Рішення від 05.03.2026 по справі 280/328/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

05 березня 2026 року о 12 год. 10 хв.Справа № 280/328/23 СН/280/30/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чернової Ж.М.,

за участю секретаря судового засідання Юхименка Г.В.,

представника позивача - Верба В.В.,

представника відповідача - Савенко В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» звернулось із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області, в якій просило суд:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 18.11.2022 №30112/6/08-01-04-05-03 щодо визнання можливим своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві позивача від 29.09.2022 №18-2909;

зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві позивача №18-2909 від 29.09.2022 з урахуванням поданого доповнення до заяви №18-0311 від 03.11.2022.

В обґрунтування позову посилалось на те, що у відповідності до приписів Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, який був затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, 29.09.2022 позивачем на адресу СМУ ДПС по роботі з ВПП та відповідача була подана заява про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, в якій позивачем було зазначено підстави, через наявність яких у позивача відсутні можливості своєчасно виконувати окремі податкові обов'язки, та відповідно до якої позивач просив прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання податкових обов'язків. До заяви були додані документи, які підтверджують обставини, наведені у заяві. Зазначена заява була надіслана відповідачу для розгляду в частині податків і зборів, які обслуговуються відповідачем. Рішенням відповідача від 18.11.2022 №30112/6/08-01-04-05-03 було одночасно визнано неможливість та можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку у відповідних частинах. Зокрема, відповідачем визнано неможливим своєчасне виконання позивачем свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку, декларації з рентної плати, декларації з туристичного збору по об'єктах оподаткування, які знаходяться на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходяться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями рф, за період з ІІІ кварталу 2022 року до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви. Одночасно відповідачем визнано можливим своєчасне виконання позивачем свого податкового обов'язку щодо об'єкта оподаткування, розташованого у м. Запоріжжі, стосовно термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві. Позивач вважає, оскаржуване рішення протиправним в частині визнання можливості своєчасного виконання ним податкового обов'язку дотримання термінів подання декларації екологічного податку, оскільки в цій частині рішення було прийняте на підставі помилкового та необґрунтованого висновку про можливість позивачем виконання вказаного податкового обов'язку та без врахування наведених позивачем підстав, обґрунтувань та наданих доказів.

