17 березня 2026 р. № 400/504/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:
1. Визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 (РНО КПП 3335713097 ) правил військового обліку.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідності до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022р. №1487 направити до Національної поліції повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання протоколу про адміністративні правопорушення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку та даних про те, що його розшукує ТЦК та СП та що ТЦК та СП звернулось до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу, причина: не став на облік за місцем оформлення ВПО.
Ухвалою суду від 22.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Відповідач, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач не довів, що внесення відомостей до облікових даних або ініціювання взаємодії з іншими державними органами призвело до порушення його конкретного права чи свободи. Сам по собі факт перебування особи в обліках або інформаційних базах не створює для неї самостійних негативних правових наслідків та не є санкцією у розумінні публічного права. Таким чином, відсутній сам об'єкт судового захисту. Крім того, вимоги про зобов'язання виключити відомості з реєстрів та повідомити органи Національної поліції України є такими, що виходять за межі повноважень адміністративного суду. Зазначені вимоги спрямовані на пряме втручання суду в організаційно-розпорядчу діяльність суб'єкта владних повноважень та підміну його управлінських функцій, що прямо суперечить принципу розподілу влад та усталеній практиці адміністративного судочинства.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому просив задовольнити позовні вимоги.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд
ОСОБА_1 20.11.2025року було сформовано новий електронний військово-обліковий документ через застосунок Резерв +.
У зазначеному документі виявлено інформацію про його розшукує ТЦК та СП за порушення правил військового обліку. У тексті електронного документу зазначена «Причина розшуку» як «Не став на військовий облік за місцем перебування як ВПО», «Дата початку розшуку» - 14.11.2025 року.
З метою врегулювання ситуації ОСОБА_1 10.12.2025р. було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про повідомлення відповідним органам Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та його доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 відповіді на заяву ОСОБА_1 не надав.
17.12.2025 року представником позивача подано до відповідача запит з приводу порушення військового обліку позивачем.
На адвокатський запит від відповідача надійшов лист від 18.12.2025, у якому зазначив, що відповідно даних реєстру ЄДРПВР на момент виявлення порушення військового обліку ОСОБА_1 в сиситемі була наявна інформація про реєстрацію довідки ВПО з 10.09.2025 року за №4823-77-1717342 виданої 20.02.2023 УСЗН Миколаївської РДА (Новоодеський РВ СЗН), що стало причиною звернення до органів Національної поліції про порушення правил військового обліку.
Вважаючи протиправними дії відповідачів, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до ч.10 ст. 1 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу № 2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-ХІІ) громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані зокрема:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно із ч.3 ст. 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Згідно з ч.1 ст. 34 Закону № 2232-ХІІ визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з п. 2 ч.1 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема: військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання (абзац п'ятий).
Відповідно до ч.3 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч.4 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
Таким чином, військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
Відповідно до ч.11 ст.38 Закону № 2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Отже, військовозобов'язані в разі зміни адреси місця проживання (перебування), зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку.
Відповідно до підпункту 7 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
За таких обставин, військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Так, позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаний.
З матеріалів справи вбачається, а саме з Листа Костянтинівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області від 17.12.2025 року №3657/03-15, що ОСОБА_1 звертався про взяття його на облік - 20.02.2023 року та отримав довідку про взяття на облік ВПО. ОСОБА_1 був зареєстрований, як ВПО за адресою: АДРЕСА_3 . Інформацію щодо періоду, протягом якого ОСОБА_1 перебуава або перебуває у статусі ВПО надати не вбачається можливим.
Доводи позивача щодо того, що він не змінював фактичне місце проживання не приймаються судом до уваги, зважаючи на встановлені судом обставини щодо отримання позивачем довідки внутрішньо-переміщеної особи.
Таким чином, позивач змінив місце проживання і не став на військовий облік за новим місцем проживання, у зв'язку із чим порушив вимоги статті 37 Закону № 2232-XII.
Відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відповідно до абзаців першого, третього пункту 56 Порядку № 1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі.
Щодо посилання позивача на те, що у відповідача відсутні правові підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності, оскільки строк притягнення до адміністративної відповідальності сплив, суд зазначає, що відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку визначено приписами ст.210 Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Отже, питання правомірності дій щодо проведення процедури притягнення до адміністративної відповідальності, має вирішуватись під час притягнення особи до відповідальності по КУпАП.
При цьому, в межах цієї адміністративної справи не вирішується питання винуватості позивача у скоєнні ним адміністративного правопорушення, оскільки предметом цього спору є внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а не відносини між військовозобов'язаним і ТЦК та СП з приводу дотримання правил військового обліку, що становить окремий спір.
Слід зазначити, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з метою виконання покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП (порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.
З огляду на те, що в ході розгляду справи позивачем не спростовано порушення ним правил військового обліку, суд приходить до висновку, що внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення позивачем правил військового обліку є обґрунтованим.
Відповідно до застосунку Резерв + позивача наявна інформація Розшукує ТЦК та СП: порушення правил військового обліку, причина розшуку - "Не став на військовий облік за місцем оформлення ВПО".
Так, відповідач звернувся до органів Національної поліції для доставлення позивача з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар