Рішення від 18.03.2026 по справі 280/9610/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 березня 2026 року Справа № 280/9610/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (69000, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 13, прим. 19; код ЄДРПОУ 44830259)

до Тернопільської митниці (46400, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 38; код ЄДРПОУ 43985576)

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

31.10.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (далі - позивач) до Тернопільської митниці (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товару від 21.10.2025 № UA403070/2025/000332/2.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» надано всі передбачені чинним законодавством документи на підтвердження заявленої митної вартості імпортованого товару, а посилання митного органу на виявлені під час перевірки поданих документів розбіжності є безпідставними. З урахуванням викладеного вважає спірне рішення про коригування митної вартості товарів протиправним та просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 05.11.2025 відкрито провадження у справі № 280/9610/25; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

20.11.2025 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 58642), в якому він висловлює свою незгоду з заявленими позовними вимогами з тих підстав, що в поданих товариством документах містяться розбіжності. Також, надані позивачем документи не підтверджують усі числові значення складових митної вартості. При цьому, митним органом установлено, що вартість імпортованого товару є вищою, ніж заявлена позивачем. Наведене зумовило прийняття оскаржуваного рішення, у графі 33 якого містяться обставини його прийняття та джерела інформації, що використовувалися митним органом для визначення митної вартості. За таких обставин просить у задоволенні позову відмовити.

Крім того, 20.11.2025 від відповідача надійшло клопотання (вх. № 58645) про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та/або з викликом сторін.

Стосовно даного клопотання слід зазначити про таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 КАС України).

Згідно з пунктом 10 ч. 6 ст. 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті (ч. 2 ст. 257 КАС України).

При цьому, згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Як зазначено у ч. 1 ст. 260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Як зазначено у ч. 7 ст. 262 КАС України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Зважаючи на те, що відповідачем не доведена необхідність розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; дана справа є справою незначної складності і характер спірних правовідносин та предмет доказування в ній не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання митниці.

Крім того, клопотання не містить будь-якої інформації стосовно предмету спору, яка може бути надана сторонами лише у судовому засіданні за участі їх представників та не може бути надана із заявами по суті справи.

Ухвалою суду від 23.01.2026 у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» про вжиття заходів забезпечення позову відмовлено.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (код ЄДРПОУ 44830259) за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване в якості юридичної особи. Основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням (код КВЕД 46.61).

07.12.2023 ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» (Покупець) уклало з компанією CHONGQING HUA TIAN HAO LI MACHINERY LLC., (Китай) (Продавець) Контракт № HL/5 на поставку в Україну товарів в асортименті, кількості та за цінами, вказаними у Специфікації (Додатку), яка є невід'ємною частиною даного контракту.

На виконання вимог вищезазначеного Контракту від 07.12.2023 № HL/5, з урахуванням специфікацій від 15.05.2025 № 2025-10, № 2025-10-z, від 16.05.2025 № 2025-11, рахунку-фактури від 11.06.2025 № НL2025-10А/11А, коносаменту від 26.06.2025 № BW25060441А, залізничних товарно-транспортних накладних від 21.09.2025 № 601120, від 21.09.2025 № 601161, від 23.09.2025 № 602581, на умовах FОВ згідно міжнародних торговельних правил «ІНКОТЕРМС 2010», позивачу поставлений товар.

Митна вартість зазначеного товару підприємством заявлена відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 57 Митного кодексу України - за основним методом, який встановлений у статті 58 Митного кодексу України.

17.10.2025 позивачем до митного оформлення подано митну декларацію № 25UA403070009346U1, у графі 31 якої заявлено до митного оформлення товар:

Товар № 1 «Трактори, що керуються водієм, який іде поряд, одновісні, нові. Без фрези мотоблоку у комплекті: - Мотоблок Кентавр МБ2060Д-4 (4.00-10) -105шт. (Потужність, кВт/к.с.: 4,4/6,0; Тип палива: Дизель; Об'єм двигуна: 296см3; Система запуску двигуна: ручний стартер; Ширина культивації: 620/880/1140мм; Глибина культивації: до 200мм). - Мотоблок Кентавр МБ2070Б-4 (4.00-10) -120шт. (Потужність, кВт/к.с.: 5,2/7,0; Тип палива: Бензин; Об'єм двигуна: 208см3; Система запуску двигуна: ручний стартер; Ширина культивації: 620/880/1140мм; Глибина культивації: до 200мм). - Мотоблок ДТЗ 570БН-К -120шт. (Потужність, кВт/к.с.: 5,2/7,0; Тип палива: Бензин; Об'єм двигуна: 212см3; Система запуску двигуна: ручний стартер; Ширина культивації: 620/880/1140мм; Глибина культивації: до 200мм). - Мотоблок ДТЗ 517БН- К -90шт. (Потужність, кВт/к.с.: 7,36/10,0; Тип палива: Бензин; Об'єм двигуна: 418см3; Система запуску двигуна: ручний/електро стартер; Ширина культивації: 620/880/1140мм; Глибина культивації: до 200мм). - Мотоблок ДТЗ 470БН -140шт. (Потужність, кВт/к.с.: 5,2/7,0; Тип палива: Бензин; Об'єм двигуна: 212см3; Система запуску двигуна: ручний стартер; Ширина культивації: 800мм; Глибина культивації: до 200мм). - Мотоблок ДТЗ 570БН/М2-К -145шт. (Потужність, кВт/к.с.: 5,2/7,0; Тип палива: Бензин; Об'єм двигуна: 212см3; Система запуску двигуна: ручний стартер; Ширина культивації: 580/840мм; Глибина культивації: до 200мм). У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: CHONGQING HUA TIAN HAO LI MACHINERY LLC.»;

Товар № 2 «Машини сільськогосподарські для оброблення ґрунту, навісні грунтофрези до мотоблоків. Застосовуються для інтенсивного розкришення (розпушення) ґрунту, знищення бур'янів, подрібнення рослинних залишків, перемішування шарів ґрунту і вирівнювання поверхні поля: - Фреза мотоблоку 6 секцій 24 ножі -285шт. - Фреза мотоблоку 8 секцій 32 ножі -345шт. - Фреза мотоблоку 10 секцій 40 ножа -90шт. Виробник: CHONGQING HUA TIAN HAO LI MACHINERY LLC.»;

Товар № 3 «Пробки, кришки, ковпачки та інші пристосування для герметизації, закупорювання з пластмаси. Частини до сільськогосподарської техніки: Кришка паливного бака ДД 186F -10шт. Кришка паливного бака ДД 186F -10шт. Кришка паливного бака ДД 186F -10шт.»;

Товар № 4 «Привідні паси, пласкі, зубчасті, з вулканізованої гуми для ремонту і технічного обслуговування тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Ремінь зубчастий 17х887 МБ40-3 -70шт. Ремінь зубчастий 17х900 МБ40-2 -70шт.»;

Товар № 5 «Прокладки з пароніту для двигунів внутрішнього згоряння, КПП та інших деталей сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Прокладка коробки МБ2060-МБ2090 -10шт. Прокладка коробки МБ2060-МБ2090 -10шт. Прокладка циліндра SP125C-2C -15шт. Прокладка головки циліндра SP125C-2C -15шт. Прокладки двигуна к-т SP125C-2C -10шт. Прокладка циліндра SP110C-1A-10шт. Прокладка коробки МБ2060-МБ2090 -10шт.»;

Товар № 6 «Вироби з чорних металів інші, виготовлені методами токарної та фрезерної обробки, запасні частини до сільськогосподарської техніки. Не військового призначення:Ступиця культиватора (2-х секцій) d=24mm -76шт. Ступиця культиватора додаткова d=24mm МБ2050Д/М2/МБ2070Б/М2 -96шт. Ступиця колеса МБ40-3/МБ40-2/МБ2050Д/М2/МБ2070Б/М2 (4 отв.L=150мм, d=24мм) -126шт.»;

Товар № 7 «Інструмент у наборах до сільськогосподарської техніки з недорогоцінних металів, з двох або більше товарних позицій. У тканевих мішках для роздрібної торгівлі, складається з гайкових ключів, викруток, ключів спеціального призначення: ЗІП до мотоблоку МБ2060 -10шт. ЗІП до мотоблоку МБ2060 -10шт.»;

Товар № 8 «Ножі та різальні леза для машин або механічних пристроїв, що використовуються у сільському господарстві. Ножі для грунтофрез тракторів та мотоблоків, косарок, мотокультиваторів, кормоподрібнювачів: Ніж ґрунтофрези IT230 лівий (мотоблок 2060-2090) -700шт. Ніж ґрунтофрези IT230 правий (мотоблок 2060-2090) -900шт.»;

Товар № 9 «Арматура кріплення з недорогоцінних металів, що використовуються для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Стійка керма ДТЗ 470БН-22шт.»;

Товар № 10 «Обладнання для фільтрування або очищення газів, фільтри забору та очищення повітря для двигунів внутрішнього згоряння. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Фільтр повітряний (масляна ванна) ДБ 186F (нового зразка) -5шт. Фільтр повітряний (масляна ванна) ДБ 186F (нового зразка) -5шт. Фільтр повітряний SP125-4WQ -5шт. Фільтр повітряний SP300T-1/T-2 -6шт. Елемент повітряного фільтра SP300T-1/T-2 -10шт. Повітряний фільтр у зборі SP125C- 2C -15шт. Фільтр повітряний (масляна ванна) ДБ 186F (нового зразка) -5шт. Фільтр повітряний (масляна ванна) ДБ 177F -27шт. Елемент фільтруючий повітря (поролон) ДБ 170F (ДТЗ) -55шт. Елемент повітря, що фільтрує (поролон) ДБ 188F/192F (ДТЗ) -55шт. Елемент фільтруючий повітря (на кермі) ДБ 188F/192F (ДТЗ) -55шт. Елемент фільтруючий повітря (на кермі) ДБ 170F (ДТЗ) -55шт. Елемент фільтруючий повітря ДБ 170F (ДТЗ) -55шт. Елемент фільтруючий повітря ДБ 188F/192F (ДТЗ) -55шт. Фільтр повітряний ДД 188FA (нового зразка) -40шт.»;

Товар № 11 «Механічні ручні пристрої без вмісту в середині електричних приладів, стартери призначені для ручного запуску двигунів шляхом розкручування маховика тросом. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Стартер у зборі ДД 186F -5шт. Стартер у зборі ДД 186F -5шт. Стартер у зборі ДД 186F -5шт. Стартер у зборі ДД 173FS -20шт. Стартер пружинний 178F/180F/186F/188F/190F -70шт.»;

Товар № 12 «Вали трансмісійні (включаючи кулачкові та колінчасті) та кривошипи. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Вал коробки передач первинний у зборі SP110C-1WQ -3шт. Вал коробки передач вторинний у зборі SP110C-1WQ -3шт. Вал КПП другий SP200R-16 -5шт. Вал КПП перший SP200R- 16 -5шт.»;

Товар № 13 «Маховики та шківи з чавуну або сталі, призначені для передачі крутного моменту від двигуна на коробку перемикання швидкостей. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Шків валу колінчастого 2 струмка ДБ168F/170F (d=20мм) -7шт.»;

Товар № 14 «Зубчасті колеса, ланцюгові зірочки та інші елементи передач, представлені окремо. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Зірочка ведена SP300T-1/T-2 -5шт. Вінець маховика ДД186F (z=110) -14шт.»;

Товар № 15 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705: коробки передач та їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Панель положення важеля передач (кулісу) ДТЗ 570БН-К/510ДНІ-К/560ДН-К/512ДНІ-К/513БН-К/517БН-К -22шт. Важіль КПП ДТЗ-К -20шт.»;

