребер зліва (анамнестично 2010 р.) у вигляді консолідованого перелому X ребра зліва, без порушення функції. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.

Відповідно до Консультативного висновку лікаря-пульмонолога від 21.05.2025 року позивачу було встановлено наступний діагноз: ХОЗЛ гр.В, стадія нестійкої ремісії. Бульозна емфізема легень. Пневмосклероз, Бронхіальна астма третя ступень, перситуючий перебіг, неконтрольована стадія загострення. ЛН 1-2 ст. З рекомендацією переогляду через 3 місяці.

Також, згідно з результатами КТ ОГК від 21.05.2025 р., було виявлено бульозну емфізему легень, з численними ділянками емфізематозного здуття та численними субплевральними повітряними буллами 22 мм справа та 24 мм зліва.

Діагноз в даному формулюванні (ХОЗЛ гр.В, стадія нестійкої ремісії. Бульозна емфізема легень. Пневмосклероз. Бронхіальна астма третя ступень, перситуючий перебіг, неконтрольована стадія загострення. ЛН 1-2 ст), також підтверджений Консультативним висновком лікаря-пульмонолога від 16.10.2025 року.

Хоча, відповідно до Висновку лікаря-пульмонолога від 18,02.2025 р., було встановлено діагноз у наступному формулюванні - Бронхіальна астма друга ступень, персистуючий перебіг, неконтрольована, загострення І ст. Хронічний бронхіт, нестійка ремісія. ЛН 6-І ст. Тобто, станом на травень та жовтень 2025 року - хвороба негативно прогресувала.

Як зазначає позивач, під час проведення його медичного огляду гарнізонною військово-лікарською комісією при Харківському військово-медичному клінічному центрі (клінічному госпіталі) Державної прикордонної служби України, вказана процедура була порушена наступним чином:

-Належним чином не були враховані медичні документи, які позивач надав для об'єктивної оцінки мого стану здоров'я (а саме Консультативні висновки лікаря-пульмонолога від 21.05.2025р. та від 16.10.2025 р.),

-При застосуванні статті 23 Розкладу хвороб не було повторно проведено спеціальних досліджень, а саме дослідженням ФЗД з медикаментозними пробами (проба з бронхолітиком або провокаційна проба з бета-блокатором, фізичним навантаженням, гіпертонічним розчином NaСІ), незважаючи на наявність встановленого у Консультативному висновку лікаря-пульмонолога від 16.10.2025 р. більш тяжкого діагнозу.

При застосуванні статті 47 Розкладу хворобу було порушено вимоги п. 1.2 Розділу II Положення, згідно з якими постанови ВЛК приймаються на підставі Додатків 1 та 2 Наказу №402 - Розкладу хвороб, станів та фізичних вад та пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб.

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Перш за все, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ЛК під час застосування ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Тобто, суд не може давати оцінку функціональному стану особи, водночас перевірка правильності процедури проведення МСЕК та ЛК належить до повноважень суду.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» - військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби

спеціального зв'язку та захисту інформації України. Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» порядок проведення військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) медичного огляду громадян призовного віку; військовозобов'язаних, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їхніх сімей; осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби та військових частин прикордонних військ СРСР та їх органів управління, дислокованих на території України; військовослужбовців Держприкордонслужби та працівників Держприкордонслужби, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I, II груп патогенності; військовослужбовців Держприкордонслужби, які проходять військову службу на кораблях, катерах та суднах забезпечення Морської охорони Держприкордонслужби; льотного складу та авіаційного персоналу Держприкордонслужби, з метою визначення їх придатності за станом здоров'я до військової служби (роботи за фахом), встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) з проходженням військової служби та встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), які призвели до смерті військовослужбовців Держприкордонслужби, визначений Положенням про проходження медичного огляду в Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом МВС № 441 від 25.06.2024 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1089/42434 від 18.07.2024 року (далі - Положення № 441) з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 270 від 07.03.2025.

Відповідно до п. 1 глави 3 розділу ІІ Положення № 441 з метою проведення медичного огляду у Держприкордонслужбі утворюються:

- постійно діючі ВЛК (ЛЛК);

- тимчасово діючі ВЛК (ВЛК ВВНЗ (далі - ТдВЛК ВВНЗ) для медичного огляду кандидатів на навчання у ВВНЗ Держприкордонслужби, кандидатів на військову службу за контрактом);

Відповідно до п. 1 глави 4 розділу ІІ Положення № 441 до постійно діючих військово-лікарських комісій відносяться госпітальні (гарнізонні) ВЛК, які утворюються:

- госпітальна ВЛК - в закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби, за клінічними профілями в закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби може бути створено декілька госпітальних ВЛК;

- гарнізонна ВЛК - при клініках амбулаторно-поліклінічної допомоги, поліклініках закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби.

Організація проведення медичного огляду госпітальної (гарнізонної) ВЛК в закладі охорони здоров'я Держприкордонслужби покладається на начальника закладу.

Завдання ЦВЛК ДПСУ визначені п. 7 глави 2 розділу ІІ Положення №441, до них, серед інших, відносяться:

-організація проведення у Держприкордонслужбі ВЛК (ЛЛК) медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення;

-контроль за правильністю надання ВЛК (ЛЛК) до ЦВЛК ДПСУ медичної документації з питань проведення медичного огляду;

-розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань, що стосуються покладених на ЦВЛК ДПСУ завдань;

-аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи ВЛК (ЛЛК);

-проведення аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення, розробка пропозицій для поліпшення проведення медичного огляду ВЛК (ЛЛК);

-організація та проведення нарад і зборів з питань проведення медичного огляду ВЛК (ЛЛК);

-контроль, розгляд, затвердження, переогляд, скасування постанов постійно діючих, тимчасово діючих ВЛК (ЛЛК);

-здійснення контролю за роботою ЛЛК в авіаційних частинах Держприкордонслужби;

-прийняття та перегляд постанов про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузій, каліцтва) у осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби, з числа осіб льотного складу, якщо вони звільнені у запас або відставку з військової служби безпосередньо з льотної роботи;

-організація та проведення медичного огляду ВЛК плавскладу Держприкордонслужби.

Відповідно до п. 8 глави 2 розділу ІІ Положення № 441 ЦВЛК ДПСУ має право:

-приймати постанови згідно з цим Положенням, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, контролювати постанови ВЛК, ЛЛК, переглядати власні постанови;

-оглядати осіб, зазначених у пункті 1 розділу I цього Положення;

-перевіряти роботу ВЛК, ЛЛК з питань організації та проведення ними медичного огляду;

-запитувати документи, що характеризують обставини отримання особою, що оглядається, захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:

-матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства, витяги з наказів, акт розслідування нещасного випадку (випадку смерті), що стався за формою Нвс-5, наведеною у додатку 1 до Інструкції про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2016 року № 199, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 квітня 2016 року за № 574/28704 (далі - Інструкція) (далі - акт Нвс-5), акт про нещасний випадок (випадок смерті або загибелі, спричиненої діями противника), що стався із військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби за формою Нвс-1, наведеною у додатку 2 до Інструкції (далі - акт Нвс-1), акт про нещасний випадок (випадок смерті або загибелі, спричиненої діями противника), що стався з військовослужбовцем не під

час виконання ним обов'язків військової служби за формою НПвс, наведеною у додатку 3 до Інструкції (далі - акт НПвс), довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва);

-документи з особових та пенсійних справ, медичні документи;

-архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених документів такі копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву Держприкордонслужби зі строком зберігання 50 років);

-за погодженням з Адміністрацією Держприкордонслужби залучати лікарів закладів охорони здоров'я (органів) Держприкордонслужби, представників органу Держприкордонслужби, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для визначення результатів медичного огляду;

-перевіряти організацію, стан та результати медичного огляду кандидатів на навчання у ВВНЗ, а також осіб, які приймаються на військову службу за контрактом до Держприкордонслужби;

-ініціювати направлення в заклади охорони здоров'я Держприкордонслужби на контрольний та повторний огляди військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їх сімей, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Держприкордонслужби;

-запитувати та отримувати від органів Держприкордонслужби узагальнені результати медичного огляду осіб, з числа зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення, яким медичний огляд проведено згідно з вимогами Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559;

-запитувати від закладів охорони здоров'я, органів Держприкордонслужби, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП), ВВНЗ інформацію для узагальнення та оцінки результатів медичного огляду ВЛК, ЛЛК;

-надавати до Адміністрації Держприкордонслужби знеособлені результати медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення;

