Рішення від 18.03.2026 по справі 380/20609/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 рокусправа № 380/20609/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови мені у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 (із змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019, на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-110-зп від 29.05.2025 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок належної мені пенсії за вислугу років згідно із довідкою Офісу Генерального прокурора №21-110-зп від 29.05.2025 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 (із змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати в розмірі 78866,66 грн., без обмеження її граничного (максимального) розміру, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією, починаючи з 01 січня 2025 року до моменту здійснення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відмова у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90% від розміру заробітної плати із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії на підставі та у порядку, визначеному законом, чинним на момент призначення пенсії, є втручанням у майнові права у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Ухвалою суду від 20.10.2025 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 03.11.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та залучено до участі у справі як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Відповідач-1, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за вислугу років з 17.08.2009, пенсію призначено відповідно до статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789 XII «Про прокуратуру». На виконання постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.08.2016 у справі № 455/948/16-а, якою зобов'язано здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 23.06.2016 № 18-1021зп про заробітну плату відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, що діяла станом на час призначення пенсії) з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати в розмірі 22395,35 грн., без обмеження розміру, починаючи з 01.01.2016 року, позивачу проведено з 01.01.2016 перерахунок пенсії за вислугу років з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати в розмірі 22395,35 грн., без обмеження розміру пенсійної виплати. Розмір пенсії на виконання судового рішення склав 24186,98 грн.

ОСОБА_1 звернувся 11.07.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру». До заяви було долучено довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) на 01.01.2022, що враховується для перерахунку пенсій, від 29.05.2025 № 21-110зп, видану Офісом Генерального прокурора. У додатку до заяви позивач просив провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки від 29.05.2025 № 21-110 у розмірі 90% від суми заробітної плати, вказаної у цій довідці, без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.01.2025 у відповідності до рішення Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.08.2016 № 455/948/16-а.

З урахуванням Порядку 22-1 органом, що приймав рішення за заявою позивача, визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яке рішенням від 11.08.2025 № 913280127925 відмовило у перерахунку пенсії.

Щодо підстав прийняття вказаного рішення, відповідач-1 зазначає, що оскільки Закон України від 05.11.1991 № 1789 XII « Про прокуратуру» втратив чинність, а статтею 86 Закону № 1697 передбачено обчислення пенсій за вислугу років працівникам прокуратури у розмірі 60 % суми місячної (чинної) заробітної плати, підстави для перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% відсутні.

Крім цього, з часу набрання чинності Законом України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI). Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI , та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом , поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону № 3668-VI , то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки максимальний розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку згідно довідки офісу Генерального прокурора №21-110 від 29.05.2025 склав би 23610 грн. (78866,66 х 60% = 47320 грн., обмеження 23610 грн.), відповідно для проведення перерахунку пенсії за заявою від 11.07.2025 немає підстав.

Крім цього, вимога здійснити виплату пенсії є такою, що спрямована на майбутнє, тобто на відносини, відносно яких на даний момент відсутні докази того, що вони будуть порушені суб'єктом владних повноважень, оскільки предметом захисту в адміністративному судочинстві є саме порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або їхніх посадових чи службових осіб права та інтереси позивача. Просить відмовити в задоволенні позову.

Відповідач-2, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що листом Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698 вих 20 та листом Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 № 2690/0/2 20/54 погоджено порядок дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури. Перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо право на перерахунок пенсії виникло після набрання чинності Закону № 1697, застосовуються виключно норми цього Закону (постанова Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі № 580/5962/20 щодо визначення розміру відсотку, який підлягає застосуванню при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», та обмеження такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність). Оскільки Закон України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру» втратив чинність, а статтею 86 Закону № 1697 передбачено обчислення пенсій за вислугу років працівникам прокуратури у розмірі 60 % суми місячної (чинної) заробітної плати, підстави для перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% відсутні.