Товар № 16 «Зчеплення у складенні та їх частини, призначені для передачі крутного моменту, плавного перемикання передач, гасіння крутильних коливань, короткочасного від'єднання трансмісії від двигуна. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Диск зчеплення у зборі МБ2060-МБ2090 -10шт. Важіль зчеплення у зборі МБ2060-МБ2090 -10шт. Диск зчеплення у зборі МБ2060- МБ2090 -10шт. Важіль зчеплення у зборі МБ2060-МБ2090 -10шт. Важіль зчеплення SP300T-1/T-2 -5шт. Важіль зчеплення лівий SP200R-16 -5шт. Важіль зчеплення у зборі МБ2060-МБ2090 -10шт.»;

Товар № 17 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Запасні частини до тракторів сільськогосподарських в асортименті: Ручка газу МБ2060-МБ2090 -10шт. Важіль заднього ходу МБ2070Б-4 -10шт. Ручка газу МБ2060-МБ2090 -10шт. Важіль заднього ходу МБ2070Б-4 -10шт. Ручка газу МБ2060- МБ2090 -10шт.»;

Товар № 18 «Вимикачі та перемикачі для напруги не більш як 60В кнопкові. Для ремонту і технічного обслуговування мото та сільськогосподарської техніки: Кнопка "стоп двигун" МБ2070Б-4 -10шт. Кнопка стартера SP125C-3WQ -10шт. Вимикач стоп-сигналу задній SP125C-2C / Light relaySP125C-2C -10шт. Включення сигналу заднього гальма SP125C-2CFO -20шт. Кнопка "стоп двигун" МБ2070Б-4 -10шт.»;

Товар № 19 «Електроприлади для системи запалювання та пуску двигунів внутрішнього згорання. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Свічка запалювання (F7TC) 168F/170F -10шт. Свічка запалювання (F7TC) 168F/170F -10шт.»;

Товар № 20 «Частини, призначені виключно або переважно для поршневих двигунів з іскровим запалюванням. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Гофр повітряного фільтра (труба) ДБ 188F/192F (ДТЗ) -5шт. Кільця поршневі к-т ДБ190FE -20шт. Паливопровід ДБ190FE -16шт. Головка циліндра SP300T-1/T-2 -2шт. Поршень SP300T-1/T-2 -2шт. Кришка картера ліва SP300T-1/T-2 -1шт. Кришка картера права SP300T-1/T-2 -2шт. Заспокійник ланцюга ГРМ SP300T-1/T-2 -2шт. Циліндр SP125C-2XWQ -5шт. Картер двигуна правий SP125C-2XWQ-3шт. Палець поршня SP125C-2XWQ -20шт. Кільця поршневі к-т SP125C-2XWQ -20компл. Карбюратор SP 125C-2XWQ -13шт. Кришка картера права SP125C-4H -2шт. Кришка картера ліва SP200R-16 -6шт. Кришка картера права SP200R-16 -1шт. Головка блоку циліндра у зборі SP125C-2C -4шт. Поршень SP125C-2C -10шт. Кільця поршневі к-т SP125C-2C -10шт. Палець поршня SP125C-2C -10шт. Клапан впускний SP125C-2C -5шт. Клапан випускний SP125C-2C -5шт. Циліндр SP125C-2C -10шт. Циліндро-поршнева група SP125C-2C -14шт. Коромисло клапана ДБ168F/170F -15шт. Ковпачок регулюючий клапан ДБ168F/170F -20шт.»;

Товар № 21 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Гальма і гальмові системи з підсилювачами та їх частини для барабанних гальм. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Педаль гальма Kentavr 10D/15G -3шт.»;

Товар № 22 «Частини та пристрої до мототехніки, ходові колеса та їх частини: Диск переднього колеса червоний (спицевий) SP300T-1 -8шт. Диск переднього колеса зелений (спицевий) SP300T-1 -8шт. Диск переднього колеса помаранчевий (спицевий) SP300T-1 -6шт. Диск заднього колеса червоний (спицевий) SP300T-1 -7шт. Диск заднього колеса зелений (спицевий) SP300T-1 -7шт. Диск заднього колеса помаранчевий (спицевий) SP300T-1 -7шт. Вісь переднього колеса SP300T-1/T-2-5шт. Вісь заднього колеса SP300T-1/T-2 -5шт. Диск переднього колеса SP125-4WQ -4шт. Колісний диск задній SP125C-4WQ-8шт. Вісь заднього колеса SP125C-2C -5шт. Диск заднього колеса SP125C-2C -5шт.»;

Товар № 23 «Частини та пристрої до гальмівних систем мототехніки, дискових або барабанних: Диск гальмівний передній SP300T-1/T-2 -8шт. Диск гальмівний задній SP300T-1/T-2 -7шт. Система переднього дискового гальма (чорна) SP300T-1/T-2-7шт. Система заднього дискового гальма (чорна) SP300T-1/T-2 -7шт. Важель гальма SP300T-1 -5шт. Педаль гальма SP300T-1/T-2 -9шт. Важель гальма SP125C-4WQ-5шт. Тяга гальмівного механізму SP125C-3WQ -3шт. Важель гальмівний SP110C-1WQ-5шт. Система переднього дискового гальма SP200R-16 -7шт. Пружина гальмівної лапки SP125C-2C -10шт. Пружина гальмівного механізму SP125C-2C -10шт. Важель гальмівний SP125C-2C -10шт. Педаль гальма SP125C-2C -10шт.»;

Товар № 24 «Електричне обладнання для комутації електричних кіл, вимикачі та перемикачі для напруги не більш як 60В, не автоматичні, поворотні. Запасні частини до мототехніки: Блок перемикачів правий SP300T-1/T-2 -5шт. Блок перемикачів правий SP125C-3WQ -5шт. Блок перемикачів лівий SP125C-3WQ -5шт. Блок перемикачів лівий SP110C-2CFO -7шт. Блок перемикачів правий SP125C-2CDN -10шт.»;