Відповідач адміністративний позов не визнав, в обґрунтування своїх заперечень зазначив про те, що об'єкт оподаткування по екологічному податку розташований у м.Запоріжжя, та дані Єдиного реєстру податкових накладних свідчать про здійснення позивачем фінансово-господарської діяльності. Позивачем не надані документи, що підтверджують неможливість вчасно виконати свій податковий обов'язок, згідно з Переліком документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225. Відповідач, у відповідності до вимог абз. 2 п. 1 розділу ІІІ Порядку №225, направив позивачу попереднє рішення від 19.10.2022 №27028/6/08-01-04-05-03, яким запропонував надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві обставини (підстави) неможливості виконання своїх податкових обов'язків. Зазначає, що позивачем вчасно подані податкова звітність з ПДВ за лютий-вересень 2022 року, податковий розрахунок земельного податку за 2022 рік, податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за рік, податкові декларації з туристичного збору за І та ІІ квартали 2022 року, податкові декларації з рентної плати за І та ІІ квартали 2022 року, декларації акцизного податку за лютий-липень 2022 року. Звітність подається позивачем з ІР адреси в м. Запоріжжі. Також зазначає, що позивач протягом лютого-жовтня 2022 року декларував господарські операції з реалізації власної продукції та придбання товарів. Станом на 09.11.2022 позивач мав податковий борг, який виник після 24.02.2022 (по земельному податку після 30.05.2022, по податку на нерухоме майно після 29.07.2022, по податку на прибуток після 24.02.2022). Відповідачем не встановлено причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на позивача та неможливість виконання ним податкового обов'язку щодо подання звітності, сплати податків, зборів по об'єктам оподаткування, розташованим в м. Запоріжжя. На думку відповідача відсутність у позивача частини первинних документів не має вплив на своєчасність сплати податкових зобов'язань, самостійно ним задекларованих та на подальше здійснення господарської діяльності. Крім того, позивачем не надано, зокрема: документи, що підтверджують відсутність коштів на банківських рахунках; документ або повідомлення банку, управлінь Казначейства, що підтверджує призупинення їх роботи у зв'язку з введенням воєнного стану; повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану; документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет. Вважає оскаржуване рішення таким, що відповідає вимогам законодавства.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що у своїй заяві, за наслідками розгляду якої відповідачем прийняте оскаржуване рішення, позивач вказував на неможливість виконання обов'язку подання податкової звітності з екологічного податку починаючи з ІІІ кварталу 2022 року до фактичного завершення воєнного стану в Україні, тобто на майбутнє, а не за періоди які передували даті звернення. Протягом 2022 року позивач значно зменшив обсяги виробництва у порівнянні з 2021 роком, що пов'язано з: втратою основних покупців продукції позивача, які мають значну заборгованість перед позивачем, що не погашена покупцями у зв'язку з їх фактичним знищенням (ПрАТ «МК «Азовсталь» та ПрАТ «ММК ім.Ілліча» м. Маріуполь, які на теперішній час перебувають в процедурі банкрутства); порушенням логістичних шляхів збуту власної продукції внаслідок військової агресії російської федерації; зростання вартості електроенергії. Відтак, вважає твердження відповідача щодо відмови у задоволенні його заяви через продовження позивачем господарської діяльності необґрунтованими. Також зазначив, що в середині четвертого кварталу 2022 року (з листопада 2022 року) позивачем повністю зупинено виробництво (відбулась консервація потужностей). Також зазначив, що станом на дату подання заяви (29.09.2022) був чинним наказ Мінреінтеграції №75 від 25.04.2022, відповідно до якого підприємство та його відокремлений підрозділ перебувають на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Позивач з липня 2022 року постійно знаходиться на території територіальних громад, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). На підставі положень постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 Мінреінтеграції розроблений наказ №309 від 22.12.2022, за яким наказ Мінреінтеграції №75 від 25.04.2022 втратив чинність. Проте, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 та наказу Мінреінтеграції від 22.12.2022 №309, територія Запорізької області включена до переліку територій на яких ведуться (велись) бойові дії, в тому числі територія Запорізького району, з адміністративним центром у м. Запоріжжя.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року позовні вимоги Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 18.11.2022 №30112/6/08-01-04-05-03 щодо визнання можливим своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» від 29.09.2022 №18-2909;

Зобов'язано Головне управління ДПС у Запорізькій області прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» №18-2909 від 29.09.2022 з урахуванням поданого доповнення до заяви №18-0311 від 03.11.2022.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишено без задоволення. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.03.2023 р. - залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року касаційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області задоволено частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року скасовано, а справу №280/328/23 направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

08.10.2025 матеріали справи №280/328/23 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду, на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Семененко М.О.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.10.2025 (головуючий - суддя Семененко М.О.) справу прийнято до провадження, ухвалено розглядати її за правилами загального позовного провадження.

Розпорядженням керівника апарату Запорізького окружного адміністративного суду від 17.12.2025 №91 призначено повторний автоматизований розподіл справи №280/328/23 у зв'язку з припиненням суддею Семененко М.О. повноважень судді Запорізького окружного адміністративного суду через призначення на посаду судді Другого апеляційного адміністративного суду Указом президента України від 13.12.2025 №949/2025 «Про обрання суддів».

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.12.2025, матеріали адміністративної справи № 280/328/23 передані на розгляд судді Бойченко Ю.П.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року задоволено самовідвід судді Бойченко Юлії Петрівни в адміністративній справі №280/328/23 (Провадження СН/280/30/25) за позовною заявою Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії.

Справу передано для здійснення повторного розподілу між суддями в порядку, встановленому ч.1 ст. 31 Кодексу адміністративного судочинства України.

18.12.2025 адміністративну справу №280/328/23 (провадження СН/280/30/25) розподілено на розгляд судді Черновій Ж.М.

Ухвалою від 23 грудня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №280/328/23 (провадження СН/280/30/25) за позовною заявою Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії. Призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 16 січня 2026 року.

Ухвалою від 16 січня 2026 року відкладено підготовче засідання в адміністративній справі №280/328/23 (провадження СН/280/30/25) на 30 січня 2026 року.

30 січня 2026 року підготовче судове засідання не відбулось у зв'язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному. Наступне судове засідання призначено на 11 лютого 2026 року, про що повідомлено учасників справи.

Ухвалою від 11 лютого 2026 року закрито підготовче провадження у справі №280/328/23 (провадження СН/280/30/25), призначено справу до судового розгляду по суті на 05 березня 2026 року.

В судовому засіданні 05 березня 2026 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом установлено наступне.

Акціонерне товариство «Запорізький завод феросплавів», місцезнаходженням якого є адреса: Запорізька область, Запорізький район, м. Запоріжжя, вул. Діагональна, 11, перебуває на податковому обліку в Східному міжрегіональному управління ДПС по роботі з великими платниками податку щодо загальнодержавних податків та зборів. Одночасно контроль справляння позивачем місцевих податків та зборів здійснює ГУ ДПС у Запорізькій області. Місцезнаходженням структурного підрозділу - бази відпочинку «Феросплавник» значиться адреса: м. Приморськ, вул. Курортна, 8 Бердянського району Запорізької області.

29 вересня 2022 року № 18-2909 позивач звернувся до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податку та до ГУ ДПС у Запорізькій області із заявою щодо відсутності можливості виконання податкових обов'язків, в якій, із посиланням на приписи Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Порядок № 225), просив прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання позивачем податкових зобов'язань, а саме:

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за І квартал 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за І півріччя 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні та наступних звітних періодів;

реєстрація акцизних накладних, подання довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, подання декларації акцизного податку в періоди, починаючи з серпня 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з екологічного податку, починаючи з ІІІ кварталу 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з рентної плати (місячна) (за користування радіочастотним ресурсом), починаючи з вересня 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з екологічного податку, податкової декларації з рентної плати (квартальна) (за використання водних ресурсів та надр), податкової декларації з туристичного збору, починаючи з ІІІ кварталу 2022 року, що стосується структурного підрозділу База відпочинку «Феросплавник» (Приморська міська територіальна громада, Бердянський район, Запорізька область), до фактичної де окупації території, на якій знаходиться структурний підрозділ.

До цієї заяви позивачем були додані:

копії документів, що підтверджують повноваження особи, яка підписала заяву;

копія довіреності особи, що засвідчила копії доданих до заяви документів;

копія наказу позивача з основної діяльності № 12 від 25 лютого 2022 року «Про режим роботи підприємства з 28 лютого 2022 року та на період дії військового стану»;

копія акта розслідування відключення обладнання позивача при технологічних порушеннях в високовольтних мережах ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 22 квітня 2022 року № ІІ-ІІІ-ІІ-04/01;

лист позивача від 22 квітня 2022 року № 02-06-04/02;

копія листа ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 28 квітня 2022 року № 50-13/121.

Попереднім рішенням відповідача від 19 жовтня 2022 року № 27028/6/08-01-04-05-03, прийнятим за наслідком розгляду заяви позивача від 29 вересня 2022 року, позивачу було запропоновано надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (обставини) неможливості виконання податкових обов'язків:

документи, які встановлюють причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника, та підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи структурного підрозділу, своєчасного виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, згідно з Переліком № 225.

Крім того, зазначено, що заява має містити інформацію, передбачену абз. 3 пункту 3 розділу ІІ Порядку № 225, за наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

В листі від 03 листопада 2022 року № 18-0311, адресованому ГУ ДПС у Запорізькій області, позивач зазначив, що загалом вважає наданих у заяві від 29 вересня 2022 року інформації та документів достатніми для визначення причинно-наслідкового зв'язку щодо неможливості виконання податкових зобов'язань, та додатково повідомив, що обставинами, які унеможливлюють виконання податкового обов'язку позивачем є підстави, викладені у пп. 1 та 6 частини третьої пункту 1 розділу ІІ Порядку № 225. Позивачем наведені аргументи в обґрунтування зазначених обставин.

Також до цього листа позивачем були додані: копія довідки про фактичну чисельність бухгалтерії позивача під час воєнного стану від 02 листопада 2022 року; копія наказу позивача № 203 від 22 липня 2022 року «Про визначення порядку дій працюючого персоналу за сигналом «Повітряна тривога» з додатком 1; копія інформаційної довідки № 16/11-03С від 02 листопад 2022 року; роздруківки з інтернет-видань щодо обстрілів міста Запоріжжя; копія наказу позивача № 118 від 27 квітня 2022 року «Про організацію роботи у зв'язку з виходом з ладу обладнання»; копія акту оцінки технічного стану серверу IBM Systems х2850 Х5 (VMware ESXi ip 7.40) від 29 квітня 2022 року; копія звернення начальника ІОЦ позивача до правління позивача від 04 травня 2022 року; копія протоколу засідання правління позивача № 85 від 05 травня 2022 року; копія звернення начальника ІОЦ позивача до правління позивача від 19 серпня 2022 року з додатком; копія протоколу засідання правління позивача № 163 від 23 серпня 2022 року; копія довіреності особи, що посвідчила копії документів.