-розглядати документи ВЛК, ЛЛК, які складені за результатами проведених у разі направлення медичних оглядів військовослужбовців Держприкордонслужби в закладах охорони здоров'я інших військових формувань, та виносити власну постанову;

-у разі незатвердження постанови ВЛК скасовувати її та протягом п'яти робочих днів з дати її скасування виносити власну постанову із зазначеного питання;

-у разі неповного проведення медичного огляду особи чи недотримання ВЛК, ЛЛК при проведенні медичного огляду вимог цього Положення скасовувати постанову та направляти свідоцтво про хворобу на доопрацювання з викладенням причин, через які постанову ВЛК, ЛЛК скасовано;

-надавати роз'яснення щодо формулювань постанов ВЛК, ЛЛК;

-перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи в закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби, органах Держприкордонслужби з питань здійснення медичного огляду ВЛК, ЛЛК;

-рекомендувати направлення військовослужбовців Держприкордонслужби на обстеження до спеціалізованих закладів охорони здоров'я.

Пунктом 1 глави 4 розділу III Положення № 441 визначено, що направлення на медичний огляд проводиться начальниками відповідних органів Держприкордонслужби, де проходить службу військовослужбовець, головою ЦВЛК ДПСУ, начальниками закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби за місцем лікування, у тому числі за рішенням органів прокуратури, судів.

Відповідно до вимог п. 1 глави 11 розділу III Положення № 441 постанови військово-лікарських комісій приймаються колегіально та більшістю голосів. ВЛК при винесені постанови оцінює документи особи, які характеризують стан її здоров'я, висновки лікарів за результатами медичного огляду в закладі охорони здоров'я Держприкордонслужби, документи особи, які характеризують стан її здоров'я, з інших закладів охорони здоров'я (за наявності), які є додатковими матеріалами для встановлення діагнозу. У прийняті постанови голова та члени комісії незалежні, у разі незгоди голови або членів ВЛК з думкою інших членів, їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК, ЛЛК.

16.12.2025 на розгляд ЦВЛК ДПСУ (№ 1658-25-Вх від 16.12.2025) за належністю від Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України надійшла заява адвоката КРАМНОГО С.С. в інтересах військовослужбовця військової частини НОМЕР_4 Державної прикордонної служби України старшого солдата ОСОБА_2 , в якій він просив переглянути довідку гарнізонної військово-лікарської комісії Харківського військово-медичного клінічного центру (клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України (далі - ВЛК ХВМКЦ ДПСУ) № 5823 від 23.10.2025 (далі - Постанова ВЛК) в частині визначення ступеня придатності до військової служби.

За результатами розгляду службово-медичної документації, ЦВЛК ДПСУ встановлено, що ОСОБА_3 , 1981 р.н. був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період з 22.12.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позивач є учасником бойових дій.

Відповідно до Постанови ВЛК, 23.10.2025 гарнізонною ВЛК ХВМКЦ ДПСУ проведено медичний огляд ОСОБА_4 , за результатами якого ОСОБА_5 були встановлені зазначені вище діагнози та визначено причинний зв'язок захворювань, травм.

ЦВЛК ДПСУ листом № 13.1/1599-25-Вх/304 від 15.12.2025 (копія листа додається) надала відповідь на заяву адвоката КРАМНОГО С.С. в інтересах старшого солдата ОСОБА_4 , в якій зазначила: «На теперішній час, щодо солдата ОСОБА_4 , винесена та є чинною, постанова гарнізонної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 за № 5823 від 23.10.2025. За результатами розгляду

матеріалів гарнізонної ВЛК, ЦВЛК ДПСУ встановлено, що медичний огляд, щодо ОСОБА_4 , проведено відповідно до вимог п. 7-9 глави 4 розділу ІІІ Положення 441.

Зважаючи на вищевказане, постанова ВЛК ХВМКЦ ДПСУ оформлена у відповідності до Положення 441 та вимог Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо статей 30-б, 26-б, 46-в, 47-б, 39-в, 78-в, 64-в, 23-в, 45-б, що визначають ступінь придатності до військової служби. Причинний зв'язок наявних травм та захворювань встановлено вірно.»

