Рішення від 18.03.2026 по справі 200/10424/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 року Справа№200/10424/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (84100, Донецька обл., Краматорський р-н, м. Слов'янськ, вул. Батюка, 11, код ЄДРПОУ 44278614) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з обстеження об'єктів нерухомого майна на території Слов'янської територіальної громади, які пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 20.11.2025 про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у наданні компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна;

- зобов'язати Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області в особі Комісії з обстеження об'єктів нерухомого майна на території Слов'янської територіальної громади, які пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації забезпечити повторний належний розгляд заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЗВ-06.10.2025-251331 від 06.10.2025 про надання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна як особи, що має право на отримання такої компенсації з урахуванням його права як власника на отримання компенсації за зруйновану квартиру за адресою АДРЕСА_2 .

В обґрунтування позову зазначено, що багатоквартирний будинок, в якому знаходиться квартира ОСОБА_1 загальною площею 82 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 , право власності на яку набув 12.09.2016 на підставі договору купівлі-продажу №4058, був пошкоджений унаслідок ворожого обстрілу. Позивач за допомогою застосунку «Дія» 06.10.2025 сформував та відправив на розгляд заяву №ЗВ-06.10.2025-251331 про отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна. Повідомлення про пошкоджене або втрачене нерухоме майно позивач через застосунок «Дія» подав 05.10.2025, адже його квартира після обстрілу була пошкоджена настільки, що стала непридатна для проживання навіть за умови припинення військових дій. Однак, 20.11.2025 рішенням Комісії з обстеження об'єктів нерухомого майна на території Слов'янської територіальної громади, які пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області позивачу відмовлено у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна. Комісія прийняла рішення: відмовити в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна керуючись пунктом 2 частини 6 статті 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» у зв'язку з виявленням недостовірних даних. На думку позивача, спірне рішення поверхове, необґрунтоване та формальне, спрямоване на порушення його прав та невиплату належних йому коштів компенсації. У зв'язку з наведеним, позивач змушений звернутися до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 06.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено, що справа розглядатиметься порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача надійшов відзив, згідно з яким представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що позивачем порушений Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 (із змінами), яким чітко встановлений порядок оскарження рішень Комісії, а саме підпунктом 2 пункту 17-1.

Відповідачем зазначено, що рішенням Комісії Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області з обстеження об'єктів нерухомого майна на території Слов'янської міської територіальної громади, які пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 20.11.2025 № 197/3 «Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 згідно із заявою № ЗВ-06.10.2025-251331» позивачеві відмовлено у наданні компенсації за знищений об'єкт у зв'язку з виявленням недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна (об'єкт нерухомого майна не є зруйнованим).

Розпорядженням начальника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 24.11.2025 № 2569 «Про затвердження рішення комісії від 20.11.2025 № 197/3 «Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 згідно із заявою № ЗВ-06.10.2025-251331».

Рішення уповноваженого органу, у даному випадку розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області заявник має право оскаржити до суду. А відтак позивачем порушений порядок оскарження рішення Комісії встановлений чинним законодавством України.

Відповідач зауважує, що відповідно до Акта від 13.11.2025 № 197 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації по вул.Центральна, будинок 22 у м. Слов'янськ, Краматорського району Донецької області, встановлено, що технічний стан приміщення квартири АДРЕСА_3 - аварійне, не придатне для експлуатації, необхідно обмеження перебування людей. За замовленням Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області» Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНЖИНІРИНГОВА КОМПАНІЯ «АРКОН» у період з 07.10.2025 по 16.10.2025 виконала технічний звіт 25-039/ЗТО-ІК «Обстеження технічного стану житлового будинку по вул. Центральній, буд.22 м. Слов'янськ пошкодженого внаслідок збройної агресії РФ», реєстраційний номер документу ТО 01:3820-8498-3305-1786 від 07.11.2025, складений за результатами технічного обстеження, проведеного сертифікованим експертом з технічного обстеження будівель і споруд ОСОБА_2 , сертифікат (АЕ 003332, АЕ 005545, АЕ 006683, АЕ 006962, АР 009888, АР 011742) з метою визначення фактичного стану та оцінки відповідності об'єкта основним вимогам до будівель і споруд, визначеним законодавством, та вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації.

Висновок за результатами обстеження: категорія пошкоджень об'єкта - II; наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій (категорії відповідальності А та Б), ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій.

Таким чином, категорія пошкоджень встановлена у технічному звіті, не передбачає можливість отримання житлового сертифікату за зруйноване житло.

Також відповідач зазначив, що розглянувши Акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 13.11.2025 № 197, технічний звіт 25-039/ЗТО-ІК «Обстеження технічного стану житлового будинку по вул. Центральній, буд.22 м. Слов'янськ пошкодженого внаслідок збройної агресії РФ», виконаний Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНЖИНІРИНГОВА КОМПАНІЯ «АРКОН», що свідчать про характер та обсяг руйнувань, у зв'язку з тим, що не встановлено, що будинок знищений і неможливо його відновлення, прийнято рішення комісії з обстеження об'єктів нерухомого майна на території Слов'янської міської територіальної громади, які пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 20.11.2025 № 197/3 «Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 згідно із заявою ЗВ-06.10.2025-251331».

Судом установлено такі фактичні обставини у справі.

Позивач, ОСОБА_1 , є власником об'єкта нерухомого майна -квартири за адресою АДРЕСА_2 , право власності на яку набув 12.09.2016 на підставі договору купівлі-продажу №4058, виданого приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу Донецької області Панченка А.В.

Згідно з наданим позивачем технічним звітом будівля класифікується як 4 категорія технічного стану - аварійна. Заборонено експлуатацію будівлі (6,7,8 під'їздів) (квартира позивача знаходиться на 2 поверсі 7 під'їзду). Висновки: приміщення квартири №217 - аварійне, не придатне для експлуатації.

05.10.2025 за допомогою застосунку «Дія» позивач сформував та відправив на розгляд повідомлення про пошкоджене або втрачене нерухоме майно, в якому в графі «Фіксація пошкоджень» щодо стану майна заявником вказано: пошкоджено частково (непридатне до експлуатації).

За замовленням Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області» Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНЖИНІРИНГОВА КОМПАНІЯ «АРКОН» у період з 07.10.2025 по 16.10.2025 виконала технічний звіт 25-039/ЗТО-ІК «Обстеження технічного стану житлового будинку по вул. Центральній, буд. 22 м. Слов'янськ пошкодженого внаслідок збройної агресії РФ», реєстраційний номер документу ТО 01:3820-8498-3305-1786 від 07.11.2025, складений за результатами технічного обстеження, проведеного сертифікованим експертом з технічного обстеження будівель і споруд ОСОБА_2 , сертифікат (АЕ 003332, АЕ 005545, АЕ 006683, АЕ 006962, АР 009888, АР 011742) з метою визначення фактичного стану та оцінки відповідності об'єкта основним вимогам до будівель і споруд, визначеним законодавством, та вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації, в тому числі:

- підтвердження можливості подальшої безпечної експлуатації об'єкта;

- встановлення (обґрунтування) необхідності вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації;

- планування робіт з поточних, капітальних ремонтів об'єкта (частин об'єкта), реконструкції об'єкта (відокремлених частин об'єкта), відновлення пошкодженого об'єкта;

- планування невідкладних протиаварійних робіт, консервації;

- обґрунтування прийняття рішення щодо припинення експлуатації, виконання робіт із демонтажу об'єкта.

Висновок за результатами обстеження:

категорія пошкоджень об'єкта - II;

наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій (категорії відповідальності А та Б), ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій.

Рекомендовано виконати економічні розрахунки щодо доцільності відновлювальних робіт для забезпечення експлуатаційної придатності пошкодженого об'єкта. На цей час провести заходи щодо консервації об'єкта для подальшого прийняття рішення.

Рішенням Комісії з обстеження об'єктів нерухомого майна на території Слов'янської міської територіальної громади, які пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 20.11.2025 № 197/3 «Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 згідно із заявою ЗВ-06.10.2025-251331» відмовлено в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна керуючись пунктом 2 частини 6 статті 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» у зв'язку з виявленням недостовірних даних.

