Рішення від 18.03.2026 по справі 280/154/26

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 березня 2026 року о/об 16 год. 30 хв.Справа № 280/154/26 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (вул.Цимлянська, буд.29-А, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69034; код ЄДРПОУ 34155997)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (надалі - позивач, ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 02.12.2025 за №1943908012300 із застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції (штрафи) у сумі 794500,00 грн.

У позовній заяві зазначено наступне: «… У період з 29.09.2025 р. по 03.10.2025 р. Головним управлінням ДПС у Запорізькій області (надалі - орган ДПС) була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (код за ЄДРПОУ 34155997). За результатами перевірки органом ДПС було складено Акт № 14457/08-01-23-00-14/34155997 від 10.10.2025 року про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (код за ЄДРПОУ 34155997) (далі - Акт перевірки). Також ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» 30.12.2025 р. було отримано податкове повідомлення-рішення від 02.12.2025 р. № 1943908012300 із застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції (штрафи) у сумі 794 500,00 грн., яке було винесено органом ДПС на підставі Акту перевірки № 14457/08-01-23-00-14/34155997 від 10.10.2025 року. ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ», розглянувши висновки податкового органу, наведені в Акті перевірки вважає, що висновки органу ДПС не відповідають положенням діючого законодавства України та фактичним обставинам, які мали місце в досліджених податковим органом правовідносинах. Вважаємо, що Головним управлінням ДПС у Запорізькій області (надалі - орган ДПС, Головне управління ДПС у Запорізькій області) податкове повідомлення-рішення від 02.12.2025 р. № 1943908012300 із застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції (штрафи) у сумі 794 500,00 грн., було прийнято неправомірно, виходячи з нижченаведених підстав. 1. Щодо неправомірності висновків органу ДПС з питання порушення описаного у п.3.1. Акту перевірки - стосовно результатів перевірки в частині несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції за 2021 рік, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік, а зокрема порушення органом ДПС принципу правової визначеності та захисту законних очікувань позивача на звільнення від відповідальності. Органом ДПС в Акті перевірки, зокрема на сторінках 5 та 6, зазначено, що ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» було порушено граничний термін подання звіту про контрольовані операції та повідомлення про учать у міжнародній групі компаній за 2021 рік - 01.10.2022 р. та не подано звіт про контрольовані операції та повідомлення про учать у міжнародній групі компаній за 2021 рік. Однак органом ДПС не було враховано, що на час граничного терміну подання позивачем звіту та повідомлення, а зокрема з 01.10.2022 р. та до 30.06.2023 р. тривав карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19) та до 30.06.2023 р. та дію воєнного стану в Україні, та згідно внаслідок дії зазначених обставин в Україні органом ДПС не було враховано законодавчі приписи, які дають підстави для висновку, що при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення від 02.12.2025 р. № 1943908012300 контролюючим органом було порушено принцип правової визначеності та захисту законних очікувань позивача на звільнення від відповідальності, тому що Законом №2260-ІХ було скасовано право, яким товариство користувалося до того часу та не було надано часу для вчинення дій щодо своєчасного подання податкової звітності за період карантину без застосування фінансових санкцій, а також надалі внаслідок дію воєнного стану в Україні. ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» вважає, що не підлягало притягненню до відповідальності, оскільки п.52-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України звільняє його від такої відповідальності до закінчення дії карантину, та надалі внаслідок дії воєнного стану в Україні, виходячи з нижче наведених законодавчих підстав. … Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення строків подання звітів про контрольовані операції та повідомлень у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Відтак даними приписами Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення строків, зокрема, подання звітів про контрольовані операції за 2021 рік, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину не застосовуються. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 за №211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 на всій території України з 12.03.2020 був встановлений карантин. Як зазначено у ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 за №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2", відмінити з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2. Таким чином, як станом на дату виникнення у позивача обов'язку по поданню звіту про контрольовані операції за 2021 рік, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік, на усій території України було установлено карантин з 12.03.2020 р., котрий тривав протягом спірних правовідносин до 30.06.2023 р. Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 р. № 2260-ІХ (далі - Закон № 2260), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 № 2102-ІХ, установлено особливості для справляння податків і зборів. Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на теперішній час триває. … Аналізуючи наведені норми законодавства, зазначаємо, що починаючи з 27.05.2022 року, існує дві норми законодавства щодо своєчасності подання податкової звітності як під час карантину, так і починаючи з 24.02.2022 (початку дії воєнного стану) та відповідальності за це. При цьому нормами Закону № 2260 платникам податків не було надано перехідного періоду, достатнього для подання податкової звітності, що не була своєчасно подана у зв'язку з карантином та на які до 27.05.2022 поширювалася дія мораторію, встановленого на період дії карантину. Фактично норми підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України суперечать нормам пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, що полягає у тому, що незважаючи на положення, що встановлені у підпункті 52-1, у податкового органу є право застосовувати санкції за будь-які порушення починаючи з 27.05.2022. Такий підхід законодавця створює для платників податків ситуацію правової невизначеності, що з урахуванням введеного правового режиму воєнного стану є додатковим та надмірним тягарем. … В окремих ситуаціях, коли цього вимагають принципи правової визначеності та захисту законних очікувань, може виникнути необхідність запровадити перехідні положення відповідно до обставин, чого у зазначеній ситуацій зроблено не було і у ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» виникла ситуація, коли підприємство не мало можливості виконати свої обов'язки з метою запобігання негативних наслідків. Таким чином, при прийнятті оскаржуваних рішень відповідачем було порушено принцип правової визначеності та захисту законних очікувань ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» на звільнення від відповідальності, тому що Законом № 2260 було скасовано право, яким підприємство користувалося до того часу та не було надано часу для вчинення дій щодо своєчасного подання податкової звітності за період карантину та періоду воєнного стану в Україні без застосування фінансових санкцій. Принцип стабільності податкового законодавства слугує реалізації правової визначеності. Стабільність податкового законодавства передбачає законні очікування платника податку щодо незмінності правового режиму оподаткування. У рішенні ЄСПЛ у справі «Федоренко проти України» від 30.06.2006 зазначено, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі Конвенції, право власності може виступати у формі не лише майна, а й «виправданих очікувань» від ефективного використання права власності. У рішенні ЄСПЛ у справі «Стретч проти Об'єднаного Королівства» від 24.06.2003 майном у значенні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції (встановлює право особи на мирне володіння своїм майном) вважається, зокрема, «законне і обґрунтоване очікування набути майно або майнове право». Також зазначаємо, що необхідно також враховувати норми пп.4.1.4 п.4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, яким встановлено презумпцію правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу. Положення пункту 56.21 статі 56 ПК України установлює шляхи подолання колізій у податкових правовідносинах таким чином: у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно- правового акту, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акту суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків. … Отже також Закон України від 13.12.2022 № 2836-ІХ «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» передбачає, зокрема: - звільнення платників від відповідальності за несвоєчасне подання звітності, документів та повідомлень передбачених для цілей трансфертного ціноутворення та оподаткування контрольованих іноземних компаній із встановленням зобов'язання щодо подання таких документів протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Таким чином, виходячи з вище наведених правових підстав, вказане податкове повідомлення- рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 02.12.2025 р. № 1943908012300 із застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції (штрафи) у сумі 794 500,00 грн., вважаємо необгрунтованими та таким, що протирічать діючому законодавству України з питань оподаткування і порушують права та охоронювані законом інтереси ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» у сфері публічно-правових відносин - податкових. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… На підставі Наказу від 26.09.2025 №1719-п ГУ ДПС у Запорізькій області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 Кодексу звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період діяльності з 01.01.2021 по 31.12.2021. За результатами перевірки складено Акт від 10.10.2025 року №14457/08-01-23-00-14/34155997, яким встановлено порушення ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПК України в частині несвоєчасного подання ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік. На підставі акту перевірки прийняте ППР від 02.12.2025 р. №1943908012300 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції (штрафи) - 794 500 гривень. Вказане ППР від 02.12.2025 р. №1943908012300 надіслано поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення 02.12.2025 на адресу ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» та отримано підприємством 30.12.2025. Не погодившись з ППР від 02.12.2025 р. №1943908012300, Позивачем подано позов до суду. … Ознайомившись зі змістом позовної заяви, проаналізувавши викладені Позивачем доводи, дослідивши надані до позовної заяви в якості доказів документи, ГУ ДПС у Запорізькій області позов не визнає в повному обсязі, заперечує проти позовних вимог, вважає, що підстави для їх задоволення відсутні. Фактично ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» не заперечує, що ним не своєчасно подано звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік. Проте, на думку Позивача, органом ДПС не було враховано, що на час граничного термiну подання позивачем звiту та повiдомлення, а зокрема з 01.10.2022 р. та до 30.06.2023 р. тривав карантин, встановлений Кабiнетом Мiнiстрiв України на всiй територiї України з метою запобiгання поширенню на територiї України коронавiрусної хвороби (COVID-19) та до 30.06.2023 р. та дiю воєнного стану в Українi, та згiдно внаслiдок дiї зазначених обставин в Українi органом ДПС не було враховано законодавчi приписи, якi дають пiдстави для висновку, що при прийняттi спiрного податкового повiдомлення-рiшення вiд 02.12.2025 р. № 1943908012300 контролюючим органом було порушено принцип правової визначеностi та захисту законних очiкувань позивача на звiльнення вiд вiдповiдальностi, тому що Законом №2260-IX було скасовано право, яким товариство користувалося до того часу та не було надано часу для вчинення дiй щодо своєчасного подання податкової звiтностi за перiод карантину без застосування фiнансових санкцiй, а також надалi внаслiдок дiї воєнного стану в Українi. ТОВ «ТЕХНОХIМРЕАГЕНТ» вважає, що не пiдлягало притягненню до вiдповiдальностi, оскiльки п.52-1 пiдроздiлу 10 роздiлу ХХ Перехiднi положения Податкового кодексу України звiльняє його вiд такої вiдповiдальностi до закiнчення дii карантину, та надалi внаслiдок дiї воєнного стану в Українi. ГУ ДПС у Запорізькій області не погоджується з зазначеним твердженням та звертає увагу суду, що наведеним твердженням Позивача Верховний Суд, в Постанові від 18.07.2025 року в адміністративній справі 280/3663/24 вже надав оцінку, та вказана справа, відповідно до вимог ч.4 ст.78 КАС України має преюдиційне значення. Перевіркою встановлено, що ТОВ «Технохімреагент» за №9433307193 від 14.05.2022 було подано до ДПС податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за звітний 2021 рік. Згідно рядку 01 Декларації, «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» задекларовано в сумі 169 988 109 грн. За період з 01.01.2021 по 31.12.2021 Позивач мав взаємовідносини з контрагентом-нерезидентом СОМРANIA PROCESADORA DE NIQUEL DE IZAВAL, S.A. («PRONICO»), Гватемала, зокрема здійснено експортні операції з продажу хімічних речовин та хімічного обладнання (калію, натрію, PuroTech Biosperse, PuroFlock, амонію, кислот, дозуючих насосів, стаканів, чашок, циліндрів та інш.) на адресу СОМРANIA PROCESADORA DE NIQUEL DE IZAВAL, S.A. («PRONICO»), Гватемала, на загальну суму 18 471 334 грн. Факт здійснення вищезазначених операцій було відображено підприємством в первинних документах, бухгалтерському обліку та податковій звітності. Детально інформація щодо відображення ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» операцій з продажу на адресу СОМРANIA PROCESADORA DE NIQUEL DE IZAВAL, S.A. («PRONICO»), Гватемала, ТМЦ наведена акті перевірки та додатку 4 до Акту. Відповідно до пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і пп. 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік. Так, річний дохід ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2021 рік, перевищує 150 мільйонів гривень та обсяг господарських операцій ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ», визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2021 рік, перевищує 10 мільйонів гривень. Відповідно до пп. 39.2.1.1 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України (в т. ч. у редакціях, що діяли з 01.01.2021 по 31.12.2021) контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме: в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1045 «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу» Республіка Гватемала належить до країн, включених до переліку зазначених держав (територій), в т.ч. за період 2021 рік. Таким чином одночасно виконані всі умови, передбачені пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України (в т. ч. у редакціях, що діяли з 01.01.2021 по 31.12.2021) і господарські операції ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ», здійснені протягом 2021 року з нерезидентом СОМРANIA PROCESADORA DE NIQUEL DE IZAВAL, S.A. («PRONICO») (Гватемала), визнаюся контрольованими. Згідно пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України (в т. ч. у редакціях, що діяли з 01.01.2021 по 31.12.2021) платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Форму та Порядок складання звіту про контрольовані операції, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 18.01.2016 №8 (із змінами). Форма та порядок складання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 року №839 (зі змінами). Граничний термін подання звіту про КО та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік - 03.10.2022 (01.10.2022 - вихідний день). На підставі наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 04.10.2023 №1744-п, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ", код ЄДРПОУ 34155997, за результатами якої складено акт від 18.10.2023 №6357/08-01-23-01-06/44155997. Вказаною перевіркою встановлено порушення п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПК України в частині неподання ТОВ "ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ" центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь в міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік. На підставі акту перевірки від 18.10.2023 №6357/08-01-23-01-06/44155997, у зв'язку з неподанням ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» Звіту КО та Повідомлення МГК за 2021 рік контролюючим органом на підставі пп.54.3.3 ст.54 та п.120.3 ст. 120 ПК України, прийняте податкове повідомлення-рішення від 03.01.2024 №4208012300, яким до Позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 794 500 гривень. Непогодившись з ППР від 03.01.2024 №4208012300, ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» оскаржило його до суду. Постановою Верховного Суду від 18.07.2025 в адміністративній справі №280/3663/24 Верховним Судом підтверджено правомірність ППР від 03.01.2024 №4208012300, касаційну скаргу ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» залишено без задоволення, рішення суду апеляційної інстанції - без змін. Відповідно до абз.8 п.120.3. ст.120 ПК України сплата фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» 02.09.2025 було подано Звіт про контрольовані операції за 2021 рік №9435534431 та Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік від 25.09.2025 №9435541724. Актом від 10.10.2025 року №14457/08-01-23-00-14/34155997, встановлено порушення ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПК України в частині несвоєчасного подання ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік. Згідно п. 120.6 ст. 120 ПК України несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі: одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року. Отже, оскільки ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» несвоєчасно подано звіт про контрольовані операції (02.09.2025 при граничному терміні подання - 03.10.2022) та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (25.09.2025 при граничному терміні подання - 03.10.2022) за 2021 звітний рік, зважаючи на встановлене в ПК України правове регулювання спірних правовідносин, ГУ ДПС у Запорізькій області правомірно прийнято оскаржуване ППР від 02.12.2025 №1943908012300 та підстави для його скасування відсутні. Щодо посилання Позивача на п.52-1 підрозділу XX Перехідних положень ПК України, зазначаємо наступне. Верховний Суд, в Постанові від 18.07.2025 року у справі №280/3663/24, надаючи оцінку наведеним доводам ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ», звертає увагу на те, що 18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 533-IX). … Вказана Постанова Верховного Суду від 18.07.2025 року в адміністративній справі 280/3663/24 має преюдиційне значення для даної адміністративної справи відповідно до вимог ч.4 ст.78 КАС України. Щодо тверджень Позивача про відсутність перехiдного перiоду, достатнього для подання податкової звiтностi, що не була свосчасно подана у зв'язку з карантином та на якi до 27.05.2022 поширювалася дiя мораторiю, звертаємо увагу, що мораторій (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину припинили застосовуватися з 27.05.2022 року, в той час як граничний термін подання Звіту Ко та Повідомлення МГК - 03.10.2022. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 09.02.2026 по 22.02.2026 перебував у відпустці.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У період з 05.10.2023 по 11.10.2023 ГУ ДПС у Запорізькій області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині подання звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, за результатами якої складено Акт №6357/08-01-23-01-06/34155997 від 18.10.2023 (надалі - Акт перевірки №6357/08-01-23-01-06/34155997 від 18.10.2023).

У висновку Акту перевірки №6357/08-01-23-01-06/34155997 від 18.10.2023 зазначено: «… Перевіркою з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині подання звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, встановлено порушення ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (код за ЄДРПОУ 34155997): п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами), в частині неподання ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік. …».

Результатом розгляду ГУ ДПС у Запорізькій області Акту перевірки №6357/08-01-23-01-06/34155997 від 18.10.2023 стало прийняття відносно ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ»: податкового повідомлення-рішення №4208012300 від 03.01.2024, яким за платежем «Адмін. штрафи та інші санкції (надх. коштів, контроль за справлянням яких закріп. за ГУ ДПС-рай» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 794500 грн. 00 коп.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.2024 у справі №280/3663/24 задоволено у повному обсязі позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області - визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 03.01.2024 №4208012300 із застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції (штрафи) у сумі 794500,00 грн.

Однак, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.10.2024 у справі №280/3663/24 задоволено апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.06.2024 року. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» - відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.07.2025 у справі №280/3663/24 (касаційне провадження №К/990/43300/24) залишено без задоволення касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент». Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року залишено без змін.

У період з 29.09.2025 по 03.10.2025 ГУ ДПС у Запорізькій області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині подання з порушенням вимог п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період діяльності з 01.01.2021 по 31.12.2021, за результатами якої складено Акт №14457/08-01-23-00-14/34155997 від 10.10.2025 (надалі - Акт перевірки №14457/08-01-23-00-14/34155997 від 10.10.2025).

В Акті перевірки №14457/08-01-23-00-14/34155997 від 10.10.2025 зазначено, зокрема: «… Інформація про попередню документальну планову перевірку (документальну позапланову перевірку з усіх питань) платника податків та про перевірки, результати, яких вплинули на проведення та висновки цієї перевірки, проведену (і) контролюючим(и) органом(ами), та усунення виявлених недоліків: №з/п - 1; Найменування контролюючого органу, що проводив перевірку - ГУ ДПС у Запорізькій області; Дата та № акта (довідки) перевірки - 18.10.2023 №6357/08-01-23-01-06/34155997; Період, який перевірявся - 01.01.2021- 31.12.2021; Донараховано всього, тис. грн - 794,5; …; Стан розрахунків - Сплачено. … ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» було подано Звіт про контрольовані операції за 2021 рік від 02.09.2025 №9435534431 та Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік від 25.09.2025 №9435541724. З урахуванням судового оскарження ППР від 03.01.2024 №4208012300, період несвоєчасного неподання Звіту про контрольовані операції за 2021 рік становить 336 днів, період несвоєчасного неподання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 становить 359 днів. …».

У висновку Акту перевірки №14457/08-01-23-00-14/34155997 від 10.10.2025 зазначено: «… Перевіркою з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 Кодексу звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період діяльності з 01.01.2021 по 31.12.2021, встановлено порушення ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (код за ЄДРПОУ 34155997): п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами), в частині несвоєчасного подання ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік. …».

Результатом розгляду ГУ ДПС у Запорізькій області Акту перевірки №14457/08-01-23-00-14/34155997 від 10.10.2025 стало прийняття відносно ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ»: податкового повідомлення-рішення №1943908012300 від 02.12.2025, яким за платежем «Адмін. штрафи та інші санкції (надх. коштів, контроль за справлянням яких закріп. за ГУ ДПС-рай» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 794500 грн. 00 коп.