18 листопада 2022 року відповідачем прийняте рішенням № 30112/6/08-01-04-05-03, яким встановлено неможливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку та одночасно можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку, а саме:

- неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку, декларації з рентної плати, декларації з туристичного збору по об'єктах оподаткування, які знаходяться на території населеного пункту, в якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями РФ (База відпочинку «Феросплавний» Приморська міська територіальна громада, Бердянський р-н, Запорізька обл.), за період з ІІІ кварталу 2022 року до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви.

- разом з тим, встановлена й можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві.

При цьому, вказано: «Об'єкт оподаткування по екологічному податку, розташований у м. Запоріжжя, та дані Єдиного реєстру податкових накладних свідчать про здійснення фінансово-господарської діяльності. Платником не надані документи, що підтверджують неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, згідно з Переліком документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за №967/38303, зокрема, але не виключно:

- Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації».

Вважаючи зазначене рішення відповідача протиправним в частині визнання можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку, позивач звернувся із позовом до суду.

В постанові Верховного Суду, якою судові рішення попередніх інстанцій скасовано, встановлено, що ухвалюючи судові рішення про задоволення позовних вимог, суди попередніх інстанцій не надали правову оцінку доводам податкового органу про те, що позивач у період з лютого по вересень 2022 року в цілому здійснював господарську діяльність, в тому числі звітував по податку на додану вартість. При цьому наведені у заяві від 29 вересня 2022 року обставини не стали позивачу на заваді для подання іншої податкової звітності, ніж з екологічного податку.

Суди також не встановили обставини щодо обсягу та якості втраченої позивачем інформації та документів, необхідної для складання та подання ним податкової звітності з екологічного податку, а також наявність у позивача можливості для її відновлення упродовж короткого проміжку часу.

Таким чином, суди першої та апеляційної інстанції мали дослідити та надати оцінку матеріалам справи у їх сукупності, а не вибірково, лише в частині тих, що були надані позивачем, з метою встановлення об'єктивної спроможності платника податків (позивача) у період з лютого по вересень 2024 року виконати податковий обов'язок зі складання та подання податкової звітності з екологічного податку за місцем обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області за відповідні звітні періоди.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх наявними доказами, враховуючи висновки та вказівки, зроблені судом касаційної інстанції, суд приходить до наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з підпунктом 16.1.4 пунктом 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 36.1. статті 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 36.5. статті 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).

У зв'язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, який у подальшому продовжувався. Зокрема, Указом Президента України від 07.11.2022 №757/2022, який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 16.11.2022 №2738-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Отже, в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII.

Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до положень пункту 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПК України у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України затверджені:

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України;

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента;

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу І «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України», затвердженого 29 липня 2022 року наказом Міністерства фінансів України № 225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за № 967/38303 (далі «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України»), Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України (далі Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків фізичних осіб резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Розділом II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та спосіб інформування контролюючих органів передбачені підстави неможливості виконання платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

До платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити:

повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

податкову адресу платника податків;

найменування контролюючого органу, до якого подається заява;

дату подання заяви;

чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;

вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);

які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків;

інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією російської федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями російської федерації;

підписи платника податку фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225 затверджений Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків)

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Відповідно до Розділу III (Розгляд документів платників податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок) Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Рішення) за формою, що додається.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Правовий аналіз наведених норм законодавства у сукупності дає підстави для висновку, що метою процедури визнання платника податків таким, що не може виконувати свої податкові обов'язки є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв'язку із об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо. Повинні бути підтвердженими обставини, що у зв'язку із проведенням бойових дій, платник податків юридична особа, втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності. Для звільнення платника від виконання податкових обов'язків, обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку повинні бути реальними та об'єктивними, а не формальними.

Платник податків повинен не лише заявити про неможливість виконувати свої податкові обв'язки а надати документи, згідно переліку, які підтверджуються виникнення обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов'язків.