Вважаючи, що рішення від 20.11.2025 є протиправним та необґрунтованим, та відповідно підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, дія якого неодноразово продовжувалась і який діє до теперішнього часу.

Закон № 2923-IX визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Нормами даного Закону розмежовано поняття знищеного та пошкодженого нерухомого майна та по-різному врегульовано порядок отримання компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна.

Згідно з підпунктом “а» пункту 4 частини 1 статті 1 Закону № 2923-IX визначено, що знищені об'єкти нерухомого майна - це об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним, зокрема, квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

Відповідно до підпункту “а» пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2923-IX пошкоджені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

Таким чином, суд зауважує, що принциповою обставиною, яка відрізняє пошкоджене нерухоме майно від знищеного у розумінні вказаного закону - можливість відновлення об'єктів нерухомого майна (відновлення яких є економічно доцільним) шляхом їх поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 2923-IX передбачено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово- цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

Згідно із частиною першою статті 4 Закону № 2923-IX заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону № 2923-IX заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

Частиною сімнадцятою статті 4 Закону № 2923-ІХ встановлено, що заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Компенсація за знищені об'єкти нерухомого майна регламентована положеннями статті 8 Закону № 2923-ІХ.

Відповідно до статті 8 Закону № 2923-ІХ Кабінетом Міністрів України постановою від 30.05.2023 року № 600 був затверджений Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600 (далі - Порядок № 600), який визначає механізм надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та її використання відповідно до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».

Відповідно до пункту 2-1 Порядку № 600, подання особою, яка є власником знищеного об'єкта нерухомого майна, заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, визначеного згідно з підпунктом «а» пункту 4 частини першої статті 1 Закону, в електронній формі здійснюється з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема мобільного додатка Порталу Дія (Дія), за умови, що право власності такої особи на зазначений знищений об'єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 6 Закону № 2923-ІХ строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

Рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна підлягає затвердженню рішенням виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту протягом п'яти календарних днів з дня прийняття Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації такого рішення (абзац перший частини сьомої статті 6 Закону № 2923-ІХ).

Пунктами 1, 4 і 5 частини першої статті 6 вказаного Закону передбачено, що розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:

встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);

прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Відповідно до частини шостої статті 6 Закону № 2923-ІХ підставами для відмови у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна є:

1) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Закону або не має повноважень для подання заяви;

2) виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна після спливу строку, визначеного частиною 1 статті 4 цього Закону.

Таким чином, громадян України, які є власниками знищених житлових будинків, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним, мають право на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Виключні підстави для відмови в наданні такої компенсації закріплені в частині шостій статті 6 Закону № 2923-ІХ.

Спірне рішення мотивовано посиланням на пункт 2 частини 6 статті 6 Закону № 2923-ІХ (тобто, виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна).

Відповідач, у якості підстав відмови у задоволенні заяви позивача та прийняття спірного рішення посилається на виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, у відзиві на позов зазначає, що недостовірність даних полягає у тому, що об'єкт нерухомого майна не є зруйнованим.

Згідно з висновками акту, складеного на підставі технічного звіту 25-039/ЗТО-ІК категорія пошкоджень об'єкта - II; наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій (категорії відповідальності А та Б), ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій; рекомендовано виконати економічні розрахунки щодо доцільності відновлювальних робіт для забезпечення експлуатаційної придатності пошкодженого об'єкта.

Вказаний акт не містить висновку щодо того, що об'єкт знищено чи щодо того, чи підлягає вказаний об'єкт нерухомого майна відновленню.

Будь-яких заперечень позивачем до вказаного акту не надавалося.

Як зазначалося судом вище, знищені об'єкти нерухомого майна - це об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним, зокрема, квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

Акт комісійного обстеження, який затверджувався відповідачем не містить посилань на те чи відновлення спірного об'єкту нерухомого майна є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.