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України зазначено: «39.4.2. Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції. Платники податків, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". 39.4.2.1. У звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді. У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому звіті про контрольовані операції інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати: новий звіт до закінчення граничного строку подання звіту про контрольовані операції за такий самий звітний період; уточнюючий звіт у разі його подання після закінчення граничного строку для відповідного звітного періоду. Подання платником податку уточнюючого звіту про контрольовані операції не звільняє від відповідальності, передбаченої підпунктами 120.4 і 120.6 статті 120 цього Кодексу. Платник податків під час проведення документальних перевірок не має права подавати звіт (уточнюючий звіт) про контрольовані операції за звітний період, який перевіряється. Форма та порядок складання звіту про контрольовані операції встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. 39.4.2.2. Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній має містити, зокрема, таку інформацію: а) дані про материнську компанію міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків, зокрема її назву, дані про державу (територію) податкового резидентства, державу (територію) реєстрації (якщо відрізняється від держави/території податкового резидентства), ідентифікаційний (реєстраційний) номер (код), присвоєний материнській компанії як платнику податків у державі (території) її реєстрації, будь-які інші ідентифікаційні (реєстраційні) номери (коди) материнської компанії та їх тип, інформацію про адресу (адреси) материнської компанії (адреса місцезнаходження, адреса місця здійснення підприємницької діяльності тощо); б) дані про учасника міжнародної групи компаній, який є уповноваженим учасником такої міжнародної групи компаній на подання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків (за наявності такого уповноваженого учасника), зокрема його назву, дані про державу (територію) податкового резидентства, державу (територію) реєстрації (якщо відрізняється від держави/території податкового резидентства), ідентифікаційний (реєстраційний) номер (код), присвоєний учаснику міжнародної групи компаній як платнику податків у державі (території) його реєстрації, будь-які інші ідентифікаційні (реєстраційні) номери (коди) учасника міжнародної групи компаній та їх тип, інформацію про адресу (адреси) такого учасника міжнародної групи компаній (адреса місцезнаходження, адреса місця здійснення підприємницької діяльності тощо); в) дата, яка є останнім днем фінансового року, за який складається консолідована фінансова звітність міжнародної групи компаній, а якщо така звітність не складається - дата закінчення фінансового року відповідно до внутрішніх положень материнської компанії міжнародної групи компаній; г) інформація про розмір сукупного консолідованого доходу міжнародної групи компаній за фінансовий рік, що передує звітному, розрахований згідно із стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія міжнародної групи компаній. У разі якщо законодавство іноземної юрисдикції податкового резидентства материнської компанії не передбачає вимоги щодо подання звітів у розрізі країн міжнародної групи компаній для цілей автоматичного обміну податковою та фінансовою інформацією, у повідомленні про участь у міжнародній групі компаній зазначається також інформація про те, що материнська компанія міжнародної групи компаній не зобов'язана подавати звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній. Форма та порядок складання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.».

У ст.120 «Неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності» Податкового кодексу України зазначено: «… 120.3. Неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 цього Кодексу - тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі: 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції; 3 відсотків суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктами 39.4.6 та 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), визначеної підпунктами 39.4.7 та 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу; 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній; 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року. … 120.6. Несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу, або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу - тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі: одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше суми, що дорівнює одному з двох значень, що є меншим за розміром, - або 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, або 0,5 відсотка суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції; двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.6 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання глобальної документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.7 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній (у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу), але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.».

За ст.61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Контролюючим органом як в Акті перевірки №6357/08-01-23-01-06/34155997, так і в Акті перевірки №14457/08-01-23-00-14/34155997 від 10.10.2025 зазначено про порушення ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» лише пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України.

У «Розрахунку штрафних (фінансових) санкцій за неподання Звіту про контрольовані операції та Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній до податкового повідомлення-рішення, винесеного на підставі акту документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (код ЄДРПОУ 34155997) від 18.10.2023 №6357/08-01-23-01-06/34155997» як «Підставу для нарахування штрафної (фінансової) санкції» зазначено «п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України» (стосовно податкового повідомлення-рішення №4208012300 від 03.01.2024).

Водночас, у «Розрахунку штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання Звіту про контрольовані операції за 2021 звітний рік та Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік до податкового повідомлення-рішення, винесеного на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (код ЄДРПОУ 34155997) від 10.10.2025 №14457/08-01-23-00-14/34155997» як «Підставу для нарахування штрафної (фінансової) санкції» зазначено «п.120.6 ст.120 Податкового кодексу України» (стосовно податкового повідомлення-рішення №1943908012300 від 02.12.2025).

З назви ст.120 Податкового кодексу України вбачається, що дана стаття присвячена питанням, зокрема, «неподання або несвоєчасного подання податкової звітності».

Звідси, притягнення платника податків до відповідальності за неподання податкової звітності виключає необхідність притягнення платника податків до відповідальності за несвоєчасне подання податкової звітності.