Тобто, наявність причин не звільняє платника від обов'язку їх довести, а тому важливим для встановлення судами під час розгляду такої категорії спорів є не лише наявність обставин, а й фактів вчинення платником активних дій щодо фіксації та повідомлення податкового органу про ті чи інші обставини, вжиття заходів для їх усунення з метою поновлення можливості виконання податкового обов'язку.

Суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 29 вересня 2025 року у справі №280/328/23, відповідно до яких під час нового розгляду належало надати правову оцінку доводам контролюючого органу про те, що позивач у спірний період здійснював господарську діяльність та подавав іншу податкову звітність, а також з'ясувати обсяг і характер втраченої інформації та документів, необхідних саме для складання і подання податкової звітності з екологічного податку, і наявність чи відсутність можливості їх відновлення упродовж короткого проміжку часу. Верховний Суд також звернув увагу на необхідність дослідження всіх доказів у їх сукупності, а не вибірково.

Судом під час нового розгляду досліджено заяву позивача від 29.09.2022 №18-2909, доповнення до неї від 03.11.2022 №18-0311, документи, подані позивачем на підтвердження підстав неможливості виконання податкового обов'язку, відзив відповідача, відповідь на відзив, а також додаткові докази, подані відповідачем, доводи сторін щодо фактичного здійснення позивачем господарської діяльності, подання ним іншої податкової звітності та наявності чи відсутності документів, передбачених Порядком №225.

З матеріалів справи встановлено, що в своїй заяві позивач просив, зокрема, визнати неможливість складання та подання податкової декларації з екологічного податку починаючи з ІІІ кварталу 2022 року до фактичного завершення воєнного стану в Україні. Водночас, предметом спору в цій справі є правомірність рішення відповідача саме в частині висновку про можливість своєчасного виконання позивачем податкового обов'язку щодо подання декларації з екологічного податку за об'єктом оподаткування, розташованим у м. Запоріжжі.

Судом установлено, що позивач обґрунтовуючи заяву про неможливість виконання податкового обов'язку, посилався на обставини, пов'язані із запровадженням воєнного стану, зокрема: пошкодження серверного обладнання, обмеження доступу до інформації, зменшення чисельності працівників, повітряні тривоги, обстріли території м. Запоріжжя, порушення логістичних зв'язків, втрату ринків збуту та подальше зниження обсягів виробництва із наступною консервацією потужностей.

Оцінюючи доводи позивача, суд не заперечує, що з початком збройної агресії російської федерації умови господарської діяльності АТ «Запорізький завод феросплавів» істотно ускладнилися.

Однак, наведені обставини свідчать про погіршення фінансово-господарського становища підприємства, але не є безумовним підтвердженням об'єктивної неможливості своєчасного подання саме декларації з екологічного податку.

Суд враховує доводи відповідача про те, що об'єкт оподаткування з екологічного податку розташований у м. Запоріжжі, а дані Єдиного реєстру податкових накладних свідчать про здійснення позивачем фінансово-господарської діяльності.

Такі доводи узгоджуються з висновками Верховного Суду про необхідність перевірки фактичної спроможності позивача виконувати відповідний податковий обов'язок у спірний період, з огляду на те, що інша податкова звітність подавалась, а господарська діяльність повністю не припинялась.

Суд виходить з того, що сама лише наявність воєнного стану, перебування підприємства на території, де існувала загроза ракетних ударів, повітряних тривог та інших наслідків збройної агресії, не є автоматичною підставою для висновку про неможливість виконання податкового обов'язку.

Для застосування положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України та Порядку №225 має бути встановлений конкретний причинно-наслідковий зв'язок між обставинами, на які посилається платник, та неможливістю виконання саме того податкового обов'язку, щодо якого подано заяву.

Саме на необхідності встановлення такого зв'язку наголосив Верховний Суд у цій справі.

Посилаючись на пошкодження обладнання, втрату або недоступність частини інформації та документів, позивач надав, серед іншого, документи щодо технічних проблем із серверним обладнанням, організації роботи персоналу під час повітряних тривог, простою та зменшення чисельності працівників.

Водночас, із цих матеріалів не вбачається, який саме обсяг даних, необхідних для складання декларації з екологічного податку, був втрачений або став недоступним, які саме показники декларації неможливо було визначити, чому ці дані не могли бути отримані з інших джерел бухгалтерського чи податкового обліку, та з яких підстав така інформація не могла бути відновлена упродовж часу до настання граничного строку подання відповідної звітності.