Як було зазначено вище, згідно з частиною 1 статті 6 Закону № 2923-ІХ розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:

1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:

а) доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;

б) витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна) (за необхідності);

в) витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених підпунктом "б" цього пункту, та в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності.

Позивачем до Комісії було надано технічний звіт, в якому вказано, що будівля класифікується як 4 категорія технічного стану - аварійна; заборонено експлуатацію будівлі (6,7,8 під'їздів) (квартира позивача знаходиться на 2 поверсі 7 під'їзду); приміщення квартири №217 - аварійне, не придатне для експлуатації.

Зазначений акт комісійного обстеження об'єкта, позивач підписав власноруч. Зауважень щодо зазначеного в акті позивачем не надавалось.

Згідно з положеннями статті 11 Закону № 2923-IX рішення, дії, бездіяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів надання публічних послуг, пов'язаних з виконанням цього Закону, можуть бути оскаржені до суду.

Суд зазначає, що згідно із Законом № 2923-ІХ Комісія створюється як консультативно-дорадчий орган.

У той же час суд зауважує, що відповідно до частини 7 статті 6 Закону № 2923-ІХ рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна підлягає затвердженню рішенням виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту протягом п'яти календарних днів з дня прийняття Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації такого рішення.

Таким чином, саме по собі рішення Комісії, без затвердження його уповноваженим органом (у даному випадку Слов'янської міської військової адміністрації) не є остаточним та безпосередньо не створює для позивача негативних наслідків правового характеру.

Указом Президента України “Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області», утворено на базі військово-цивільних адміністрацій населених пунктів Донецької області, утворених Указами Президента України від 19.02.2021 № 61/2021 "Про утворення та реорганізацію військово-цивільних адміністрацій у Донецькій області" та від 26.05.2021 № 210/2021 "Про утворення військово-цивільної адміністрації", такі військові адміністрації населених пунктів - Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.

Як встановлено судом, розпорядженням начальника Слов'янської міської військової адміністрації № 2569 від 24.11.2025 затверджено рішення комісії з обстеження об'єктів нерухомого майна на території Слов'янської міської територіальної громади, які пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 20.11.2025 № 197/3 «Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 згідно із заявою ЗВ-06.10.2025-251331».

Жодних позовних вимог про скасування вказаного рішення Слов'янської міської військової адміністрації позов не містить.

Відповідно до положень пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою КМУ від 19.04.2022 № 473 за результатами комісійного обстеження складається акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (далі - акт комісійного обстеження), у якому, зокрема, зазначається:

інформація про уповноважений орган, який утворив комісію, склад комісії та рішення щодо її утворення, дата обстеження;

інформація щодо форми власності та власника (управителя) пошкодженого об'єкта (за наявності);

інформація про пошкоджений об'єкт - назва, адреса, загальна площа, кількість поверхів, секцій тощо;

інформація щодо обсягу та ймовірних причин пошкоджень (якщо можна визначити);

інформація щодо виконаних на дату обстеження ремонтно-відновлювальних робіт на об'єкті;

висновки щодо необхідності проведення технічного обстеження відповідно до пункту 9 цього Порядку або інформація щодо руйнування/знищення об'єкта (у разі його непридатності для використання за цільовим призначенням та повної втрати ним своєї економічної цінності).

Вищевказані положення чинного законодавства Комісією під час прийняття спірного рішення було дотримано.

В наявних в матеріалах справи актах обстеження об'єкту не зазначено про повне знищення об'єкту та про неможливість його відновлення.

Встановлення того, що “приміщення квартири АДРЕСА_3 - аварійне, не придатне для експлуатації» без висновку про неможливість її відновлення шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації та того, що її відновлення є економічно недоцільним, відносить вказаний об'єкт до категорії пошкоджених, а не знищених.

Враховуючи викладене у задоволенні позову слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6, 139, 241-246 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (84100, Донецька обл., Краматорський р-н, м. Слов'янськ, вул. Батюка, 11, код ЄДРПОУ 44278614) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Повне судове рішення складено 18.03.2026.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В.Загацька