з питань відстрочення, розстрочення виконання, зміни чи встановлення
способу і порядку виконання судового рішення
17 березня 2026 року Р і в н е№460/14734/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді У.М. Нор розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 460/14734/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 позов задоволено повністю.
Визнано протиправним дій щодо відмови Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20,12.1991 №2011-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України" на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які обчислюються із застосуванням розміру посадового окладу, для проведення перерахунку, та виплати основного розміру пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України" на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які обчислюються із застосуванням розміру посадового окладу, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії.
Додатковим рішенням суду від 18.04.2024. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2020 року, 01.01.2021 року та 01.01.2022 року на підставі наданих Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області довідок №02-163д/08 від 07.06.2023р., №02-162д/08 від 07.06.2023р. та №02-161д/08 від 07.06.2023р., виходячи з 85% (вислуга 30 років) сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року, 01.01.2021 року та 01.01.2022 року на підставі наданих Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області довідок від 07.06.2023р. №02-163д/08, від 07.06.2023р. №02-162д/08 та від 07.06.2023р. №02-161д/08, виходячи з 85% сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням виплачених сум.
20.02.2026 від ОСОБА_1 надійшла заява про зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення суду.
20.02.2026 року на підставі розпорядження керівника апарату Рівненського окружного адміністративного суду від 20.02.2026 року проведений повторний автоматизований розподіл даної справи у зв'язку з відстороненням від посади судді Рівненського окружного адміністративного суду судді Махаринця Д.Є.
Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи №460/14734/23 дану заяву передано на розгляд судді Нор У.М.
Ухвалою суду від 23.02.2026 призначено судове засідання для розгляду заяви про зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 10.03.2026 вирішено перейти до розгляду справи №460/14734/23 в порядку письмового провадження.
Вирішуючи подану заяву, суд виходить з такого.
Стаття 124 Конституції України та стаття 14 КАС встановлюють, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Так, згідно із ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
При цьому, необхідною умовою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, є наявність виняткових обставин, які б ускладнювали його виконання або робили його виконання неможливим, адже в такий спосіб змінюються висновки вже прийнятого судового рішення.
Висновки аналогічного змісту викладені у постанові Верховного Суду від 11.08.2022 у справі №П/811/269/17.
У постанові від 18.02.2025 у справі №640/7827/22 Верховний Суд зауважив, що процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення виникає за наявності виняткових обставин, які б ускладнювали його виконання або робили його виконання неможливим, адже в такий спосіб змінюються висновки вже прийнятого судового рішення. Разом із тим, зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Здійснюючи зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права. Висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.
Водночас, з 19.12.2024 на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX положення ч.3 ст.378 КАС України були доповнені абзацом другим такого змісту: «Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат».
Зміст вказаної норми дає підстави для висновку, що вона встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання рішення суду щодо пенсійних виплат після двомісячного строку його невиконання суб'єктом владних повноважень.
Виходячи з мети цих змін, судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст.129-1 Конституції України.
Висновки аналогічного змісту викладені Верховним Судом у постанові від 28.10.2026 у справі № 380/7706/22.
Матеріали справи свідчать, що додатковим рішенням суду від 18.04.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року, 01.01.2021 року та 01.01.2022 року на підставі наданих Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області довідок від 07.06.2023р. №02-163д/08, від 07.06.2023р. №02-162д/08 та від 07.06.2023р. №02-161д/08, виходячи з 85% сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказаного судового рішення ГУ ПФУ в Рівненській області здійснило перерахунок пенсії позивача та нарахувало заборгованість за період з 01.02.2020 по 31.05.2024 в сумі 397146,58 грн, однак виплату вказаної суми ГУ ПФУ в Рівненській області на користь позивача не здійснило, що свідчить про часткове невиконання рішення суду боржником.
В листі від 28.06.2024 пенсійним органом також повідомлено, що дана заборгованість нарахована згідно з рішенням суду №460/14734/23 за період з 01.02.2020 по 31.05.2024 що складає 397146,58 грн та внесене до Реєстру судових рішень. Також зазначили, що дана заборгованість буде виплачена в черговості та в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету.
З огляду на встановлене, суд дійшов висновку про невиконання рішення суду боржником в повному обсязі, зокрема, в частині невиплати донарахованої суми пенсії за період з 01.02.2020 по 31.05.2024 в сумі 397146,58 грн,, а отже про наявність підстав для заміни невиконаного зобов'язання на стягнення з ГУ ПФУ в Рівненській області цих коштів для забезпечення належної реалізації права позивача.
При цьому, суд зауважує, що зміна способу виконання судового рішення в даному випадку не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості у розмірі 397146,58 грн є чітко визначеною та нарахованою самим відповідачем на виконання рішення суду у справі №460/14734/23.
Керуючись статтями 248, 256, 294-295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення - задовольнити.
Змінити спосіб виконання додаткового рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №460/14734/23 у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 недоотриманої за додатковим рішенням суду у справі №460/14734/23 пенсії за період з 01.02.2020 по 31.05.2024 що складає 397146,58 грн.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 17 березня 2026 року
Суддя У.М. Нор