Окремо ЦВЛК ДПСУ зазначила, що відповідно до вимог п. 10 глави 13 Розділу III Положення № 441 Постанова ВЛК, ЛЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з дати оформлення рішення ВЛК, ЛЛК. Підставою для проведення повторного медичного огляду, є висновок лікаря, про виникнення змін у стані здоров'я оглянутого, що передбачають зміну ступеня придатності до військової служби.

ЦВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян», про що ЦВЛК ДПСУ даним листом проінформувала заявника.

Таким чином, ЦВЛК ДПСУ, в межах наданих повноважень, розглянула заяву адвоката КРАМНОГО С.С. в інтересах старшого солдата ОСОБА_4 та дійшла до висновку, що медичний огляд ОСОБА_4 проведено, а Постанова ВЛК оформлена у відповідності до вимог норм Положення № 441 та вимог графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснень щодо статей, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби. Причинний зв'язок наявних захворювань та травми Позивача встановлено вірно. Виходячи з вищенаведеного, ЦВЛК ДПСУ дійшла до висновку, що не вбачає підстав для перегляду постанови гарнізонної ВЛК ХВМКЦ ДПСУ, оформленої довідкою № 5823 від 23.10.2025.

Відповідно до пункту 7 глави 2 розділу ІІ Положення № 441 на ЦВЛК ДПСУ покладаються: контроль, розгляд, затвердження, переогляд, скасування постанов постійно діючих ВЛК, ЛЛК, тимчасово діючих ВЛК.

За результатами розгляду ЦВЛК ДПСУ заяви адвоката КРАМНОГО С.С. в інтересах старшого солдата ОСОБА_4 постанова гарнізонної військово- лікарської комісії Харківського військово-медичного клінічного центру Державної прикордонної служби України № 5823 від 23.10.2025 залишена без змін.

Щодо нормативно-правового регулювання порядку проведення медичного огляду ВЛК в Держприкордонслужбі (постанова КМУ № 270)

Відповідно до абз. 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання проведення військово-лікарської експертизи» № 270 від 07.03.2025 (зі змінами) на період воєнного стану на території України та протягом року з дня його припинення або скасування медичний огляд військовослужбовців Державної прикордонної служби, Національної гвардії проводиться військово-лікарськими, медичними (військово-лікарськими) комісіями, утвореними в закладах охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ, Державної прикордонної служби, закладах охорони здоров'я, що входять до складу Національної гвардії, а також при закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, за результатами якого на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, таблиці додаткових вимог до стану здоров'я, наведених у додатках 1-3 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони від 14 серпня 2008 р. № 402, такими комісіями приймаються постанови (рішення) у формулюваннях, передбачених пунктом 20.3 глави 20 та пунктами 21.5, 21.6 глави 21 розділу ІІ зазначеного Положення.

Таким чином, медичний огляд ОСОБА_4 гарнізонною ВЛК ХВМКЦ ДПСУ 23.10.2025 здійснювався в порядку, визначеному Положенням № 441 з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання проведення військово-лікарської експертизи» № 270 від 07.03.2025 (зі змінами).

Згідно з приписами п. 1 глави 1 розділу ІІІ Положення № 441 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку осіб на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням постанови.

Відповідно до п. 2 глави 1 розділу ІІІ Положення № 441 постанови ВЛК, ЛЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснень щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Медичний огляд ВЛК проводиться в кабінетах, оснащених згідно з переліком лікарських засобів, виробів медичного призначення та господарського майна, необхідного для оснащення кабінетів для проведення медичного огляду ВЛК, ЛЛК. Порядок проведення медичного огляду військовослужбовців

Держприкордонслужби регламентовано главою 4 розділу ІІІ Положення № 441. Направлення на медичний огляд здійснюється начальниками органів

Держприкордонслужби, де проходить службу військовослужбовець, головою ЦВЛК, начальниками закладів охорони (органів) здоров'я Держприкордонслужби за місцем лікування, у тому числі за рішенням органів прокуратури, судів (п. 1 глави 4 розділу ІІІ Положення № 441).

Згідно з приписами пп. 7-9 глави 4 розділу ІІІ Положення № 441 на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться картка обстеження та медичного огляду (додаток 15), при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого.

Медичний огляд військовослужбовців Держприкордонслужби обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, гінекологом (для жінок), а за медичних показань - лікарями інших спеціальностей.