За таких обставин, надані позивачем документи підтверджують наявність ускладнень в роботі підприємства в умовах воєнного стану, однак не доводять належними та допустимими доказами об'єктивну неможливість складання та подання саме декларації з екологічного податку щодо об'єкта оподаткування, розташованого у м. Запоріжжі.

Вказані обставини не дають суду підстав для висновку, що технічні чи організаційні труднощі мали такий характер і обсяг, який повністю виключав виконання цього податкового обов'язку.

Крім того, як правильно зазначав відповідач, позивачем не було надано документів із Переліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №225, які б прямо підтверджували аварійне незаплановане відключення постачання електроенергії у розумінні цього Переліку, вимушене відключення послуг мережі Інтернет, що унеможливило подання звітності в електронній формі, або призупинення функціонування поштового зв'язку чи банківських установ, що безпосередньо перешкоджало б виконанню відповідного податкового обов'язку. Так само матеріали справи не містять достатніх доказів подання повідомлень, передбачених податковим законодавством, які б у визначеному порядку фіксували втрату чи неможливість використання первинних документів саме для цілей податкового обліку.

Також судом враховано, що відповідачем було визнано неможливість своєчасного виконання податкових обов'язків щодо об'єктів оподаткування, які знаходились на території структурного підрозділу позивача у Приморській міській територіальній громаді Бердянського району Запорізької області, тобто контролюючий орган розмежував ситуації залежно від місцезнаходження об'єкта оподаткування та доведеності відповідних обставин.

Вказане свідчить про те, що оскаржуване рішення ухвалювалось не формально, а з урахуванням різного ступеня впливу воєнних дій на окремі об'єкти та податкові обов'язки позивача.

Стосовно посилань позивача на те, що підприємство значно зменшило обсяги виробництва, а з середини листопада 2022 року працювало в умовах повної зупинки виробництва, суд зазначає, що ці обставини можуть свідчити про погіршення економічного стану підприємства, однак не є достатніми для висновку про відсутність можливості подання декларації з екологічного податку за спірні періоди.

Крім того суд зазначає, що з інтегрованих карток платника податку вбачається, що в 2022 році позивачем здійснювались нарахування та сплата як земельного податку, так і екологічного податку, зокрема за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах. Зазначені відомості підтверджують, що після запровадження воєнного стану позивач продовжував вести податковий облік та подавати податкову звітність щодо відповідних платежів.

Також, відповідно до витягів з Єдиного реєстру податкових накладних, в період з 24.02.2022 по 11.11.2022 позивач здійснював реєстрацію податкових накладних за господарськими операціями з постачання товарів та послуг, а також формував податковий кредит, що свідчить про продовження фінансово-господарської діяльності в спірний період.

Такі обставини узгоджуються з доводами відповідача про те, що позивач впродовж 2022 року подавав іншу податкову звітність, зокрема з податку на додану вартість, та не був повністю позбавлений можливості виконувати свої податкові обов'язки.

Оцінюючи зазначені докази в сукупності з іншими матеріалами справи, суд дійшов висновку, що вони не спростовують наявності у позивача ускладнень у здійсненні господарської діяльності в умовах воєнного стану, однак свідчать про збереження організаційної та технічної можливості вести податковий облік, подавати окремі види податкової звітності, реєструвати податкові накладні та виконувати інші податкові обов'язки. За таких обставин саме на позивача покладався обов'язок довести, чому підприємство було позбавлено можливості своєчасно подати саме декларацію з екологічного податку щодо об'єкта оподаткування, розташованого у м. Запоріжжі. Таких належних, допустимих і достатніх доказів суду не надано.

Таким чином, за результатами нового розгляду справи, з урахуванням вказівок Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено існування об'єктивної неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку саме в частині подання декларації з екологічного податку щодо об'єкта оподаткування, розташованого у м.Запоріжжі, тоді як відповідачем наведено обставини та подано докази, які підтверджують правомірність оскаржуваного рішення в цій частині.

Отже, підстави для визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 18.11.2022 №30112/6/08-01-04-05-03 в спірній частині, відсутні.

На підставі вищезазначеного суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» (69035, м.Запоріжжя, вул.Діагональна, буд.11, код ЄДРПОУ 00186542) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 17.03.2026.

Суддя Ж.М. Чернова