Товар № 25 «Інші частини та пристрої, призначені для встановлення та функціонування виключно на мототехніці: Підніжка водія ліва SP300T-1/T-2 -5шт. Підніжка водія права SP300T-1/T-2 -5шт. Кришка провідної зірочки SP300T-1/T-2 -2шт. Підніжка збоку SP300T-1/T-2 -5шт. Облицювання паливного бака верхня ліва зелена SP300T-1 -4шт. Облицювання паливного бака верхня права зелена SP300T-1-4шт. Захист рук лівий чорний SP300T-1/T-2 -5шт. Захист рук правий чорний SP300T-1/T-2 -5шт. Облицювання передньої фари зелена SP300T-1 -4шт. Крило переднє червоне SP300T-1 -2шт. Бризковик заднього крила SP300T-1/T-2 -6шт. Облицювання збоку ліва зелена SP300T-1 -5шт. Облицювання збоку праве зелене SP300T-1-5шт. Кофр SP125C-2XWQ -10шт. Крило переднє чорне SP125C-4WQ -16шт. Важіль кік-стартеру SP125C-4WQ -2шт. Трос газу SP300T-1/T-2 -40шт. Підніжка пасажирська ліва SP300T-1/T-2 -3шт. Підніжка пасажирська права SP300T-1/T-2 -3шт. Вісь маятника SP300T-1/T-2 -5шт. Крило переднє SP110C-1WQ -20шт. Багажник задній SP125C-3WQ-3шт. Бак паливний SP125C-3WQ -2шт. Задня крило SP125C-2XWQ -5шт. Облицювання керма задня SP125C-4WQ -5шт. Облицювання збоку задня ліва SP125C-4WQ -5шт. Облицювання збоку задня права SP125C-4WQ -5шт. Траверс SP110C-2WQ -2шт. Тримач передньої фари правий SP 125C-2XWQ -3шт. Тримач передньої фари лівий SP 125C-2XWQ -5шт. Кришка декоративна права SP110-1WQ-2шт. Захист ланцюга SP125C-3WQ -5шт. Облицювання переднє РК чорне SP125C-4WQ -3шт. Крило переднє біле SP125C-4WQ -10шт. Облицювання переднє РК біле SP125C-4WQ -3шт. Облицювання переднє РК синє SP125C-4WQ -3шт. Облицювання основне переднє чорне SP 125C-4H -2шт. Траверса SP125-4WQ -5шт. Багажник передній SP125C-3WQ -3шт. Кронштейн передньої фари SP300T-1/T-2 -10шт.

Крило переднє SP125C-2XWQ -12шт. Заглушка рукоятки керма SP125C-4WQ-10шт. Накладка глушника задня ліва SP300T-1/T-2 -4шт. Накладка глушника ззаду права SP300T-1/T-2 -2шт. Амортизатор задній SP200R-16 -10шт. Підніжка водійська SP200R-16 -4шт. Важіль кік стартера SP200R-16 -3шт. Сидіння SP125C-2C -4шт. Крило переднє бордове SP125C-2C -15шт. Облицювання паливного бака декоративне ліве бордо SP125C-2C -10шт. Крило переднє чорне матове SP125C-2CF-10шт. Облицювання фари передньої нижня червона SP 125C-2C -15шт. Облицювання паливного бака декоративна права червона SP125C-2C -10шт. Облицювання паливного бака декоративна ліва червона SP125C-2C -10шт. Облицювання передньої фари нижня бордо SP 125C-2C -15шт. Облицювання паливного бака декоративна права бордо SP125C-2C -10шт. Крило переднє сіре SP125C-2C -20шт. Облицювання паливного бака декоративна ліва сіра SP125C-2C -10шт. Крило переднє чорне SP125C-2C -25шт. Облицювання паливного бака декоративна ліва чорна SP125C-2C -10шт. Облицювання фари нижня SP125C-2CF -25шт. Крило переднє синє SP125C-2C -15шт. Облицювання паливного бака декоративна ліва синя SP125C-2C -10шт. Облицювання фари передньої нижня чорна матова SP 125C-2C -15шт. Облицювання фари передньої нижня чорна SP 125C-2C -15шт. Облицювання паливного бака декоративна права чорна SP125C-2C -10шт. Облицювання фари передньої нижня сіра SP 125C-2C -15шт. Облицювання паливного бака декоративна права сіра SP125C-2C -10шт. Облицювання передньої фари нижня синя SP 125C-2C -15шт. Облицювання паливного бака декоративна права синя SP125C-2C -10шт. Кронштейн кріплення пружини центральної підніжки SP125C-2C -6шт. Привід спідометра SP 125C-2C -5шт. Захист ланцюга SP125C-2C -15шт. Маятник заднього колеса SP125C-2C -8шт. Амортизатор передній лівий SP125C-2C -10шт. Амортизатор передній правий SP125C-2C -10шт. Дуги безпеки SP125C-2C -3шт. Облицювання двигуна декоративне SP125C-2C -15шт. Тримач передньої фари правий SP125C-2C -5шт. Рукоятка керма права SP125C-2C -5шт. Підніжка водійська SP125C-2C -10шт. Кермо SP125C-2C -2шт. Кришка провідної зірочки SP125C-2C -10шт. Амортизатор передній лівий SP125C-2CFO -5шт. Амортизатор передній правий SP125C-2CFO -5шт. Багажник задній SP125С-2FCO -5шт. Крило передньо синє SP125C-2CDN -5шт. Облицювання фари передньої чорна SP125C-2CDN -10шт. Облицювання паливного бака права сіра SP125C-2CDN -5шт. Бак паливний чорний SP125C-2CDN -5шт. Крило заднє задня частина SP125C-2CDN -10шт. Облицювання заднє SP125C-2CDN -12шт. Облицювання декоративне передньої фари SP125C-2CDN -5шт. Амортизатор передній лівий SP125C-2CDN -10шт. Амортизатор передній правий SP125C-2CDN -10шт.»;

Товар № 26 «Комплекти проводів для свічок запалювання та комплекти проводів інших типів, які використовуються в моторних транспортних засобах, мототехніці. Призначена для забезпечення живлення всіх електричних вузлів мотоцикла і з'єднує їх в один ланцюг: лектропроводка SP300T-1/T-2 -5шт. Електропроводка SP125C-2XWQ -3шт. Електропроводка SP125C-2C -2шт.»;

Товар № 27 «Клапани запірні (металеві), призначені для перекриття подачі палива. Запасні частини до мототехніки: Кран паливного бака з відстійником SP300T-1/T-2 -5шт.»;

Товар № 28 «Прилади освітлювальні або візуальної сигналізації. Блоки для сигналізаційного оповіщення водія, для встановлення на моторних транспортних засобах. Запасні частини до мототехніки: Покажчик повороту SP300T-1/T-2 -160шт. Підсвічування декоративне захисту рук ліве SP300T-1/T-2 -30шт. Підсвічування декоративне захисту рук права SP300T-1/T-2 -30шт. Фара передня SP125C-3WQ -50шт. Панель приладів SP125C-3WQ -50шт. Підсвічування декоративне захисних дуг ліве SP300T-1/T-2 -50шт. Підсвічування декоративне захисних дуг права SP300T-1/T-2 -40шт. Фара задня SP125C-2C -30шт.»;

Товар № 29 «Частини та пристрої до мототехніки, зчеплення у сборі та їх частини, призначені для плавної передачі крутного моменту на коробку передач або вимкнення його: Трос зчеплення SP300T-1/T-2 -45шт. Ручка зчеплення SP125C-2C -15шт. Трос зчеплення SP125C-2C -30шт.»;

Товар № 30 «Акумулятори електричні, свинцево-кислотні, з абсорбованим електролітом для встановлення на моторних транспортних засобах: Акумулятор 12V5Ah SP125C-3WQ -20шт.»;

Товар № 31 «Замки з недорогоцінних металів у комплекті з ключами, що використовуються у моторних транспортних засобах. Частини для мототехніки: Замок запалювання SP125C-4WQ -7шт. Замок запалювання к-т SP300T-1/T-2 -9компл. Замок запалювання із ключами SP200R-16 -3шт.»;

Товар № 32 «Кріпильні вироби з чорних металів без різьби. Пружинисті шайби та інші стопорні шайби. Для ремонту і технічного обслуговування мототехніки: Кільце стопорне поршневого пальця SP125C-2XWQ -50шт. Кільце стопорне поршневого пальця SP125C-2C -20шт.»;

Товар № 33 «Підшипники роликові конічні. Встановлюється у механічних вузлах мототехніки, сприяють зменшенню тертя. Для ремонту і технічного обслуговування мототехніки: Підшипник 320/24 -3шт.»;

Товар № 34 «Частини та пристрої до коробок перемикання швидкостей мототехніки: Важіль перемикання передач SP200R-16 -3шт.»;

Товар № 35 «Електричні реле для напруги не більш як 60В, для сили струму понад 2A. Призначене для стабілізації напруги в ланцюгах електропроводки. Для ремонту і технічного обслуговування мототехніки, не військового призначення: Реле світла SP125C-2C -8шт. Реле поворотів SP125C-2C -8шт. Реле заряджання ДД186F -40шт.»;

Товар № 36 «Прилади звукової сигналізації. Запасні частини до мототехніки: Сигнал SP125C-2C -5шт.»;

Товар № 37 «Частини та пристрої, призначені для встановлення та функціонування виключно на мототехніці: Глушник SP125C-2C -4шт.»;

Товар № 38 «Двигун внутрішнього згоряння з іскровим запаленням бензиновий, з зворотно поступальним рухом поршня у комплекті з стартером, генератором для мототехніки, цивільного призначення. Одноциліндровий, горизонтальний чотиритактний, потужність двигуна 10,0к.с, об'єм двигуна 125см3. Номер двигуна - немае даних. Двигун SP125C-2C -4шт.»;

Товар № 39 «Корпуси підшипників без вмонтованих кулькових або роликових підшипників; підшипники ковзання для валів, нові. Застосовуються для зменшення сил тертя при обертанні валів двигунів, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Вкладиші шатуну ДД188FA -10шт.»;

Товар № 40 «Вироби гумометалеві для використання у транспортних засобах. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Сальник 25x?52x9 МБ40-2 -16шт.»;

Товар № 41 «Частини двигунів внутрішнього згоряння з компресійним запалюванням від стиснення (дизелів). Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Головка циліндра у зборі ДД178F -15шт.»;

Товар № 42 «Ланцюги роликові для мотоциклів з чорних металів. Для ремонту і технічного обслуговування мотоциклів: Ланцюг трансмісійний (49 ланок) SP110C -1A -15шт.»;

Товар № 43 «Вироби з чорних металів для зберігання палива - частини до сільськогосподарської техніки: Бак паливний 170F (ДТЗ 570БН/М2) -1шт.»;

Товар № 44 «Шпонки сталеві сегментні, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Шпонка 6х20 ДД178F -20шт. Шпонка (23x5х5 мм) на двигун -80шт.»;

Товар № 45 «Частини фільтрів для очищення повітря, склянка повітряного фільтра (нового зразка) ДБ 188F -42шт.»;

Товар № 46 «Ємності з чорних металів, для зберігання паливно-мастильних матеріалів, з товщиною стінки більше 0,5мм. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Бак паливний ДБ168F/170F -24шт.

Разом із митною декларацією позивачем надано документи на підтвердження заявленої митної вартості товару та транспортних витрат (графа 44 МД): пакувальний лист від 11.06.2025 № б/н; рахунок-фактура (інвойс) від 11.06.2025 № HL2025-10A/11A; коносамент від 26.06.2025 № BW25060441A; накладна УМВС (SMGS consignment note (rail)) від 21.09.2025 № 601120; накладна УМВС (SMGS consignment note (rail)) від 21.09.2025 № 601161; накладна УМВС (SMGS consignment note (rail)) від 23.09.2025 № 602581; статус особи, яка подає митну декларацію № 1; банківський платіжний документ, що стосується товару від 19.08.2025 № 1682; рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспортно-експедиційні послуги від 16.09.2025 № G250916-13/1; рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспортно-експедиційні послуги від 16.09.2025 № G250916-13/2; документ, що підтверджує вартість перевезення товару - Акт викон. робіт від 04.10.2025; документ, що підтверджує вартість перевезення товару - Акт виконаних робіт від 04.10.2025; документ, що підтверджує вартість перевезення товару - Довідка про транспортні витрати від 16.09.2025; документ, що підтверджує вартість перевезення товару - Довідка про транспортні витрати від 16.09.2025; документ, що підтверджує вартість перевезення товару - Заявка на перевезення від 19.06.2025 № 100; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) від 15.05.2025 № 2025-10; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) від 15.05.2025 № 2025-10-z; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) від 16.05.2025 № 2025-11; зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов'язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів від 07.12.2023 № HL/5; внутрішній договір (контракт) комісії від 02.01.2025 № 210825-1; внутрішній договір (контракт) комісії - Доручення від 17.04.2025 № 1704С; договір (контракт) про перевезення від 27.02.2025 № 2702/912/25; заява декларанта про незастосування обмежень щодо пропуску та випуску товарів, встановлених Законом України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» від 17.10.2025 № б/н; електронний сертифікат про непреференційне походження товару, факт видачі та/або зміст якого митний орган може перевірити на вебсайті компетентного органу (організації), що видав сертифікат від 26.08.2025 № 25C840000072/00040; інші некласифіковані документи - Технічні характеристики товару від 11.06.2025 № 1.

Митниця направила уповноваженій особі повідомлення з вимогою про надання додаткових документів, а саме - транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару; - копію митної декларації країни відправлення; - висновок про вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованою експертною організацією; - каталоги, специфікації, прайс-лист виробника товару.

На вимогу митного органу позивачем 20.10.2025 направлено лист № 201001, яким митниці надано комерційну пропозицію та прас-лист виробника від 05.05.2025, виписку з банківського рахунку підприємства за серпень 2025 року.

За результатами розгляду поданих позивачем документів, митницею винесено рішення про коригування митної вартості товарів від 21.10.2025 № UA403070/2025/000332/2, відповідно до якого зазначено, що митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за основним методом визначення митної вартості товару, у зв'язку з тим, що у документах наявні розбіжності, а також документально не підтверджено числові значення складових митної вартості, які є обов'язковими при її обчисленні та на вимогу митного органу не надано документів, що підтверджують митну вартість товару.

З урахуванням положень пункту 2 частини 3 статті 52 МК України позивачем подано ЕМД від 22.10.2025 № 25UA403070009492U5, при цьому сплачено вартість донарахованих митних платежів відповідно до спірного рішення про коригування митної вартості товарів, товар випущено у вільний обіг.

Не погодившись з рішенням про коригування митної вартості товарів від 21.10.2025 № UA403070/2025/000332/2, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування (частина 2 статті 1 МК України).

Згідно з частиною 1 статті 246 МК України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Відповідно до частини 1 статті 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Згідно з частиною 1 статті 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Відповідно до статті 49 МК України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно частини 1 статті 51 МК України, митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Частиною 1 статті 52 МК України визначено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Відповідно до частини 2 статті 52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані:

1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом;

2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;

3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Згідно з частиною 1 статті 53 МК України, у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:

1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;

2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;

3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);

4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;

5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;

6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;

7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;

8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (частина 2 статті 53 МК України).

Відповідно до частини 3 статті 53 МК України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:

1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;

2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);

3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);

4) виписку з бухгалтерської документації;

5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;

6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;

7) копію митної декларації країни відправлення;

8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті (частина 5 статті 53 МК України).

За правилами частини 6 статті 53 МК України декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

Частиною 1 статті 54 МК України передбачено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Відповідно до частини 2 статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.

Згідно з частини 3 статті 54 МК України, за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.

Частиною 6 статті 54 МК України визначено, що митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі:

1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості;

2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари;

3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу;

4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.

За положеннями частини 1 статті 55 МК України рішення про коригування митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

При цьому, прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити, крім іншого:

1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано;

2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом;

3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана органом доходів і зборів;

4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування (частина 2 статті 55 Митного кодексу України).

За визначенням, наведеним у частині 1 статті 256 МК України, відмова у митному оформленні це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 12 статті 264 МК України у разі відмови у прийнятті митної декларації посадовою особою митного органу заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до виключної компетенції митних органів відноситься вирішення питання перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості, а також самостійного її визначення у встановлених законом випадках. Даний висновок узгоджується з основним принципом оцінки товарів для митних цілей, закріпленим у статті VII Генеральної асамблеї з тарифів і торгівлі “Оцінка товарів для митних цілей», згідно з яким оцінка імпортованого товару для митних цілей має базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на якій розраховується мито, або аналогічного товару.

При цьому митний орган перевіряє правильність визначення саме числового значення і складових митної вартості товару, заявленого декларантом до митного оформлення, достовірність та точність заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, та відсутність обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у вищезазначених нормах.

Сумніви у достовірності поданих декларантом відомостей можуть бути зумовлені, зокрема, неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено.

З огляду на наведені норми, суд також зазначає, що основним методом визначення митної вартості товарів є метод за ціною договору, а обов'язок доведення митної вартості товару покладається саме на декларанта.

При цьому митний орган у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, може витребувати додаткові документи.

Наявність обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів є імперативною умовою, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.

Сумніви митниці є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Митний орган зобов'язаний зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки сумнівних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.

Необхідність витребування додаткових документів передусім є способом упевнитися у тому, що декларант правильно визначив митну вартість.

Разом з тим, повноваження контролюючого органу витребувати додаткові документи стосується тільки тих документів, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всіх передбачених статтею 53 МК документів. Ненадання декларантом витребуваних контролюючим органом документів може бути підставою для коригування митної вартості лише у випадку, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують об'єктивних сумнів щодо достовірності наданої декларантом інформації про митну вартість товару.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлена Верховним Судом у подібних правовідносинах, зокрема, але не виключно, у постановах від 27.03.2020 (справа № 540/2605/18), від 06.05.2020 (справа № 140/1713/19), від 02.07.2019 (справа № 804/1416/16), від 30.07.2018 (справа № 804/16582/14), від 05.06.2018 (справа № 804/475/16), від 02.06.2022 (справа № 460/2674/20) тощо.

Необхідно також зауважити, що Законом України від 05.10.2006 № 227-V "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур у зміненій редакції згідно з Додатком I до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур" Верховна Рада України постановила: Приєднатися до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, вчиненого 26 червня 1999 року в м.Брюсселі, в тому числі Додатку I та Додатку II до нього, прийнявши Спеціальні додатки (додаток III до Протоколу).

Відповідно до Стандартного правила 8 Розділу 1 Спеціального додатку А "Додатку III до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур (Спеціальні додатки)" у випадках, коли митна служба вимагає документи в зв'язку з представленням їй товарів, інформація, що міститься у цих документах, обмежується лише даними, необхідними для ідентифікації товарів та транспортного засобу.

Рекомендації Європейської економічної комісії ООН №18 "Заходи щодо спрощення процедур міжнародної торгівлі" 26-29 березня 2001 року вимагають, щоб документарні вимоги були зведені до мінімуму.

Відповідно до Стандартного правила 3.16. Розділу 3 Загального додатку Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур (Кіотська конвенція) від 18 травня 1973 року: "На підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства".

Отже, митний орган може додатково вимагати лише ті документи, які можуть усунути обґрунтовані сумніви щодо достовірності заявленої митної вартості товару.

Вирішуючи даний спір, суд зазначає, що відповідно до встановлених обставин справи, за результатами розгляду поданих позивачем документів митниця направляла декларанту повідомлення про необхідність подання додаткових документів, водночас вказане повідомлення не містило жодної інформації про виявлені розбіжності у поданих документах, у тому числі, що стосуються складових митної вартості.

Крім того, суд вважає, що вказані митним органом в оскаржуваному рішенні розбіжності в поданих документах не могли бути підставою для витребування додаткових документів та коригування заявленої позивачем митної вартості товару, оскільки подані позивачем для митного оформлення товару документи були достатніми для підтвердження задекларованої митної вартості і у своїй сукупності не викликали сумнів щодо достовірності наданої декларантом інформації про ціну товару та інші складові митної вартості.

Щодо зауважень митниці про ненадання товариством транспортних (перевізних) документів, а також документів, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів, суд зазначає наступне.

Так, на підтвердження транспортних витрат до кордону України підприємство надало митниці: договір мультимодального перевезення від 27.02.2025 № 2702/912/25; заявку на перевезення від 19.06.2025 № 100; коносамент від 26.06.2025 № BW25060441А; рахунки на оплату: від 16.09.2025 № №G250916-13/1, G250916-13/2; два акти виконаних послуг від 04.10.2025; дві довідки про транспортні витрати від 16.09.2025; залізничні товаро - транспортні накладні: від 21.09.2025 № №601161, 601120, від 23.09.2025 № 602581.

27.02.2025 між позивачем «Замовник» та «Global Container Lines SIA» (Перевізник) укладено договір мультимодального перевезення № 2712/912/25. Договір регулює взаємовідносини сторін під час виконання міжнародних перевезень і мультимодальних перевезень зовнішньоторговельних вантажів замовника в морських контейнерах. Відповідно до пп. 2.7 зазначеного договору, виконавець, яким є компанія "Global Container Lines SIA", залучає до надання послуги мультимодального перевезення інших учасників мультимодального перевезення вантажів на умовах укладення з ними договорів, відповідаючи перед замовником послуги за результати їх роботи.

На виконання умов пункту 2.10 Договору ВІД 27.02.2025 № 2702/912/25 перевізником «Global Container Lines SIA» видано коносамент (Bill of Lading) від 26.06.2025 № BW25060441А, який підтверджує факт здійснення перевезення вищевказаного вантажу, а також виставлено рахунок від 16.09.2025 № G250916-13/1 на оплату морського фрахту вантажу, включаючи перевантаження в 2 контейнерах MRKU2403539, MRKU5447593 із Чунцин, Китай - Гданськ, Польща (5000,00 дол. США); міжнародна залізнична доставка, включаючи перевантаження: Гданськ, Польща - митний перехід Мостиська-Пшемисль (2000,00 дол. США); Міжнародна залізнична доставка, включаючи перевантаження: митний перехід Мостиська-Пшемисль - Тернопіль, Україна (1480,00 дол. США); рахунок від 16.09.2025 № G250916-13/2 на оплату морського фрахту вантажу, включаючи перевантаження в 1 контейнері TRHU5005766 із Чунцин, Китай - Гданськ, Польща (2368,00 дол. США); міжнародна залізнична доставка, включаючи перевантаження: Гданськ, Польща - митний перехід Мостиська-Пшемисль (964,00 дол. США), міжнародна залізнична доставка, включаючи перевантаження: митний перехід Мостиська-Пшемисль - Тернопіль, Україна (682,00 дол. США),

04.10.2025 сторонами Договору від 27.02.2025 № 2702/912/25 складено та підписано акт виконаних робіт за цим Договором, в якому зазначено, що виконавець виконав мультимодальне перевезення вантажу у контейнерах MRKU2403539, MRKU5447593 із Чунцин, Китай в Тернопіль, Україна.

04.10.2025 сторонами Договору від 27.02.2025 № 2702/912/25 складено та підписано акт виконаних робіт за цим Договором, в якому зазначено, що виконавець виконав мультимодальне перевезення вантажу у контейнері TRHU5005766 із Чунцин, Китай в Тернопіль, Україна.

