18 березня 2026 року м. Рівне№460/8453/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) та просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не відображення у довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії від 17.02.2025 №40-Ф станом на грудень 2023 року надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та зниження премії до 10% посадового окладу для обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області видати ОСОБА_1 оновлену довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії станом на грудень 2023 року за посадою заступника начальника відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" із відображенням у ній надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та премії 30% посадового окладу;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 з 17.02.2025 відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши її додатково згідно з оновленою довідкою про інші складові заробітної плати для призначення пенсії станом на грудень 2023 року за посадою заступника начальника відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" з врахуванням надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та премії 30% посадового окладу.
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_1 вказує, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, де отримувала пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС та виплачувалася відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку зі звільненням з посади, робота на якій дає право на призначення пенсії державного службовця, маючи стаж роботи на посаді державного службовця на дату звільнення та станом на 01.05.2016 понад 32 роки, позивач набула право на призначення пенсії відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII. 06.02.2025 позивач звернулась до відповідача із заявами про видачу їй: довідки про стаж державної служби; довідку про складові заробітної плати для державного службовця (додаток 4 до Порядку №622); довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії (додаток 6 до Порядку №622). Окрім цього, 17.02.2025 вона звернулась до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у спосіб її переведення із пенсії за віком, яка обчислюється на загальних підставах, на пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII. Відповідач, видавши відповідні довідки, протиправно не відобразив у довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії від 17.02.2025 №40-Ф станом на грудень 2023 року надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та занизив премію до 10% посадового окладу. Окрім цього, у зв'язку з неповним відображенням у довідці про заробітну плату відомостей про розмір надбавки за інтенсивність праці та премії, відповідач відповідно до рішення від 26.02.2025 №172050000116 обчислив пенсію виходячи із середньомісячного заробітку 11461,67 грн, який не відповідає заробітній платі станом на грудень 2023 року за аналогічною або прирівняною посадою заступника начальника відділу призначення пенсій, яку позивач обіймала перед звільненням. Пенсійний орган вважав, що оскільки управління, в якому працювала позивач, ліквідоване, посада яку вона обіймала перед звільненням відсутня, заробітна плата викладена не з аналогічної (прирівняної) посади в штаті ГУ ПФУ в Рівненській області, а виходячи із Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад. Позивач доводить, що отриманими від відповідача документами підтверджується наявність у його штаті аналогічної посади, яку позивач обіймала перед звільненням, та із середніх розмірів заробітної плати станом на грудень 2023 року якої повинна була бути обчислена пенсія ОСОБА_1 . На переконання позивача, зазначена поведінка відповідача суперечить положенням чинного законодавства, виходить за межі їх компетенції та порушує її право на отримання пенсії в належному розмірі.
Ухвалою від 16.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відзиву.
Адміністративний позов доставлено до електронного кабінету відповідача в підсистемі "Електронний суд" 13.05.2025, а ухвалу про відкриття провадження у справі - 16.05.2025.
Відповідач відзиву на позов не подав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом обставини справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, з 15.08.2018 їй призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розмір якої визначено згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
06.02.2025 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявами про видачу їй: довідки про стаж державної служби; довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (додаток 4 до Порядку №622); довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (додаток 6 до Порядку №622).
У довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії від 17.02.2025 №40-Ф станом на грудень 2023 року не відображені: надбавка за інтенсивність праці; надбавка за виконання особливо важливої роботи; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю; відображено: премія місячна 630,00 грн; інші виплати 881,67 грн; разом 1511,67 грн (а.с. 43).
На запит позивача відповідач листом від 05.03.2025 №1700-0503-8/15151 повідомив, що середній розмір надбавки за інтенсивність праці та преміювання за грудень 2023 року по посаді заступника начальника відділу призначення пенсій (аналогічну тій, яку обіймала позивач), склав: надбавка за інтенсивність праці 430%, премії 30% (а.с. 44).
Зазначена інформація підтверджується витягами з наказів ГУ ПФУ в Рівненській області від 26.12.2023 № 813-О, № 811-О (а.с. 45,46).
17.02.2025 ОСОБА_1 звернулась до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у спосіб її переведення із пенсії за віком, яка обчислюється на загальних підставах, на пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII а.с. 47).
Відповідно до рішення від 25.02.2025 № 172050000116 пенсія позивача обчислена в розмірі 6877,00 грн, з розрахунку 60 відсотків від середньомісячного заробітку 11461,67 грн (а.с. 50, 52).
