18 березня 2026 рокусправа № 380/2009/26
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправними та скасувати рішення від 17.09.2025 за № 914420136281 про відмову у перерахунку пенсії;
визнати протиправною бездіяльність щодо не забезпечення розгляду скарги на рішення від 17.09.2025 № 914420136281 про відмову у перерахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за принципом екстериторіальності у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1;
зобов'язати вчинити дії щодо розгляду заяви від 10.09.2025 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за принципом екстериторіальності у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
В обгрунтування позову зазначає, що долучені додатки до заяви про перерахунок пенсії підтверджуються скріншотом сторінки 1, 2 веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України. Крім того, на скріншоті 2 у верхньому правому куті зафіксовано розмір завантажуваного файлу під назвою довідка, який складає 394 КБ. Аналогічну довідку в якості додатка нею долучено і до позовної заяви, розмір якої теж складає 394 КБ, що ставить під сумнів твердження органу ПФУ про відсутність долучених документів. Відповідно, прийняте рішення є протиправним, необґрунтованим, підлягає безумовному скасуванню як незаконне, прийняте в порушення вимог ст. 46 Конституції України, Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призводить до порушення її права на отримання справедливого розміру виплат. В свою чергу, з боку начальника ГУ ПФУ у Львівській області в особі заступника начальника Управління - начальника відділу розгляду звернень управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не вжито заходів до відновлення порушених моїх прав на перерахунок пенсії, по суті скаргу, до якої також долучено додатки у паперовому вигляді - копія рішення про відмову, копія паспорту, копія ідентифікаційного коду, оригінал довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) що враховується для перерахунку пенсії, не розглянуто, допустивши протиправну бездіяльність щодо не забезпечення розгляду поданої скарги на рішення про відмову у перерахуванні пенсії.
Відповідач у відзиві зазначив, що враховуючи, що його діяльність здійснюється за спеціально-дозвільним типом правового регулювання, він зобов'язаний виконувати чинні законодавчі акти, дотримуватись встановлених норм законодавства. З урахуванням порядку виконання рішення проводити перерахунок пенсії позивачу згідно з довідкою від 14.08.2025 №21-9614ВН-25 немає підстав, оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає з 13.12.2019 за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати.
Ухвалою суду від 23.02.2026 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач звернулася до відповідача із заявою від 10.09.2025 року про перерахунок пенсії.
Рішенням відповідача від 17.09.2025 року №914420136281 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії із збільшенням заробітної плати, оскільки "заявниця до заяви про перерахунок пенсії не додає жодних документів".
Позивач звернулася до відповідача із листом від 17.10.2025 року, в якому просила скасувати згадане рішення та розглянути заяву про перерахунок пенсії від 10.09.2025 року, мотивуючи, що до заяви було долучено паспорт, ідентифікаційний код, довідку про розмір заробітної плати, що підтверджується інформацією на сторінці особистого кабінету.
Листом від 04.11.2025 року у відповідь на звернення позивача відповідач повідомив, що за даними підсистеми ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати пенсій (ППВП)" та «ПВП ДКГ» на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області позивач не перебуває. Враховуючи зазначене, з питання порушених питань їй необхідно звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Змістом спірних правовідносини є відповідність рішення від 17.09.2025 року №914420136281 критеріям правомірності та бездіяльність щодо не розгляду скарги, передбаченим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу першого ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №1058-ІV), призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Абзацом другим вказаної норми передбачено, що звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення (абзац третій вказаної норми).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок №22-1).
Відповідно до абзацу першого п.1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Абзацом другим вказаної норми передбачено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно із абзацом першим п.4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Відповідно до абзацу другого п.4.1 Порядку №22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Судом встановлено, що позивач первинно звернулася до відповідача із заявою від 10.09.2026 року про перерахунок пенсії.
При цьому, відповідач, відмовляючи у задоволенні вказаної заяви, зазначив, що заявниця до заяви про перерахунок пенсії не додає жодних документів.
Суд звертає увагу, що із наявним у матеріалах справи витягом з порталу електронних послуг Пенсійного фонду України підтверджується, що позивач до своєї заяви долучила наступні додатки: паспорт, довідка, відмова в призначенні/перерахунку, витяг з реєстру страхувальників.
Як наслідок, суд дійшов висновку, що мотиви відмови з приводу не долучення позивачем до її заяви жодних документів не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, а тому оскаржуване рішення є необгрунтованим.
Відтак, позовні вимоги з приводу визнання протиправним та скасування рішення від 17.09.2025 за № 914420136281 та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо розгляду заяви від 10.09.2025 про перерахунок пенсії з урахуванням висновків, зроблених судом у даному судовому рішенні, є підставними, обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог з приводу визнання протиправною бездіяльності з приводу не забезпечення розгляду скарги на рішення від 17.09.2025 № 914420136281 про відмову у перерахунку пенсії.
Як уже згадувалось раніше, позивач, отримавши відмову у задоволенні її заяви про перерахунок пенсії, звернулася до відповідача із відповідною скаргою на вказане рішення (з листом від 17.10.2025 року).
Листом від 04.11.2025 року відповідач розглянув згадану скаргу.
Відтак, позовні вимоги щодо не розгляду скарги позивача (бездіяльність) є безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Щодо судового збору, то у відповідності до ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача пропорційно задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення від 17.09.2025 за № 914420136281 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 10.09.2025 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за принципом екстериторіальності у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, з урахуванням висновків, зроблених судом у даному судовому рішенні.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович