Ухвала від 17.03.2026 по справі 380/24420/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/24420/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 березня 2026 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кухар Наталія Андріївна, розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою № 380/24420/25 від 22.12.2025 суд роз'єднав позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в самостійні провадження, в провадженні цієї справи будуть розглянуті такі вимоги:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невірного застосування порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії ОСОБА_1 , а саме: не дотримання вимог, передбачених абзацами першим і другим частини першої статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та порушення висновку Верховного Суду, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду від 21 березня 2019 року у справі № 233/6214/16-а;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити повторний розрахунок суми коефіцієнтів заробітної плати за всі місяці фактичного страхового стажу ОСОБА_1 та встановити новий індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, відповідно до положень Закону № 1058-ІV; у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 11 червня 2025 року.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.12.2025 визначено головуючого - суддю Москаля Р.М.

Ухвалою від 22.12.2025 задоволено клопотання ОСОБА_1 про зменшення розміру судового збору, зменшено позивачу розмір судового збору за подання цієї позовної заяви до 118 гривень.

Ухвалою від 22.12.2025 відкрито спрощене провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

26.02.2026 розпорядженням Львівського окружного адміністративного суду № 19/р призначено повторний автоматизований розподіл справи, оскільки відповідно до Указу Президента України №167/2026 від 24.02.2026 суддю Москаля Р.М. призначено на посаду судді Восьмого апеляційного адміністративного суду.

27.02.2026 відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративна справа передана на розгляд судді Кухар Н.А.

Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 03 березня 2026 року адміністративну справу №380/24420/25 прийнято до провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з огляду на наступне.

За правилами частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно із частиною 3 статті 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Поважною причиною пропуску строку звернення до суду із цим позовом факт усвідомлення позивачем вчинення відповідачем порушення.

Пенсія є щомісячним періодичним платежем, внаслідок чого, в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує.

Також слід зауважити, що питання застосування строків звернення до адміністративного суду слід розмежовувати з питанням щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії, у разі встановлення судом вини пенсійного органу.

Стосовно поважності причини необхідно вказати, що поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Законодавче обмеження строку звернення до суду з позовом, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, зокрема, і встановленням строків на звернення до суду з відповідним позовом.

Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Окрім того, реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежала виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності відповідача або інших осіб.

Позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невірного застосування порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії ОСОБА_1 , що були вчинені при призначенні пенсії у квітні 2021 року.

Позивач, звернувшись до суду 10.12.2025 року, пропустила встановлений частиною 2 статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду.

Відповідно до ч.3 ст.123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивачем до матеріалів позовної заяви не долучено доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом.

Підсумовуючи все наведене вище, суд приходить до висновку, що при подачі позову до суду позивачем не дотримано вимог ст.ст.160, 161 КАС України, а провадження в справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вказаним вимогам КАС України.

Відповідно до частини 13 статті 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення з даним позовом до суду та доказів на підтвердження поважності причин його пропуску суду.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 123, 160, 161, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Позивачу надати строк протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків .

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.

Суддя Кухар Н.А.