В листі від 18.03.2025 № 1700-0202-8/19199 відповідач зазначив, що згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 позивача звільнено 09.10.2006 з посади заступника начальника відділу пенсійного забезпечення Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську Рівненської області, яке реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду". Зазначено, що видані за заявою позивача від 06.02.2025 довідки видані відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 “Питання оплати праці працівників державних органів» (зі змінами та наказу Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 “Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» підпунктів 1, 2, 3, 4 пункту 4:
1) посадовий оклад і надбавка за ранг - у розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсій працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи за займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівники ліквідованих державних органів;
2) надбавки за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби за кожний рік стажу державної служби на час призначення пенсій, але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу;
3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби;
4) грошова допомога, що надається до щорічної основної відпустки державним службовцям, - у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії, визначених відповідно до пунктів 1-3 пункту 4 (а.с. 57-59).
Вважаючи неправильним розрахунок відповідачем її пенсії, а свої права порушеними, ОСОБА_1 звернулася з позовом до адміністративного суду.
При вирішенні цього публічно-правового спору суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 4 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону №1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
01.05.2016 набрав чинності Закон №889-VIII, пунктом 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення якого визнано такими, що втратили чинність: Закон України Про державну службу, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-XI визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Питання наявності у позивача права на отримання як пенсії за віком на загальних підставах, так і пенсії за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII не є спірними у справі, що розглядається.
Спірним є питання правильності відображення відповідачем у виданих довідках усіх складових заробітної плати позивача у розмірі за аналогічною або прирівняною посадою тій, з якої позивач звільнена, станом на грудень 2023 року, з урахуванням яких здійснено розрахунок пенсії позивача відповідно до Закону України "Про державну службу".
Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок № 622), яка застосовується з 01.05.2016.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу":
- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Матеріалами справи підтверджується та відповідачем не заперечується наявність у позивача не менш як 20 років стажу на вказаних посадах, а саме: станом на 01.05.2016 - 32 роки 08 місяців 28 днів, станом на 17.02.2025 - 36 років 07 місяців 27 днів (а.с. 34-36, 37-39).
Згідно з абзацом першим пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому згідно з п. 4-2 Порядку №622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.
Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 622:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Системний аналіз зазначених положень чинного законодавства свідчить на користь висновку, що пенсія державного службовця обчислюється виходячи із основних та додаткових (стимулюючих) складових заробітної плати державного службовця за посадою, аналогічною або прирівняною посаді позивача за останнім місцем роботи на державній службі станом на грудень 2023 року.
Згідно з виданою відповідачем довідкою про стаж позивача від 12.02.2025 15-Д (а.с. 37), відомості якої узгоджуються із записами трудової книжки НОМЕР_1 , встановлено, що останнім місцем роботи позивача в органах Пенсійного фонду була посада заступника начальника відділу пенсійного забезпечення Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську (нині м. Вараш).
У виданих довідках про заробітну плату відповідач зазначив посаду позивача "заступник начальника відділу" із відображенням посадового окладу станом на грудень 2023 року - 9950,00 грн (а.с. 41).
Як встановлено судом, в довідці від 17.02.2025 № 40-Ф (Додаток 6 до Порядку) не відображені відомості про надбавку за інтенсивність праці та премії в розмірах, які виплачувались заступнику начальника відділу станом на грудень 2023 року (а.с. 43).
Суд зазначає, що згідно з пунктом 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.
За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.
Пунктом 7 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за № 766/30634, зі змінами) передбачено, що у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу. Однак, цей Порядок не регламентує посади, які прирівнюються в органах пенсійного забезпечення.
Відповідач у довідці від 17.02.2025 №37-Ф зазначив, що згідно з постановою КМУ від 22.08.2018 №628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Правовідносини правонаступництва Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області прав та обов'язків Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську не є спірними у цій справі.
Отже, з урахуванням пункту 6 Порядку №622, необхідно з'ясувати, чи наявна у штаті Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області станом на грудень 2023 року посада, аналогічна або прирівняна тій (заступника начальника відділу пенсійного забезпечення), яку позивач обіймала в УПФ України в м. Кузнецовську.
Прирівняною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 2 цього Закону рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї підкатегорії посад державної служби з урахуванням рівнів державних органів.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №889-VIII посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.
Частиною 2 статті 6 Закону №889-VIII встановлюються такі категорії посад державної служби, як зокрема: категорія "Б" - посади: керівників та заступників керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення; керівників державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення; керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.
Відповідно до частини 4 статті 6 Закону №889-VIII визначення підкатегорій посад державної служби та прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Згідно з зазначеною вище нормою Постановою КМУ №15 зі змінами від 05.02.2022 (станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що посада заступника керівника відділу у складі департаменту, головного управління, служби, самостійного управління державного органу одного рівня, а саме: юрисдикція якого поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя та на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення віднесені у 2022 році до однієї підкатегорії посад державної служби Б3.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 14.09.1984 №7627-Х віднесено селище міського типу Кузнецовськ Володимирецького району Ровенської області до категорії міст обласного підпорядкування.
Тобто, посада, яку обіймала позивач на дату звільнення у 2006 році (заступника начальника відділу у складі самостійного управління, юрисдикція якого поширюється на територію міста обласного значення) вважається прирівняною до категорії Б, підкатегорії посад державної служби Б3.
Дослідженням штатного розпису Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області станом на грудень 2023 року встановлено, що у структурі відповідача наявний відділ призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг.
У відділі з питань призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг посада заступника керівника такого підрозділу відноситься до підкатегорії Б3 і за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу є подібною до посади, яку обіймала позивач станом на дату звільнення (заступника відділу пенсійного забезпечення у складі самостійного відділу, юрисдикція якого поширюється на територію міста обласного значення).
З огляду на ці обставини, слід дійти висновку, що посада заступника начальника відділу з питань призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, є рівнозначною (прирівняною) посадою до посади заступника начальника відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську, яку обіймала позивач станом на дату звільнення, у розумінні пункту 6 частини першої статті 2 Закону №889-VIII.
Водночас, як встановлено судом, відповідач, видавши довідки (додатки № 4 та № 6 до Порядку № 622) про заробітну плату від 17.02.2025 №37-Ф та від 17.02.2025 №40-Ф, безпідставно не відобразив у довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії від 17.02.2025 №40-Ф станом на грудень 2023 року надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та занизив премію до 10% посадового окладу, які відповідно до витягів із наказів від 26.12.2023 №813-О та від 26.12.2023 №811-О, виплачувались заступнику начальника відділу призначення пенсій.
Проаналізовані вище по тексту судового рішення положення чинного законодавства, з врахуванням дослідження штатного розпису відповідача на грудень 2023 року, свідчать на користь того, що відповідач повинен був при видачі довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (додаток 6 до Порядку №622) від 17.02.2025 №40-Ф відобразити у ній середні розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) станом на грудень 2023 року за відповідною (прирівняною) посадою заступника начальника відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Встановлені судом обставини вказують на те, що відповідач з лютого 2025 року обчислює пенсію за віком як державному службовцю позивачу в розмірі, що не відповідає актуальній заробітній платі за прирівняною посадою, з якої позивач звільнилась у 2006 році.
Суд враховує приписи частини четвертої статті 159 КАС України, відповідно до якої неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відтак, суд бере до уваги, що відповідач жодним чином не заперечив та не спростував доводів та аргументів позивача про прирівненість посади, яку вона обіймала до звільнення, із наявною в штатному розписі відповідача на даний час посадою. Тому факт неподання відзиву на позов суд кваліфікує як визнання відповідачем позову та визнання аргументів, покладених в основу позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не відображення у довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії від 17.02.2025 №40-Ф станом на грудень 2023 року надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та зниження премії до 10% посадового окладу для обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
Отже, з метою належного захисту та відновлення порушених прав позивача слід зобов'язати відповідача (як правонаступника роботодавця) видати ОСОБА_1 оновлену довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії станом на грудень 2023 року за посадою заступника начальника відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" із відображенням у ній надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та премії 30% посадового окладу. Отже, позов в цій частині підлягає до задоволення.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 17.02.2025 перерахунок та виплату пенсії, обчисливши її додатково згідно з оновленою довідкою про інші складові заробітної плати для призначення пенсії станом на грудень 2023 року за посадою заступника начальника відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" з врахуванням надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та премії 30% посадового окладу, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.
Враховуючи, що до моменту отримання належної довідки у органу Пенсійного фонду не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача, то в межах спірних правовідносин в цій частині позовних вимог права позивача відповідачем не порушені, а тому позовна вимога в цій частині є передчасною та задоволенню не підлягає.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позов слід задовольнити частково.
За приписами ч. 3 ст. 139 КАС України суд присуджує документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору на користь позивача пропорційно до розміру задоволених вимог.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо невідображення у довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії від 17.02.2025 №40-Ф станом на грудень 2023 року надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та зниження премії до 10% посадового окладу для обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області видати ОСОБА_1 оновлену довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії станом на грудень 2023 року за посадою заступника начальника відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" із відображенням у ній надбавки за інтенсивність праці в розмірі 430% посадового окладу та премії 30% посадового окладу.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 484,48 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 18 березня 2026 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Н.О. Дорошенко