Рішення від 17.03.2026 по справі 420/40408/25

Справа № 420/40408/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів недостовірних даних про порушеного обліку позивачем, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позов обґрунтований тим, що відповідачем безпідставно внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення позивачем правил військового обліку без складання відповідного протоколу за ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відзив від відповідача до суду не надходив.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач зазначає, що 29.09.2025 року під час оновлення облікових даних шляхом формування електронного військово-облікового документу йому стало відомо про те, що ним вчинено порушення правил військового обліку та районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки 28.08.2025 року звернувся до Національної поліції з метою доставки позивача для складання протоколу (Причина: не став на військовий облік за новою адресою). Зазначені обставини підтверджуються інформацією з електронної бази «РЕЗЕРВ+», яка надана позивачем до суду.

Враховуючи зазначені обставини позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом на інформацію від 29.09.2025 року, який отриманий відповідачем 07.10.2025 року поштою, про що свідчать дані «Укрпошта». В цьому запиті позивач просив відповідача надати інформацію чи складалися стосовно нього будь-які постанови та протоколи по справі про адміністративне правопорушення за ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та чи направлялися до Національної поліції звернення про розшук позивача.

Відповідь на це звернення позивачу від ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходила, доказів зворотного у суду не має та відповідачем ці обставини не спростовані.

В подальшому, діючи в інтересах позивача, адвокатом направлений відповідачу адвокатський запит, на який ІНФОРМАЦІЯ_3 надана відповідь від 15.11.2025 року №14246.

У відповіді зазначено, що позивач, який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 та обліковується як порушник військового обліку, оскільки він змінив місце проживання і не став на військовий облік. До органу місцевого самоврядування було спрямоване розпорядження про виклик, в тому числі, позивача, однак його викликати не вдалося, оскільки він за місцем реєстрації не проживає, що свідчить про зміну місця його проживання та не повідомлення про це ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За допомогою програмного забезпечення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було сформовано звернення до поліції про доставку позивача до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Інформація в реєстрі про порушення позивачем правил військового обліку свідчить про наявність ознак об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а не про складання стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення.

Позивач зазначає в позові що скільки стосовно позивач не складалися протоколи та постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підстав для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушеного позивачем правил військового обліку не має, а тому такі дані мають бути виключені з реєстру за рішенням суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які, зокрема, приписані до призовних дільниць зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки) для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ст. 1, ч. 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Органами ведення Реєстру є, в тому числі, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до ст. 6, ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, в тому числі, місце проживання та місце перебування, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Відповідно до ч. 1 ст. 14 «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Відповідно до п. 1, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Відповідачем зазначено в відповіді на адвокатський запит від 15.11.2025 року №14246 підстави звернення до органів Національної поліції щодо доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивача, які полягають у виклику позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з тих підстав, що він не проживає за місцем реєстрації та не повідомив про ці обставини територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Щодо цих обставин, з матеріалів справи вбачається наступне.

Позивач в позові, в запиті на адресу відповідача зазначає адресу місця проживання - АДРЕСА_1 . Така сама адреса зазначена позивачем при оновлені військово-облікових даних, які уточнені вчасно - 20.05.2024 року та згідно електронного військово-облікового документа адреса місця проживання позивача - АДРЕСА_1 . При цьому, місцем реєстрації позивача згідно паспортних даних є інша адреса, яка територіально відповідає обліку позивача у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до положень п. 1, 7, 8 ч. 1, ч. 3 Додатку 2 (Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів) «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Також, у випадку зміни персональних даних, зокрема, місця проживання та місця перебування, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів у паперовій формі, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

З даних «Резерв+» позивача вбачається, що позивач повідомив про місце проживання за іншою адресою через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, при цьому місце реєстрації позивача територіально відповідає обліку позивача у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У відповідності до положень ч. 2 ст. 77 КАС України саме на відповідача покладений обов'язок довести порушення позивачем правил військового обліку, однак відповідач таких обставин не довів та не надав докази, які б свідчили про зміну місця реєстрації позивача без зміни місця обліку, або не повідомлення позивача про зміну місця проживання.

Таким чином, суд не вбачає в діях позивача порушень правил військового обліку про які зазначає відповідач, оскільки позивач перебуває на обліку в районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим місцем проживання та повідомив про зміну місця проживання районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Щодо інформації у відповіді на адвокатський запит від 15.11.2025 року №14246 про те, що позивача не вдалося викликати до ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Разом з цим, відповідач не надав до суду відзив на позовну заяву та не надав до суду докази, які б підтверджували правомірність внесення щодо позивача даних про порушення правил військового обліку, при тому що обов'язок надання таких доказів передбачений ч. 2 ст. 77 КАС України, а також ці докази були витребувані у відповідача ухвалою від 09.12.2025 року, яка є обов'язковою до виконання у відповідності до ст. 14 КАС України.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірність внесення щодо позивача даних про порушення правил військового обліку, не доведено направлення розпорядження до органів місцевого самоврядування про виклик позивача та не можливість його викликати з підстав зміни місця проживання, не доведено порушення правил військового обліку позивачем в частині не повідомлення відповідача про зміну місця проживання, тощо.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до положень ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно до положень п. 21, 28, 34, 41 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу може бути надіслана засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу є: 1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки; 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідачем не надано жодного доказу, який би підтверджував виклик позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за адресою, яка зазначена позивачем як адреса місця проживання, або за адресою місця реєстрації, а також не надано жодного доказу виклику позивача через органи місцевого самоврядування.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірність внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушеного правил військового обліку позивачем, що є підставою для визнання таких дій відповідача протиправними.

Враховуючи протиправність дій відповідача, належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів недостовірних даних про порушеного обліку позивачем, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА