про повернення позовної заяви
18 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/9652/26
категорія 112010201
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Майстренко Наталія Миколаївна, розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.10.2025 №ХЗ50449, видану ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 14.10.2025 №XЗ50449 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про те, що зазначений позов необхідно повернути позивачу на підставі ч. 4 ст. 169 КАС України, виходячи з такого.
Підстави для повернення позовної заяви передбачені частиною 4 ст. 169 КАС України, в пункті 4 якої зазначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не надав доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спору у випадках, в яких законом визначено обов'язковість досудового врегулювання, або на момент звернення позивача із позовом не сплив визначений законом строк для досудового врегулювання спору.
Тобто, відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 169 КАС України підставами для повернення позовної заяви є:
- позивач не надав доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спору у випадках, в яких законом визначено обов'язковість досудового врегулювання;
- або на момент звернення позивача із позовом не сплив визначений законом строк для досудового врегулювання спору.
Як встановлено із змісту позовної заяви та доданих до неї документів, предметом спору є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку та виплаті основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ХЗ50449 від 14.10.2025, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до вимог Закону України «Про адміністративну процедуру», а також положень статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», законодавством передбачено окремий адміністративний порядок оскарження рішень про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийнятих уповноваженими посадовими особами територіальних органів Пенсійного фонду України.
Так, відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, підлягає оскарженню в адміністративному порядку до керівника відповідного органу Пенсійного фонду України, а у разі відмови у задоволенні скарги до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або в судовому порядку.
Разом з тим, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.06.2025 №21-1 відповідно до частини третьої статті 60-2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», частини другої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», частини другої статті 16 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», частини третьої статті 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено Порядок оскарження рішень, дій (бездіяльності) територіальних органів Пенсійного фонду України та їх посадових осіб щодо пенсійного забезпечення, надання страхових виплат та соціальних послуг.
Зазначені правові норми передбачають можливість оскарження рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийнятого уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, у судовому порядку тільки в разі відмови у задоволенні скарги, поданої в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду України, посадовою особою якого винесено оскаржуване рішення, тобто вказаними Законами визначена обов'язковість досудового врегулювання спору, предметом якого є спірне рішення.
Всупереч вказаним вимогам позивачем до позову не надано доказів звернення до керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області зі скаргою щодо оскарження рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, а також доказів розгляду такої скарги, або доказів того, що на момент звернення до суду сплив встановлений законом строк для такого досудового врегулювання спору.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовна заява подана без дотримання вимог законодавства щодо дотримання порядку досудового врегулювання спору, що унеможливлює відкриття провадження у справі, а тому підлягає поверненню позивачу.
Керуючись статтями 169, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.М. Майстренко