Відповідно до п. 3.2 Договору від 27.02.2025 № 2702/912/25 Замовник сплачує виставлений Перевізником рахунок (інвойс) на оплату морського (фрахт) та наземного перевезення вантажів на протязі 45 календарних днів з дати інвойсу. Перевізник надає оригінал рахунку (інвойсу) та /або акту виконаних робіт, заявки на протязі «5» календарних днів з моменту доставлення вантажу в кінцевий пункт призначення.

Оскільки рахунки №№ G250916-13/1, G250916-13/2 виставлено 16.09.2025, відповідно до умов договору, позивач, на момент митного оформлення, міг не мати документального підтвердження оплати за транспортування товару.

Відтак, в наданих позивачем до митного оформлення документах перевізник зазначив окремо вартість транспортування за кожною дільницею транспортування - морське міжнародне перевезення, транспортування залізницею до кордону України, перевезення по території України.

Суд зауважує, що вищезазначені документи не містять розбіжностей щодо числових значень транспортних витрат як складової митної вартості і у своїй сукупності в повній мірі підтверджують числові значення транспортних витрат, узгоджуються між собою та дають змогу ідентифікувати товар, що перевозився та його вартість.

При цьому, з наданих на підтвердження транспортних витрат документів вбачається, що у даному випадку здійснювалось мультимодальне перевезення вантажу - морським транспортом та наземним залізничним транспортом.

За приписами статті 10 Закону України «Про мультимодальні перевезення» за договором мультимодального перевезення одна сторона (оператор мультимодального перевезення) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (замовника послуги мультимодального перевезення) надати послугу мультимодального перевезення, у тому числі із залученням інших учасників мультимодального перевезення вантажів до надання послуги мультимодального перевезення, в установлений договором строк.

Відповідно до статті 12 цього ж Закону, розрахунки за роботи та послуги, пов'язані з мультимодальним перевезенням, щодо яких не здійснюється державне регулювання тарифів, провадяться за вільними цінами, визначеними за домовленістю сторін у порядку, що не суперечить законодавству про захист економічної конкуренції.

Отже договірні відносини щодо перевезення спірної товарної партії у позивача наявні виключно з компанією-перевізником «Global Container Lines SIA», якою позивачу виставлено єдиний рахунок на оплату усіх послуг в межах одного перевезення.

З наведеного вбачається, що жодних договірних відносин у позивача з компаніями-перевізниками залізничним та автомобільним транспортом не існує, а компанією-перевізником «Global Container Lines SIA» здійснювалось мультимодальне перевезення задекларованого товару та виставлений товариству єдиний рахунок на оплату послуг з перевезення, до якого включені усі витрати, пов'язані з перевезенням спірної товарної партії, який надано позивачем до митного оформлення.

Щодо твердження про відсутність у комерційних документах інформації стосовно вартості послуг навантаження та включення вказаних витрат у ціну товару, суд зазначає, що відповідно до пункту 3.1.1. Контракту від 07.12.2023 № HL/5 у разі використання правил Інкотермс FOB (вільно на борту) у порту відвантаження продавець зобов'язаний за свій рахунок здійснити завантаження товару на борт зазначеного покупцем судна в узгоджену дату або в межах обумовленого терміну в названому порту відвантаження відповідно до звичаїв порту, а також виконати митні формальності, необхідні для вивозу. Покупець повинен за свій рахунок зафрахтувати судно і своєчасно сповістити продавця про терміни, умови та місце навантаження, назву, часу прибуття судна. Ціна FOB (FOB price) означає, що контрактна ціна за товар включає в себе суму вартості самого товару, експортного митного оформлення цього товару з оплатою експортних мит і інших зборів, а також вартості доставки в порт відвантаження і завантаження вантажу на борт судна без вартості перевезення (фрахту) в порт призначення.

Відтак, умовами зовнішньоекономічного контракту прямо визначено, що вартість доставки товару в порт відвантаження і завантаження вантажу на борт судна включені до фактурної вартості товару, а відтак вони не потребують окремого виділення у окремому комерційному документі або окремою статтею витрат у наданих комерційних документах.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач надав митному органу усі необхідні документи, які надають можливість перевірити та підтвердити заявлену митну вартість товару, проте, митним органом необґрунтовано витребувано додаткові документи, а вказані в оскаржуваному рішенні про коригування митної вартості недоліки у поданих позивачем документах спростовані в ході судового розгляду справи.

Стаття 57 МК України передбачає, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, здійснюється шляхом застосування таких методів:

1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);

2) другорядні:

а) за ціною договору щодо ідентичних товарів;

б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;

в) на основі віднімання вартості;

г) на основі додавання вартості (обчислена вартість);

ґ) резервний.

Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Якщо основний метод не може бути використаний, застосовується послідовно кожний із перелічених у частині першій цієї статті методів. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.

Разом з тим суд встановив, що надані позивачем документи кореспондуються між собою та містять чітку, недвозначну і зрозумілу інформацію про товар та його ціну, а також заявлену митну вартість, а отже у сукупності ті відомості, які підтверджують числові значення митної вартості (її складових), й не дають підстав для сумніву щодо повноти та правильності її визначення декларантом.

Натомість митний орган не довів належними, достатніми та беззаперечними доказами, що надані декларантом документи в своїй сукупності не підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за ці товари та не дають можливість здійснити митне оформлене товару за визначеним декларантом основним методом - за ціною договору, як не довів і правових підстав для застосування другорядного методу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем для оформлення товару за першим методом надано всі передбачені чинним законодавством документи на підтвердження митної вартості товару за ціною договору, а митним органом безпідставно витребувано у позивача додаткові документи та необґрунтовано застосовано другорядний метод визначення митної вартості товару, а тому оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин та досліджених письмових доказів суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товарів від 21.10.2025 № UA403070/2025/000332/2.

3. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 14 016 (чотирнадцять тисяч шістнадцять) гривень 31 копійка присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (69000, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 13, прим. 19; код ЄДРПОУ 44830259) за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської митниці (46400, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 38; код ЄДРПОУ 43985576).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення складено та підписано 18.03.2026.

Суддя Ю.П. Бойченко