17 березня 2026 року Справа № 335/1398/26 Провадження №ЗП/280/18/26 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Стрельнікова Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправними дій та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 , в якому просить суд:
- скасувати постанову №1158, видану 02.06.2025 року про адміністративне правопорушення, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_3 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 гривень;
- справу про адміністративне правопорушення щодо позивача за ч.3 ст.2101 КУпАП закрити;
- стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору та професійну правничу допомогу в повному обсязі за рахунок бюджетний асигнувань відповідача 1;
- стягнути на користь ОСОБА_1 безпідставно набуті грошові кошти у розмірі 5 682,29 грн. за рахунок ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Воробйовим А.В. від 10.02.2026 позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування рішення вирішено передати на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.
12.03.2026 матеріали справи надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду та згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями розподілені судді Стрельніковій Н.В.
За приписами ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Суд зазначає, що критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Так, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України).
Правила розмежування предметної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено ст. 20 КАС України.
В силу вимог п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною 2 вказаної статті КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Суд звертає увагу, що правила розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів надають можливість на підставі предмета спору та суб'єктного складу сторін встановити адміністративний суд за першою інстанцією, який розглядатиме справу. Це кореспондується з принципами «res judicata», юридичної визначеності з огляду на практику Європейського суду з прав людини (рішення у справі «Мушта проти України»; §§ 47, 52 рішення у справі «Пономарьов проти України»).
У параграфі 2 глави 11 КАС України передбачені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Аналіз наведених норм вказує, що КАС України чітко визначає розмежування предметної юрисдикції між місцевими загальними судами як адміністративними судами та окружними адміністративними судами, зокрема у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Позивач оскаржує постанову відповідача 2 від 02.06.2025 №1158 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Таким чином, предметом спору э рішення суб'єктів владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності (про накладення штрафу), що застосоване до позивача на підставі КУпАП.
Суд зазначає, що адміністративна відповідальність - це специфічне реагування держави на адміністративне правопорушення, що полягає в застосуванні уповноваженим органом або посадовою особою передбаченого законом стягнення до суб'єкта правопорушення.
Адміністративна відповідальність це вид юридичної відповідальності, підставою для якої є адміністративне правопорушення.
Процедура притягнення до адміністративної відповідальності включає певну послідовність етапів, а саме: 1) виявлення порушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення; 2) розгляд справи про адміністративне правопорушення; 3) винесення постанови у справі (прийнята постанова при цьому може бути оскаржена); 4) виконання постанови.
Порядок винесення, оскарження та пред'явлення постанови про накладення адміністративного стягнення для примусового виконання урегульований КУпАП. Тобто, для вирішення спору суду необхідно дослідити та надати правовий аналіз нормам КУпАП, що виходить за межі предметної юрисдикції окружного адміністративного суду.
Суд зауважує, що КАС України визначені особливості розгляду даної категорії спорів, яка, в силу наведених вище положень процесуального законодавства, не може бути предметом розгляду Запорізького окружного адміністративного суду.
Тобто даний спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, але вирішення даного спору належить до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи зареєстроване місце проживання позивача, яке зазначене у позовній заяві, суд дійшов висновку, що вирішення даного спору належить до юрисдикції Вознесенівського районнго суду міста Запоріжжя, як адміністративного, а тому матеріали цієї адміністративної справи необхідно передати на розгляд цього суду.
Частиною 8 ст. 29 КАС України передбачено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 25, 29, 30, 241-243, 248, 256, 286 КАС України, суддя -
Адміністративну справу №335/1398/26 Провадження №ЗП/280/18/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування рішення передати на розгляд Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя (69005, м. Запоріжжя, вулиця Перемоги, будинок 107-б).
Копію цієї ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та у строки встановлені ст.ст.295, 297 КАС України протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н.В. Стрельнікова