За матеріалами справи, позивачем оспорювалось у судовому порядку у межах адміністративної справи №280/3663/24 притягнення до відповідальності за неподання до контролюючого органу «Звіту про контрольовані операції за 2021 звітний рік» та «Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік».

З 08.07.2025 - тобто з дня прийняття Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постанови від 08.07.2025 у справі №280/3663/24 (касаційне провадження №К/990/43300/24) - у ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» виник безумовний обов'язок подання до контролюючого органу «Звіту про контрольовані операції за 2021 звітний рік» та «Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік».

З урахуванням наявності постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.07.2025 у справі №280/3663/24 (касаційне провадження №К/990/43300/24) та на виконання припису п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» було подано до контролюючого органу «Звіт про контрольовані операції за 2021 звітний рік» та «Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік», а також було сплачено штрафну (фінансову) санкцію у сумі 794500 грн. 00 коп. за податковим повідомленням-рішенням №4208012300 від 03.01.2024 у справі №280/3663/24.

Іншого відповідачем не доведено.

На думку суду, застосування контролюючим органом штрафної (фінансової) санкції у сумі 794500 грн. 00 коп. за несвоєчасне подання ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» до контролюючого органу «Звіту про контрольовані операції за 2021 звітний рік» та «Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік» у виниклій ситуації призводить до подвійної відповідальності фактично за одне діяння - не подання податкової звітності за 2021 рік.

Тобто, стягнення штрафної (фінансової) санкції за не подання податкової звітності за 2021 рік та за не своєчасне подання податкової звітності за 2021 рік - є подвійним стягненням штрафної (фінансової) санкції або є подвійною відповідальністю за порушення зобов'язання з подання зазначеної податкової звітності за 2021 рік.

За порушення ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» лише пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України контролюючим органом застосовано штрафні (фінансові) санкції передбачені п.120.3 та п.120.6 ст.120 Податкового кодексу України.

Суд вважає, що притягнення платника податків до відповідальності за неподання податкової звітності згідно з п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України фактично виключає необхідність окремого притягнення до відповідальності за несвоєчасне подання тієї ж самої звітності за той самий період згідно з п.120.6 ст.120 Податкового кодексу України.

Судом прийняті до уваги наведені позивачем у додаткових поясненнях у справі «основні аргументи, чому санкція за п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України фактично «поглинає» або виключає застосування п.120.6 ст.120 Податкового кодексу України: - при співставленні спеціальної та загальної норми: Пункт 120.3 Податкового кодексу України передбачає відповідальність за неподання звітності (звітності з трансфертного ціноутворення або контрольованих іноземних компаній), що є більш суворим і комплексним порушенням. Пункт 120.6 Податкового кодексу України стосується несвоєчасного подання. Оскільки неподання вже охоплює факт відсутності звіту у встановлений термін, додаткове покарання за «несвоєчасність» є надмірним; - стосовно складу правопорушення: судова практика Верховного Суду часто вказує на те, що не можна одночасно карати за «неподання» та «несвоєчасне подання» одного й того самого документа за той самий період, оскільки ці дії мають спільну об'єктивну сторону. - принцип non bis in idem: якщо контролюючий орган уже застосував штраф за неподання звітності, то нарахування штрафу за її несвоєчасне подання (якщо вона була подана пізніше) за той самий звітний період буде порушенням конституційних прав платника, оскільки гарантована ст.61 Конституції України заборона подвійного притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (лат. non bis in idem - «двічі за одне й те саме не карають») має на меті уникнути несправедливого покарання.».

Також, відповідачем з посиланням на норми права не обґрунтовано обчислення кількості днів «336» та «359».

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №1943908012300 від 02.12.2025 прийняте контролюючим органом не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ДПС у Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 11917 грн. 50 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (вул.Цимлянська, буд.29-А, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69034; код ЄДРПОУ 34155997) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №1943908012300 від 02.12.2025, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» за платежем «Адмін. штрафи та інші санкції (надх. коштів, контроль за справлянням яких закріп. за ГУ ДПС-рай» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 794500 грн. 00 коп.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (вул.Цимлянська, буд.29-А, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69034; код ЄДРПОУ 34155997) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 11917 грн. 50 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 18.03.2026.

Суддя О.О. Прасов