Обов'язково здаються загальні аналізи крові та сечі, проводяться ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки; потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

У позовній заяві Позивач стверджує, що гарнізонною ВЛК ХВМКЦ ДПСУ при проведенні медичного огляду 23.10.2025 не були враховані консультативні висновки лікаря-пульмонолога від 21.05.2025 та 16.10.2025. З цього приводу відповідач надав до суду наступні пояснення.

В обох висновках діагноз встановлений на підставі одного і того ж обстеження (КТ ОГК від 21.05.2025), що, в свою чергу, не може відображати динаміку перебігу захворювання та об'єктивний стан пацієнта на момент кожного окремого обстеження. В обох консультативних заключеннях, не вказана дата проведення дослідження функції зовнішнього дихання (ФЗД), метод проведення такого дослідження та застосування провокаційних проб з бронхолітиком. Результати вищевказаних обстежень ФЗД не внесені до п. 6 обох консультативних висновків спеціаліста.

Щодо твердження Позивача, що при застосуванні статті 47 Розкладу хвороб (у позовній заяві Позивач невірно посилається на статтю 23 «Хвороби периферичної нервової системи G50-G75»), щодо непроведення йому повторних спеціальних досліджень ФЗД, спростовується даними протоколу такого обстеження від 23.10.2025 (додається). Згідно висновку вказаного протоколу: «легке зниження ФЗД» та «дуже легке зниження ФЗД», вентиляційна функція легень не порушена, що відповідає умовам застосування статті 47 пункт «б» винесеній щодо Позивача в Постанові ВЛК № 5823 від 23.10.2025.

Твердження Позивача, що «при застосуванні статті 47 Розкладу хвороб порушено вимоги п. 1.2 Розділу ІІ Положення, згідно з якими постанови ВЛК приймаються на підставі Додатків 1 та 2 Наказу № 402 - Розкладу хвороб, станів та фізичних вад та пояснення, щодо застосування статей Розкладу хвороб» є безпідставним та помилковим, оскільки медичний огляд військовослужбовців Держприкордонслужби проводиться відповідно до Положення № 441 з урахуванням вимог Постанови КМУ № 270 від 07.03.2025, про що зазначалося вище.

Постанова ВЛК № 5823 від 23.10.2025 прийнята з урахуванням додатків 1-3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, про що у згаданій постанові і зазначено.

З приводу вимоги Позивача направити його на повторний медичний огляд ЦВЛК ДПСУ зазначає наступне.

Згідно з приписами п. 8 глави 2 розділу ІІ Положення № 441 ЦВЛК ДПСУ має право ініціювати направлення в заклади охорони здоров'я Держприкордонслужби на контрольний та повторний огляди військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їх сімей, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Держприкордонслужби.

Відповідно до п. 2 глави 11 розділу ІІІ Положення № 441 за рішенням ЦВЛК ДПСУ може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. У разі визнання ЦВЛК ДПСУ звернення щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованим, ЦВЛК ДПСУ переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний або контрольний огляд ВЛК.

Оскільки підстав для перегляду (скасування) Постанови ВЛК ЦВЛК ДПСУ за результатами розгляду заяви адвоката КРАМНОГО С.С. в інтересах Позивача не встановила, відповідно немає і підстав для ініціювання повторного або контрольного медичного огляду.

Іншою підставою для ініціювання повторного медичного огляду згідно з п. 10 глави 13 розділу III Положення № 441 є виникнення змін у стані здоров'я оглянутого, що передбачають зміну ступеня придатності до військової служби. В такому випадку, за заявою особи або висновками лікарів закладів охорони здоров'я, незалежно від дати проходження медичного огляду проводиться повторний медичний огляд.

Медичний огляд Позивача гарнізонною ВЛК ХВМКЦ ДПСУ було проведено 23.10.2025. На розгляд ЦВЛК ДПСУ разом із заявою адвоката КРАМНОГО С.С. в інтересах Позивача не надавалися медичні документи, які б підтверджували факт звернення за медичною допомогою після проведення медичного огляду гарнізонною ВЛК ХВМКЦ ДПСУ та які б підтверджували виникнення змін у стані здоров'я Позивача, що передбачають зміну ступеня придатності до військової служби.

Таким чином суд доходить висновку, що відповідачем була дотримана процедура проведення ВЛК, а отже позовні вимоги слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_3 ) , Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд.26,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ45890441) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.