Вказує, що з часу набрання чинності Законом України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI). Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону № 3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Вказані вище положення неконституційними не визнавалися, а тому підлягають до застосування. Отже, особи, у яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір, мають право на отримання такої пенсії без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту, коли особа набуде право на перерахунок, на розмір її пенсії будуть поширюватись загальні правила, щодо обмежень. Враховуючи викладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки максимальний розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку згідно довідки офісу Генерального прокурора №21-110 від 29.05.2025 склав би 23610 грн. (78866,66 х 60% = 47320 грн., обмеження 23610 грн.), відповідно для проведення перерахунку пенсії за заявою від 11.07.2025 немає підстав. Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач в спростування заперечень відповідача-1, висловлених у відзиві на позовну заяву, подав до суду відповідь на відзив.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач є пенсіонером органів прокуратури, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 17.08.2009 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.

Постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.08.2016 у справі №455/948/16-а визнано протиправними дії Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5.11.1991 року № 1789-Х11 (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії) на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 23.06.2016 року № 18-1021 зп про заробітну плату.

Зобов'язано Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок, призначеної 17.08.2009 року ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років, на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 23.06.2016 року № 18-1021 зп про заробітну плату відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5.11.1991 року № 1789-Х11 (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії) з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати в розмірі 22395 гривень 35 копійок, без обмеження розміру, починаючи з 01.01.2016 року.

На виконання вказаної постанови суду, позивачу проведено з 01.01.2016 перерахунок пенсії за вислугу років з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати в розмірі 22395,35 грн., без обмеження розміру пенсійної виплати. Розмір пенсії на виконання судового рішення склав 24186,98 грн.

11.07.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру». До заяви позивачем долучено довідку Офісу Генерального прокурора від 29.05.2025 № 21-110зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, за нормами чинними на 01.01.2022. У додатку до заяви позивач просив провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки від 29.05.2025 № 21-110 у розмірі 90% від суми заробітної плати, вказаної у цій довідці, без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.01.2025 у відповідності до рішення Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.08.2016 № 455/948/16-а

За принципом екстериторіальності заяву позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яке рішенням від 11.08.2025 №913280127925 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки максимальний розмір пенсії заявника після проведеного перерахунку згідно довідки Офісу Генерального прокурора № 21-110зп від 29.05.2025 склав би 23610 грн. (78866,66 х 60% = 47320 грн., обмеження 23610 грн.), відповідно для проведення перерахунку пенсії за заявою від 11.07.2025 підстави відсутні.

Вказане стало підставою для звернення позивача із даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих станом на час призначення позивачу пенсії було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно із частинами 1, 2 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

Частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені частинами 12 та 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011№3668-VІ внесено нову норму до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Водночас, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ від 08.07.2011 не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави, а саме наведена вище частина 17 статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала 18, проте її текст залишився незмінним.

Згідно з частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону №3668-VІ від 08.07.2011) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому, Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15 липня 2015 року.

Відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ та частина 17 (з 01 жовтня 2011 року - 18) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено наступні зміни:

частину 18 статті 50-1 Закону України Про прокуратуру №1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

частину 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року Про прокуратуру №1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у такій редакції: 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Кабінету Міністрів України.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частини 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру». Законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Слід зазначити, що протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, якою передбачалось, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.

Постановою Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

При цьому, Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує вимоги статті 22 Конституції України.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку пенсій.

Однак, рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.

Згідно частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Суд зазначає, що з 13.12.2019 підлягає застосуванню Закон України «Про прокуратуру» у первинній редакції, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

З 06.09.2017 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою підвищено заробітну плату прокурорів.

Таким чином, з вересня 2017 року відбулося підвищення заробітної плати працівників органів прокуратури.

З огляду на викладене, суд зазначає, що на час прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватися Пенсійним фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

Більш того, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» є чинною та є рішенням уряду про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам», а тому відсутні підстави для її незастосування.

Відповідно до матеріалів справи, довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій №21-110-зп від 29.05.2025 видана позивачу Офісом Генерального прокурора саме відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020, у якій визначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення) позивача, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.01.2022 за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу та становить на загальну суму 78866,66 грн.

Отже, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, що набрала чинності 06.09.2017, та довідка Офісу Генерального прокурора №21-110-зп від 29.05.2025 є підставами для проведення позивачу перерахунку пенсії за вислугу років.

Аналогічні правові висновки зробив Верховний Суд у рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20, залишеному без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 20.01.2021.

З урахуванням наведеного, суд робить висновок, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, не здійснюючи перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки виданої Офісу Генерального прокурора №21-110-зп від 29.05.2025, діяло поза межами повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Щодо позовних вимог, які стосуються відсоткового розміру пенсії та її перерахунку без обмеження максимальним розміром, суд зазначає наступне.

У рішенні від 11.08.2025 № 913280127925 відповідач-2 вказав, що оскільки максимальний розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку згідно довідки офісу Генерального прокурора №21-110 від 29.05.2025 склав би 23610 грн. (78866,66 х 60% = 47320 грн., обмеження 23610 грн.), відсутні підстави для перерахунку пенсії.

Як визначено частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Аналіз наведеної норми права дає підстави для висновку, що розмір пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Водночас, частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, яка регулює порядок перерахунку пенсії, не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 статті 86 Закону № 1697-VII, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII (в редакції Законів України від 24.12.2015 №911-VІІІ та від 06.12.2016 №1774-VIII), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн. визначено Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Однак, як слідує з п. 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 №911-VІІІ року, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, згідно з п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.

З наведеного слідує, що законодавець чітко визначив коло суб'єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не входить, так як у даних правовідносинах має місце перерахунок пенсії, а не її призначення.

Враховуючи те, що позивач є пенсіонером і пенсія йому була призначена у 2009 році, тому до розміру пенсії не можуть застосовуватись обмеження, визначені абзацом шостим частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України, в Україні визнається й діє принцип верховенства права. Складовою верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає очікування суб'єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає наявним у суспільстві нормативним приписам.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми й забезпечення того, щоб ситуації та правовідносини залишалися передбачуваними (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року №17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, в рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 1999 року у справі «Брумареску проти Румунії» зазначено, що принцип правової визначеності є складовою верховенства права (пункт 61). Також у рішенні від 13 грудня 2001 року у справі «Церква Бессарабської Митрополії проти Молдови» ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі, в разі необхідності, регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).

Відповідно до пункту 3.2 рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.

Крім того у абзаці 14 пункту 5 рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року у справі № 1-21/2005 також вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-pn/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Оскільки перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, суд робить висновок, що при визначенні відсоткового значення розміру основної пенсії та граничного її розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, та яке стосується саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

При перерахунку пенсії прокурорів має застосовуватися норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто відповідно до редакції статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, чинної станом на дату призначення пенсії.

Крім цього, як встановив суд, постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.08.2016 у справі №455/948/16-а зобов'язано пенсійний орган здійснити перерахунок, призначеної 17.08.2009 року ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років, на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 23.06.2016 року № 18-1021 зп про заробітну плату відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5.11.1991 року № 1789-Х11 (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії) з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати в розмірі 22395 гривень 35 копійок, без обмеження розміру, починаючи з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд зазначає, що позовні вимоги позивача у даній справі звернуто до відповідача-1.

Водночас, як встановив суд з матеріалів справи, ГУ ПФУ у Львівській області не розглядало заяви позивача про перерахунок пенсії та не приймало будь-яких рішень щодо заяви позивача.

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто відповідачем-2, рішенням якого позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд робить висновок про необхідність визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-2 від 11.08.2025 № 913280127925 про відмову позивачу у перерахунку пенсії.

Із врахуванням висновків Верховного Суду, викладених, зокрема, у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23, суд висновує дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок позивачу пенсії за віком, яким у цьому випадку є відповідач-2.

Таким чином, позовні вимоги до відповідача-1 задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів

З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача-2 здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату позивачу пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора №21-110-зп від 29.05.2025 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 01.01.2022, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог в частині виплати різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією, починаючи з 01 січня 2025 року до моменту здійснення перерахунку, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №21-110-зп від 29.05.2025, виходячи із 90% сум заробітної плати (грошового забезпечення).

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження наявності спору щодо виплати різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм слідує, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Отже, зазначені вимоги, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, відтак такі задоволенню не підлягають.

Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову частково.

Зважаючи на часткове задоволення позову, суд, керуючись ст. 139 КАС України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 807,46 грн. пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 13322403) від 11.08.2025 № 913280127925 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у перерахунку пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 13322403) здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора №21-110-зп від 29.05.2025 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 01.01.2022, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 13322403) судовий збір у розмірі 807,46 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 18.03.2026 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович