18 березня 2026 рокусправа № 380/22554/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії без урахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження чим самим зменшивши розмір пенсії ОСОБА_1 до 17140,37 грн.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 серпня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження виходячи із середньомісячного заробітку у розмірі 105621,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно розрахунків із матеріалів пенсійної справи позивачу була обчислена пенсія виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження. На підставі довідки про заробіток основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 73934,98 грн. (105621,40 (середньомісячний заробіток) * 70% (відсоток втрати працездатності)). Розмір пенсії з надбавками до 01.08.2025 становив 56191,49 грн.
В подальшому відповідач зменшив основний розмір пенсії від середнього заробітку до 25861,34 грн. та листом від 29.09.2025 повідомив, що з 01.08.2025 розмір пенсії позивачки обчислено із заробітної плати, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно з Постановою №1210. Внаслідок чого розмір пенсії з надбавками починаючи з 01.08.2025 становить 17140,37 грн. Позивачка вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України.
Ухвалою суду від 17.11.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що позивачка з 01.10.2025 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії, відповідно до заяви від 16.09.2025 про взяття на облік та ідентифікацію особи. Взяття на облік від Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області. ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії по інвалідності, як особи з інвалідністю другої групи, захворювання якої пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС (відсоток втрати працездатності 70%), обчислено із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно з Постановою № 1210. Відповідно, розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.08.2025 становить 17140,37 грн.
Зазначає, що до 01.08.2025 виплата пенсії проводилася в розмірі, що був обмежений десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, що втратили працездатність - 23610 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 14.08.2025 заявницю повідомлено про те, що, оскільки, в матеріалах електронної пенсійної справи відсутня довідка про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження, та у зв'язку із відсутністю можливості проведення перевірки та визначення вірного розміру пенсії, який не обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії з 01.08.2025 обчислено із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно з Постановою № 1210.
Звертає увагу, що пенсія була призначена без урахування заробітної плати, оскільки в матеріалах пенсійної справи довідка встановленої форми про заробітну плату за роботу у зоні відчуження була відсутня, а відповідно до Закону № 1058 та Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи повинна підтверджуватися і відповідати даним в первинних документах підприємства. Просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З протоколів про перерахунок пенсії №963270849299 встановлено, що позивачка отримує пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої з 01.03.2025 становив 23610,00 грн., а середній заробіток для розрахунку пенсії становив 73934,98 грн. З 01.08.2025 позивачці перераховано пенсію та її розмір склав 17140,37 грн., а середній заробіток для розрахунку пенсії становив 18102,94 грн.
07.10.2025 представник позивачки звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії позивачки, виходячи із середньомісячного заробітку 105621,40 грн.
Листом від 21.10.2025 відповідач повідомив, що листом Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 14.08.2025 заявницю повідомлено про те, що, оскільки, в матеріалах електронної пенсійної справи відсутня довідка про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження, та у зв'язку із відсутністю можливості проведення перевірки та визначення вірного розміру пенсії, який не обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії з 01.08.2025 обчислено із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивачка звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).
За змістом статті 1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, відповідно до ч. 1 і ч. 2 статті 54 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986- 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Частинами 4 і 5 ст. 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Судом установлено, що розмір пенсії позивача до 31.07.2025 обчислювався відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII.
З 01.08.2025 відповідач перерахував пенсію позивачки та розмір її пенсії обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Тобто відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII.
Водночас суд звертає увагу на те, що застосування припису ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.
Як випливає з обставин справи, позивачка не висловлювала бажання на розрахунок її пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідач посилається на відсутність в електронній пенсійній справі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, неможливістю проведення перевірки та визначення вірного розміру пенсії, який не обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Проте, указані обставини не були перешкодою для розрахунку пенсії позивача до 31.07.2025 включно.
Крім цього суд зауважує, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості її видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні чи перерахунку пенсії.
Відсутність первинних документів, що стали підставою для видачі довідки, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Відповідальність за відсутність первинних документів докладається на власника підприємства, а не працівника (пенсіонера).
З огляду на викладене, суд робить висновок про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивачки з 01.08.2025, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня відповідного року.
Суд зазначає, що позивачка вже отримувала пенсію на підставі спірної довідки про заробітну плату у зоні відчуження, що підтверджується матеріалами пенсійної справи. За таких обставин відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивачки з врахуванням такої довідки.
Суд констатує, що не встановлення обставини, якій відповідач сам надає визначальної ваги, вказує на неможливість прийняття будь-якого рішення, а не на прийняття негативного для особи рішення по суті питання. Тобто, якщо відповідач не міг з'ясувати певну обставину, однак вважав її значущою (намагався її з'ясувати), така його нездатність свідчить лише про протиправність будь-якого рішення, прийнятого відповідачем за результатом відповідної процедури.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
У даній справі відповідач сам визнав, що не може з'ясувати певну обставину, однак таку неможливість фактично застосував як підставу для зміни правового становища особи, чим грубо порушив не лише стабільність відповідних правовідносин, а й принцип правової визначеності, оскільки в підсумку підставою прийняття його рішення є обставини, які не лише не залежали від позивача, а й в цілому не встановлені.
Судом встановлено, що внаслідок здійсненого відповідачем з 01.08.2025 перерахунку пенсії порушено право позивачки на її отримання в розмірі, обчисленому з урахуванням заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження.
Водночас, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність своїх дій.
З огляду на встановлені обставини у справі, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачці з 01.08.2025 на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження виходячи із середньомісячного заробітку у розмірі 105621,40 грн.
Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову повністю.
Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.08.2025, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня відповідного року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.08.2025 на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження виходячи із середньомісячного заробітку у розмірі 105621,40 грн.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 18.03.2026 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович